مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

18 شهریور 1398 2 نظر

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل از بهترین راههای مهاجرت به کانادا است .ازآنجا که در زمینه اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل سوالات بسیاری مطرح می شود برآن شدیم در این مقاله به بررسی شرایط مختلف و روش های تحصیل در کانادا بپردازیم.

کشور کانادا با داشتن نظام آموزش بسیار قوی و امکان تحصیل به زبان انگلیسی و هزینه های تحصیل کمتری نسبت یه کشورهای هم سطح خود( از لحاظ نظام آموزشی ) مانند : آمریکا و استرالیا و نیوزلند و انگلیس همواره مقصد بسیاری از مهاجران تحصیلی بوده است .

شهریه ای که یک دانشجوی خارجی برای تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا می پردازد در حدود 11 تا  20هزار دلار کانادا است که البته این مبلغ  بر اساس رشته تحصیلی و ایالت و شهر انتخابی تغییراتی خواهد داشت .

خوشبختانه امکان تحصیل در کانادا در تمامی مقاطع تحصیلی وجود دارد . افرادی که تمایل دارند فرزندانشان در مدارس کانادا  تحصیل کنند باید از مدارس خصوصی و شبانه روزی در کانادا پذیرش اخذ کنند و اجازه ثبت نام فرزتدان خود را در مدارس دولتی کانادا ندارند  . چنانچه دانش آموز در محدوده سنی 7 تا 12 سال باشند . یکی از والدین ( پدر یا مادر ) می تواند همراه با دانش آموز ویزای توریستی دریافت کنند . این ویزا به مدت سالهای اعتبار پاسپورت برای فرد صادر می شود .


تحصیل در مدارس خصوصی کانادا :

مدارس خصوصی در کانادا  در اکثر استانها  وجود دارند . تمامی  مدارس خصوصی در کانادا   توسط وزارت آموزش  ایالت مورد نظر ثبت شده اند . برنامه ی درسی تمامی مدارس توسط وزارتخانه مربوطه تعیین می شود . این مدارس شامل مدارس مختلط و یا مدارس پسرانه و یا دخترانه می شود .

 تعدادی  از مدارس خصوصی کانادا  بصورت شبانه روزی هستند ، بعضی از مدارس نیز  روزانه هستند . اما تعدادی از مدارس خصوصی  در کانادا هم امکان ثبت دانش آموز به شکل فقط روزانه را دارند هم  دانش آموزان را بصورت شبانه روزی ثبت نام می کنند .

لازم به ذکر است دانش آموزانی که در مدارس خصوصی روزانه ثبت نام می کنند باید اقامت خود را د رکنار خانواده های مورد تایید مدارس و دولت کانادا  ( home stay )داشته باشند . اگر پدر و یا مادرهمراه با دانش آموز ویزا دریافت نمایند باید در همان شهر محل اقامت خود را انتخاب کنند و در این صورت امکان اقامت دانش آموز با والدین وجود دارد .

 هزینه کالجها در استانهای مختلف در کانادا و با توجه به کیفیت مدارس متفاوت است . میانگین شهریه در کالجهای خصوصی در کانادا در یکسال تحصیلی بین  23 هزار دلار تا 60 هزار دلار کانادا  می باشد .

در کانادا مجوعه متنوعی از کالجها وجود دارد که بر مبنای کار هستند .این کالج ها وابسته  به بخش خصوصی هستند و فارغ التحصیلا ن می توانند دیپلم فنی دریافت کنند . و هدف این کالجها  آماده سازی دانش آموزان برای بازار کار در ضمن تحصیل است.


تحصیل در دانشگاه های کانادا

علاقمندان به تحصیل در کانادا در مقاطع دانشگاهی با ارائه مدرک دیپلم دوازده ساله معتبر و مدرک زبان مناسب ( آیلتس 6 آکادمیک ) برای اخذ پذیرش از دانشگاههای کانادا اقدام نمایند . اما امکان ورود در بعضی از دانشگاهها و رشته ها در ژانویه نیز وجود دارد. هزینه های تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههای کانادا با توجه به رشته تحصیلی و ایالت انتخابی متفاوت است . این هزینه سالیانه در حدود  10 تا 40 هزار دلار کانادا است .

انگیزه نامه  از مهم ترین مسایل و مدارک جهت اخذ پذیرش از دانشگاههای کانادا است .. انگیزه نامه دانشجو  باید خلاصه ای از مسیر تحصیلی و تخصص فردی او و تواناییهای خاص وی در زمینه های مختلف استعدادها و اهداف او  می باشد.

