دانشگاه های ترکیه

21 آذر 1399 بدون نظر

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه، شرایط تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه های ترکیه، شرایط پذیرش و بورسیه دانشگاه های ترکیه، بررسی هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه های ترکیه و بررسی رتبه و رنکینگ دانشگاه های ترکیه در سطح جهان، بهترین دانشگاه های ترکیه و دیگر موارد مربوط به دانشگاه های این کشور را برای شما عزیزان به صورت علمی و تخصصی مورد بررسی قرار خواهیم داد. ترکیه کشوری با تاریخ و فرهنگی غنی از کشور های قاره آسیا می باشد. ترکیه که از همسایگان کشور عزیزمان ایران می باشد در سالیان گذشته به مقصد بسیاری از هم میهنان عزیزمان تبدیل شده است که به واسطه تحصیل، کار و سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت می نمایند. موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) با بیش از 18 سال سابقه کار در زمینه های مهاجرتی و فعالیت درخشان در امر مهاجرت می تواند به شما متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه و تحصیل در دیگر کشور های برتر جهان یاری رساند و شما را در این راه همراهی می نماییم. شما می توانید با برقرار کردن تماس با دفاتر موسسه ملک پور در سراسر جهان به صورت مشاوره تلفنی رایگان، شرایط خودتان را با مشاورین با تجربه موسسه در میان بگذارید تا این عزیزان با بررسی شرایط شما بهترین روش های مهاجرت را به شما معرفی نمایند.

 • تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه
 • تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ترکیه
 • تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های ترکیه
 • شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه
 • هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه
 • رتبه دانشگاه های ترکیه در رنکینگ جهانی
 • بهترین دانشگاه های ترکیه
 • شرایط اخذ ویزای دانشجویی ترکیه
 • سوالات متداول راجع به دانشگاه های ترکیه
 • سخن پایانی در باب دانشگاه های ترکیه

خرید ملک در مالزیتحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه

تحصیل در دانشگاه های ترکیه با توجه به سبک زندگی، مقطع انتخابی برای تحصیل، نوع دانشگاه و شهر محل تحصیل برای هر فرد متغیر می باشد. بیشتر از 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارند که خدمات تحصیلی را به دانشجویان ارائه می نمایند که اکثر این دانشگاه ها زیر نظر دولت ترکیه فعالیت می نمایند. مطابق با آخرین رتبه بندی QS سیستم و نظام آموزشی کشور ترکیه در رتبه 43 قرار داشته که این نشان دهنده سطح خوب دانشگاه های ترکیه می باشد. مدت زمان تحصیل در ترکیه در مقطع لیسانس 4 سال است. متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه باید مدرک 12 ساله دیپلم را ارائه نمایند. تحصیل در دانشگاه های ترکیه در دو بخش خصوصی و دولتی امکان پذیر می باشد. دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های دولتی باید به زبان ترکی تسلط داشته باشند و در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت نمایند و در صورت قبولی می توانند به تحصیل در دانشگاه های دولتی بپردازند.، آزمون ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه با نام آزمون یوس (yos) شناخته شده می باشد. دانشجویان در صورتی که تسلط کافی به زبان ترکی ندارند این امکان برایشان وجود دارد که در دوره های زبان ترکی شرکت نمایند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار پایین است و از 300 تا 800 دلار در هر سال ممکن است هزینه داشته باشد. اما تحصیل در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد و دانشجویان برای تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک زبان آیلتس با نمره 6 ارائه نمایند. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه بسته به دانشگاه و نوع رشته متغیر می باشد و از 8000 دلار شروع و تا 25000 دلار می باشد. دانشجویان مقطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه امکان کار در هفته به مدت 10 ساعت را خواهند داشت.

