مدارس و دبیرستان های ترکیه

28 بهمن 1399 بدون نظر

مدارس و دبیرستان های ترکیه

قصد داریم در این مقاله مطالبی را درمورد تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه، هزینه تحصیل در ترکیه و... مورد بررسی و تحلیل علمی قرار دهیم. ترکیه در سال های اخیر به مقصد مهمی برای محصلین بین المللی تبدیل شده است. کشور ترکیه به دلیل داشتن موقعیت استراتژیک به تدریج به کشوری با جذابیت بیشتری در مقصد آموزش عالی قرار گرفته است. تحصیل به زبان انگلیسی در مدارس و دانشگاه های ترکیه برای متقاضیان بین المللی جالب توجه می باشد. بیشترین متقاضیان تحصیل در ترکیه از کشورهای همسایه می باشد که دارای روابط مذهبی، زبانی و فرهنگی مشابهی با ترکیه هستند. ترکیه اخیراً بعد از ایالات متحده به عنوان دومین مقصد تحصیل دانشجویان ایرانی شناخته شده است. با این حال تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه بسیار سخت می باشد؛ با این حال تحصیل در مدارس ترکیه برای ایرانیان بسیار متقاضی دارد. چرا که مدارس ترکیه به سختی دانش آموزان خارجی را ثبت نام می کنند. بیشترین میزان تحصیل در دانشگاه ها و در مقاطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه می باشد. در ادامه مقاله می توانید اطلاعات بیشتری در مورد تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه مطالعه نمایید. همراه گرامی شما می توانید با جستجو در وب سایت مؤسسه ملک پور (MIE اتریش) مقالات مفیدی درباره مهاجرت مطالعه نمایید. همچنین با برقراری تماس تلفنی با مشاورین خبره مؤسسه ملک پور از بررسی شرایط مهاجرت خود مشاوره رایگان دریافت کنید.

 • درباره کشور ترکیه و شرایط کلی تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه
 • برنامه درسی و متون آموزشی در مدارس و دبیرستان های ترکیه
 • بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان ترکیه
 • وضعیت اسکان و خوابگاه در مدارس و دبیرستان های ترکیه
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ترکیه
 • معرفی مدارس و دبیرستان های ترکیه
 • هزینه تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه
 • هزینه زندگی در ترکیه
 • شرایط اخذ ویزای همراه ترکیه
 • وضعیت اقامت و تابعیت پس از تحصیل در ترکیه
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه
 • سخن پایانی در مورد تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه

اقامت ترکیه از طریق خرید ملکدرباره کشور ترکیه و شرایط کلی تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه

در قانون اساسی جمهوری ترکیه آورده شده است که هر شهروند حق دارد به صورت رایگان از آموزش و پرورش در مؤسسات بهره مند شود. تحصیل به زبان ترکی در آموزش ابتدایی و دوازده سال تحصیل برای دختران و پسران در کشور ترکیه اجباری است. سال آموزشی ترکیه معمولاً از اواسط سپتامبر آغاز می شود و تا اواسط ژوئن ادامه دارد. تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه در مناطق روستایی و شهری ترکیه متفاوت می باشد. کلاس های آموزشی معمولاً 5 روز در هفته در روزهای دوشنبه تا جمعه و به مدت 35 تا 40 ساعت برگزار می شوند. بین ماه های ژانویه و فوریه دانش آموزان تعطیلات زمستانی به مدت دو هفته دارند.

 

 • فایل تصویری موسسه ملک پور در درمورد امکانات MIE برای تحصیل فرزندان 5 تا 18 سال

فایل صوتی موسسه ملک پور درمورد امکانات MIE برای تحصیل فرزندان 5 تا 18 سال-بخش اول

فایل تصویری موسسه ملک پور درمورد امکانات MIE برای تحصیل فرزندان 5 تا 18 سال-بخش اول

فایل صوتی موسسه ملک پور درمورد امکانات MIE برای تحصیل فرزندان 5 تا 18 سال-بخش دوم

فایل تصویری موسسه ملک پور درمورد امکانات MIE برای تحصیل فرزندان 5 تا 18 سال-بخش دوم

 

سیستم آموزشی کشور ترکیه از دو بخش اصلی تشکیل شده است.

