روش های اخذ اقامت و مهاجرت به ترکیه

19 اسفند 1397 1 نظر

مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت این کشور یکی از دغدغه های بسیاری از هموطنان مان در سالهای گذشته بوده است. مهاجرت ایرانیان به ترکیه در طول سالهای گذشته افزایش چشمگیری پیدا کرده است. بطوری که با آشنایی هر چه بیشتر مردم کشورمان در طول دهه های گذشته با فرهنگ و زبان این کشور و همچنین همسایگی آن با ایران بعث شده تا زندگی و اقامت در ترکیه تبدیل به هدف بسیاری از مردم کشورمان به ویژه جوانان علاقه مند به زندگی، کار و یا تحصیل در آن کشور شود.

 

مهاجرت به ترکیه مزایای زیادی دارد از جمله: همسایگی ایران، اشتراکات فرهنگی و تاریخی، شباهت زبان ترکی با زبان های فارسی و آذری، مهربان و خونگرم بودن مردم ترکیه، هزینه های ارزان و مناسب، وجود شرکتهای خارجی در این کشور، رشد و توسعه مناطق مختلف ترکیه (به خصوص برخی نقاط توریستی غرب این کشور)، عدم نیاز به ویزا جهت سفرهای توریستی (به مدت کمتر از 3 ماه)،  امکانات مناسب آموزشی و تحصیلی و...

به همین جهت در این بخش تلاش داریم تا ضمن بررسی مهاجرت به این کشور و بهترین روش های آن، اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار دهیم.

در حال حاضر از چند طریق می توانید به کشور ترکیه مهاجرت و جهت دریافت اقامت این کشور اقدام کنید:

·         خرید ملک

·         کار در ترکیه

·         تحصیل

·         سرمایه گذاری

·         ازدواج

 

اقامت در ترکیه:

توجه داشته باشید که مسئله اقامت با مهاجرت و دریافت تابعیت (شهروندی) ترکیه تفاوت دارد. چرا که ممکن است بسیاری از افراد موفق به دریافت اقامت این کشور بشوند ولی در نهایت تابعیت این کشور را نتوانند به آسانی بدست بیاورند.

 

اقامت ترکیه چند نوع است:

- اقامت توریستی ترکیه:

این نوع اقامت خود بر چند دسته تقسیم بندی می شود: اقامت توریستی سه ماهه، شش ماه و یکساله.

اقامت توریستی 3 ماهه ترکیه :  برای ایرانیان و برخی از اتباع کشورهای دیگر جهان امکان اقامت در ترکیه بصورت توریستی تا 90 روز وجود دارد. به این صورت که شما تنها با رزرو تور مسافرتی و یا سفر به این کشور از طرق هوایی و یا زمینی می توانید تا سه ماه در این کشور بدون نیاز به ویزا اقامت داشته باشید. این ویزا محدودیت دارد و در این مدت شما حق کار و تجارت با این نوع ویزا را ندارید.

 

اقامت توریستی 6 ماهه ترکیه : در این نوع ویزای توریستی ترکیه، پس از طی کردن روال اداری به شما دفترچه اقامت تعلق می گیرد. معمولا زمانی در حدود دو هفته جهت اخذ این ویزا طول می کشد. افرادی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند، در ابتدا باید این نوع ویزا را دریافت نمایند و دفترچه اقامت را بدست بیاورند.

 

اقامت توریستی یک ساله ترکیه : برخی از افرادی که تمایل داشته باشند مدت بیشتری در ترکیه بصورت توریستی اقامت کنند و در صورت اجاره خانه در این کشور و همچنین تایید اجاره نامه توسط دفاتر ثبت اسناد ترکیه می توانند این نوع ویزا را بدست بیاورند.

 

- اقامت موقت ترکیه :

در این نوع ویزا فرد اقامت ترکیه را بطور موقت دریافت می کند و در طول این مدت اجازه کار، تحصیل و یا فعالیت های دیگر را دارد. این نوع ویزاها ممکن است از نوع قابل تمدید و یا غیرقابل تمدید باشند.

 

- اقامت دائم ترکیه :

با دریافت اقامت دائم ترکیه در واقع شما حق تحصیل، کار، کلیه فعالیت های تجاری و بازرگانی و یا تولید و خدمات را مطابق قوانین این کشور خواهید داشت. معمولا بیشتر افرادی که خواستار مهاجرت به ترکیه هستند، در ابتدا از طریق اقامت موقت در این کشور ساکن می شوند و بعد مراحل قانونی لازم جهت اخذ اقامت دائم ترکیه را می گذرانند و در نهایت پس از چند سال در صورتی که شرایط مورد نظر و اعلام شده توسط اداره مهاجرت ترکیه را داشته باشند، موفق به دریافت تابعیت و شهروندی ترکیه خواهند شد.

 

- خرید ملک در ترکیه:

خرید خانه در ترکیه و به دنبال آن دریافت اقامت آن کشور این روزها تبدیل به مسئله ای شده که بسیاری از علاقه مندان به مهاجرت ترکیه درباره آن جستجو و یا بررسی می کنند. در این زمینه باید دقت زیادی به خرج دهید چرا که بیشتر املاکی که در این کشور به اتباع کشورهای خارجی - از جمله ایران - فروخته می شوند، در واقع شامل اقامت ترکیه نمی شوند و فرد باید پس از خرید ملک با استفاده از ویزای توریستی به ترکیه سفر و در آنها اقامت کند.

مگر شرایط خاصی که آن ملک ارزشی حداقل در حد یک میلیون دلار داشته باشد در آن صورت فرد می تواند اقامت ترکیه و حتی پاسپورت دریافت کند. در حال حاضر بسیاری از افرادی که دارای ملک یا ویلا در ترکیه هستند، با استفاده از ویزای توریستی به این کشور سفر و برای مدتی در املاک خود اقامت می کنند.

ضمنا جهت خرید ملک باید شرایط آن ملک و همچنین صداقت فروشنده را نیز به دقت بررسی کنید اینکه سند واقعی باشد، فروشنده وعده های دروغین به شما نداده باشد و امکانات و شرایط ملک شما در ترکیه دقیقا همان مواردی باشد که قبلا توسط فروشنده اعلام شده بود. همچنین مسائل مهم دیگری از قبیل دسترسی و نزدیک بودن ملک به ایستگاه های تراموا، مترو و یا اتوبوس نیز اهمیت دارند. در نهایت چنانچه یک ملک مناسب با قیمت و امکانات مناسب بتوانید خریداری کنید، در واقع یک سرمایه گذاری مناسب و آینده نگر را انجام داده اید.

 

- تحصیل در ترکیه:

تحصیل در ترکیه یکی از گزینه های مناسبی است که این امکان را به شما می دهد که ضمن بهره گیری از دانشگاه ها و مراکز علمی فرهنگی این کشور با زبان ترکی و فرهنگ مردم این کشور و به خصوص جوانان آن بیشتر آشنا شوند و در نهایت در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند بتوانند پس از فارغ التحصیلی هم در این کشور زندگی کنند.بخصوص تحصیل پزشکی در ترکیه که روشی بسیار پرطرفدار محسوب می شوذ. 

جهت تحصیل در ترکیه در مقطع آموزش عالی (دانشگاه ها) و اخذ ویزای دانشجویی این کشور باید در ابتدا باید زبان ترکی را بیاموزید تا حدی که بتوانید در امتحان آزمون زبان ترکی (TÖMER) شرکت کنید و مدرک "تومر" جهت ارائه به سفارت تهیه کنید. پس از اخذ مدرک زبان تومر می توانید با موسسات آموزش عالی این کشور مکاتبه و در رشته و مقطع مورد نظر خود ثبت نام کنید و در نهایت ویزای دانشجویی ترکیه را که شامل دفترچه اقامت نیز می شود را بدست آورید. آزمون تومر در برخی از دانشگاه های ترکیه از جمله "دانشگاه آنکارا" (Ankara University) بصورت هفتگی و یا روزانه برگزار می شود.

علاوه بر این مدرک زبان باید مدارک تحصیلی خود را نیز ترجمه و در صورت درخواست دانشگاه مورد نظر خود در ترکیه، گاهی مدارک دیگری نیز ممکن است نیاز به ترجمه و ارائه داشته باشند. در نهایت ممکن است برای برخی از رشته های تحصیلی برای شما دعوت به مصاحبه حضوری به عمل بیاید که در این صورت باید برای این منظور به دانشگاه مورد نظر در تاریخ و زمان اعلام شده بروید.

 

- مهاجرت به ترکیه از طریق کار :

ویزای کار و استخدام در ترکیه یکی از گزینه هایی است که بسیاری از کسانی که در طول سالهای گذشته قصد مهاجرت به ترکیه را داشتند، از این طریق اقدام کرده اند. به خصوص هموطنان مان. جهت دریافت ویزای کار ترکیه باید مدارک لازم را ارائه دهید و مجوز کار در ترکیه را بدست بیاورید. مجوز کار در این کشور برای اتباع خارجی توسط وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) صادر می گردد. به این ترتیب که در واقع داوطلبان کار و استخدام در ترکیه باید مدارک خود را به سفارت و یا کنسولگری ترکیه در ایران و از طرف دیگر کارفرمای مقیم ترکیه نیز مدارک را به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارائه کند.

بر اساس اعلام سفارت ترکیه در این کشور، بر اساس قانون ۴۸۱۷ سه نوع اجازه کار برای اتباع خارجی صادر می شود:

·         اجازه کار مدت‌دار

·         اجازه کار دائم

·         اجازه کار برای موارد استثنایی

در حال حاضر بر اساس قوانین کشور ترکیه، اتباع خارجی جهت دریافت اجازه کار برای هر یک از سه حالت نام برده شرایط قید شده در قوانین ترکیه را بررسی و در صورتی که شامل آنها شود، جهت دریافت ویزای کار مورد نظر اقدام کنند.

مدت اعتبار اجازه کار مدت‌دار بر اساس قرارداد کار، معمولا حدود یک سال است. این نوع اجازه کار در واقع جهت کار و استخدام در محل مشخصی صادر می شود. به همین جهت فقط برخی افراد در زمینه مشاغل مورد نظر کارفرمایان ترکیه فعالیت دارند، بنا به نیاز کارفرما می توانند از این نوع اجازه کار استفاده و برخوردار شوند. پس از پایان دوره یک ساله کار و فعالیت، در صورتی که بین کارگر و کارفرما تواقق جهت تمدید کار و فعالیت صورت گیرد، بنا به نیاز کارفرما می تواند اجازه کار برای همان سمت و در همان محل کار، حتی تا سه سال دیگر تمدید شود و بعدا حتی تا شش سال نیز می تواند تمدید شود که البته همه این موارد بستگی به شرایط شرکت و یا موسسه کارفرما در ترکیه و همچنین شرایط کارمند یا کارگر خارجی دارد.
در نهایت اتباع خارجی که بتوانند حداقل به مدت 5 سال در این کشور اقامت داشته باشند و در این مدت هیچ گونه فعالیت غیرقانونی در ترکیه نداشته باشند، می توانند جهت اجازه کار دائم اقدام کنند.

اما خبر خوب برای علاقه مندان به کار و استخدام در ترکیه اینکه این کشور جهت جذب هر چه بیشتر افراد تحصیلکرده و هنرمند و ورزشکار ویزاهای کار را معمولا بسیار آسان تر صادر می کند. بطوری که اگر شما هنرمند، ورزشکار، استاد دانشگاه (در برخی رشته های مورد نیاز این کشور) و یا برخی از مشاغل و یا فعالیت های خاص هنری مشغول هستید، می توانید براحتی جهت اجازه کار و سپس اقامت ترکیه اقدام کنید.