خرید ملک در مالزی

تحصیل در ترکیه

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ترکیه

از دیگر مقاطعی که دانشجویان بین المللی در دانشگاه های ترکیه در آن امکان تحصیل را دارند مقطع فوق لیسانس می باشد. به صورت کلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به شرکت در آزمون نمی باشد اما دانشگاه ها در طول هر سال برای بعضی از رشته ها آزمون ورودی برگزار می نماید. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه 2 سال می باشد. سال تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه در ترم اول از ابتدای ماه اکتبر تا اواسط ژانویه و در ترم دوم از ماه فوریه تا ماه جولای می باشد. ارائه پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه الزامی می باشد و در بعضی از رشته ها پایان نامه به صورت پروژه های عملی باید به جای پایان نامه کتبی ارائه شود. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه در این مقطع مانند مقطع کارشناسی بسیار پایین می باشد و بسته به رشته و دانشگاه از 600 تا 1500 دلار متغیر است. تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه نیاز به تسلط زبان ترکی دارد. اما در دانشگاه های خصوصی در ترکیه که تحصیل با زبان انگلیسی صورت می گیرد هزینه ها متفاوت می باشد و بسته به دانشگاه و رشته از 5000 تا 20000 دلار متغیر است. برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره 6 الزامی می باشد.

تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های ترکیه

برای دانشجویانی که متقاضی تحصیل در مقطع دکتری می باشند کشور ترکیه فرصت های بی نظیری را ارائه می دهد. دانشگاه های ترکیه در زمینه و مبحث تبادلات بین المللی شهریه ای به نسبت پایین و سابقه طولانی دارد. سطح آموزش در مقطع دکتری در دانشگاه های ترکیه بالا می باشد و به دلیل تمایل ترکیه برای عضو شدن در اتحادیه اروپا، مدارک دانشگاهی کشور ترکیه پیرو قانون بولونیا می باشد و تحصیل در مقطع دکتری به دوره های دکتری در کشور های اروپایی بسیار شبیه است. به واسطه نقطه تقاطع بین غرب و شرق، هزینه های تحصیل مناسب، تحصیل با زبان انگلیسی و رشد اقتصادی کشور ترکیه، این کشور می تواند برای تحصیل در مقطع دکتری کشور بسیار مناسبی باشد. برای تحصیل در مقطع دکتری دانشجو باید در رشته مربوطه مقاطع لیسانس و فوق لیسانس را با موفقیت گذرانده باشد. متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع دکتری باید بتوانند از سمت یک سوپروایزر یا استاد راهنما تایید به تحصیل در مقطع دکتری را دریافت نمایند و همچنین در آزمون ورودی (ALES) شرکت نمایند و نمره قبولی را در این آزمون به دست آورند. با توجه به این موضوع که بیشتر دوره های دکتری در دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی می باشد دانشجویان بین المللی غیر انگلیسی زبان مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6.5 ارائه نمایند. هزینه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی ترکیه که با زبان انگلیسی می باشد برای دانشجویان بین المللی بسیار پایین می باشد و از 700 تا 1200 دلار متغیر می باشد که این مبلغ برای دانشجویان ترک کمتر می باشد. اما در دانشگاه های خصوصی ترکیه هزینه ها به مراتب بالاتر می باشد اما به صورت میانگین 7000 تا 20000 هزار دلار می باشد. مدت زمان تحصیل دانشجویان در مقطع دکتری در دانشگاه های ترکیه 4 سال می باشد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه

افرادی که تمایل به اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های ترکیه را دارند باید مانند دیگر کشور ها از شرایط خوبی از نظر تحصیلی برخوردار باشند. دانشجویانی که رزومه تحصیلی بسیار خوب با نمرات و معدل بالا دارند و همچنین مدارک فارق التحصیلی آن ها از مؤسسات معتبر باشد می توانند شامل بورسیه های تحصیلی در ترکیه در مقاطع مختلف شوند. از دیگر لزومات اخذ بورسیه در دانشگاه های ترکیه داشتن سطح زبان بالا و مقالات معتبر می باشد. بورسیه های کشور ترکیه به صورت کلی و جزیی هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان واجد الشرایط را تحت شعاع قرار می دهد و ممکن است در بعضی از بورسیه ها تمامی هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو مانند هزینه های تحصیل، هزینه های خوابگاه، بیمه دانشجویی، هزینه های سفر و...تامین می گردد و در بعضی دیگر تنها بخشی از هزینه های تحصیل یا زندگی دانشجو تامین می شود. بیشترین بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های ترکیه در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد به دانشجویان منتخب ارائه می گردد و در معدود مواقع در مقطع کارشناسی ارائه می شود. کشور های آلمان، آمریکا، ایسلند، میانمار، امارات متحده عربی و پاکستان از جمله کشور هایی می باشند که ترکیه آن ها را در ارائه بورسیه تحصیلی در اولویت قرار داده است. در بخش زیر تعدادی از بورس های تحصیلی را قرار داده ایم:

 

بورسیه تحصیلی دانشگاه KOC

در مقاطع فوق لیسانس و دکترا. هزینه کامل تحصیل و زندگی

بورسیه تحصیلی دانشگاه مدیترانه شرقی

در مقاطع فوق لیسانس و دکتری. 50 درصد از هزینه های تحصیل

برنامه همیاری پژوهشی دولت ترکیه

در تمامی مقاطع، بخشی از هزینه های تحصیل

بورس تحصیلی Ali Kuşçu Science and Technology

در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد 50 درصد از هزینه های تحصیل در رشته های مهندسی

خرید ملک در مالزی

بورسیه تحصیلی ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه

از مهم ترین موارد که داوطلبان تحصیل در دانشگاه های ترکیه و مهاجرت به این کشور باید به بررسی آن بپردازند و توجه زیادی قبل از انجام هر گونه اقدام باید داشته باشند بررسی هزینه های زندگی در ترکیه می باشد. با بررسی و توجه به هزینه های مربوط به زندگی در ترکیه می توان به این موضوع پی برد که آیا ترکیه کشور مناسبی برای زندگی و تحصیل می باشد یا می توان با توجه به هزینه ها انتخاب های بهتری داشت. مسلماً هزینه های زندگی در ترکیه در شهر های بزرگ و پایتخت این کشور مانند استانبول، ازمیر، آنکارا به مراتب بیشتر از شهر های کوچک می باشد. به صورت میانگین هزینه های زندگی در ترکیه برای یک دانشجوی بین المللی برای هر ماه 400 تا 500 دلار هزینه دارد که این هزینه های شامل محل اقامت، غذا، پوشاک، حمل و نقل و... می باشد. و هزینه های جانبی مانند کتاب در هر ماه 100 تا 150 دلار هزینه دارد. البته دانشجویان باید به این نکته توجه داشته باشند که هزینه ها بسته به سطح زندگی متغیر می باشد. در ادامه ما برای شما عزیزان جدولی از هزینه های زندگی در شهر استانبول پایتخت ترکیه را برای شما عزیزان قرار داده ایم:

 

اقلام مصرفی

مقدار

قیمت

تخم مرغ

12 عدد

یورو1.35

برنج

1 کیلو

1.35 یورو

شیر

1 لیتر

0.67 یورو

آب معدنی

1.5 لیتر

یورو 0.29

پیاز

1 کیلو

یورو0.42

سیب زمینی

1 کیلو

یورو0.48

 گوجه فرنگی

1 کیلو

یورو0.75

پرتقال

1کیلو

یورو0.78

موز

1 کیلو

یورو1.70

سیب

1 کیلو

یورو0.80

مرغ

1 کیلو

یورو2.80

گوشت

1 کیلو

یورو8.40

پنیر

1 کیلو

یورو5

 

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر

1.186 یورو

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز

594 یورو

اجاره آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر

2400 تا 4000 یورو

اجاره آپارتمان 3 خوابه در خارج از مرکز شهر

1800 تا 3000 یورو

اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر

1400 تا 2000 یورو

اجاره آپارتمان 1 خوابه در خارج از مرکز شهر

1000 تا 1800یورو

خرید ملک در مالزی

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

رتبه دانشگاه های ترکیه در رنکینگ جهانی

همانگونه که در مطالب بالا گفته شد تحصیل در دانشگاه های ترکیه در سال های اخیر با توجه به هزینه های پایین و نظام آموزشی در سطح متوسط و رو به بالا مورد توجه بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان مخصوصاً دانشجویان ایرانی گردیده است. همچنین مطابق با اخرین آمار QS تعداد 10 دانشگاه در ترکیه جز 1000 دانشگاه برتر جهان قرار داشته اند. ترکیه کشوری با قدمت و فرهنگ طولانی می باشد که دارای دانشگاه های قدیمی و با کیفیت می باشد. در جدول زیر نام 10 دانشگاه برتر ترکیه و رتبه و رنک آن ها را در سطح جهانی مورد بررسی قرار داده ایم:

 

دانشگاه برتر ترکیه

نام دانشگاه

رنکینگ ملی

رنکینگ جهانی

دانشگاه آنادولو

1

210

دانشگاه استانبول

2

446

دانشگاه بوگازیچی

3

527

دانشگاه آنکارا

4

551

دانشگاه فنی خاورمیانه

5

565

دانشگاه فنی استانبول

6

690

دانشگاه هاکتب

7

914

دانشگاه دوکوز ایلول

8

961

دانشگاه مرمره

9

1021

دانشگاه آتتورک

10

1082

بهترین دانشگاه های ترکیه

همان طور که در مطالب بالا گفته شد دانشگاه اول در ترکیه جز 1000 دانشگاه برتر جهان می باشند و این می تواند نشان دهنده سطح خوب آموزش در این کشور باشد. در این قسمت به بررسی مختصر در مورد چند دانشگاه اول ترکیه خواهیم پرداخت. بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه می تواند یکی از معیارهای انتخاب دانشگاه و محل تحصیل در این کشور باشد. به منظور انتخاب بهترین دانشگاه ترکیه برای بورسیه بایستی به وب سایت های هر یک از دانشگاه های شناخته شده این کشور مراجعه کرده و شرایط کمک هزینه تحصیلی و بورسیه که توسط این دانشگاه ها ارائه می شود را سنجید. ضمن این که برخی بورسیه ها نیز از سمت دولت و برخی بنیادهای تحقیقاتی به دانشجویان واجد شرایط تعلق می گیرد.

 • دانشگاه آنادولو:

این دانشگاه از ابتدایی ترین دانشگاه های بزرگ در کشور ترکیه می باشد که در خود 12 دانشکده، 4 کالج هنر، 7کالج غیر هنر، 28 مراکز تحقیقاتی و 9 موسسه آموزشی را در خود جای داده است. از میان این دانشکده ها 3 دانشکده مربوط به تحصیلات از راه دور می باشد که بیش از 930 هزار دانشجو از این روش به تحصیل در آن ها مشغول هستند. این دانشگاه در سال 1958 به عنوان اکادمی علوم تجاری و اقتصاد در شهر اسکیشهر راه اندازی شد. این دانشگاه در حال حاضر از بهترین و مبتکرترین دانشگاه های کشور ترکیه محسوب می شود. دانشگاه ها و کالج ها دوره های دیپلم، کاردانی، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را ارائه می دهد.

 • دانشگاه استانبول:

این دانشگاه در سال 1933 تاسیس شده و یک موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی در کلانشهر استانبول می باشد. دانشگاه استانبول یک موسسه آموزش عالی ترکیبی بسیار بزرگ با بیش از 45000 دانشجو می باشد. این دانشگاه دوره ها و برنامه هایی را ارائه می دهد که منجر به مدارک آموزش عالی رسمی مانند مدارک کارشناسی در چندین زمینه تحصیلی می شود. این دانشگاه دانشجویان خود را بر اساس آزمون ورودی پذیرش و انتخاب می نماید. این دانشگاه خدماتی از جمله کتاب خانه، امکانات ورزشی، دوره های آنلاین و فرصت های آموزش از راه دور را به دانشجویان خود ارائه می دهد. رشته های که در این دانشگاه ارائه می شود شامل رشته های پزشکی و بهداشت، هنر و علوم انسانی، علوم اجتماعی و بازرگانی، علوم فناوری و رشته های مهندسی می باشد.

 • دانشگاه بوگازیچی:

این دانشگاه که رتبه سوم در میان دانشگاه های برتر ترکیه را به خود اختصاص داده در کلانشهر استانبول واقع گردیده است. این دانشگاه در سال 1863 به نام کالج رابرت تأسیس شد و اولین دانشگاه آمریکایی بود که در خارج از کشور آمریکا بنا شد. اکثر دروس در این دانشگاه به زبان انکلیسی می باشد و در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری دانشجو می پذیرد که دانشجویان برای ورود باید آزمون ورودی بدهند. رشته هایی که دانشجویان می توانند در این دانشگاه به تحصیل آن ها بپردازند شامل هنر و علوم انسانی، علوم اجتماعی و بازرگانی، علوم فناوری و رشته های مهندسی می باشد.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی ترکیه

