تحصیل در آلمان

14 دی 1399 4 نظر

تحصیل در آلمانتحصیل در آلمان، شرایط ویزای تحصیلی آلمان و شرایط تحصیل رایگان در آلمان در این مقاله علمی به صورت جامع مورد تحلیل علمی و بررسی تفصیلی قرار می گیرد. آیا تحصیل در آلمان به صورت رایگان برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است؟ آیا امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی وجود دارد؟ شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان چیست؟ تحصیل در کشور آلمان از جنبه های مختلفی اعم از هزینه های زندگی و تحصیل، اجازه کار دانشجویی ضمن تحصیل و شرایط ویزای همراه برای افراد متأهل قابل بررسی و تحلیل خواهد بود. لطفاً با مطالعه ادامه مقاله همراه ما باشید تا از تمامی جنبه های تحصیل در آلمان و شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل اطلاع یابید. شما متقاضیان محترم مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی و بررسی شرایط خود به صورت رایگان با مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس حاصل نموده و مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید. علاوه بر این، فرصت دیگری با پر کردن فرم تماس در اختیار شما قرار گرفته است که از طریق تکمیل آن، درخواست خود را جهت دریافت مشاوره تلفنی رایگان می نمایید. در این مقاله، عناوین ذیل مورد بررسی قرار می گیرد:

 • شرایط تحصیل در آلمان
 • تحصیل در آلمان در مدارس آلمان
 • تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در آلمان در مقطع دکتری
 • تحصیل در آلمان به همراه بورس تحصیلی
 • هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان
 • کار دانشجویی در آلمان
 • شرایط اخذ ویزای همراه آلمان
 • معرفی دانشگاه های برتر آلمان
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان
 • کار پس از تحصیل در آلمان
 • اخذ اقامت دائم و پاسپورت آلمان از طریق تحصیل
 • سئولات متداول در زمینه تحصیل در آلمان
 • سخن پایانی درباره تحصیل در آلمان

ویزای جستجوی کار آلمانشرایط تحصیل در آلمان

کشور آلمان با 16 استان و دارای جمعیتی بیش از 82 میلیون نفر با نرخ بیکاری 3.4 درصد، به عنوان ثروتمند ترین کشور، در قلب اروپا واقع شده است. تحصیل در آلمان در کنار تحصیل در کشورهایی چون ایالات متحده، انگلستان، کانادا و استرالیا به عنوان محبوب ترین مقصد برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. در نتیجه این جذابیت بسیار بالا، افراد زیادی خواستار تحصیل در آلمان بوده و این کشور، سالیانه میزبان بیش از 350 هزار دانشجوی بین المللی از سراسر جهان می باشد.

 

 • توضیحات موسسه ملک پور در زمینه تحصیل در آلمان

فایل صوتی موسسه ملک پور در زمینه تحصیل در آلمان

فایل تصویری موسسه ملک پور در زمینه تحصیل در آلمان

 

تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی اعم از لیسانس، فوق لیسانس، دکتری و اخذ بورسیه تحصیلی شرایط تحصیل را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده است. تحصیل در آلمان در کنار کیفیت بالای آموزش عالی و فرصت های اقامت بعد از تحصیل، شانس کاریابی بالا در شرکت های بزرگ ( بنز، BMW، بوش، آدیداس و... ) این کشور را به یک مقصد مناسب برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است.

تحصیل در آلمان در مدارس آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان در مدارس آلمانی برای افراد زیر 18 سال مقدور می باشد، اما پذیرش در مدارس آلمانی برای متقاضیان خارجی بسیار دشوار و دارای مراحل پیچیده ای است. یکی از الزامات تحصیل در آلمان برای دانش آموزان زیر 18 سال، داشتن قیم در کشور آلمان است. طیف وسیعی از مدارس آلمانی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، به ویژه زمانیکه یک دانش آموز وارد مقطع متوسطه یا دبیرستان می شود که در آن پنج نوع (مدارس محلی، خصوصی، مدارس دو زبانه و بین المللی) مدرسه مختلف وجود دارد. یکی از مدرسه های معروف آلمان، مدرسه بین المللی مونیخ می باشد. استاندارد های آموزشی کشور آلمان بسیار بالا بوده و عموماً دانش آموزان پس از پایان دوره ابتدایی در سن 10 سالگی، یکی از سیستم های آموزشی تقسیم شده آلمان را دنبال می کنند. برنامه های تحصیل در آلمان برای افراد زیر 18 سال عموماً به صورت ذیل می باشد:

 • شروع سال تحصیلی از اواسط ماه اوت / سپتامبر می باشد و در 1 جولای به پایان می رسد.
 • سیستم آموزش اجباری آلمان به دو مرحله ابتدایی و دبیرستان تقسیم می شود. آموزش برای همه کودکان ساکن در آلمان از سن 6 تا 15 سال اجباری است، اگر چه آموزش به طور کلی تا 18 سالگی ادامه می یابد.
 • اکثر مدارس در آلمان دولتی هستند؛ هرچند والدین در انتخاب نوع مدرسه اعم از خصوصی یا بین المللی آزاد می باشند.
 • هزینه تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان در مدارس خصوصی معتبر از 24.000 تا 40.000 یورو در سال متغیر می باشد.

متقاضیان تحصیل در آلمان در سطح مدارس می بایست کارنامه دو سال آخر تحصیلی خود را ارائه داده و در مصاحبه اسکایپی که با مدرسه انجام می شود شرکت نمایند. علاوه بر این، دانش آموزان باید در آزمون مدارس در دروس ریاضی و انگلیسی نیز شرکت کنند. این موضوع کمک می کند تا سطح آمادگی دانش آموزان برای تحصیل در مدارس خصوصی در خارج کشور تعیین شود. با توجه به شرایط عمومی کشور آلمان، در حال حاضر که تعداد پناهنده های سوری و عراقی در این کشور زیاد می باشد، شرایط پذیرش تحصیل در آلمان برای دانش آموزان که نیازمند قیم می باشد و والدین نمی توانند به همراه فرزند حضور داشته باشند زیاد به صلاح نمی باشد. مؤسسه حقوقی ملک پور توصیه می کند قبل از هر اقدامی در این خصوص تحقیق کرده و شرایط تحصیل در آلمان را با کشورهای انگلیس و کانادا نیز مقایسه نمایید.

ویزای جستجوی کار آلمان

تحصیل در مدارس آلمان

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی و آلمانی میسر می باشد. تحصیل در آلمان به زبان آلمانی بیشتر در دانشگاه های دولتی و عمومی آلمان صورت می گیرد. انتخاب رشته در آلمان قدری پیچیده و متفاوت تر از ایران می باشد. پذیرش تحصیلی در برخی از رشته ها، نیازمند قبولی در کنکور سراسری و یا قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های آلمان مثل رشته پزشکی است. این مقاله متعلق به مؤسسه حقوقی ملک پور می باشد و کپی برداری از آن بدون ذکر منبع، خلاف شرع و قانون می باشد. طول دوره تحصیل عموماً بین 6 تا 8 ترم به طول می انجامد و پذیرش تحصیلی برای دانشجویان بین المللی به دلیل نیازمند بودن به زبان آلمانی سخت می باشد. در مقطع لیسانس اکثر دوره ها به زبان آلمانی است و در برخی دانشگاه ها پذیرش تحصیلی به زبان انگلیسی نیز میسر می باشد اما بعد از 2 تا 4 ترم دروس به زبان آلمانی ارائه می شود. شرایط عمومی تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس:

 • ارائه مدارک تحصیلی دبیرستان به همراه ریز نمرات.
 • مدرک زبان آلمانی حداقل B2
 • انگیزه نامه
 • تمکن مالی مناسب جهت هزینه های زندگی در آلمان
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی کمتر از 1000 یورو در سال.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی به طور میانگین سالانه 20.000 یورو می باشد.

سن متقاضی تحصیل در آلمان حداقل باید زیر 21 سال باشد. برای موفقیت در امر مهاجرت تحصیلی به آلمان متقاضی باید دارای سن و گپ (فاصله فارغ التحصیلی تا شروع مقطع بعدی) تحصیلی پایینی باشد. از آنجا که سفارت آلمان هم در این خصوص حساس می باشد و پروسه طولانی وقت سفات آلمان برای ویزا های تحصیلی 25 تا 30 تقریباً تحصیل در آلمان را برای ما ایرانی بسیار سخت می سازد. توصیه می شود در خصوص موفقیت در امر مهاجرت تحصیلی به آلمان ابتدای امر با پذیرش در دوره های زبان آلمان در کشور ثالث از حوزه شنگن اقدام به مهاجرت تحصیلی نموده و سپس برای تحصیل در آلمان اقدام نمایید.

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی به نسبت مقطع کارشناسی  مناسب تر است و بیشتر دوره ها به دو زبان آلمانی و انگلیسی میسر می باشد. بیش از 500 دانشگاه در آلمان وجود دارد که بیش از 19000 برنامه های آموزشی را ارائه می دهند و سالانه 13% از دانشجویان آلمان را در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس 2 سال به طول می انجامد و ترم اخر تحصیلی در اکثر دانشگاه ها شامل پایان نامه یا یک پروژه دانشگاهی می شود. تحصیل در آلمان با توجه به فرصت های کاریابی مناسب بعد از تحصیل و کارآموزی در کمپانی های بزرگ، بسیار ایده آل می باشد؛ اما دارای شرایط عمومی چون تسلط نسبی به مدرک زبان آلمانی و سن مناسب جهت اخذ پذیرش تحصیلی (زیر 30 سال) می باشد.

 

تحصیلات کارشناسی ارشد در آلمان- جزئیات کلیدی

دانشگاه ها

520

قدیمی ترین دانشگاه

دانشگاه هیدلبرگ (1386)

دانشجویان بین المللی

244,575

طول دوره

2 سال

هزینه های معمول (در دانشگاه های خصوصی)

25.000یورو

سال تحصیلی

اکتبر تا سپتامبر

تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان در مقطع دکتری به عالی ترین سطح علمی آکادمیک مربوط می شود و عموماً شرط سنی برای پذیرش وجود ندارد. پذیرش در مقطع دکتری عموماً از دو طریق امکان پذیر می باشد:

 1. شما یک پروژه پژوهشی را شناسایی کرده و به طور مستقل با راهنمایی یک استاد راهنما یا سوپروایزر روی آن پذیرش می گیرید.
 2. از طریق یک سوپروایز و گرفتن پروژه های تحقیقاتی در مراکز بین المللی که عمدتاً به زبان انگلیسی می باشد، مشغول به انجام فعالیت می شوید.

 

تحصیلات دکتری در آلمان - جزئیات کلیدی

دانشگاه ها

520

جایزه نوبل

108

قدیمی ترین دانشگاه

دانشگاه هیدلبرگ (1386)

دانش آموزان بین المللی

228,756

طول دکترا

3-4 سال

هزینه های معمول

رایگان

سال تحصیلی

اکتبر تا سپتامبر

 

مهم ترین مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در مقطع دکتری کشور آلمان، ارائه مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی، ارائه توصیه نامه از دو استاد، مدرک تحصیلی قبلی و تأییدیه آن و پذیرش استاد راهنما یا سوپروایزر می باشد. همچنین لازم به ذکر است که تحصیل در مقطع دکتری این کشور، شامل هزینه نمی شود. شما می توانید جهت ارائه رزومه تحصیلی و برنامه های خود از سایت های زیر کمک بگیرید:

برنامه های دکترای بین المللی:

www.daad.de/international-programmes

برنامه های دکترا برای متقاضیان خارجی:

https://www2.daad.de/deutschland/promotion/phd/de/13306-phdgermany-datenbank/

برنامه ای برای محققان بین المللی:

http://www.research-in-germany.org/en.html

ویزای جستجوی کار آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل در آلمان به همراه بورس تحصیلی

اخذ بورسیه تحصیلی برای تحصیل در آلمان، از طریق مؤسسات معتبر علمی و همچنین دولتی در مقاطع مختلف تحصیلی امکان پذیر می باشد. اما دریافت بورسیه تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در آلمان همان ابتدای امر کار ساده ای نیست. برای دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان شما باید حداقل های مورد نیاز برای دریافت بورسیه را داشته باشید.

تحصیل در آلمان

 

 • داشتن روحیه تحقیق و جستجو در خصوص انواع بورسیه های تحصیل در آلمان
 • داشتن معدل بالا (برخی دانشگاه ها معدل محور هستند.)
 • ارائه چندین مقاله معتبر علمی حداقل 2 عدد (برخی از دانشگاه ها تحقیق محور هستند.)
 • از همه مهم تر مکاتبه درست و اصولی با اساتید دانشگاه ها و دریافت بورسیه تحصیل در آلمان می باشد.

 

به صورت خلاصه در ذیل به برخی از بورس های تحصیل در آلمان اشاره می شود:

 • بورس تحصیلی ملی (DeutschlandStipendium): برنامه کمک هزینه تحصیل در آلمان برای حمایت های مالی و غیرمادی به دانشجویان بسیار موفق اهداء می شود. بورس تحصیلی آلمان برای دانشجویان با استعداد در تمام دانشگاه های آلمان امکان پذیر است. بورس تحصیلی بدون در نظر گرفتن درآمد شخصی یا والدین اهداء می شود و ملیت دانشجو برای اهدای آن اهمیت ندارد. کمک هزینه تحصیلی به مبلغ 300 یورو در ماه و برای حداقل دو ترم اهدا می شود.
 • برنامه های تحصیلی DAAD: یک سازمان مشترک مؤسسات آموزش عالی آلمان است که مسئول گسترش روابط دانشگاهی بین الملل می باشد. به طور عمده برنامه های DAAD شامل کمک هزینه تحصیلی، کمک های مالی از طریق تبادل دانشجویان و محققان می باشد. پایگاه داده بورس تحصیلی تمام فرصت ها برای دانشجویان خارجی را که به دنبال حمایت مالی برای مطالعات و پژوهش هستند تحلیل می کند.
 • برنامه های تحصیلی اراسموس در آلمان: دانشگاه های آلمان در تعداد زیادی برنامه های تحصیلی شرکت می کنند که شامل بورس های اراسموس هم می شود.

ویزای جستجوی کار آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

تحصیل در آلمان و هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان نسبت به خیلی از کشور های اروپایی مناسب و مقرون به صرفه می باشد. عموم هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان تقریباً رایگان بوده و سالیانه زیر 1000 یورو می باشد. این هزینه بیشتر برای هزینه های عمومی دانشجو اعم از ثبت نام، بیمه دانشجویی و کمک های اداری را شامل می شود. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان متفاوت بوده و باتوجه به دانشگاه، شهر و مقطع تحصیلی بطور میانگین از 10.000 تا 25.000 یورو در سال متغییر می باشد. نکته قابل تأمل در خصوص تحصیل در آلمان و هزینه های آن این است که باتوجه به رقابتی بودن پذیرش در دانشگاه های آلمان، کشور آلمان در خصوص پذیرش تحصیل در آلمان و تأمین هزینه های زندگی دانشجوی خارجی، فوق العاده سخت گیر بوده و حتی تمکن مالی جهت هزینه های زندگی را در حساب دانشجویی بلوکه می کند. دانشجویان خارجی ماهیانه و براساس هزینه های زندگی 700 تا 1000 یورو به صورت ماهیانه اجازه برداشت دارند. جدول ذیل، میانگین برخی از هزینه های مهم زندگی در کشور آلمان را نشان می دهد.

 

کالا و خدمات

هزینه

یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت

10 یورو

1 لیتر شیر

0.72 یورو

1 کیلوگرم برنج

2.08 یورو

1 کیلوگرم گوشت قرمز

10.51 یورو

1 کیلوگرم گوشت مرغ

7.83 یورو

1 کیلوگرم سیب

2.29 یورو

1 کیلوگرم سیب زمینی

1.14 یورو

1.5 لیتر آب

0.369 یورو

اجاره ماهیانه آپارتمان 1خوابه در مرکز شهر

725.91 یورو

اجاره ماهیانه آپارتمان 3خوابه در مرکز شهر

1379.43 یورو

اجاره ماهیانه آپارتمان 1خوابه در خارج از مرکز شهر

541.16 یورو

اجاره ماهیانه آپارتمان 3خوابه در خارج از مرکز شهر

1026.14 یورو

ویزای جستجوی کار آلمان

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

کار دانشجویی در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان و کار ضمن تحصیل برای دانشجویان خارجی در آلمان میسر می باشد. با توجه به اینکه کشور آلمان دارای کمپانی ها و شرکت های بزرگ و سوده است و آلمان از کمبود نیروی کار متخصص و جوان رنج می برد، تحصیل در آلمان یک فرصت مناسب برای دانشجویان بین المللی برای کار ضمن تحصیل فراهم می آورد. بدین ترتیب دانشجویان می توانند بخشی از هزینه های زندگی خود را در آلمان پوشش دهند. بسیاری از شرکت های شناخته شده در سطح ملی و بین المللی در آلمان وجود دارند که مایل به استخدام از دانشجویان جوان و با انگیزه برای کار و کارآموزی هستند. اگر کارآموزی شما حداقل 6 ماه به طول بکشد، تقریباً شما را برای دریافت یک شغل تمام وقت آماده می کند. فرصت قانونی کار ضمن تحصیل برای متقاضیان تحصیل در آلمان بسته به مقاطع تحصیلی بین 10 تا 20 ساعت در هفته برای مقطع لیسانس و فوق لیسانس و 30 ساعت در هفته برای مقطع دکترا می باشد.

تحصیل در آلمان و نحوه دریافت کار دانشجویی یا کارآموزی در آلمان:

 • دانشگاه (اگر شما در آلمان تحصیل می کنید، دانشگاه شما اولین مرجع برای مشاوره شما جهت آمادگی در بازار کار می باشد. بسیاری از دانشگاه های آلمان ارتباط نزدیکی با کمپانی های بزرگ محلی دارند.)
 • آژانس های محلی و آژانس های کارآموزی
 • شرکت ها و نمایشگاه های کاریابی
 • تماس مستقیم با کارفرما

ویزای جستجوی کار آلمان

کار ضمن تحصیل در آلمان

شرایط اخذ ویزای همراه آلمان

تحصیل در آلمان به همراه خانواده نیز امکان پذیر می باشد اما این بدان معنی نیست که فرد می تواند از همان ابتدا جهت تحصیل در آلمان با همراه (همسر و فرزندان زیر 18 سال) اقدام کند. باتوجه به اینکه در امر ویزاهای تحصیلی، هدف اقامت شما تحصیل در آلمان می باشد، برای اینکه شانس ویزای شما افزایش پیدا کند بهتر است که ابتدا متقاضی اصلی برای اخذ ویزا و اقامت موقت اقدام نماید. شرایط و مدارک ویزای همراه:

 • گذرنامه معتبر
 • متقاضی تحصیل در آلمان اقامت بلند مدت داشته باشد ( اقامت بالای 6 ماه)
 • تمکن مالی مناسب جهت پوشش هزینه های زندگی خود و اعضای خانواده
 • گواهی ازدواج
 • هزینه اجازه اقامت برای درخواست اولیه 56 تا 100 یورو برای بزرگسالان و 28 تا 50 یورو برای افراد زیر سن قانونی.
 • هزینه تمدید اقامت 49 تا 96 یورو برای بزرگسالان و 24 تا 48 یورو برای افراد زیر سن قانونی
 • اسناد محل اقامت در آلمان (قرارداد اجاره + نامه تأییده اقامت)

در خصوص همراه در ویزای تحصیلی آلمان باید گفت که همراه دارای اجازه کار تمام وقت در این کشور می باشد. همچنین لازمست که همراه دارای مهارت زبان آلمانی حداقل در سطح A1 باشد. همچنین فرزندان بالای 16 سال و کمتر از 18 سال نیز باید از مهارت و دانش زبان برخوردار باشند. با توجه به اهمیت مدرک زبان جهت تحصیل در آلمان، توصیه می شود که محصول بی نظیر آموزش فشرده و سریع زبان آلمانی را که توسط مؤسسه حقوقی ملک پور تهیه و تولید شده است خریداری نموده و زبان خود را به سطح مورد نظر برسانید.

انتخاب دفتر مهاجرتی

آموزش فشرده و سریع زبان آلمانی

معرفی دانشگاه های برتر آلمان

کشور آلمان جزو محدود کشورهایی است  شما می توانید به صورت رایگان موفق به اخذ مدارج عالی دانشگاهی در آن شوید. در حالیکه فقط باید بتوانید از پس هزینه های زندگی در آلمان و دیگر هزینه های جانبی تحصیل در خارج از کشور بر بیایید. کشور آلمان در لیست برترین کشورهای جهان از نظر سیستم آموزش عالی و رتبه بندی دانشگاهی می باشد. با توجه به اینکه کشور آلمان "پیمان تحصیلات عالی" ملی را معرفی کرده که برای افزایش ظرفیت های آموزشی تا سال 2020 برنامه ریزی شده است، تحصیل در آلمان می تواند یک فرصت استثنایی برای مهاجرت تحصیلی باشد. در جدول زیر، برترین دانشگاه های آلمان و رتبه جهانی آن ها معرفی شده است.

 

دانشگاه

رتبه کشوری

رتبه جهانی

Universität München

1

141

Freie Universität Berlin

2

153

Technische Universität München

3

182

Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen

4

187

Universität Heidelberg

5

238

Technische Universität Berlin

6

271

Universität Hamburg

7

274

Ruhr-Universität Bochum

8

282

Humboldt-Universität zu Berlin

9

290

Karlsruher Institut für Technologie

10

305

ویزای جستجوی کار آلمان

دانشگاه های آلمان

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای تحصیل در آلمان در صورت پذیرش، نیاز به یک ویزای دانشجویی دارید. شما باید از طریق سفارت یا کنسولگری کشور خود تقاضا نمایید. در حال حاضر برای تحصیل در آلمان، پروسه صدور ویزای دانشجویی برای ایرانیان طولانی بوده و ممکن است بیش از 18 ماه به طول بیانجامد. مدارک مورد نیاز تحصیل در آلمان برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

 • فرم درخواست را به صورت کامل و با دقت تکمیل نمایید.
 • پاسپورت یا گذرنامه معتبر
 • دو قطعه عکس
 • نامه پذیرش تحصیلی نهایی از دانشگاه آلمان
 • رزومه و نامه انگیزشی قوی جهت تحصیل در آلمان
 • مدرک زبان آلمانی حداقل B2 و مدرک زبان انگلیسی در صورت پذیرش در رشته و دانشگاه بین المللی
 • اثبات هزینه های زندگی در آلمان در طول مدت تحصیل (8،700 یورو در هر سال)
 • گواهی خرید بیمه حداقل به مبلغ 30.000 یورو
 • هزینه معمول ویزا
 • مدارک اصلی تحصیلی ترجمه شده و ممهور به مهر دادگستری و وزارت امور خارجه

ویزای جستجوی کار آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

کار پس از تحصیل در آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان

کار پس از تحصیل در آلمان طبق قانون برای دانشجویان بین المللی فراهم می باشد. طبق قانون، تحصیل در آلمان فرصتی را فراهم می کند تا دانشجویان خارجی پس از اتمام تحصیل با مراجعه به اداره مهاجرت با دریافت مجوز تا 18 ماه در آلمان اقامت داشته و از فرصت کاریابی استفاده نمایند. با توجه به اینکه کشور آلمان سومین کشور صنعتی دنیا و با نرخ بیکاری 3.2 درصد می باشد، این امر شانس کاریابی را برای دانشجویان بین المللی بسیار افزایش می دهد. پس از دریافت شغل مورد نظر و عقد قرارداد کاری با حداقل حقوق قانون کار در آلمان که برای یک سال مبلغ 45.000 یورو است، اقامت شما از اقامت تحصیل در آلمان به اقامت کاری آلمان تبدیل می شود. کار در آلمان و پرداخت بیمه و مالیات به مدت 5 سال، دریافت اقامت دائم را فراهم می کند و پس از 8 سال فرد می تواند تقاضای شهروندی و اخذ پاسپورت آلمان نماید.

ویزای جستجوی کار آلمان

کار پس از تحصیل در آلمان

اخذ اقامت دائم و پاسپورت آلمان از طریق تحصیل

تحصیل در آلمان و اخذ اقامت دائم و تابعیت پس از تحصیل به واسطه اقامت تحصیلی در آلمان مفتوح می باشد اما این بدان معنی نیست که تحصیل در آلمان به طور مستقیم منجر به اخذ تابعیت گردد. تحصیل در آلمان، فرصت اقامت و زندگی در آلمان را برای شما فراهم می کند، ولی شما شهروند آلمانی محسوب نمی شوید. به منظور اخذ اقامت و تابعیت آلمان از طریق تحصیل در آلمان، این فرصت در اختیار شماست که از موقعیت های شغلی مرتبط با رشته خود در کشور آلمان بهره برده و با جذب در بازار کار آلمان، ویزای خود را از تحصیلی به ویزای کار آلمان تغییر دهید. در این صورت پس از  5 سال پرداخت بیمه و مالیات می توانید اقامت آلمان را به صورت دائم دریافت کنید. درخواست برای دریافت تابعیت و شهروندانی آلمان، 3 سال پس از اخذ اقامت این کشور امکان پذیر است. داشتن شهروندی آلمان به شما حقوق و آزادی هایی را می دهد که غیر شهروندان ندارند. آثار شهروندی آلمان به قرار ذیل می باشد.

ویزای کار آلمان

 

 • حق رأی
 • حق تشکیل مجمع و انجمن
 • دسترسی نامحدود به پیدا کردن کار در آلمان
 • حق دریافت مناسب دولتی

 

علاوه بر این حقوق همانطور که در قانون اساسی آلمان عنوان شده است، شما همچنین باید تعهدات و وظایفی را که هر شهروند آلمانی دارد اعم از ادغام در جامعه آلمان، احترام و اطاعت از همه قوانین و حتی خدمات نظامی آلمان داشته باشید.

الزامات مورد نیاز برای واجد شرایط بودن اخذ تابعیت و پاسپورت آلمان:

 • شما باید حداقل 8 سال در آلمان اجازه اقامت داشته باشید.
 • حداقل مدرک زبان آلمانی B1
 • از نظر مالی باید توانایی حمایت از خانواده خود را داشته باشید.
 • در آزمون شهروندی آلمان شرکت قبول شوید.
 • کشور آلمان دو تابعیتی را قبول ندارد و درصورت اخذ تابعیت آلمان باید تابعیت اول خود را سلب کنید.

ویزای جستجوی کار آلمان

اقامت آلمان


سئولات متداول در زمینه تحصیل در آلمان

آیا تحصیل رایگان در آلمان امکان پذیر است؟
بله. برای تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان نیازی به پرداخت شهریه ندارید و تنها سالیانه مبلغ کمی برای هزینه های ثبت نام می پردازید.

آیا امکان تحصیل مدرک زبان در آلمان وجود دارد؟
بله، این امکان وجود دارد اما برای اینکه شانس دریافت ویزا پایین نیاید، توصیه می شود مدرک زبان ارائه دهید.

آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های آلمان وجود دارد؟
بله، بورسیه تحصیلی معمولاً در مقطع دکترا اعطا می شود و شما باید رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و ... ارائه دهید.

آیا پس از اتمام تحصیل می توان در آلمان کار مشغول به کار شد؟
بله، پس از فارغ التحصیلی به شما فرصت داده می شود تا در کشور آلمان به جستجوی کار بپردازید. در صورتی که در شغلی مناسب استخدام شوید می توانید اقامت خود را به نوع کاری تغییر دهید.


_____________ سخن پایانی درباره تحصیل در آلمان _____________

تحصیل در آلمان، شرایط پذیرش تحصیلی در آلمان و شرایط تحصیل رایگان در آلمان در این مقاله به صورت علمی بررسی شد. از آنجا که تحصیل در کشور آلمان به دلیل کیفیت بالای آموزش عالی و فرصت های شغلی مناسب مد نظر افراد بسیاری است، برآن شدیم تا پیرامون مسائل مهم راجع به تحصیل در آلمان و مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل مطالبی را به نگارش درآوریم تا راهنمای شما سروران عزیز باشد. دانشگاه های برتر آلمان، تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف، اقامت پس از تحصیل و نحوه دریافت تابعیت و شهروندی آلمان از طریق تحصیل در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. امید است که توانسته باشیم سئوالات شما را در خصوص تحصیل در آلمان پاسخ گفته باشیم. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) و مشاوران مجرب ما در امر حقوق بین الملل از سراسر دنیا تماس حاصل نموده و یا فرم تماس را پر کنید و بدین ترتیب از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید. همچنین می توانید در قسمت "ثبت پرسش" در انتهای همین مقاله، پرسش های خود را مطرح کرده و در کمترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 20 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
علی سجادپور
سلام وقت بخیر ممنو ن از این مقاله بسیار خوب فقط جهت تحصیل در آلمان برای مقطع فوق لیسانس گویا به زبان انگلیسی هم دوره های زیادی هستن. ایا میشه با پذیرش دوره انگلیسی زبان مشروط به همراه کورس زبان انگلیسی ویزا گرفت یا نه حتما باید ایلتس داشته باشیم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز سپاسگزاریم از الطافتان بلی در کشور المان برای مقاطع فوق لیسانس دوره های زبان انگلیسی موجود هست اما باتوجه به شرایط عمومی سفارت کشور المان در ایران، اخذ ویزا روی این دوره های برای ایرانی دارای ریسک بالایی می باشد. پیشنهاد می کنم حتما با مجموعه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان توسط کارشناسان ما بررسی شود. موفق باشید.
نازنین یونسی
با سلام و عرض ادب میخواستم بپرسم من با سن ۲۵ سال و مدرک لیسانس از دانشگاه سراسری در رشته صنایع و مدرک B2 زبان آلمانی آیا می تونم برای تحصیل در آلمان به صورت رایگان اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی با توجه به رزومه ای که می فرمایید و مدرک زبانی که دارید دانشگاه های ملی به شما به احتمال زیاد پذیرش می دهند ولی پیشنهاد می کنم قبل از هر اقدامی از یک وکیل یا مشاور مهاجرت معتبر درخصوص اینکه آیا از شانس ویزای بالایی هم برخوردار هستید راهنمایی بگیرید. می توانید با یک تماس از مشاوره رایگان تلفنی موسسه برخوردار شوید. موفق باشید.
اناهیتا
سلام و عرض ادب خدمت شما من 25 سالمه و مدرک زبان المانی رو میتونم بگیرم و فوق دیپلم کامپیوتر دارم میتونم برای ادامه تحصیل در المان اقدام کنم ؟ میخوام به زبان المانی درس بخونم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز با توجه به اینکه فوق دیپلم دارید و در نظام اموزشی اروپایی خیلی شناخته شده نیست و باید با مدرک دیپلم اقدام نمایید هم وقت سفارت خیلی طولانی می شود و هم زیاد شدن گپ تحصیلی شانس شما را برای ویزا شدن برای کشور آلمان پایین می آورد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط شما برای کشورهایی که متناسب با مدرکتان است بصورت رایگان برای شما بررسی شود. موفق باشید.
حسینی
سلام وقت بخیر من با موسسه تماس گرفتم و همکارانتون فرمودند که داشتن گپ تحصیلی برای دریافت ویزای آلمان مسئله ساز خواهد بود. سوال من این هست که اگر من این تایم رو نشون بدم که کار کردم و حتی تا مدتی تحصیل کردم ولی از دانشگاه انصراف دادم، آیا این فاصله زمانی توجیه میشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب برای آلمان بیشتر از 4-5 سال گپ تحصیلی امکانپذیر نمی باشد.
مشاوره رایگان