 

سرمایه گذاری در ترکیه:

اقتصاد ترکیه یک اقتصاد رو به رشد است و از این جهت این کشور برای سرمایه گذاری مکانی مناسب است. به خصوص اگر در زمینه مشاغل و فعالیت های تولیدی و یا خدماتی که در این کشور رونق زیادی دارند بتوانید سرمایه گذاری درست و اصولی انجام دهید، قطعا احتمال سوددهی و پیشرفت در این کشور را خواهید داشت و می توانید با گسترش کسب و کار خود یک زندگی ایده آل برای خود و خانواده رقم بزنید.

سرمایه گذاری در برخی زمینه ها مانند هتل داری، امور مربوط به توریسم و گردشگری، فعالیت در زمینه تولید و یا فروش پارچه و لباس، رستوران، کافی شاپ، ورزش (برای ورزشکاران حرفه ای) و... می تواند بسیار سودده و مفید باشند البته به شرط اینکه در زمان و مکان درستی اقدام به این کار کنید و سعی کنید با بازار ترکیه و شرایط آن نیز تا حدودی آشنا شوید.

در حال گفته می شود که بیش از 33000 شرکت در ترکیه فعالیت دارند که توسط اتباع خارجی تاسیس شده اند از طرف دیگر به دلیل رشد بالای اقتصاد ترکیه در دهه های گذشته، عدم وابستگی این کشور به نفت و گاز، احتمال عضویت در اتحادیه اروپا، وجود نیروی کار جوان و باانگیزه در این کشور و کاهش مالیات شرکتها در چند سال گذشته و مسائل مختل دیگر موجب شده که ترکیه تبدیل به مقصد بسیار مناسبی جهت سرمایه گذاری شود.

 

ازدواج با اتباع ترکیه:

همانند بسیاری از کشورهای جهان که شما می توانید از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه، تابعیت این کشور را بدست بیاورید. البته دقت کنید که ازدواج های صوری در این کشور نیز غیر قانونی محسوب می شوند و در صورت شناسایی از سوی پلیس و یا دادگاه های این کشور ازدواج باطل اعلام شده و اقامت تبعه خارجی باطل می گردد.

نکته مهم اینکه افرادی که اقدام به ازدواج با اتباع ترکیه می کنند، یک دوره سه الی پنج ساله را باید بگذرانند تا پس از پایان این دوره بتوانند اقامت دائم ترکیه را بدست آورند. فردی که با وی در این کشور ازدواج می کنید، باید شهروندی کامل این کشور را داشته باشد.

 

اقدام جهت مهاجرت به ترکیه:

متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل اشتباه و یا بدون تحقیق اقدام به سفر به ترکیه کرده اند در صورتی که بهترین حالت این است که جهت دریافت بهترین نتیجه و بدست آوردن اقامت این کشور از راه های صحیح و قانونی با موسسات مشاوره حقوقی مشورت و از راهنمایی های آنها بهره مند شوید.

به یاد داشته باشید که هر کشوری قوانین خاص خود را دارد و ترکیه هم از این قاعده مستثنی نیست. یک مشاور مناسب مهاجرت براحتی می تواند شما را در مسیر درست قرار دهد تا از بهترین و کم هزینه ترین راه موفق به اخذ اقامت ترکیه شوید.

ثبت پرسش
حسین آرمان نژاد
شما بجا ترکیه کدوم کشور رو پیشنهاد میکنید ؟

پاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب، انتخاب کشور مقصد کاملاً بستگی به علایق شما، شرایط و وضعیت شما داشته و برای تمامی افراد یک مقصد مهاجرتی مناسب نمی باشد. شما می توانید با تماس با مؤسسه از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید و یا با ثبت مشخصات خود در قسمت "تماس با ما" از امکان تماس واتساپ کارشناسان دفتر مرکزی در وین استفاده نمایید. * مانا باشید *