دانشجویان متقاضی به تحصیل در ترکیه پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در یکی از مقاطع دانشگاهی در این کشور می توانند برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام نمایند. دانشجویان با مراجعه به سفارت ترکیه در کشور خودشان درخواست خود را مبنی بر اخذ ویزای ترکیه تسلیم سفارت این کشور مینمایند. متقاضیان باید به این موارد توجه بسیاری داشته باشند که در صورت ارائه هر گونه مدارک جعلی یا تقلبی به سفارت امکان رد شدن درخواست آن وجود دارد و گاهاً امکان ورود مراجع قانونی و قضایی به پرونده آن ها وجود دارد و امکان جریمه های نقدی وجود خواهد داشت. این مقاله توسط تیم آی تی و تیم مشاوره ای موسسه حقوقی ملک پور تهیه و تدوین گردیده است و هر گونه استفاده از آن بدون ذکر نام منبع شرعاً و قانوناً خلاف مقررات می باشد. در ادامه برای شما عزیزان مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه را قرار داده ایم:

 • ارائه گذرنامه متقاضی با 6 ماه اعتبار
 • ارائه نامه پذیرش اخذ شده از دانشگاه های ترکیه
 • نامه گردش حساب و نامه تمکن مالی دانشجو
 • ارائه اسناد مربوط به محل اسکان دانشجو(اجاره خوابگاه یا اجاره مسکن)
 • ارائه نامه عدم سو پیشینه دانشجو
 • پرداخت هزینه ویزا
 • پر کردن فرم های مربوط به ویزا

شما می توانید با خریداری محصول راهنمایی گام به گام اخذ اقامت مشاهده آن از جدیدترین و بهترین روش های مهاجرتی به سراسر دنیا اطلاع پیدا نمایید و در راه مهاجرت وکیل خودتان باشید.

خودحمایتی یونان


سوالات متداول راجع به دانشگاه های ترکیه

✅ هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه چه مقدار است؟

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه تقریباً رایگان است و در بعضی از رشته های بین 500 تا 1000 یورو سالیانه هزینه دارد.

✅ برای تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه نیاز به چه چیزی است؟

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های رایگان ترکیه باید به زبان ترکی مسلط باشند و در آزمون yos شرکت نمایند.

✅ هزینه زندگی هر نفر در ترکیه به صورت میانگین به چه مقدار است؟

هزینه زندگی در ترکیه بسته به شهر و محل زندگی متغیر است اما به صورت میانگین از 400 تا 500 یورو برای یک زندگی دانشجویی هزینه دارد.

✅ آیا برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی در ترکیه نیاز به مدرک زبان است؟

بله. دانشجویان بسته به مقطع تحصیل باید از آیلتس 5.5 به بالا مدرک زبان ارائه نمایند و اگر سطح زبان پایین تری دارند می توانند در دوره های زبان شرکت نمایند.


_____________سخن پایانی در باب دانشگاه های ترکیه_____________

دانشگاه های ترکیه، بررسی هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه، رنکینگ دانشگاه های ترکیه، بهترین دانشگاه های ترکیه، شرایط تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی، شرایط پذیرش و بورسیه دانشگاه های ترکیه و دیگر موارد مربوط به دانشگاه های ترکیه را در این مقاله بررسی کردیم. ترکیه یکی از کشورهایی می باشد که در سالیان گذشته به یکی از مراکز اصلی برای تحصیل دانشجویان از سراسر جهان مخصوصاً دانشجویانی ایرانی تبدیل شده است. تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه تقریباً رایگان می باشد. دانشجویان در ترکیه به صورت میانگین برای هر ماه حدود 400 تا 500 دلار هزینه های زندگی دارند که این هزینه ها شامل هزینه های مسکن، خورد و خوراک و دیگر هزینه ها می باشد. موسسه حقوقی ملک پور با سالیان زیاد تجربه در امور مهاجرت می تواند به شما عزیزان داوطلب برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه اطلاعات لازم را ارائه نماید و در این مسیر شما را همراهی نماید. شما می توانید با تماس با موسسه ملک پور (MIE اتریش) به صورت رایگان شرایط مهاجرتی خود را با مشاورین متخصص موسسه در میان بگذارید تا آن ها پس از بررسی شرایط شما، بهترین روش مهاجرتی را پیش روی شما عزیزان قرار دهند. در صورت وجود هر گونه سوال و یا پیشنهاد می توانید در بخش پرسش و پاسخ مقاله مطرح نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان