بورسیه تحصیلی ترکیه

2 آذر 1399 3 نظر

بورسیه تحصیلی ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که هر ساله مقصد بسیاری از ایرانیان بوده و مهاجرین زیادی با مقاصد کار، سرمایه گذاری و تحصیل به این کشور مهاجرت می نمایند. تحصیل در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، کانادا، استرالیا و... مقرون به صرفه تر بوده و دانشجویان هزینه های کمتری برای این امر می پردازند. اما با این حال برخی دانشجویان به دنبال این هستند تا با دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه وارد این کشور شوند و هزینه های خود را کمتر نمایند. حال موضوعات متعددی از جمله مقاطع مختلف تحصیلی، شرایط ثبت نام ترکیه، دانشگاه های ترکیه و موارد دیگری حول بورسیه تحصیلی ترکیه را مورد تحلیل و بررسی دقیق قرار خواهیم داد. موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) این مقاله را با همت تیم تحقیقاتی خود به نگارش در آورده است تا به سوالات شما عزیزان پیرامون این موضوع پاسخ دهد. این امکان برای شما عزیزان وجود دارد که پس از مطالعه این مقاله با کارشناسان موسسه تماس حاصل نموده و یا فرم تماس را کامل کرده مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید؛ بدین طریق از روش هایی که می توانید از طریق آن برای مهاجرت اقدام نمایید مطلع خواهید شد.

در این نوشتار موضوعات ذیل مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است:

 • شرایط کلی اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه
 • بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی
 • بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد
 • بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری
 • دانشگاه های برتر ترکیه
 • هزینه زندگی در ترکیه
 • ویزای تحصیلی ترکیه
 • سوالات متداول راجع به بورسیه تحصیلی ترکیه
 • بورسیه تحصیلی ترکیه و سخن پایانی

بورسیه تحصیلی ترکیهشرایط کلی اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

تحصیل در ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی امکان پذیر است که تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور به زبان ترکی و در اغلب دانشگاه های بین المللی به زبان انگلیسی می باشد. دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور باید بتوانند به سطح مناسبی از زبان ترکی دست یابند و با گذراندن دوره های Yos بتوانند برای پذیرش در دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. جالب این است که بدانید اگرچه هزینه های تحصیل در ترکیه نسبت به بسیاری از کشور های کمتر است اما هر ساله دانشجویان بومی و بین المللی متعددی در تلاش هستند تا از بورسیه تحصیلی استفاده نمایند. بورسیه در دانشگاه های مختلف ظرفیت مشخصی دارند و دانشجویان با داشتن رزومه علمی، سوابق تحصیلی عالی، داشتن مقالات ISI و مواردی از این دست می توانند شانس خود برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه را بالا ببرند. البته ذکر این نکته ضروری است که دریافت بورسیه برای مقاطع تحصیلی بالاتر بیشتر امکان پذیر است و به طور مثال دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه با دیپلم کمتر از ثبت نام بورسیه ترکیه با مدرک لیسانس است.

بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی

اگرچه بورسیه بیشتر به مقاطع فوق لیسانس و دکتری به دانشجویان ممتاز اعطا می گردد اما دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه با دیپلم برای مقطع کارشناسی را دارند نیز می توانند برای دریافت آن اقدام نمایند. از حداقل الزاماتی که دانشجویان برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه باید داشته باشند این است که افراد باید دوره های Yos را پشت سر گذاشته و زبان ترکی را آموخته و در سطح قابل قبولی قرار گرفته باشند. دانشجویانی که بتوانند در این آزمون نمره خوبی کسب کنند و دارای سوابق تحصیلی مناسبی در دوران تحصیل 12 ساله باشند شانس خوبی برای دریافت بورسیه نیز می توانند داشته باشند. اگرچه حداقل معدل 15 برای این موضوع عنوان می شود اما با توجه به رقابتی بودن ثبت نام بورسیه ترکیه دانشجویان با معدل بالاتر راحت تر می توانند بورسیه دریافت نمایند. لازم به ذکر است که مبالغ بورسیه چشمگیر نمی باشد و در این مقطع بیشتر به دانشجویان بومی بورسیه اعطا می گردد. ضمن اینکه هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی تقریبا رایگان می باشد اما به زبان انگلیسی دانشجویان حدود 5 هزار دلار در سال شهریه پرداخت می نمایند. در جدول ذیل برخی از بورسیه های تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی را مشاهده می نمایید.

 

میزان بورسیه

نام بورسیه

شهریه کامل

Altinbas University Scholarship

2000 دلار

Dermadry Hyperhidrosis

1000 دلار

Michael Giannulis Grant

بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویانی که مدرک کارشناسی خود را به پایان رسانده و فارغ التحصیل شده اند می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای بورسیه تحصیلی اقدام نمایند و هزینه های تحصیل خود را کاهش دهند. دانشجویان اغلب در این مقطع برای دریافت بورسیه رزومه قوی تری نسبت به پذیرش برای دوره لیسانس دارند. در واقع دانشجویان در صورتی که در دوره کارشناسی خود نمرات تحصیلی و معدل خوبی کسب کرده باشند، بتوانند مقالاتی در ژورنال های معتبر ارائه کنند شانس بسیار خوبی برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه خواهند داشت. البته در این مقطع نیز گذراندن دوره Yos با نمره مطلوب می تواند نقش تسهیل گری برای دانشجو ایفا کند و بدون داشتن این مدرک عملاً شانسی برای پذیرش در دانشگا های دولتی این کشور نخواهد داشت. هزینه تحصیل در این مقطع نیز تفاوت چندانی با دوره کارشناسی ندارد و حدود 5 هزار دلار در سال می باشد. در این مقطع نیز اغلب به دانشجویان بومی بورسیه داده می شود و فقط دانشجویان بین المللی ممتاز شانس این را دارند تا برای دریافت بورسیه اقدام نمایند. در جدول ذیل برخی بورسیه های مناسب برای دوره کارشناسی ارشد به شما عزیزان معرفی شده است.

 

میزان بورسیه

نام بورسیه

شهریه کامل

LWF international awards in Theology

1000 دلار

jelvix

2000 دلار

Dermadry

بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری

همانطور که مطلع هستید دانشجویان برای پذیرش در مقطع دکتری نیاز دارند تا با یک سوپروایزر ارتباط برقرار نموده و با ارائه سوابق و توانایی های علمی خود وی را مجاب نمایند تا موجب پذیرش متقاضی در دانشگاه مورد نظر شود. دانشجویانی که می خواهند برای مقطع دکتری بورسیه تحصیلی دریافت کنند باید سوابق علمی بسیار خوبی ارائه نمایند و داشتن مقالات علمی و ISI می تواند نقش به سزایی در پذیرش آنها داشته باشد. هرچه شرایط دانشجو بهتر باشد در رقابت برای دریافت بورسیه شانس بیشتری داشته و حتی ممکن است از کمک هزینه هایی برای اقامت، بیمه و برخی امکانات دیگر بهره مند شود. در صورتی که دانشجویان بخواهند شهریه پرداخت کنند هزینه تحصیلشان در این دوره کمتر از 5 هزار دلار خواهد بود و شاید در بسیاری از موارد در حدود 1000 دلار در سال باشد. دانشجویان برای این مقطع باید تمامی مدارک تحصیلی گذشته خود، نمره زبان مورد نظر دانشگاه، سوابق تحقیقاتی و... را ارائه نمایند و در این رقابت حتی دانشجویانی که سن پایین تری نسبت به رقبای دیگر دارند شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه دارند. اکنون برخی از بورسیه هایی که دانشجویان می توانند از آن استفاده کنند را می توانید در جدول زیر مشاهده نمایید.

 

میزان بورسیه

نام بورسیه

2300 دلار

TRENDHIM TALENT

1500 دلار

NOVUS biologicals

50% تا 100% شهریه

Istanbul Commerce Unviersity

بورسیه تحصیلی ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه

بررسی رنکینگ دانشگاه های ترکیه یکی دیگر از مواردی است که دانشجویانی که به دنبال بورسیه تحصیلی ترکیه هستند مورد توجه می باشد.در واقع افرادی که توانایی علمی بالایی دارند و این امکان را در خود می بینند که می توانند برای بورسیه تحصیلی اقدام نمایند پس احتمالاً می توانند برای تحصیل در دانشگاه های برتر نیز اقدام نمایند. اگرچه هزینه تحصیل در ترکیه کم می باشد اما اینکه فرد بتواند در دانشگاه برتر و با کمترین هزینه تحصیل نمایند می تواند از مطلوبیت مناسبی برای شخص برخوردار باشد. البته دانشگاه های ترکیه هیچگاه در بین دانشگاه های برتر دنیا قرار نداشته اند اما بر اساس آمارهای بین المللی می توانیم بهترین های آنها را شناسایی نماییم. در جدول زیر تعدادی از برترین دانشگاه های ترکیه بر اساس رتبه های جهانی از سایت های معتبر را برای شما عزیزان به نمایش در آورده ایم.

 

رتبه در ترکیه

رتبه جهانی

نام دانشگاه

1

472

Middle East Technical University

2

603

Istanbul Technical University

3

625

Boğaziçi University

4

640

Hacettepe University

5

737

Istanbul University

6

751

Ankara University

7

756

Bilkent University

8

879

Koç University

9

936

Gazi University

10

1027

Dokuz Eylül University

هزینه زندگی در ترکیه

از جمله هزینه هایی که برای دانشجویان در مسیر مهاجرت از اهمیت بالایی برخوردار است هزینه های زندگی دانشجویان است که گاهی از هزینه های تحصیل شخص نیز بیشتر می شود. البته می دانیم که هزینه های زندگی افراد به نحوه زندگی و سبک زندگی اشخاص بستگی دارد و نمی توان مبلغ مشخصی برای هزینه های زندگی در یک کشور بدست آورد اما کارشناسان با بررسی برخی فاکتورهای برابر بین کشورها به صورت مقایسه ای هزینه های کشورها را بررسی می نمایند و هزینه های زندگی در کشورها را مقایسه می نمایند. مردم کشور ترکیه نیز با توجه به ارزش پایین تر قیمت لیر نسبت یه یورو و یا دلار و همچنین شرایط زندگی هزینه های کمتری برای زندگی نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی دارند. البته شاید در نتوان این قیاس را به کیفیت زندگی مرتبط دانست و فقط از نظر کمی آن را بررسی می نماییم. مطابق آمارهای بین المللی میانگین هزینه های زندگی در ترکیه در حدود 500 دلار در ماه می باشد که البته در شهری مانند استانبول بالاتر از سایر کشورها می باشد. در جدول زیر برخی از هزینه های روزمره زندگی در ترکیه را مشاهده می نماییم.

 

میانگین هزینه های زندگی در ترکیه

شرح

هزینه (دلار)

 

شرح

هزینه (دلار)

غذا در رستوران معمولی

3.41

بلیط یک طرفه (حمل و نقل عمومی)

0.48

آب معدنی (0.33 لیتر)

0.19

تاکسی (1 کیلومتر)

0.46

شیر (1 لیتری)

0.69

گازوئیل (1 لیتر)

0.91

برنج (1 کیلو)

1.36

هزینه باشگاه (ماهیانه)

21.98

نان سفید (500 گرم)

0.36

هزینه انرژی (آب، برق و...)

65.41

تخم مرغ (12 عدد)

1.48

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

223.29

سیب (1 کیلو)

0.78

اجاره آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر

140.26

سیب زمینی (1 کیلو)

0.70

اینترنت

14.06

مک دونالد

3.41

سینما

3.41

کاپوچینو

1,67

شهریه مهدکودک خصوصی

232.86

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

کشورهای مختلفی انواع بورسیه های تحصیلی را ارائه می دهند. با اطلاع از این بورسیه ها و شرایط و هزینه های تحصیل و زندگی در آن ها می توانید آگاهانه تر به انتخاب کشور مقصد خود برای مهاجرت تحصیلی بپردازید. محصول راهنمای گام به گام اخذ اقامت که توسط استاد ملک پور تهیه و تدریس شده است، اطلاعات مفیدی در خصوص شرایط تحصیل در کشورهای مختلف و اخذ بورسیه تحصیلی ارائه می دهد. این محصول از طریق لینک زیر، قابل تهیه و خریداری است.

گام به گام تا اخذ اقامت

ویزای تحصیلی ترکیه

دریافت ویزای تحصیلی یکی از مراحل مهم برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان به حساب می آید. دریافت ویزا برای بسیاری از کشورها بخصوص کشورهای انگلیسی زبان که از تقاضای بسیاری برخوردار هستند محدودیت های زیادی دارد اما کشور ترکیه محدودیت زیادی برای دریافت ویزا برای دانشجویان قائل نمی شود. کپی برداری بدون ذکر منبع از مطالب این مقاله که توسط تیم تحقیقاتی موسسه حقوقی ملک پور به نگارش در آمده است بدون ذکر منبع شرعاً حرام بوده و پیگرد قانونی دارد. دانشجویان با ارائه مدارک هویتی، مدارک تحصیلی گذشته خود و همچنین ارائه پذیرش خود از دانشگاه های ترکیه می توانند برای دریافت ویزای این کشور اقدام نمایند. دریافت این ویزا برای دانشجویان دشواری خاصی ندارد و داشتن مدارک کافی می تواند برای آنها ویزا به همراه داشته باشد. اما اگر بخواهیم برخی از مدارک اصلی برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه را برشماریم می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم.

 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه ترکیه
 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات
 • مدرک زبان
 • نامه تمکن مالی
 • عکس پاسپورتی

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

تحصیل در ترکیه


سوالات متداول راجع به بورسیه تحصیلی ترکیه

✅ آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه وجود دارد؟

شما در صورتی که از نظر علمی واجد شرایط باشید می توانید درخواست بورسیه تحصیلی کنید؛ اما بورسیه های بسیار کمی در ترکیه ارائه می شود.

✅ آیا امکان بردن همراه در طول تحصیل وجود دارد؟

بله؛ شما می توانید همسر و فرزندان کمتر از ۱۸ سال تان را با خودتان همراه کنید.

✅ آیا دانشگاه های ترکیه معتبر و مورد تأیید ایران هستند؟

اگر بخواهیم دانشگاه های ترکیه را نسبت به دانشگاه کشورهای اروپایی مقایسه کنیم، از اعتبار کمتری برخوردارند. اما دانشگاه هایی هم در این کشور هستند که مورد تأیید ایران هستند.

✅ هزینه های زندگی در ترکیه به طور معمول چه میزان در ماه است؟

همانطور که در متن اشاره شد هزینه های زندگی بسته به شهر، سبک زندگی و عادات شخصی می تواند عددی متغیر باشد اما به طور معمول هزینه های زندگی در ترکیه حدود 500 دلار می باشد.

✅ برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه حتماً باید مدرک YOS داشته باشیم؟

برای تحصیل در دانشگاه های دولتی داشتن مدرک YOS الزامی می باشد اما ممکن است برخی دانشگاه های خصوصی نیز با داشتن مدرک مرتبط به شما بورسیه اعطا نمایند.


_____________بورسیه تحصیلی ترکیه و سخن پایانی_____________

بورسیه تحصیلی در ترکیه، شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی، دانشگاه های معتبر در ترکیه به همراه موارد دیگر، در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. همانگونه که گفته شد، دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه، بخصوص در مقاطع پایین تر، به راحتی امکان پذیر نمی باشد. اگر شما از نظر علمی و همینطور شرایط مالی، امکان اقدام برای کشورهای درجه یک دنیا، مانند انگلیس، کانادا، اتریش، آلمان و کشورهای دیگر دنیا را دارید، پیشنهاد ما این است که در درجه اول برای این کشورها اقدام کنید. شما می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر، با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید و از کارشناسان باتجربه موسسه، شرایط تحصیل در کشورهای مختلف را بپرسید و اطلاعات علمی و به روز دریافت کنید. شما می توانید شرایط خود را طی مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان موسسه بررسی نمایید و یا با تکمیل فرم تماس، این مشاوره تلفنی رایگان را دریافت کنید؛ همچنین این امکان برای شما وجود دارد تا در پایان همین مقاله، سوالات خود را مطرح کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن، منتظر دریافت پاسخ از کارشناسان موسسه باشید.

امتیاز 5 از 5 ( 14 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
تیارا
سلام عرض میکنم خدمت شما. خسته نباشید. برای اینکه بتونیم بورسیه تحصیلی ترکیه رو بگیریم حتما باید مدرک یوس داشته باشیم یا با مدرک آیلتس با نمره 6 به بالا هم میشه بورسیه تحصیلی ترکیه رو گرفت؟ ممنون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب برای گرفتن بورسیه شما باید شرایط بسیار خوبی داشته باشید از جمله معدل بالا ، چاگ کتاب و مقالات خوب سطح زبان عالی و ...
محمدرضا احمدی
سلام وقت بخیر پس ازمون sat و تومر و همچنین تافل که خیلی از موسسات میگن برای ورود به دانشگاه های ترکیه نیاز هست برای ورود به کدوم دانشگاه ها مورد نیاز هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب آزمون SAT برای ورود به رشته های پزشکی به زبان انگلیسی می باشد در خصوص دانشگاهها هم با کارشناسان تماس بگیرید و اطلاعات دقیق تر و کامل دریافت نمایید
سارا مردانی
عرض ادب امکان گرفتن بورسیه تحصیلی برای رشته پزشکی در ترکیه وجود داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب خیر در ابتدا امکان دریافت بورس را نخواهید داشت مگر اینکه شرایط شما شرایط خوبی باشد نخبه باشیدريا، معدل 20 ،سطح زبان عالی ، نقالات یا کتاب داشته باشید و .... در غیر اینصورت امکان بورس نیست.برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.
مشاوره رایگان