هزینه زندگی در ترکیه

3 آذر 1399 بدون نظر

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه، هزینه اجاره مسکن در ترکیه و درآمد شغل های مختلف در ترکیه در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. ترکیه یک کشور اوراسیایی(آسیایی-اروپایی) در خاورمیانه می باشد که بخشی از این کشور در اروپا قرار گرفته است بزرگترین شهر کشور ترکیه استانبول است، اما پایتخت این کشور شهر آنکارا می باشد. با توجه به این که هزینه زندگی در ترکیه تا حدودی با هزینه های زندگی در کشور ایران برابری می نماید، لذا هر سال افراد زیادی به دنبال مهاجرت به این کشور می باشند. کشور ترکیه چندین سال است که به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا می باشد و ممکن است این امر به حقیقت بپیوندد، در این صورت پیشرفت این کشور بسیار سریعتر از قبل خواهد گشت. آب و هوای این کشور معتدل می باشد و این کشور تا حدودی پر باران است. مردم این کشور بسیار خونگرم و مهربان بوده و دارای اشتراکات فرهنگی بسیاری با ایرانیان می باشند. می توان گفت هزینه زندگی در ترکیه و همچنین هزینه تحصیل در این کشور تا حدودی پایین است. ممکن است متقاضیان مهاجرت به ترکیه با این سوال مواجه گردند که ترکیه برای زندگی بهتر است یا ایران، با بررسی این مقاله تا حدودی شاید بتوان به این پرسش پاسخ داد. در صورتی که پس از مطالعه این مقاله با سوالاتی در خصوص هزینه زندگی در ترکیه رو به رو بودید با موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس حاصل نمایید و از مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان موسسه ما بهره مند گردید. در ادامه این مقاله با شما عزیزان همراه می گردیم که به بررسی موارد موجود در زیر بپردازیم:

  • شرایط عمومی هزینه زندگی در ترکیه
  • هزینه اجاره مسکن در کشور ترکیه
  • هزینه های زندگی روزمره در ترکیه
  • مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف ترکیه
  • درآمد شغل های مختلف در ترکیه
  • سوالات متداول راجع به هزینه زندگی در ترکیه
  • سخن پایانی

هزینه زندگی در ترکیهشرایط عمومی هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در تصمیم گیری مهاجران و دانشجویان خارجی در خصوص محل اقامت خود در ترکیه می باشد. هزینه زندگی در این کشور به موارد مختلفی نظیر میزان درآمد، نرخ تورم، توانایی خرید، سبک و استایل زندگی افراد، تعداد نفرات و محل زندگی خانواده و یا فرد بستگی دارد. در نتیجه مدیریت هزینه زندگی در ترکیه می تواند این کشور را به کشوری ارزان جهت زندگی تبدیل نماید. کیفیت زندگی در کشور ترکیه در مقایسه با کشورهای خاورمیانه بالا و نسبت به کشورهای اروپایی در سطح پایینی است. میانگین هزینه زندگی در کشور ترکیه برای یک نفر 2500 الی 3000 لیر در ماه و برای یک خانواده دو نفره حدود 5000 لیر در ماه است. هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه مبلغی حدود 400 الی 500 دلار در ماه است. هزینه اجاره خانه در این کشور پایین و مقرون به صرفه است. لازم به ذکر است که مراقبت های درمانی در کشور ترکیه تحت پوشش تامین اجتماعی بوده و متقاضی مهاجرت به ترکیه باید هر ماه مبلغی را به عنوان بیمه پرداخت نماید. ارزان ترین شهر ترکیه برای زندگی آنتالیا و گران ترین شهر استانبول است.

هزینه اجاره مسکن در کشور ترکیه

یکی از موارد بسیار مهم در بررسی هزینه زندگی در ترکیه، بررسی هزینه اجاره و خرید مسکن در این کشور است. هزینه اجاره و خرید ملک در هر شهری در وابستگی به متراژ، تعداد اتاق ها و محل ساخت آن ملک است. می توان گفت که میانگین هزینه اجاره خانه در شهرهای ترکیه تقریبا برابر تهران است. هزینه اجاره و خرید ملک در شهرهای بزرگ ترکیه بیشتر از هزینه اجاره و خرید ملک در شهرهای کوچکتر و مناطق حاشیه ای است. لازم به ذکر است که هزینه آب، برق، تلفن و اینترنت بر عهده مستاجر است و صاحب ملک تعهدی در قبال پرداخت آن ها ندارد. تهیه و تنظیم این مقاله بر عهده موسسه حقوق ملک پور بوده و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و پیگرد قانونی دارد. امکان یافتن ملک در ترکیه از طریق آژانس های املاک وجود دارد. در جدول موجود در زیر هزینه اجاره و خرید ملک در کشور ترکیه در مرکز شهر و در خارج از مرکز شهر ارائه گردیده است:

 

نوع مسکن و موقعیت شهری

هزینه (لیر)

آپارتمان (1 خواب) در مرکز شهر

1397.50

آپارتمان (1 خواب) خارج از مرکز

871.44

آپارتمان (3 خواب) در مرکز شهر

2429.46

آپارتمان (3 خواب) خارج از مرکز

1499.36

هزینه های زندگی روزمره در ترکیه

در یک جمع بندی کلی در خصوص سایر هزینه های زندگی در ترکیه می توان گفت که هزینه زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورها کمتر می باشد و به همین دلیل می تواند کاندیدی برای مهاجرت افراد تلقی گردد. همچنین این کشور دارای تشابهات فرهنگی بسیاری به کشورهای خاورمیانه از جمله ایران می باشد و همین عامل باعث می گردد که افرادی که از کشورهای خاورمیانه وارد ترکیه می گردند سریع تر خود را با شرایط آنجا وفق دهند. قدرت خرید در کشور ترکیه 80 درصد بالاتر از قدرت خرید در ایران است و شاخص قیمت مشتری نیز در این کشور تقریباٌ 15 درصد پایینتر از این شاخص در ایران می باشد. همچنین کشور ترکیه دارای هزینه حمل و نقل ارزان است و این کشور دارای یک سیستم حمل و نقل بسیار عالی است. گران ترین و ارزان ترین شهر ترکیه برای زندگی عبارتند از: استانبول، بورسا، آنکارا، ازمیر و آنتالیا. جدول موجود در زیر نشان دهنده هزینه برخی از اقلام زندگی در کشور ترکیه می باشد:

 

اقلام مصرفی

هزینه (لیر)

شیر (1 لیتر)

4.03

نان تازه (500 گرم)

2.33

برنج (1 کیلوگرم)

8.53

تخم مرغ (12 عدد)

9.51

پنیر محلی (1 کیلوگرم)

31.18

سینه مرغ (1 کیلوگرم)

20.97

گوشت گاو (1 کیلوگرم)

61.43

سیب (1 کیلوگرم)

5.16

موز (1 کیلوگرم)

10.79

پرتقال (1 کیلوگرم)

4.66

گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)

5.69

سیب زمینی (1 کیلوگرم)

4.11

پیاز (1 کیلوگرم)

4.38

حمل و نقل

هزینه (لیر)

بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)

2.80

گذر ماهانه (قیمت معمول)

200

تاکسی

4

بنزین

6.64

رستوران

هزینه (لیر)

غذا، رستوران ارزان قیمت

25

رستوران مک دونالد

20

کوکا

3.83

هزینه های زندگی در فنلاند

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف ترکیه

در این بخش از مقاله به مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف ترکیه و معرفی گرانترین و ارزان ترین شهر ترکیه برای زندگی می پردازیم. گرانترین و ارزان ترین شهر ترکیه برای زندگی به ترتیب استانبول، بورسا، آنکارا، ازمیر و آنتالیا هستند. گران ترین شهر ترکیه برای زندگی، شهر استانبول است. هزینه تفریح و رستوران در شهر استانبول تا حدودی گران است و هزینه زندگی در این شهر برای یک خانواده سه نفره 3200 الی 4000 لیر در ماه است. هزینه های زندگی در آنکارا نیز تاحدودی مشابه استانبول است، اما هزینه مسکن در این شهر ارزان تر است. اما هزینه زندگی در آنتالیا از نظر اقلام مصرفی، هزینه حمل و نقل و اجاره خانه و غیره کمتر از دیگر شهرهای ترکیه است، و هزینه یک زندگی خوب برای یک خانواده در آنتالیا تنها 1500 الی 2000 لیر در ماه است. در کل هزینه زندگی در ترکیه در شهرهای توریستی نسبت به شهرهای دیگر بالاتر است. در مقایسه با کشوری مثل ایران زندگی در هر یک از شهرهای ترکیه گاهاً مقرون به صرفه تر از زندگی در شهرهای بزرگ ایران است.متقاضیان زندگی در ترکیه در ابتدا می توانند ویزای اقامت یک سال ترکیه را از طریق اجاره خانه در این کشور دریافت نمایند، هزینه اقامت یکساله ترکیه مبلغی حدود 3 الی 5 هزار لیر جهت اجاره مسکن و هزینه های جانبی و بیمه جهت دریافت اقامت یک سال می باشد. هزینه اقامت یکساله ترکیه برای علاقه مندان به تجربه زندگی در این کشور مقرون به صرفه است.

درآمد شغل های مختلف در ترکیه

درآمد و میزان حقوق در ترکیه با توجه به تخصص، مهارت و نوع رشته متفاوت می باشد، اما در کل مقدار حقوق و دستمزد در این کشور هر سال بر اساس نرخ تورم مشخص می گردد. در حال حاضر حداقل میزان حقوق در کشور ترکیه 2090 لیر است که این مقدار برای شهروندان خود ترکیه کمی بالاتر می باشد. البته گاهی مواقع برخی از مهاجرین که دارای تخصص و مهارت خاصی می باشند حقوقی بالاتر از شهروندان خود کشور ترکیه دریافت می نمایند. یکی از شرایط یافتن کار مناسب در ترکیه تسلط کافی به زبان ترکی است. افرادی که فاقد مهارت و تخصص بوده و یا این که به زبان ترکی تسلط نداشته باشند، مجبور به انجام کارهای بسیار پیش پا افتاده با دستمزد اندک در این کشور می شوند. بین حقوق و هزینه زندگی در ترکیه نیز تناسب برقرار است. در جدول موجود در زیر برخی از مشاغل ترکیه و میزان حقوق ان ها نشان داده شده است:

 

عنوان شغلی

میزان حقوق (لیر)

حسابدار

6262

وکیل

13534

معمار

7919

سرآشپز

7778

مهندس عمران

7927

تکنسین کامپیوتر

6870

دندان پزشک

20855

مهندس

8540

معلم

6340

با توجه به نرخ بیکاری بالای کشور ترکیه و غیر قابل مقایسه بودن این کشور از نظر سطح کیفیت و رفاه اجتماعی با کشورهای تاپ اروپایی پیشنهاد می گردد قبل از هرگونه تصمیم گیری در خصوص کشور مقصد ویدیوی گام به گام تا اخذ اقامت را که توسط استاد ملکپور تهیه گردیده مشاهده نمایید و مانند یک وکیل مهاجرتی مسیر خود را بیابید.

هزینه های زندگی در فنلاند


سوالات متداول راجع به هزینه زندگی در ترکیه

✅ هزینه اجاره آپارتمان تک اتاق در مرکز شهر در ترکیه چقدر است؟

هزینه اجاره آپارتمان تک اتاق در مرکز شهر ترکیه 1397 لیر در ماه است.

✅ آیا هزینه زندگی در ترکیه در سطح بالایی قرار دارد؟

هزینه زندگی در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورها بالاخص کشورهای اروپایی بسیار کمتر است.

✅ میانگین هزینه زندگی یک نفر در ترکیه در ماه چقدر است؟

میانگین هزینه زندگی یک نفر در ترکیه 2500 الی 3000 لیر در ماه است.

✅ گرانترین و ارزان ترین شهرهای ترکیه کدام شهرها هستند؟

گران ترین و ارزان ترین شهرهای ترکیه عبارتند از: استانبول، بورسا، آنکارا، ازمیر و آنتالیا.


_____________سخن پایانی____________

هزینه زندگی در ترکیه، شرایط کلی زندگی در ترکیه و مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف ترکیه در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. کشور ترکیه یکی از کشورهای بسیار محبوب جهت مهاجرت، بالاخص در میان ایرانیان، می باشد. هزینه زندگی در ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر مناسب و مقرون به صرفه می باشد و بین مشاغل موجود در ترکیه و هزینه های زندگی در این کشور تناسب وجود دارد. هزینه زندگی در ترکیه در شهرهای مختلف متفاوت می باشد و استانبول گران ترین شهر و آنتالیا ارزان ترین شهرهای ترکیه هستند. هزینه زندگی در ترکیه به صورت میانگین برای یک نفر 2500 الی 3000 لیر در ماه است. هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه 400 الی 500 دلار در ماه است. حداقل مبلغ دستمزد در این کشور 2090 لیر است. در خصوص پاسخ به این سوال که ترکیه برای زندگی بهتر است یا ایران می توان گفت که هر یک از این دو کشور با توجه به داشتن شباهت های فرهنگی و هزینه ای، زندگی در هر یک دارای معایب و مزایای خود می باشد که متقاضی با بررسی آن ها باید تصمیم گیری نماید. در صورتی که در خصوص هزینه زندگی در ترکیه نیازمند توضیحات بیشتری می باشید، با موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) ارتباط برقرار نموده و از مشاوره تلفنی رایگان موسسه ما بهره مند گردید و یا این که سوالات خود را در بخش انتهایی همین مقاله مطرح و پاسخ خود را در اسرع وقت از کارشناسان ما دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 8 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مشاوره رایگان