اقامت آلمان

8 مهر 1399 3 نظر

اقامت آلمان

اقامت آلمان، روش های مختلف مهاجرت به آلمان و راحت ترین راه اخذ اقامت دائم آلمان، قوانین 2020 در این مقاله مورد تحلیل علمی قرار می گیرد. اخذ اقامت در آلمان چه شرایطی دارد؟ آیا از طرق مختلف اخذ اقامت آلمان که منجر به دریافت اقامت دائم و تابعیت کشور آلمان می شود اطلاع دارید؟ شرایط کشور آلمان از لحاظ جذب مهاجر چگونه است؟ کشور آلمان، دومین کشور محبوب ما ایرانی ها بعد از ایالات متحده برای مهاجرت، ادامه زندگی، تحصیل و کار می باشد. فرصت های کاریابی فراوان، وجود کمپانی های بزرگی چون مرسدس بنز، BMW، بوش، آدیداس، همچنین مسائلی مانند نزدیکی به ایران و زندگی در یکی از ثروتمندترین و قانونمندترین کشورهای دنیا می تواند دلیلی بر محبوبیت کشور آلمان باشد. ما در این مقاله علمی سعی داریم تا به اهم مواردی که به اخذ اقامت آلمان و شرایط و نکات آن مربوط می شود، بپردازیم. شما سروران گرامی می توانید در خصوص مهاجرت به آلمان با موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

 • اقامت آلمان و شرایط عمومی آن
  • اقامت آلمان از طریق کار
  • اقامت آلمان از طریق تحصیل
  • اقامت  آلمان از طریق سرمایه گذاری
  • اقامت آلمان از طریق ازدواج
  • اقامت آلمان و اخذ تابعیت از طریق تولد
  • اقامت آلمان از طریق پناهندگی
  • اقامت آلمان برای هنرمندان و افراد فوق موفق
 • اقامت آلمان و هزینه های زندگی در آلمان
 • اقامت آلمان و اخذ تابعیت آلمان
 • سئوالات متداول راجع به اقامت آلمان
 • اقامت آلمان و سخن پایانی

اقامت آلمان

اقامت آلمان و شرایط عمومی آن

کشور آلمان متشکل از 16 ایالت با جمعیتی بیش از 82 میلیون نفر در قلب اروپا واقع شده است. کشورهایی چون دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند همسایه آلمان می باشند. پایتخت کشور آلمان شهر برلین است. با توجه به اینکه کشور آلمان با کمبود نیروی انسانی جوان مواجه است، فرصت های کاریابی فراوان و نرخ بیکاری پایین این کشور سبب شده افراد زیادی جهت اخذ اقامت آلمان و مهاجرت کاری به این کشور اقدام نمایند. . این مقاله متعلق به مؤسسه حقوقی ملک پور می باشد و کپی برداری از آن بدون ذکر منبع، خلاف شرع و قانون است. چنانچه گفته شد نرخ بیکاری در آلمان حدود 3.4 درصد می باشد که در مقایسه با سایر کشورها نرخ پایینی است. اقامت آلمان از روش های مختلفی چون کار در آلمان، تحصیل در آلمان، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و همچنین روش نکوهیده پناهندگی در آلمان میسر می باشد. آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی می باشد و 16 ایالت آن به قرار زیر است.

Berlin

برلین

Brandenburg

براندنبورگ

Bremen

برمن

Hamburg

هامبورگ

Hessen

هسن

Mecklenburg-Vorpommern

مکلنبورگ-فورپومرن

Niedersachsen

نیدرزاکسن

Nordrhein-Westfalen

نوردراین-وستفالن

Rheinland-Pfalz

راینلاند-فالتز

Saarland

زارلاند

Sachsen

زاکسن

Sachsen-Anhalt

زاکسن-آنهالت

Berlin

اشلسویگ-هولشتاین

Brandenburg

تورینگن

Baden-Württemberg

بادن-وورتمبرگ

Bayern

بایرن

اقامت آلمان از طریق کار

اقامت آلمان از طریق کار، یکی از محبوب ترین و کم هزینه ترین راه های مهاجرت به آلمان می باشد. چنانچه گفته شد نرخ بیکاری در آلمان پایین بوده و طبق پیش بینی های انجام شده این نرخ تا سال های آتی میزان پایین خود را حفظ خواهد نمود. طبق نمودار زیر نرخ بیکاری در آلمان، یعنی نسبت افراد بیکار با قابلیت کارکردن به کل افراد با پتاسیل کاری در یک جامعه، در سال 2019، 3.39 درصد می باشد. یعنی بیش از 96 نفر از 100 نفر به فعالیت شغلی مشغولند و کسب درآمد دارند. این میزان نرخ بیکاری تا سال 2024 در همین محدوده باقی مانده و حتی کاهش اندکی نیز خواهد داشت. 

اقامت آلمان

 با توجه به پایین بودن نرخ بیکاری در آلمان سالیانه افراد زیادی برای مهاجرت به آلمان اقدام می کنند که برای ما ایرانی ها از دو طریق ذیل مقدور است:

اقامت آلمان از طریق پیشنهاد شغلی (job offer):

کشور آلمان در خصوص ارائه شغل به یک تبعه خارجی مانند اکثر کشورهای اتحادیه اروپا از قانون حمایت از نیروی کار داخلی تبعیت می کند. طبق این قانون هر فرصت شغلی که در آلمان وجود دارد به مدت 90 روز باید در کشور آلمان آگهی شده و در صورت نبود نیروی کار متخصص واجد شرایط، مجدداً این فرصت شغلی به مدت مشابه (90 روز) در اتحادیه اروپا آگهی می شود. پس از طی این پروسه طولانی، کارفرما می تواند نسبت به استخدام مهاجر یا یک فرد ایرانی در صورت دارا بودن شرایط، اقدام نماید که به دلیل پیچیدگی های این امر، عموماً کارفرمایان تمایلی به استخدام نیروی مهاجر و اخذ مجوزهای لازم ندارند.

فایل تصویری مؤسسه حقوقی ملک پور در رابطه با ویزای کار آلمان 

فایل صوتی مؤسسه حقوقی ملک پور در رابطه با ویزای کار آلمان 

اقامت آلمان از طریق ویزای جستجوی کار (job seeker):

این ویزا همانطور که از نامش پیداست به مفهوم مجوز کار نیست، شخص ویزای جستجوی کار را دریافت نموده و وارد آلمان می شود و به جست و جوی کار می پردازد. ویزای جستجوی کار آلمان یک فرصت مناسب 6 ماهه را برای متخصصین و افراد جویای کار در آلمان فراهم می نماید تا با ارائه سوابق کاری و رزومه خود به کارفرما بتوانند نسبت به دریافت شغل مورد نظر و اخذ اقامت آلمان، اقدام نمایند. در مقاله زیر به تفصیل به کاریابی در آلمان پرداخته شده است:

کاریابی در آلمان

کاریابی در آلمان

شرایط عمومی مورد نیاز برای متقاضیان اقامت آلمان از طریق کار (ویزای جستجوی کار):

 • سن متقاضی کمتر از 40 سال باشد.
 • دارا بودن حداقل مدرک لیسانس (شانس کاریابی در رشته های فنی مثل مهندسی مکانیک، برق، الکترونیک، کامپیوتر و نرم افزار بسیار بالا می باشد.)
 • حداقل 5-3 سال نامه سابقه کاری مرتبط با مدرک تحصیلی (در حال حاضر بدون بیمه نیز امکان پذیر می باشد.)
 • نشان دادن هزینه زندگی در آلمان برای مدت 6 ماه.
 • مدرک زبان آلمانی

دریافت حداقل حقوق سالیانه 45.000 هزار یورو در کشور آلمان و در برخی از رشته ها که با کمبود منابع نیروی انسانی مواجه هستند دریافت حقوق سالیانه 35.000 هزار یورو، منجر به اقامت آلمان از طریق کار می شود. توصیه مؤسسه حقوقی ملک پور این است که قبل از اقدام به مهاجرت کاری به آلمان با وکیل مهاجرت متخصص مشورت نمایید و با شرکت های مختلف مکاتبه نموده و جواب مثبت (ایمیل، نامه) کمپانی هایی که موفق به دریافت مصاحبه از آن ها شده اید، در پرونده خود قرار داده تا شانس دریافت ویزای کار آلمان افزایش یابد.

کاریابی در آلمان

کار در آلمان

اقامت آلمان از طریق تحصیل

اقامت آلمان از طریق تحصیل یکی از مطمئن ترین راه های مهاجرت به کشور آلمان است. انواع مختلف دانشگاه ها و آموزش های عالی در آلمان وجود دارد که تحصیل در آنها به زبان آلمانی و انگلیسی مقدور می باشد. عموماً دانشگاه هایی که به زبان آلمانی هستند دولتی بوده و هزینه تحصیل در آنها سالیانه کمتر از 1000 یورو می باشد و پذیرش از این دانشگاها برای متقاضیان بین المللی بسیار دشوار است. عموم دانشگاه ها، مهارت های تئوری را تقویت می کنند و طیف وسیعی از موضوعات مختلف را ارائه می دهند. برخی از دانشگاه ها در آلمان به صورت تخصصی در یک موضوع خاص تخصص دارند که در این مورد آنها به عنوان دانشگاه فنی TU) Technische Universität) و یا کالج های تحصیلات عالی PH) Pädagogische Hochschule)  شناخته می شوند. تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف لیسانس، فوق لیسانس، دکتری همراه با اخذ بورسیه تحصیلی نیز امکان پذیر می باشد.

 • مقطع لیسانس در آلمان در رشته های مختلف، عموماً بین 6 تا 8 ترم به طول می انجامد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بسته به رشته و دانشگاه بین 10 تا 25 هزار یورو در سال متغیر می باشد.
 • مقطع فوق لیسانس در آلمان عموماً بین 2 تا 4 ترم به طول می انجامد و باعث می شود در یک رشته خاص، دانش عمیق و تخصصی کسب نمایید.
 • مقطع دکتری در آلمان بین 3 تا 5 سال به طول می انجامد و در دو حالت صورت می پذیرد، حالت اول روی یک پروژه تحقیقاتی پذیرش گرفته و روی آن کار کنید و حالت دوم یک سوپروایزر یا استاد راهنما شما را پذیرفته و به همکاری با او بپردازید.

اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل تقریباً بین 24 تا 30 ماه به طول می انجامد و اکثر دانشگاه های آلمان نیازمند مدرک زبان آلمانی B2 می باشند. اگر شما موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان شوید اما به دلیل شلوغی سفارت آلمان در ایران به موقع ویزای تحصیلی آلمان را دریافت ننمایید پذیرش شما بعد از دو ترم (6 ماه) باطل می شود. مؤسسه حقوقی ملک پور توصیه می کند در خصوص موفقیت در تحصیل در آلمان با توجه به شرایط موجود، ابتدا با یک پذیرش دوره های زبان آلمانی در اروپا وارد حوزه شنگن شده و بعد اقدام به پذیرش از دانشگاه های آلمان نمایید. توجه داشته باشید که اقامت آلمان از طریق تحصیل زمانی منجر به اقامت دائم و پاسپورت می شود که شما از فرصت کاریابی بعد از تحصیل در آلمان که بین 12 تا 18 ماه می باشد استفاده کرده و مبادرت به کاریابی در رشته مورد نظر خود نمایید. صرف تحصیل در آلمان منجر به اقامت دائم در آلمان نمی شود. اقامت شما زمانی شروع می شود که در یک رشته خاص مشغول به کار شده و بیمه و مالیات پرداخت نمایید.

اقامت آلمان

تحصیل در آلمان

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

کشور آلمان یکی از 10 کشور ثروتمند دنیا می باشد که به جرأت می توان گفت که ثروتمندین کشور اروپاست. اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری با وجود کمپانی های بزرگی چون بنز، BMW، بوش، نستل، آدیداس و ده ها کمپانی بزرگ دیگر ممکن است، از آنجا که سالیانه افراد زیادی برای سرمایه گذاری به سوی آلمان جذب می شوند. کشور آلمان در خصوص سرمایه گذاری خارجی و حمایت از آن، قوانینی را مطابق با قوانین تجارت بین الملل تصویب کرده است. یکی از راه های سرمایه گذاری در آلمان که پرطرفدار هم می باشد، ثبت شرکت در آلمان می باشد که با مبلغ بین 30.000 تا 40.000 هزار یورو امکان پذیر است. اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که:

 • یک بیزینس پلن یا طرح تجاری قوی داشته باشید.
 • شرکت ثبت کرده و طرح تجاری را روی آن ارائه بدهید.
 • نشان بدهید که می توانید کار تولید کنید و ثاتیر اقتصادی مثبتی بر جامعه آلمان بگذارید.
 • اتاق بازرگانی و اداره مهاجرت آلمان با طرح تجاری شما موافقت نماید.

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری کار آسانی نیست، عموماً از هر ده نفری که طرح تجاری ارائه می دهند سالیانه تعداد اندکی موفق به دریافت تأییدیه طرح تجاری می شوند. مؤسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه مشاوره ای MIE اتریش توصیه می کند قبل از هر اقدامی با یک برنامه ریزی دقیق، منظم و درست در این مورد تحقیق کنید. آیا می توانید در کشور آلمان، سومین کشور صنعتی دنیا کارآفرینی داشته باشید؟ با توجه به شرایط عمومی آلمان که شامل طرح های تجاری خلاقانه و بسیار سودده کمپانی های بزرگ می باشد، اقدام به اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری سخت می باشد. در حال حاضر مشکل آلمان، کمبود نیروی متخصص جوان می باشد. بنابراین اقدام به استخدام در آلمان به منظور اخذ اقامت دائم بسیار مناسب می باشد.

اقامت آلمان از طریق ازدواج

اقامت آلمان از طریق ازدواج با یک تبعه آلمانی نیز مقدور می باشد. وقتی یک ایرانی با تبعه خارجی ازدواج می کند، شک و شبهه نسبت به صوری نبودن ازدواج آنان بالاست و حتماً باید با یک وکیل مهاجرت معتبر مشاوره نمایند. در ازدواج با تبعه خارجی نکات و آثار نکاح را به طور کامل مطالعه نموده و نسبت به آن آگاه باشید. اصلی ترین اصل در حقوق مدنی ما وقتی مرد ایرانی با زنی ازدواج می کند، این است که به زن تابعیت ایرانی داده می شود. برعکس وقتی زن ایرانی با یک مرد خارجی ازدواج می کند به مرد تابعیت و اقامت ایران داده نمی شود. در اکثر کشورهای بزرگ دنیا مثل آلمان فرقی بین زن و مرد نیست و با ازدواج، اقامت آلمان اهداء می شود، اما شروطی دارد؛

 • فرد مورد نظر باید تبعه آلمان بوده و پاسپورت آلمان را داشته باشد.
 • توانایی مالی حمایت از خود و شریک زندگی خود را داشته باشد.
 • باتوجه به اینکه در اروپا دو همسری مجاز نمی باشد، اگر قبلا متأهل بوده باشد، ارائه گواهی طلاق یا فوت همسر الزامی است.
 •  متقاضیان باید بالای 18 سال سن داشته باشند.
 • داشتن دانش زبان آلمانی
 • هزینه ازدواج در آلمان ممکن است تا 200 یورو هم برسد. در اقامت آلمان از طریق ازدواج توجه داشته باشید که به ازدواج های صوری نه تنها هیچگونه اقامتی داده نمی شود، بلکه عواقب نامطلوبی نیز زوجین صوری را تهدید می نماید.

در اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج باید مراحل قانونی طی شده و مدارکی دال بر واقعی بودن ازدواج ارائه شود.

فایل تصویری مؤسسه حقوقی ملک پور راجع به ازدواج با فرد خارجی

فایل صوتی مؤسسه حقوقی ملک پور راجع به ازدواج با فرد خارجی

اقامت آلمان و اخذ تابعیت از طریق تولد

اخذ اقامت آلمان و گرفتن تابعیت آلمان از طریق تولد بنا به شرایطی میسر می باشد. اخذ تابعیت از طریق تولد نوزاد طبق دو اصل خاک و خون می باشد. قاعده خاک عنوان می دارد که اگر نوزادی در خاک کشوری اعم از زمینی، هوایی متولد شود، به واسطه تولد در خاک این کشور تابعیت می گیرد، مثل کشور کانادا، آمریکا و برزیل. در حال حاضر کشور آلمان و اکثر کشورهای دنیا از قاعده خون پیروی می کنند. طبق این قاعده اگر نوزاد متولد شده از پدر یا مادری آلمانی باشد، متولد شود، فرزند تابعیت کشور آلمان را دریافت می کند. بنابراین صرف تولد فرزند در آلمان منجر به تابعیت فرزند یا پدر و مادر نمی شود. توصیه می شود قبل از هر اقدامی با یک وکیل مهاجرت معتبر مشورت نمایید و نسبت به آثار آن آگاه باشید. برخی از آثار تولد فرزند در آلمان جهت اخذ تابعیت آلمان در ذیل عنوان می گردد.

 • کودکانی که از زمان تغییر قاعده به خون (1 ژانویه سال 2000) یا بعد از آن متولد شده باشند به شرط آن که حداقل یکی از والدین (پدر یا مادر) آلمانی باشد.
 • فرزند متولد شده در آلمان حداقل به مدت هشت سال در آلمان اقامت داشته باشد.
 • جهت دریافت پاسپورت آلمان و سلب تابعیت قبلی متقاضی، باید قبل از سن 23 سالگی اقدام شود.
 • در طول 21 سال اول زندگی خود، متقاضی باید 8 سال اقامت آلمان را داشته باشد.
 • حداقل 6 سال در مدارس آلمان تحصیل کرده باشد.
 • از مدارس آلمانی فارغ التحصیل شده باشد.

فایل تصویری مؤسسه حقوقی ملک پور راجع به قواعد تولد

فایل صوتی مؤسسه حقوقی ملک پور راجع به قواعد تولد

اقامت آلمان از طریق پناهندگی

!!! لازم به ذکر است مؤسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه مشاوره ای MIE اتریش هیچگونه خدمات و مشاوره ای در خصوص پناهندگی نداشته و صرفاً جهت آگاهی شما سروران گرامی از قوانین و خطرات پناهندگی به بیان آن می پردازد.

متأسفانه بسیاری از افراد در حال حاضر بدون آگاهی و تحت تأثیر افراد سودجو مبادرت به اقامت آلمان از طریق پناهندگی می نمایند و تصور می نمایند تنها راه ممکن مهاجرت، پناهندگی می باشد. واقعیت این است که همه انسان ها نقطه قوت و مثبتی دارند که می توانند با اتکا بر توانایی های خود اقدام به مهاجرت نمایند. بسیاری از انسان ها در اثر زندگی، تربیت و آموزش هایی که داشته اند، ممکن است مسیر خود را گم کنند. درخصوص اقامت آلمان از طریق پناهندگی شما باید ابتدا از آثار و تعریف پناهندگی آگاه باشید. پناهنده طبق کنوانسیون ژنو (کنوانسیون پناهندگی) به کسی اطلاق می شود که یک ترس واقعی اعم از نژاد، رنگ پوست، اعتقادات مذهبی، گرایشات جنسی، عضویت در گروه های اجتماعی خاص و گرایشات سیاسی داشته باشد و اگر به کشور خود باز گردد مورد شکنجه واقع شده و جان وی در خطر است. در خصوص موفقیت در امر مهاجرت و انتخاب بهترین مسیر از طرق قانونی اقدام نموده و قبل از هر اقدامی، با یک وکیل مهاجرت معتبر مشورت نمایید.

فایل تصویری مؤسسه حقوقی ملک پور راجع به پناهندگی

فایل صوتی مؤسسه حقوقی ملک پور راجع به پناهندگی

اقامت آلمان برای هنرمندان و افراد فوق موفق

اقامت آلمان برای هنرمندان و افراد فوق موفق امکان پذیر می باشد، اما اثبات این موضوع و شرایط آن کار آسانی نیست. ویزای هنرمندان یک مجوز اقامت ویژه (زیر مجموعه ویزای آزاد شماره 21) است، که تنها می تواند برای اقامت در برلین مفتوح باشد. تعریف یک حرفه به عنوان هنر بسیار دشوار می باشد، اما عموماً تشخیص افرادی چون نقاش، موسیقی دان، عکاس و رقاص نسبتاً آسان است. برای اثبات خود به عنوان یک هنرمند جهت اخذ ویزای هنرمندان شما باید:

 • یک رزومه قوی و نمونه کار مناسب داشته باشید.
 • قراردادهای کاری و لیست تمام پروژه هایی که تا به حال انجام داده اید یا در آن شرکت کرده اید، ارائه دهید.
 • مدارک تحصیلی رسمی شما از طریق دانشگاه، مدرسه و هنر ارائه شود.
 • عکس شما به عنوان یک هنرمند در مجله های بین المللی و دریافت جوایز بین المللی (مثل جایزه گرمی در موسیقی) منتشر شده باشد. 

ارائه این مدارک می تواند بسیار کمک کننده باشد. اقامت آلمان از طریق ویزای هنرمندان همانطور که در بالا نیز عنوان شد، کار چندان آسانی نمی باشد و پروسه طولانی را در بر می گیرد و اثبات اینکه اقامت شما یک تأثیر فرهنگی در جامعه آلمان خواهد گذاشت، بسیار دشوار می باشد. در خصوص اخذ اقامت آلمان با توجه به شرایط موجود، اقدام از روش ویزای جست و جوی کار نسبت به سایر روش ها منطقی تر می نماید.

اقامت آلمان

اقامت هنرمندان در اتریش

جهت اطلاع از شرایط سایر کشورها می توانید ویدئوی بی نظیر راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت را انتخاب نمایید.

اقامت آلمان

ویدئوی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

اقامت آلمان و هزینه های زندگی در آلمان

اقامت آلمان و هزینه های زندگی در آن یکی از معیار های مهم برای مهاجرت به کشور آلمان می باشد. علی رغم اینکه کشور آلمان در قلب اروپا و یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است، هزینه های زندگی مناسبی نسبت به دیگر کشورهای هم تراز خود دارد. طبق آخرین آمار اعلام شده در سایت Numbeo، در جدول ذیل به شاخص هزینه های زندگی یک خانواده 4 نفره در 15 شهر مهم آلمان می پردازیم:

رتبه بندی شهر هزینه زندگی روزانه (یورو)
1 دوسلدورف 85.64
2 فرانکفورت 84.17
3 هامبورگ 81.65
4 مونیخ 80.21
5 هایدلبرگ 76.42
6 اشتوتگارت 74.47
7 برلین 72.5
8 کارلسروهه 72.5
9 بون 72
10 کلن 71.51
11 نورمبرگ 70.95
12 آخن 69.61
13 درسدن 67.98
14 برمن 67
15 لایپزیگ 66.6

 

براساس جدول فوق، هزینه های زندگی ماهیانه در شهر دوسلدورف به عنوان گران ترین شهر، میانگین 2580 یورو و در شهر لایپزیک، ارزان ترین شهر آلمان میانگین 1980 یورو می باشد.

اقامت آلمان

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

برای راهنمایی بیشتر شما عزیزان علاقمند به اقامت آلمان، توزیع هزینه ها به صورت مدل آماری نیز عنوان شده است که به ترتیب شامل: حمل و نقل، لباس و کفش، ورزش و اقات فراقت، بازارها، نرم افزار، اجاره مسکن و رستوان ها می باشد.

اقامت آلمان

اقامت آلمان و اخذ تابعیت آلمان

اقامت آلمان و اخذ تابعیت آن از طرق مختلفی چون کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تولد، ازدواج و پناهندگی در آلمان امکان پذیر می باشد که در بالا توضیحات مختصری راجع به هر یک بیان گردید. تمامی راه های موجو مسیر خاص خود، ریسک ها، مدارک مورد نیاز و هزینه های خاص خود را دارد. توصیه می شود برای موفقیت در امر مهاجرت به آلمان و انتخاب بهترین مسیر مهاجرت، قبل از هر اقدامی تحقیق داشته و گزینه های مختلف اقامت آلمان را با توجه به شرایط عمومی خود بررسی و مقایسه نموده و با وکیل مهاجرت متخصص مشاوره نمایید. توجه داشته باشید که هر اقامتی منجر به دریافت تابعیت و پاسپورت نمی شود. دریافت پاسپورت آلمان پس از اقامت دائم و سازگاری پذیری شما با جامعه آلمان شامل تسلط به زبان آلمانی، تاریخ سیاسی و فرهنگی کشور آلمان ممکن می باشد. در نظر داشته باشید که کشور آلمان دو تابعیتی را نمی پذیرد و برای دریافت پاسپورت آلمان باید تابعیت قبلی خود را باطل نمایید. عموماً در اتحادیه اروپا پس از گذشت یک تا دو سال از اقامت دائم، شخص با رعایت شروطی می تواند درخواست دریافت تابعیت نماید. در آلمان نیز در ابتدای سال سوم اقامت دائم خود، امکان اخذ پاسپورت خواهید داشت. 

اقامت آلمان

پاسپورت آلمان

 

سئوالات متداول راجع به اقامت آلمان

 • پرسش: روش های اخذ اقامت آلمان چیست؟
 • پاسخ:با استفاده از روش های مختلف می توان به صورت مستقیم و غیرمستقیم، اقامت آلمان را دریافت کرد. کار، سرمایه گذاری به ویژه بلوکارت و تحصیل، از جمله متداول ترین روش های اقامتی این کشور می باشد. همچنین روش های دیگری نظیر ازدواج، تولد و پناهندگی نیز منجر به دریافت اقامت آلمان می شود.
 • پرسش: بهترین روش دریافت اقامت در کشور آلمان کدام است؟
 • پاسخ:برترین روش های اخذ اقامت آلمان، اقدام از طریق کار و سرمایه گذاری به ویژه بلوکارت می باشد.
 • پرسش: چگونه می توان از طریق تحصیل، اقامت آلمان را به دست آورد؟
 • پاسخ:تحصیل از جمله روش هاییست که در نهایت و در صورتی که شخص موفق به جذب در بازار کار آلمان شود، منجر به اخذ اقامت این کشور می شود. لازم به ذکر است که تحصیل در کشور آلمان، به زبان های انگلیسی و آلمانی امکان پذیر است و هزینه آن با توجه به رشته، مقطع تحصیلی و زبان تدریس در دانشگاه متفاوت می باشد.
 • پرسش: پس از چند سال می توان اقامت دائم آلمان را دریافت کرد؟
 • پاسخ:به طور کلی دریافت اقامت آلمان به طور دائم، پس از 5 سال کار و زندگی در کشور آلمان و پرداخت بیمه و مالیات به دولت این کشور امکان پذیر است.

 

__________________ اقامت آلمان و سخن پایانی ___________________

اقامت آلمان و راحت ترین راه اخذ اقامت دائم آلمان، قوانین 2020 در مقاله حاضر مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. کشور آلمان سومین کشور صنعتی دنیا با نرخ بیکاری حدود 3.4 درصد، سالانه متقاضیان زیادی را برای زندگی و کار به سوی خود جذب می کند. بنا به درخواست مکرر شما سروران و همراهان همیشگی برآن شدیم تا راه های مختلف اخذ اقامت آلمان اعم از اقامت آلمان از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی در آلمان و راه های جایگزین آن را بررسی نماییم. با توجه به صفوف طولانی انتظار جهت اخذ وقت سفارت آلمان، اقدام به اقامت آلمان به طور مستقیم زمان زیادی از شخص می گیرد. برای جلوگیری از این موضوع می توانید با دوره های زبان در اروپا و اقامت در کشور های دیگر حوزه شنگن اقدام فرمایید. شما عزیزان می توانید درخصوص اقامت آلمان با مؤسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه مشاوره MIE اتریش تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید. در انتهای همین مقاله در قسمت "ثبت پرسش" می توانید نظرات و سئوالات خود را مطرح و در کمترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 13 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
آنا سروری
سلام و عرض ادب خدمت شما من 25 ساله هستم و دیپلم تجربی دارم همسرم 30 ساله مهندس کامپیوتر با سال سابقه کاری مرتبط میخوام یا از طریق کار یا تحصیل مهاجرت کنم و اقامت بگیرم کل داراییمون 500 میلیون هست بنظرتوناز چه طریقی اقدام کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را بهتر راهنمایی کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم. اما بصورت کلی با توجه به شرایطی که می فرمایید شانس مهاجرت از طریق پروسه های کاری و تحصیلی برای شما مفتوح می باشد. پیشنهاد می کنم حتما با مجموعه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان توسط کارشناسان ما بررسی شود. موفق باشید.
سحر معیری
سلام وقت شما بخیر، برای اقامت آلمان آیا می توان از طریق ثبت شرکت اقدام کرد؟ و این که با دو میلیارد سرمایه این امکان وجود دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز ثبت شرکت در کشور آلمان زمانی منجر به اقامت می گردد که شما یک طرح تجاری سودده داشته باشید و این طرح مورد موافقت کشور المان قرارگیرد. با مبلغی هم که می فرمایید بلی می توان اقدام به ثبت شرکت و شروع یک کسب و کار کوچک را زد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
نیما خلیلی
سلام تشکر میکنم از شما موسسه حقوقی عالی که اطلاعات کافی و کاملی هم تحت اختیار ما درمورد اقامت آلمان میگذارید من ۲۶ سالم هست فوق دیپلم فیلمسازی هستم تازه مدرکمو گرفتم میخوام به آلمان مهاجرت کنم از چه طریق میتونم وارد رشته های هنری بشم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز سپاسگزارم از الطافتان کشور آلمان جز کشورهایی است که روی سن و گپ تحصلی حساس است اگر مدرک شما لیسانس بود به نسبت الان کار راحت تری داشتید اما می توانید از راه تحصیل اقدام نمایید. البته مدنظر داشته باشید در حال حاضر وقتی که سفارت المان می دهد خیلی طولانی است. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
مشاوره رایگان