امکان تحصیل در کانادا در تمام رشته ها به زبان انگلیسی در مقطع فوق لیسانس وجود دارد. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با ارائه مدارک مورد نیاز می توانند از دانشگاههای کانادا پذیرش دریافت کنند .


مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد  دانشگاههای کانادا :

برای پذیرش از رشته های خاص داشتن نمره ه قبولی در آزمونهای GRE  و GMAT   و یا در رشته حقوق ارائه نمره قابل قبول در آزمون  LSATضروری است .

 ارائه مدرک زبان مورد نیاز ( آیلتس 6.5  )آکادمیک برای دریافت پذیرش تحصیلی در کانادا ضروری است . ارائه  انگیزه نامه قوی و توصیه نامه از استاد  از موارد مورد نیاز برای  پذیرش در این مقطع است .

هزینه های تحصیل در مقطع فوق لیسانس در شهرهای مختلف و در رشته های مختلف متفاوت است و سالیانه  بین 15 تا 25 هزار دلار کانادا است  .در مقطع فوق لیسانس شانس گرفتن بورسیه تحصیلی  از دانشگاههای کانادا  بالا نیست. معمولا بورسیه های تحصیلی در مقطع دکتری وجود دارند .

 اگر تمایل  دارید در رشته ای به جر رشته کارشناسی خود پذیرش بگیرید باید از از رشته های مدیریت پذیرش دریافت کنید . داشتن سابقه کار مرتبط با رشته مدیریت و ارائه حداقل ایلتس 5.5 جهت اخذ پذیرش ضروری است .


توصیه نامه از استاد برای پذیرش تحصیلی در کانادا

توصیه نامه در واقع  متنی است که توسط استاد راهنما و یا استادی که در زمینه تحصیلی شما تدریس نموده است در رابطه با شما و تواناییهایتان نوشته می شود .در توصیه نامه  لیستی از نقاط مثبت و منفی دانشجو  و مهارت های فردی  دانشجو ارائه می شود . در این نامه اطلاعاتی در مورد دانشجو ارائه می شود .

در مقطع دکتری نیز امکان تحصیل در کانادا وجود دارد . داشتن مدرک تحصیلی معتبر و داشتن مقاله های isi ارائه توصیه نامه از اساتید رشته مربوطه و ارائه ایلتس بالای (7 آکادمیک )ضروری است .تحصیل دکتری در کانادا بر پایه تحقیق است . دانشجو باید بتواند سوپروایزر و استاد راهنما داشته باشد تا بتوانند در مقطع دکتری در کانادا تحصیل کنند . اگر رزومه تحصیلی دانشجو عالی باشد امکان دریافت بورسیه وجود دارد .

در تمامی مقاطع تحصیلی شانس و اجازه کار قانونی برای دانشجویان وجود دارد . دانشجویان در مقطع لیسانس 10 ساعت در هفته و در مقطع فوق لیسانس 20 ساعت در هفته و در مقطع دکتری 30 ساعت اجازه کار دارند .

 متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در صورت تاهل می توانند برای خانواده خود درخواست ویزا کنند.همراه دانشجو اجازه کار تمام وقت در کانادا دارد .

پس از فارغ التحصیلی دانشجویان می توانند از طریق برنامه های مختلف اقامتی در کانادا برای دریافت اقامت اقدام نمایند .

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل از جمله راههای امن و سریع مهاجرت به کانادا است . وکلای متخصص در این زمینه می توانند به شما در گرفتن پذیرش و ویزا ی تحصیلی و در انتها مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل کمک کنند .

ثبت پرسش
امیررضا طاهری
با سلام من کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه پیام نور با معدل 14 دارم و سابقه بازی در لیگ برتر فوتبال و لیگ یک و دو رو دارم 33سالمه ومجردم میخوام واسه ارشد روانشناسی ورزشی اقدام کنم واسه پذیرش چه مدت زمان میبره هزینه اش چقدره ممنون میشم راهنمایی کنین

پاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. اقدام جهت تحصیل در کانادا و موفقیت آمیز بودن آن بستگی به فاصله تحصیلی و مدارک شما دارد. شرایط شما باید دقیق تر مورد بررسی قرار گیرد. می توانید با کارشناسان ما جهت دریافت مشاوره رایگان تلفنی، تماس حاصل فرمایید. همچنین مطالعه مقاله "تحصیل در کانادا" می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. * مانا باشید *

مطالب مرتبط و مفید