سرمایه گذاری در هلند

16 شهریور 1399 بدون نظر

سرمایه گذاری در هلند

سرمایه گذاری در هلند، راه های اخذ اقامت و تابعیت هلند و معرفی ارزانترین کشور برای سرمایه گذاری در این مقاله به صورت علمی و دقیق مورد بحث و بررسی قرار میگیرد. اما شرایط و راه های سرمایه گذاری در هلند چگونه می باشد؟ آیا برای اقدام برای سرمایه گذاری در هلند باید تمهیدات خاصی را در نظر گرفت؟ آیا سرمایه گذاری در هلند روش های خاصی دارد؟ موسسه حقوقی ملک پور در طول سال های تجربه خود، به طور اختصاصی به امور مهاجرتی و دریافت انواع اقامت کشور های برتر اروپا و جهان، پرداخته است. زبان اصلی این کشور هلندی (Dutch) می باشد اما شاخصه بسیار مهمی که اکثر مهاجران را در زمینه های تحصیلی و سرمایه گذاری به این کشور کشانده است، این است که 90 درصد مردمان این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند و جدای از بحث نژاد پرستی، می توانند به راحتی با مهاجران ارتباط داشته باشند. موسسه حقوقی ملک پور با سال های فعالیت خود در زمینه انجام امور مهاجرت، تجارب گوناگون و مفیدی را در راهنمایی و آگاهی افراد برای رسیدن به اهداف خود در خارج از کشور، کسب کرده است. این مقاله در خصوص سرمایه گذاری در هلند تهیه و تنظیم شده است و در صورتی که با مطالعه این مقاله، نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتر دارید، می توانید با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی ملک پور(MIE اتریش) تماس حاصل فرمایید و سوالات ذهنی خود را بر طرف کنید.

 • سرمایه گذاری در هلند و مقدمه ای بر آن
 • سرمایه گذاری در هلند و شرایط عمومی
 • سرمایه گذاری در هلند و استاندارد های سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری در هلند از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در هلند از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در هلند از طریق کارآفرینی و ثبت اختراع
 • سرمایه گذاری در هلند از طریق خود اشتغالی
 • سرمایه گذاری در هلند و مزایا و معایب آن
 • سرمایه گذاری در هلند و اخذ اقامت و تابعیت کشور هلند
 • سئولات متداول در زمینه سرمایه گذاری در هلند
 • سرمایه گذاری در هلند و سخن پایانی

سرمایه گذاری در هلند

سرمایه گذاری در هلند و شرایط عمومی آن

سرمایه گذاری در هلند یکی از روش های اخذ اقامت و تابعیت کشور هلند می باشد. کشور هلند دارای انواع مختلفی از روش های سرمایه گذاری می باشد. هلند به علت زمینه اقتصادی بالا و راه های ارتباطی در کسب و کار و مقبولیت بازار جهانی، کشوری قوی دارای پتانسیل در امور سرمایه گذاری می باشد. اما از جمله روش هایی که برای سرمایه گذاری در این کشور مرسوم می باشد، ثبت اختراع (Start up) و راه اندازی کسب و کار زنجیره ای و ثبت شرکت می باشد. از جمله موارد مورد نیاز برای سرمایه گذاری در هلند، داشتن طرح تجاری خوب و قوی می باشد. این طرح باید به گونه ای باشد که به رشد اقتصادی و شکوفایی تجارت جهانی کمک کند. به عبارت دیگر باید برای کشور هلند سود دهی خوبی داشته باشد. موسسه حقوقی ملک پور در این روش می تواند رهنمود ها و کمک های مثمر ثمری برای افراد مختلف انجام دهد. در ادامه به صورت تخصصی به مسائل مربوط به این زمنیه خواهیم پرداخت.

سرمایه گذاری در هلند و استاندارد های سرمایه گذاری

استاندارد های سرمایه گذاری را در وجوه مختلفی می توان جست و جو کرد. به عنوان مثال هر کشور برای خود، معیار های رشد اقتصادی دارد. معیار هایی از قبیل میزان تولید ناخالص ملی، نرخ بیکاری، میزان سرمایه گذاری های مستقیم خارجی و... می تواند از جمله مواردی باشد که هر کشور را در رتبه بندی رشد و توسعه اقتصادی نسبت به دیگر کشور ها مقایسه می کند. در کشور هلند نیز این عوامل پا برجاست. اولین عامل برای مقایسه رشد اقتصادی و استاندارد های سرمایه گذاری برای افراد مهاجر، میزان نرخ بیکاری می باشد. در ادامه به بررسی نمودار نرخ بیکاری افراد در کشور هلند در طول 10 سال می پردازیم.

سرمایه گذاری در هلند

همانطور که مشاهده نمودید، کشور هلند شاهد سیر نزولی نرخ بیکاری برای افراد این کشور می باشد. این نرخ در مقایسه با کشور های دانمارک و بلژیک در رتبه پایین تری قرار دارد. این میزان نرخ نشان دهنده ایجاد اشتغال و بالا بودن میزان راندمان شغلی در کشور هلند می باشد.

همچنین از دیگر عوامل تاثیر گذار در تعیین مقدار رشد سالانه هر کشور، میزان تولید ناخالص ملی می باشد. در ادامه به بررسی نمودار میزان تولید ناخالص ملی در کشور هلند می پردازیم.

سرمایه گذاری در هلند

همانطور که ملاحظه کردید، از سال های 2009 میلادی تا کنون میزان تولید ناخالص ملی کشور هلند در روند رشد بسیار زیادی بوده است. مقدار تولید ناخالص ملی این کشور در سال 2017 به 826 میلیارد دلار آمریکا می رسد که در مقایسه با کشور های سوئیس و بلژیک، از مقدار بیشتری برخوردار می باشد.

همچنین عوامل مهم دیگر در تعیین مقدار استاندارد سرمایه گذاری در این کشور، نرخ کنترل فساد در هلند می باشد که به شرح زیر در قالب جدول ارائه شده است.

سرمایه گذاری در هلند

آخرین عامل مهم در تعیین مقدار استاندارد سرمایه گذاری در این کشور، مصادره اموال در هلند می باشد که به شرح زیر در قالب جدول ارائه شده است. این شاخص به همراه شاخص قبلی ذکر شده، مهم ترین شاخص های مورد توجه برای سرمایه گذری موفق در یک کشور است.

سرمایه گذاری در هلند

سرمایه گذاری در هلند و خرید ملک

برای خرید ملک در کشور هلند، محدودیتی برای افراد خارجی وجود ندارد. بدین معنی که افراد مهاجر با اقامت موقت و دائم نیز قابلیت خرید ملک در این کشور را دارند. حتی افراد متقاضی خرید ملک نیز می توانند از وام های بانکی نیز استفاده کنند. اما شرایط خرید دریافت وام بانکی برای خرید ملک در هلند بدین نحو می باشد که افراد باید اقامت موقت و یا دائم این کشور را دارا باشند. شرایطی برای این مهم وجود دارد که دانستن آن برای افراد متقاضی می تواند بسیار مهم باشد. به عنوان مثال یکی از شرایط ضروری در خرید ملک در کشور هلند و شهر آمستردام این است که با خرید ملک در این شهر باید هر ماه مبلغی را تحت عنوان مالیات به شهرداری، پرداخت کنید. در ادامه به مراحل انجام خرید ملک در کشور هلند می پردازیم.

 1. امضای قرارداد اولیه برای خرید ملک توسط طرفین
 2. مبلغی که به صورت پیش پرداخت خرید ملک پرداخت می شود عموما 10 درصد کل مبلغ ملک می باشد
 3. امضای قرارداد نهایی بین طرفین
 4. ثبت مالکیت در دفاتر ثبت املاک رسمی کشور (کاتاسر) که عموما با کارمزد 1000 تا 3000 یورویی انجام می شود

از ملزومات اصلی خرید ملک در این کشورتسلط به زبان هلندی و یا داشتن متجرم برای امور ثبتی و قانونی می باشد. هزینه نقل و انتقال املاک در این کشور حدودا 6 درصد کل هزینه ملک می باشد. همچنین قیمت خرید ملک در مقیاس متر مربع در مرکز شهر آمستردام، 4000 یورو می باشد و قیمت هر متر مربع در خارج از شهر آمستردام 2700 یورو می باشد.

نکته مهمی که در خصوص خرید ملک در کشور هلند باید مطرح نمود که خرید ملک در این کشور باعث دریافت اقامت دائم برای شما نخواهد شد. بدین نحو که اگر خواهان دریافت اقامت دائم از این کشور می باشید، باید یک طرح نوآورانه و یا کارآفرینی داشته باشید و یا با ثبت شرکت در این کشور به سود آوری و کسب منفعت در سطح جهانی کمک کنید. برای وصول این امر، داشتن یک طرح تجاری مناسب برای ثبت شرکت شما نیاز است.

ویزای طلایی (Golden Visa) هلند از جمله روش هایی ست که مهاجران اقتصادی به دنبال این روش می باشند. برای دریافت این ویزا باید کارآفرینی خلاقانه داشته باشید و با خرید ملک و یا سرمایه گذاری مستقیم امکان اخذ این ویزا وجود ندارد. در ویزای طلایی باید 1250000 یورو سرمایه گذاری کنید و حیطه فعالیت شما باید برای امور خلاقانه باشد. در این ویزا شما به مدت 5 سال اجازه اقامت در این کشور را خواهید داشت. البته که می توانید در امور خرید ملک نیز فعالیت نوآورانه داشته باشید و این ویزا را دریافت کنید.

سرمایه گذاری در هلند

خرید ملک در هلند

سرمایه گذاری در هلند از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری در هلند انواع و اقسامی دارد. یکی از این روش ها ثبت شرکت می باشد. ثبت شرکت در هلند می تواند بهترین تصمیم یک سرمایه دار باشد که قصد راه اندازی کسب و کار در این کشور را دارد، چرا که ویژگی هایی از شرکت های هلندی در سطح جهان شناخته شده می باشد. در ادامه به بررسی این ویژگی ها می پردازیم.

 • سیستم مالیاتی مناسب که با حداقل 20 درصد شروع می شود
 • شرکت های مستقر در هلند بزرگترین پیشنهادات از کشور های جهان را دارند
 • شرکت های هلندی به خوبی در سطح فعالیت های تجاری جهان شناخته شده اند
 • بیشتر از 90 درصد از افراد هلندی، به زبان انگلیسی مسلط هستند
 • کشور هلند سطح بالایی از نیروی کار مهارت دیده دارد
 • در این کشور مسئله نژاد پرستی شناخته شده نیست و رفتار مناسبی با مهاجران دارد

اما چه کسی می تواند یک کسب و کار در کشور هلند راه اندازی کند؟ به طور کلی هر کس از هر جای جهان می تواند در این کشور ثبت شرکت داشته باشد. افراد مهاجر اقتصادی می توانند از هر جایی از جهان باشند و دولت کشور هلند با این مسئله منافاتی ندارد. اگر چه مراحل و پروسه اقامتی هر فرد با توجه به کشور متبوع افراد می تواند بسیار گسترده و متنوع باشد.

تمام افرادی که از اتحادیه اروپا و ناحیه اقتصادی اروپا و همچنین کشور سوئیس می باشند، می توانند همانند یک شهروند هلندی، از این کشور لذت ببرد. بدین معنی که برای این گونه افراد هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. پس به دریافت اقامت دائم و شرایط دیگر نیازی ندارند. اما اگر خارج اتحادیه اروپا هستید، مراحل دریافت اقامت شما می تواند به صورت قانونی طی شود. افرادی که خارج از اتحادیه اروپا می باشند، طی قوانینی که سازمان مهاجرتی این کشور پایه گذاری کرده است، افراد باید به امتیاز مناسب برسند و شرایط خود را با توجه به سطح امتیازاتی که کسب می کنند، محک بزنند.

انواع شرکت های مستقل در کشور هلند
 • مالکیت یگانه
 • مشارکت عمومی
 • مشارکت خصوصی
 • مشارکت تجاری
 • انواع شرکت های غیر مستقل در کشور هلند
 • شرکت سهامی عام با مسئولیت محدود
 • شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود

 

در ادامه به سیستم امتیاز بندی ثبت شرکت در کشور هلند خواهیم پرداخت:

فاکتور ها

زیر شاخه ها

حداکثر امتیاز

تفکیک دسته بندی ها

امتیاز

تجربه

(30 امتیاز مورد نیاز)

تحصیلات

40

 به عنوان مثال کارشناسی ارشد

30

به عنوان کارآفرین

35

مالک شرکت به عنوان مثال

30

به عنوان کارمند

10

به عنوان مثال کارمند ارشد> 5 سال

9

در هلند

15

به عنوان مثال مشتری هلندی

5

طرح کسب و کار

(30 امتیاز مورد نیاز)

چشم انداز تجاری

50

تجزیه و تحلیل بازار + مشتری های + و غیره

15

PT فروش منحصر به فرد + بازاریابی + و غیره

25

قیمت

10

سازمان

10

به عنوان مثال حمایت از محصول

10

توجیه مالی

40

سرمایه خصوصی> € 10.000، -

15

فروش به عنوان مثال> 125.000 €، -

10

ارزش افزوده

(30 امتیاز مورد نیاز)

Innovativity

40

به عنوان مثال اختراع ثبت شده

20

ایجاد شغل (متقاضی شامل نمی شود)

30

موقعیت کلی

0،5-2

5

"

2-5

10

"

5/10

20

"

> 10

30

حقوق و دستمزد> 45.000 €، -

1-3

10

"

3-6

20

"

> 6

30

سرمایه گذاری

30

دارایی € 0، - به € 50.000، -

5

دارایی> € 50.000، -

10

دارایی> € 100.000، -

20

دارایی> € 1.000.000، -

30

 

سرمایه گذاری در هلند

ثبت شرکت در هلند

سرمایه گذاری در هلند از طریق کارآفرینی و ثبت اختراع (Start Up)

ویزای ثبت اختراع به طور رسمی در سال 2015 در کشور هلند، تحت عنوان اجازه اقامت برای کارآفرینان نامیده شد و از طرف دولت کشور هلند به آن رسمیت اعطا شد. این ویزا به مدت یک سال معتبر می باشد که برای تجار و افراد دارای قابلیت سرمایه گذاری، تعبیه شده است تا طرح نوآورانه خود را به ثبت کشور هلند برساند و به میزان رشد اقتصادی کشور هلند رشد ببخشد. برای ابتدای کار شما باید طرح و رزومه خود را به اداره خدمات مهاجرت ارسال کنید و پس از دریافت مجوز ورود، برای راه اندازی تجارت خود آماده شوید. در اصل این برنامه طراحی شده است تا از تجارت نوپای افراد که در هلند قصد ظهور دارند حمایت اولیه انجام شود تا به سود دهی و رشد اقتصادی کشور هلند کمک کند و به اهداف اقتصادی این کشور ارمغان بخشد.

تمامی شهروندان کشور های مختلف جهان می توانند مادامی که مدارک و تمهیدات این ویزا را رعایت کنند و ملزومات و تهیه کنند، از این ویزا استفاده کنند. کشور های داخل اتحادیه اروپا و اتباع کشور سوئیس، می توانند بدون دریافت ویزا برای این برنامه درخواست دهند.

شرایط کلی ویزای ثبت اختراع:
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • ارائه سو پیشینه کیفری و عدم ممنوعیت حضور در کشور هلند
 • انجام آزمایش بیماری های واگیردار
 • بیمه درمانی

 

شرایط به خصوص ویزای ثبت اختراع:
 • داشتن قرارداد بین یک اسپانسر و حمایت گر مالی
 • محصول شما نوآورانه باشد
 • داشتن طرح تجاری قوی
 • ثبت تجارت خود در اتاق بازرگانی و برند های تجاری
 • داشتن منابع مالی مکفی و تمکن مالی مناسب

 

برای موفقیت در این برنامه افراد باید در سه معیار، رزومه خوبی داشته باشند:

 1. تجارب شخصی (شامل تحصیلات، سوابق کارآفرینی و سابقه کاری)
 2. طرح تجاری (شامل تحلیل بازار اقتصادی، محصولات، خدمات، قیمت ها، سازمان ها و مسائل مالی)
 3. ارزش افزوده برای کشور هلند (اختراع و نوآوری، خلاقیت استخدام، سرمایه گذاری)

در این برنامه باید افراد به مدت سه ماه زیر نظر باشند تا میزان موفقیت آن ها محرز شود. سپس می توانند برای دریافت کارت اقامت دائم خود اقدام کنند.

سرمایه گذاری در هلند از طریق خود اشتغالی

خود اشتغالی (Self Employed) در کشور هلند می تواند از عوامل دریافت اقامت باشد. این برنامه برای اشخاصی می باشد که خواهان مهاجرت به کشور هلند برای مدت نامحدود هستند. البته که این برنامه، نیاز به طرح تجاری دارد اما از این طریق، شما باید این را ثابت کنید که تجارت شما ظرفیت سوددهی به کشور هلند را از طریق روش هایی دارا می باشد. این برنامه حتما باید توسط یک حسابدار و یا مشاور تخصصی و راهنمای کارشناس مسائل مالی در کشور هلند، همراه باشد. سیستم تایید صلاحیت افراد در این روش به صورت امتیازی می باشد. بدین معنی که شما برای درخواست این روش باید به حداقل امتیازات لازم دست پیدا کنید. نکته مهم این است که این برنامه برای دو کشور مستثنی می باشد و آن هم کشور های ژاپن و ایالات متحده آمریکا می باشد.

سیستم امتیاز بندی خود اشتغالی کشور هلند، در سه قسمت بررسی می شود:

 1. تجارب شخصی (شامل تحصیلات، سوابق کارآفرینی و سابقه کاری)
 2. طرح تجاری (شامل تحلیل بازار اقتصادی، محصولات، خدمات، قیمت ها، سازمان ها و مسائل مالی)
 3. ارزش افزوده برای کشور هلند (اختراع و نوآوری، خلاقیت استخدام، سرمایه گذاری)

قابلیت پرونده افراد در وزارت امور اقتصادی کشور هلند بررسی می شود. نرخ کل امتیازات این بخش، از 300 امتیاز حساب می شود و افراد متقاضی باید حداقل 90 امتیاز را از کل 300 امتیاز کسب کنند. بدین معنی که از هر بخش باید به امتیاز 30 برسند. در صورت قادر بودن پرونده افراد متقاضی برای اقدام در این برنامه، اقامت آن ها صادر می شود. نکته مهم این است که افراد مهاجر خارج از اتحادیه اروپا، برای ارتقاء سطح امتیازات خود می توانند سطح تحصیلات خود را افزایش داده و از امتیازات بیشتری در این بخش استفاده کنند.

سرمایه گذاری در هلند و نقاط مثبت و منفی

همانطور که ملاحظه کردید، سرمایه گذاری در هلند دارای مراحل و شرایطی می باشد. همچنین است که برای اقدام در خصوص این پروژه، باید سنجیده و از پیش برنامه ریزی شده قدم برداشت. از همین رو موسسه حقوقی ملک پور در خصوص اقدام در جهت سرمایه گذاری در هلند، برای شما نقاط قوت و ضعف این کشور را در نظر گرفته است. در ادامه به بررسی متخصری از آن ها خواهیم پرداخت.

نقاط مثبت
 • موقعیت جغرافیایی خوب
 • سطح بالای تحصیلات
 • دارا بودن موقعیت بالای تجارتی
 • دولت موثر و منعطف
 • سیستم قانونی واضح و شفاف
 • سیستم مالیاتی مفید
 • سیستم مالی و تجارتی توسعه یافته
 • اقتصاد رو به رشد روز افزون
 • زیر ساخت های ارتباطی و حمل و نقل بسیار پیشرفته
 • وجود نیروی کار کافی و واجد شرایط
 • تنوع صادرات به کشور های مختلف

همان طور که ملاحظه کردید، کشور هلند می تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد اما این همه ماجرا نیست. سرمایه گذاری در کشور هلند همانطور که دارای نقاط قوت و مثبت می باشد، دارای نقاط ضعف و منفی نیز می باشد که در ادامه بدان می پردازیم.

تقاط منفی
 • هزینه بالای نیروی کار
 • محیط محدود و کوچک بازار داخلی
 • وابستگی بزرگ به اقتصاد جهانی به ویژه اتحادیه اروپا

سرمایه گذاری در هلند و دریافت اقامت و تابعیت هلند

کشور هلند طرق مختلفی برای دریافت اقامت و تابعیت دارد. یکی از این طرق سرمایه گذاری می باشد. همانطور که ملاحظه نمودید، روش های مختلفی وجود دارد که با اتکا به روش سرمایه گذاری در هلند برای دریافت اقامت و یا تابعیت کشور هلند اقدام کرد. در خصوص سرمایه گذاری مستقیم باید خدمتتان عرض کنیم که با وارد کردن 1250000 یورو به این کشور می توان یک کسب و کار موفق راه اندازی کرد و به رشد اقتصاد کشور کمک کرد. اگر در این روش سوددهی و شکوفایی اقتصادی کشور به ارمغان برسد، می توان برای اقامت دائم کشور هلند درخواست داد. اما این نکته مهم را باید به خدمتتان برسانیم که با خرید ملک و یا سرمایه گذاری مستقیم اتباع خارجی بدون طرح تجاری و هدف راه اندازی کسب و کار، نمی توان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد؛ مگر با راه کار هایی که پیش تر خدمت شما گوش زد شد. به طور کلی با دریافت اقامت موقت و دائم این کشور می توان از امتیازات و شرایط رفاهی کشور هلند، همانند یک فرد هلندی استفاده کرد؛ به جز حق رای دادن در انتخابات رسمی کشور.

سئولات متداول در زمینه سرمایه گذاری در هلند

بهترین راه سرمایه گذاری در هلند کدام است؟
از بهترین روش های سرمایه گذاری در هلند، ارائه طرح تجاری برای ثبت شرکت است.


آیا با خرید ملک در هلند می توان اقامت گرفت؟
خیر.


آیا می توان از طریق سرمایه گذاری در فرانچایز ها اقامت هلند را کسب کرد؟
خیر. برای سرمایه گذاری در فرانچایز ها ابتدا باید از روش های دیگر اقامت هلند را کسب کنید.


آیا از طریق سرمایه گذاری می توان پاسپورت هلند را کسب کرد؟
به طور مستقیم نمی توان از طریق سرمایه گذاری، پاسپورت هلند را کسب کرد اما پس از گذشت چند سال زندگی در هلند می توان پاسپورت این کشور را درخواست کرد.

_____________________ سرمایه گذاری در هلند و سخن پایانی _____________________

سرمایه گذاری در هلند و راه های اخذ ویزای سرمایه گذاری در هلند و معرفی ارزانترین کشور برای سرمایه گذاری در این مقاله به صورت اختصاصی توسط موسسه حقوقی ملک پور بررسی علمی و دقیق شد. کشور هلند به خوبی در طی چند ساله اخیر در همه زمینه های مهاجرتی خود را ثابت کرده است. چه در امور تحصیلی و چه در امور سرمایه گذاری و کسب و کار. به طور عمده کشور هلند از پتانسیل بالایی برای رشد اقتصادی کسب و کار شما و همچنین تحقق آمال و آرزوهای شما دارد. اما طرح های تجاری که عموما در این مقاله بدان توجه شد، خیلی ظریف و دقیق باید باشند. به گونه ای که اگر طرح شما توسط مقامات این کشور مردود اعلام شود، کل پروسه اقدام شما هدر می رود و باید از ابتدا برای این روش اقدام کرد. پس پیش از هرگونه اقدام با وکلای مهاجرتی و وکلای تجاری که در سطح تجارت بین الملل فعالیت گسترده ای دارند، مشورت کنید و از آن ها کمک بخواهید. موسسه حقوقی ملک پور در این زمینه رزومه و سابقه درخشانی دارد که می تواند آن را با شما عزیزان در میان بگذارد. در صورتی که قصد هر گونه اقدام در زمینه سرمایه گذاری در هلند از طریق انواع آن که پیش تر ذکر شد، را دارید، حتما با وکلای مهاجرتی و وکلای تجاری که در سطح بین الملل فعالیت گسترده و درخشانی دارند، مشورت کنید و راهنمایی های لازم را از آن ها بخواهید. در صورت هرگونه نیاز به مشاوره های دقیق و راهنمایی های بیشتر می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید.

ثبت پرسش

مطالب مرتبط و مفید


مشاوره رایگان