 • آموزش رسمی: آموزش دانش آموزان در مدارس که در یک گروه سنی هستند. که شامل آموزش مقدماتی، آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه و آموزش عالی می باشد.
 1. آموزش مقدماتی: آموزش مقدماتی یک آموزش اختیاری مربوط به دوره پیش دبستانی برای کودکان بین 3 تا 5 سال می باشد. هدف آماده سازی کودکان برای تحصیلات ابتدایی و اطمینان از صحبت کردن به زبان ترکی می باشد.
 2. آموزش ابتدایی: تحصیلات ابتدایی برای دختران و پسران 5.5 ساله اجباری است. دوره ابتدایی 4 سال است و بعد از گذراندن این دوره، دانش آموزان وارد دوره متوسطه می شوند.
 3. آموزش متوسطه: آموزش متوسطه 4 ساله و شامل دبیرستان های عمومی، حرفه ای و فنی است.
 4. آموزش عالی: دوره آموزش عالی در دانشگاه 4 سال می باشد.
 • آموزش غیررسمی: این نوع آموزش توسط شبکه ای از مراکز آموزشی در ترکیه می باشد که تحت نظارت وزارت آموزش ملی انجام می شود.

برنامه درسی و متون آموزشی در مدارس و دبیرستان های ترکیه

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه زیر 18 سال در پایه های اول، دوم و سوم دارای 4 موضوع اصلی می باشد که عبارتند از: زبان ترکی، ریاضیات، دانش زندگی و زبان خارجی. در کلاس چهارم دروس علوم و مطالعات اجتماعی، جایگزین درس دانش زندگی می شوند. زبان خارجی که دانش آموزان در مدارس ابتدایی ترکیه یاد می گیرند در برخی مدارس متفاوت می باشد. رایج ترین زبانی که دانش آموزان آموزش می بینند، زبان انگلیسی می باشد و برخی مدارس به جای انگلیسی آلمانی، فرانسوی و یا اسپانیایی را آموزش می دهند. در برخی مدارس هم دو زبان خارجی آموزش داده می شود. در کلاس های ششم و هفتم دانش آموزان زبان ترکی، ریاضیات، علوم، مطالعات اجتماعی و زبان خارجی می آموزند. در کلاس هشتم درس مطالعات اجتماعی حذف شده و درس تاریخ انقلاب ترکیه جایگزین آن می شود. در دبیرستان های دولتی و حرفه ای، دانش آموزان هر روز 6 کلاس دارند و زمان هر کلاس 40 دقیقه می باشد. دبیرستان های خصوصی در هر روز 8 کلاس دارند. دروسی که در کلاس نهم دانش آموزان آموزش می بینند عبارتست از: زبان ترکی، ادبیات ترکی، ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، هندسه، تاریخ جهان، جغرافیا، دین و اخلاق، تربیت بدنی، زبان های خارجی (اکثراً زبان انگلیسی)، زبان دوم خارجی معمولاً آلمانی می باشد ولی زبان دوم می تواند فرانسوی، ایتالیایی، ژاپنی، عربی، روسی و چینی باشد. به صورت کلی دانش آموزان در دوره های دهم، یازدهم و دوازدهم ریاضیات، هندسه، آمار، فیزیک، زیست شناسی، شیمی، جغرافیا، فلسفه، روانشناسی، جامعه شناسی، اقتصاد، منطق، هنر و موسیقی، بهداشت، کامپیوتر، تربیت بدنی، زبان های خارجی را مطالعه می کنند.

بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان ترکیه

بورسیه تحصیلی عبارت است از کمک هزینه تحصیلی که نیازی به باز پرداخت آن نیست. بورسیه های تحصیلی بر اساس شایستگی افراد و پشت سر گذاشتن استانداردهای تعیین شده به متقاضیان اعطاء می شود. بسیاری از بورسیه های تحصیلی به گروه های خاصی از افراد تعلق می گیرد. برای مثال بورس تحصیلی برای زنان یا دانشجویان تحصیلات تکمیلی وجود دارد. افراد متقاضی تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه می بایست در نظر داشته باشند که یک بورسیه تحصیلی ممکن است کل هزینه شهریه را پوشش دهد یا ممکن است بخشی از هزینه ها را تأمین کند. هر بورس تحصیلی شرایط خاص خود را دارد، متقاضیان می توانند از طریق وب سایت شرایط بورس تحصیلی را مطالعه کنند و همچنین جهت ارسال مدارک خود اقدام نمایند. بورسیه تحصیلی ممکن است مستقیم به حساب دانشگاه واریز شود. در کشور ترکیه بورسیه تحصیلی برای مقاطع تحصیلی تکمیلی در نظر گرفت شده است و در تحصیل زیر 18 سال در ترکیه در سطح دبیرستان بورسیه تحصیلی رایگان دبیرستان ترکیه تحصیلی به دانش آموزان تعلق نمی گیرد.

مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به ترکیه

وضعیت اسکان و خوابگاه در مدارس و دبیرستان های ترکیه

برای اقامت دانش آموزان بین المللی متقاضی تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه نیز برنامه هایی در نظر گرفته شده است. خوابگاه ها بیشتر به صورت دولتی هستند ولی خوابگاه های خصوصی نیز برای استفاده دانش آموزان وجود دارد. علاوه بر این برخی از مدارس خوابگاه های خود را به محصلین ارائه می دهد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ترکیه

متقاضیان که قصد تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه را دارند، بعد از اخذ پذیرش مدرسه مورد نظر می بایست ویزای تحصیلی ترکیه را اخذ کنند. دانش آموزان جهت اخذ پذیرش می بایست هزینه هایی که از طرف مدرسه اعلام شده است را پرداخت و مدارک مورد نیاز را برای مدرسه ارسال کنند. مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از مدارس در زیر آورده شده است:

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات آن
 • ارائه توصیه نامه از معلمان
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه مدرک زبان در صورت داشتن آن
 • ارائه تمکن مالی

 مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا در مدارس و دبیرستان های ترکیه در زیر آورده شده است:

 • پاسپورت معتبر با حداقل 90 روز اعتبار
 • فرم تکمیل و امضاء شده درخواست ویزای تحصیلی
 • 2 قطعه عکس در ابعاد، عکس پاسپورت
 • بیمه برای کل اقامت متقاضی در ترکیه
 • اثبات رزرو بلیط هواپیما
 • تمکن مالی
 • محل اقامت در ترکیه
 • مدرک تحصیلی قبلی

با ارائه مدارک نام برده در صورت درست بودن مدارک، متقاضیان ویزای تحصیلی ترکیه را می توانند اخذ کنند و جهت تحصیل به کشور ترکیه مهاجرت کنند.

معرفی مدارس و دبیرستان های ترکیه

اخذ پذیرش در مدارس دولتی ترکیه بسیار مشکل می باشد در این قسمت از مقاله برای متقاضیان تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه، مدارس ترکیه را معرفی می کنیم.

 • مدرسه بین المللی برداشت: برنامه درسی آمریکایی در کلاس یک تا دوازدهم که دروس آن شامل: انگلیسی، ریاضی، علوم، عربی، مطالعات اسلامی (برای محصلین مسلمان)، کامپیوتر، هنر، تربیت بدنی/ بهداشت، نمایش و مطالعات اجتماعی است.
 • مدرسه بین المللی انگلیس استانبول: این مدرسه به دلیل تحصیلاتی که ارائه می دهد شهرت جهانی دارد. این مدرسه فارغ التحصیلان خود را به دانشگاه های سراسر جهان و عمدتاً به انگلستان و ایالات متحده می فرستد.
 • مدرسه بین المللی کیتسون: این مدرسه کانادایی مهارت لازم برای تبدیل شدن به شهروندان مستقل جهان با اعتماد به نفس، مسئولیت پذیر، منظم را ارائه می دهد.
 • مدرسه ایوب اوغلو: هدف این مدرسه افزایش چند زبانه شهروندان با استاندارد های اخلاقی و تحصیلی بالا است که مجهز به آگاهی های اجتماعی، بین المللی و چند فرهنگی هستند.

هزینه تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه

والدینی که به خارج از کشور خودشان مهاجرت می کنند یکی از نگرانی هایشان آموزش و تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه فرزندان و نیازهای ویژه آن ها می باشد که باید قبل از مهاجرت حتماً در مورد آن تحقیق و بررسی کنند تا مدرسه ای که بتواند نیازهای خاص فرزندان را برآورده کند و از تجربیات و منابع مناسب برخوردار باشد را برای آموزش فرزندان خود بیابند. همچنین والدین می توانند فرزندان خود را در مدارس بین المللی انگلیس در استانبول که در مقطع ابتدایی و متوسطه ثبت نام کنند. هزینه تحصیل در مدارس بین المللی در ادامه آورده شده است:

 • مدرسه برداشت، هزینه های خود را برای سال تحصیلی 2020/2021 عمومی نمی کند.
 • مدرسه بین المللی انگلیس استانبول سالانه از 109.405 لیر تا 267.057 لیر
 • مدریه بین المللی کیتسون، هزینه های خود را برای سال تحصیلی 2020/2021 عمومی نمی کند.
 • مدرسه ایوب اوغلو سالانه از 50.750 لیر تا 71.250 لیر می باشد.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه های زندگی بسته به نوع زندگی افراد متفاوت می باشد. موقعیت مکانی و امکاناتی که شما استفاده می کنید تعیین کننده میزان هزینه های زندگی شما می باشد. دانشجویان بین المللی می توانند انتظار داشته باشند که برای هزینه هایی از قبیل سفر، اقامت، غذا، سرگرمی، تلفن، لباس و اینترنت در حدود 400 دلار تا 500 دلار در ماه را پرداخت کنند. متوسط هزینه های زندگی افراد در ترکیه بدون در نظر گرفتن هزینه های اجاره ملک یا خوابگاه بین 350 تا 500 دلار، هزینه های کتاب و هزینه های اداری 100 تا 150 دلار و هزینه بیماری درمانی 40 تا 70 دلار می باشد. متقاضیان تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه می بایست توانایی مالی کافی از نظر پرداخت هزینه های زندگی را داشته باشند. در جداول زیر بخشی از هزینه های زندگی در ترکیه آورده شده است:

 

 • رستوران:

موارد

مبلغ به یورو

وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت

2.94

وعده غذایی (2 نفره)

11.77

نوشابه (1 بطری)

0.54

آب (بطری 0.33 لیتری)

0.20

کاپوچینو

1.54

 

 • هزینه خریدهای فروشگاهی:

موارد

مبلغ به یورو

شیر (1لیتر)

0.66

قرص نان سفید تازه (500 گرم)

0.32

برنج (1کیلوگرم)

1.46

تخم مرغ (12عدد)

1.42

پنیر محلی (1کیلوگرم)

5.03

 

 • هزینه حمل و نقل:

موارد

مبلغ به یورو

بلیط یک طرفه حمل و نقل محلی

0.41

شروع تاکسی(تعرفه عادی)

24.12

تاکسی 1 کیلومتر(تعرفه عادی)

0.59

بنزین(1لیتر)

0.80

 

 • هزینه اجاره مسکن:

موارد

مبلغ به یورو

آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر

180.65

آپارتمان (1 خوابه) بیرون شهر

115.77

آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر

309.73

آپارتمان (3 خوابه) بیرون شهر

198.89

 

 • هزینه خرید مسکن:

موارد

مبلغ به یورو

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر

750.72

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز شهر

407.34

مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

شرایط اخذ ویزای همراه ترکیه

ویزای همراه به همسران بالای 18 سال اعطاء می شود و همچنین افرادی که چند همسر دارند طبق قوانین ترکیه تنها به یکی از همسران اجازه اقامت خانواده داده می شود. با این حال ممکن است به فرزندان از همسران دیگر متقاضی اجازه اقامت خانواده داده شود. ویزای همراه برای افراد اجازه تحصیل فرزندان در مؤسسات آموزش ابتدایی و متوسطه را برای دارنده آن فراهم می کند. اجازه اقامت خانوادگی برای هر بار حداکثر به مدت سه سال صادر می شود. اجازه اقامت خانواده در صورتی صادر می شود که فرد توانایی پرداخت هزینه های خانواده را داشته باشد. در مواردی ممکن است درخواست ویزای همراه رد شود یا تمدید نشود این دلایل را در زیر نام برده ایم:

 • فرد متقاضی و یا خانواده اش شرایط گفته شده را نداشته باشند.
 • متقاضی ممنوعیت ورود به ترکیه داشته باشد.

فرزندانی که از طریق تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه مهاجرت می کنند، نمی توانند والدین خود را به عنوان همراه با خود به کشور ترکیه ببرند. والدین تنها می توانند مدت کوتاهی از طریق اخذ ویزای توریستی اقامت موقت در ترکیه داشته باشند و بعد از دیدار فرزندان خود با اتمام اقامت، می بایست به کشور خود بازگردند. والدین ایرانی می توانند بدون دریافت ویزا به صورت توریستی به ترکیه سفر کرده و در مدتی که در کشور ترکیه هستند فرزندان خود را ببینند؛ همچنین می توانند از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار تابعیت ترکیه را اخذ کنند و همراه فرزندان خود باشند. در این صورت فرزندان می توانند از تحصیل رایگان در همان منطقه که ملک خریداری شده است بهره مند شوند.

وضعیت اقامت و تابعیت پس از تحصیل در ترکیه

یکی از موارد مهمی که برای مهاجرانی که از طریق تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه مهاجرت می کنند، شرایط اخذ اقامت و تابعیت بعد از تحصیلشان در کشور مقصد می باشد. قوانین در کشور ترکیه به این صورت است که محصلین بعد از اتمام تحصیلشان تا 10 روز فرصت دارند تا کشور ترکیه را ترک کنند. این مقاله توسط مؤسسه حقوقی ملک پور تهیه و گردآوری شده است، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی می باشد. محصلین اگر مهلت 10 روز برای ترک کشور ترکیه را از دست بدهند می بایست هنگام خروج از کشور جریمه نقدی پرداخت کنند و همچنین هنگام ورود مجدد به ترکیه با مشکل روبرو می شوند بدین گونه که تا مدت 3 ماه یا 5 سال اجازه ورود مجدد به ترکیه را نخواهند داشت. لازم به ذکر است که دانش آموزان با تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه نمی توانند تابعیت ترکیه را اخذ کنند. تابعیت ترکیه از روش های زیر ممکن می شود:

 • تابعیت ترکیه با سرمایه ثابت در ترکیه: طبق مقررات جدید با مبلغ سرمایه ثابت 500 هزار دلار.
 • تابعیت ترکیه با سرمایه گذاری در ترکیه: با خرید املاک و مستغلات ترکیه از 1 میلیون دلار به 250 هزار دلار کاهش یافته است.
 • تابعیت ترکیه با ایجاد شغل در ترکیه: متقاضیان با ایجاد اشتغال برای حداقل 50 نفر.
 • تابعیت ترکیه توسط سپرده بانکی در ترکیه: میزان سپرده هایی که می بایست جهت سپرده گذاری حداقل 3 سال در بانک های ترکیه نگهداری شود و به اخذ تابعیت منجر شود 500 هزار دلار می باشد.

همراه گرامی محصولی بسیار عالی در مؤسسه حقوقی ملک پور به نام راهنمای گام به گام اخذ اقامت وجود دارد، در این پکیج اطلاعات لازم درخصوص مهاجرت توضیح داده شده است این مجموعه بسیار ارزشمند می تواند اطلاعات مفیدی به شما در زمینه مهاجرت بدهد.

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول راجع به تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه

✅ میانگین هزینه های زندگی در ترکیه چقدر است؟

متوسط هزینه های زندگی افراد در ماه ترکیه بدون در نظر گرفتن هزینه های اجاره ملک یا خوابگاه بین 350 تا 500 دلار می باشد.

✅ آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مدارس وجود دارد؟

خیر، هنگام تحصیل در مدارس ترکیه اخذ بورسیه تحصیلی رایگان دبیرستان ترکیه امکان پذیر نیست.

✅ چگونه می توان تابعیت ترکیه را اخذ کرد؟

دانش آموزان با تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه نمی توانند تابعیت ترکیه را اخذ کنند. تابعیت ترکیه را می توان از طریق 500 هزار دلار سرمایه ثابت، 250 هزار دلار سرمایه گذاری، ایجاد شغل برای 50 نفر در ترکیه و سپرده بانکی به مبلغ 500 هزار دلار اخذ کرد.

✅ آیا متقاضیان هنگام تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه اجازه بردن همراه دارند؟

در مقاطع تحصیلی مدارس به والدین دانش آموزان اجازه اقامت داده نمی شود.


_____________سخن پایانی درمورد تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه___________

مواردی از قبیل هزینه های زتدگی در ترکیه، هزینه تحصیل در ترکیه، امکان اخذ بورسیه تحصیلی و اخذ اقامت و تابعیت در ترکیه در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفت. نکاتی در مورد تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه برای ایرانیان و دبیرستان های ترکیه گفته شد که در اینجا به خلاصه ای از موارد اشاره می کنیم. گفتیم که اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس دولتی ترکیه سخت می باشد، دانش آموزان متقاضی تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه می بایست در مدارس بین المللی در ترکیه تحصیل کنند. محصلین می توانند ماهانه با پرداخت میانگین 350 تا 500 دلار هزینه های زندگی خود را پرداخت کنند. افرادی که قصد دارند در مدارس ترکیه ثبت نام کنند می توانند به آسانی ویزای ترکیه را اخذ کنند. متقاضیان کافی است یک کپی از پذیرش دانشگاه و فرم پر شده درخواست ویزا را به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود ببرند. پیشنهاد می کنیم که شرایط تحصیل در مدارس انگلستان و اتریش را نیز مطالعه کنید. ویزا در حدود 8 هفته پس از درخواست صادر می شود. همراه گرامی می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق برقراری تماس تلفنی با مشاورین تلفنی مؤسسه ملک پور از شرایط مشاوره رایگان بهره مند شوید. لطفاً سوالات، پیشنهادات و نظرات خود را در انتهای مقاله در بخش ثبت پرسش، ثبت و ارسال نمایید تا در اولین فرصت به سوالاتتان پاسخ داده شود.

امتیاز 5 از 5 ( 2 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان