دوره های آوسبیلدونگ آلمان

10 بهمن 1399 بدون نظر

دوره های آوسبیلدونگ

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان، هزینه آوسبیلدونگ آلمان و چگونگی اخذ ویزای آوسبیلدونگ در کشور آلمان در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. از آنجایی که آلمان کشوری با رشد جمعیت منفی و افراد سالخورده می باشد، لذا دولت آلمان اقدام به جذب نیروهای کاری از کشور های دیگر می نماید. شرکت های بسیار قدرتمند و بزرگی نظیر بی ام و، دایملر، وودافون، بوش و فولکس واگن در کشور آلمان در حال فعالیت بوده و افراد علاقه مند به کار در کشور آلمان تنها با گذراندن دوره های آوسبیلدونگ در آلمان و کسب سابقه کارآموزی در این شرکت ها، می توانند وارد بازار کار آلمان و فعالیت در شرکت های مختلف شوند. آوسبیلدونگ در واقع نوعی دوره مهارت و کارآموزی است که در رشته های مختلف ارائه می گردد. افرادی که در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان شرکت می نمایند پس از یافتن شغل در این کشور می توانند ویزای کاری آلمان را دریافت نمایند. چنان چه پس از خواندن این مقاله نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه داشتید می توانید از مشاوره تلفنی رایگان موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) بهره مند گردید. برای این منظور کافیست که با شماره تلفن های موسسه تماس گرفته و یا فرم تماس را کامل نمایید. در ادامه این مقاله موارد موجود در زیر را مورد بررسی قرار می دهیم:

 • شرایط عمومی دوره های آوسبیلدونگ در آلمان
 • انواع دوره های آوسبیلدونگ در آلمان
 • رشته های ارائه شده در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان
 • هزینه های دوره های آوسبیلدونگ در آلمان و شرایط دریافت کمک هزینه تحصیلی
 • شرایط دوره های آوسبیلدونگ در آلمان برای دانشجویان بین المللی
 • مدارک مورد نیاز برای ویزای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان
 • مدرک پایان دوره های آوسبیلدونگ در آلمان و شرایط کار پس از فارغ التحصیلی در آلمان
 • سوالات متداول راجع به دوره های آوسبیلدونگ در آلمان
 • سخن پایانی درباره دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

دوره های آوسبیلدونگ در آلمانشرایط عمومی دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

دوره های آوسبیلدونگ و یا دوره های فنی و حرفه ای در آلمان، دوره های کارآموزی می باشند که طول این دوره ها 2 الی 3 سال است. در این مدت زمان کارآموزان علاوه بر دروس نظری، آموزش هایی به صورت عملی نیز خواهند داشت. این دوره ها با همکاری برخی از کارفرمایان و یا مؤسسات آموزشی برگذار می گردند. در حال حاضر نزدیک به 400 رشته در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان وجود دارند. متقاضیان شرکت در این دوره ها باید دارای مدرک زبان آلمانی در سطح B2 باشند، البته لازم به ذکر است که میزان تسلط به زبان در وابستگی به نوع رشته نیز می باشد، در برخی از رشته ها آشنایی با زبان انگلیسی نیز می تواند کمک کننده باشد. در برخی از دوره های آوسبیلدونگ کارآموزان مبلغی بین 400 الی 1000 یورو نیز به عنوان حقوق دریافت می نمایند که می تواند مقداری از هزینه زندگی در آلمان را پوشش دهد. مدرک تحصیلی مورد نیاز برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان بسته به نوع رشته انتخابی می باشد به عنوان مثال برای شرکت در دوره های آرایشگری داشتن مدرک دوران راهنمایی کفایت می کند اما برخی از رشته ها به مدرک دیپلم و یا فوق دیپلم نیاز دارند. متقاضیان شرکت در این دوره ها همچنین باید توجه داشته باشند که حداقل سن مورد نیاز برای شرکت در این دوره ها 18 سال و حداکثر سن 25 سال است. برخی از مراکز جهت پذیرش آزمون هایی را برگذار می نمایند که تنها موفقیت در این آزمون ها امکان پذیرش در دوره ها را برای متقاضیان فراهم می نماید.

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

تحصیل در آلمان

انواع دوره های آوسبیلدونگ آلمان

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان به دو گروه تقسیم می گردند که عبارتند از: آموزش حرفه ای در مدرسه و آموزش حرفه ای دوگانه. در دوره آموزش حرفه ای مدرسه متقاضیان کارآموزی در یک کالج و یا دانشکده حرفه ای مشغول به تحصیل می گردند و بر اساس برنامه آموزشی در دوره های کارآموزی طولانی مدت در شرکت ها و کارهای مربوط به امور اجتماعی شرکت می نمایند. این برنامه های حرفه ای در مدارس معمولاٌ بین یک الی دو سال بطول می انجامند. این مدارس به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می گردند که شرکت در مدارس خصوصی مستلزم پرداخت هزینه هستند و هزینه آوسبیلدونگ در این مدارس باید پرداخت گردد. همانگونه که ذکر گردید شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان نیازمند داشتن مدرک زبان آلمانی است. برای شرکت در این مدارس متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم از یک مدرسه المانی بوده و یا این که از کشور خود دارای گواهی دیپلم مورد تایید آلمان باشند. در برخی از دوره ها ارائه سابقه کاری در همان حرفه نیز ضروری است. محدودیت سنی شرکت در دوره های آموزش حرفه ای مدارس 24 سال است.

اکثر متقاضیان شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان آموزش های حرفه ای دوگانه را انتخاب می نمایند، در این دوره ها به دانش عملی بسیار توجه می گردد. این دوره سه سال و نیم الی چهار سال بطول می انجامد. در کشور آلمان 350 شغل وجود دارد که وارد شدن به آن ها نیازمند آموزش حرفه ای است. در کشور آلمان فهرستی تحت عنوان اصطلاح مثبت(Positivlist) وجود دارد که ارائه دهنده برنامه های آموزش حرفه ای برای مشاغل دارای کمبود است، این لیست با تغییرات ایجاد شده در بازار کار دارای سازگاری است. در این برنامه های آموزشی کارآموز مجاز به ده ساعت کار در هفته است، البته باید قبل از اقدام به این کار کارفرمای خود را مطلع نموده و از وی کسب اجازه کنید. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور تهیه گردیده است و هرگونه کپی برداری از این مقاله بدون ذکر منبع شرعاٌ و قانوناٌ حرام است. در پایان دوره های آوسبیلدونگ در آلمان، کارآموزان گواهی نامه پایان دوره را دریافت می نمایند. لازم به ذکر است که هرچه نمرات درسی و زبان شما بهتر باشد شانس شما جهت پذیرش در این دوره ها افزایش میابد.

رشته های ارائه شده در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

رشته های ارائه شده در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان بسیار متنوع می باشند و تقریباٌ 400 رشته در این دوره ها در کشور آلمان ارائه می گردند. متقاضیان شرکت در این دوره ها باید قبل از انتخاب رشته به علاقه، استعداد، توانایی، جنسیت و پیش زمینه های کاری خود توجه نمایند و سپس با آگاهی کامل به انتخاب رشته بپردازند. اکثر خانم ها دوره های خدماتی و اکثر آقایان دوره های فنی را انتخاب می نمایند. متقاضیان شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان با جستجو در سایت های مربوطه می توانند به اطلاعات کاملی درخصوص هر یک از رشته ها دست پیدا نمایند. برخی از دوره های خدماتی ویژه بانوان عبارتند از: فروشندگی، آرایشگری، منشی کارهای دفتری، دستیار پزشک و غیره، و برخی از دوره های فنی ویژه آقایان عبارتند از: برقکاری، مکانیک صنعتی، مکاالکترونیک، کامپیوتر، فروشندگی و غیره. در برخی از رشته ها دانشجویان در حین کارآموزی حقوق نیز دریافت می نمایند. اکثر رشته های ارائه شده در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان، رشته هایی با آینده کاری عالی می باشند.

هزینه های دوره های آوسبیلدونگ در آلمان و شرایط دریافت کمک هزینه تحصیلی

متقاضیان دوره های آوسبیلدونگ و یا دوره های فنی و حرفه ای در آلمان در آموزش های حرفه ای مدارس(Schulish Ausbildung) هیچ کسب درآمدی نخواهند داشت. در برخی از این مدارس خصوصی هزینه آوسبیلدونگ نیز باید پرداخت گردد که بسته به نوع رشته این هزینه متفاوت است. در برخی از موارد در این زمنیه استثنائاتی نیز وجود دارند، نظیر آموزش در بخش بهداشت و مراقبت که شما با کار نمودن در بیمارستان ها و یا خانه های سالمندان می توانید حقوقی برابر با 1091 یورو، 1152 یورو، 1253 یورو در سال های اول، دوم و سوم آموزش دریافت نمایید. متقاضیان تحصیل در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان با توجه به شرایطی خاص می توانند کمک هزینه دانشجویی(Schuler Bafog) دریافت نمایند، این کمک هزینه نوعی برنامه کمک مالی توسط دولت است که بر اساس قانون ارتقاء آموزش فدرال ارائه می گردد. مقدار کمک هزینه 590 الی 709 یورو در ماه است و نیازی به بازگرداندن آن نیست. شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه آوسبیلدونگ عبارتند از:

 • سن زیر 30 سال در ابتدای آموزش
 • حداقل زمان برنامه آموزشی دو سال باشد.
 • قبلاٌ در دوره های آوسبیلدونگ در مدارس حرفه ای آلمان شرکت نکرده باشید.

شهروندانی که آلمانی نیستند تنها با داشتن شرایط زیر می توانند از این کمک هزینه استفاده نمایند:

 • سنین زیر 24 سال
 • داشتن اقامت دائم آلمان
 • داشتن اقامت قانونی در آلمان حداقل به مدت 15 ماه
 • 5 سال اقامت در آلمان و اشتغال به کار در این مدت
 • وجود یکی از والدین و اشتغال به کار وی به مدت سه سال در کشور آلمان طی شش سال گذشته

پناهجویانی که به صورت غیر قانونی وارد کشور آلمان شده اند نمی توانند از Bafog استفاده نمایند، اما بر اساس قوانین این کشور می توانند در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان شرت نمایند. افرادی که دارای زندگی مستقل بوده و به سن قانونی رسیده اند می توانند جهت تهیه مسکن نیز کمک هزینه مسکن تحت عنوان Wohngeld درخواست نمایند.

هزینه زندگی در آلمان

دانشجویان خارجی ماهیانه و براساس هزینه های زندگی 700 تا 1000 یورو به صورت ماهیانه اجازه برداشت دارند. جدول ذیل، میانگین برخی از هزینه های مهم زندگی در کشور آلمان را نشان می دهد.

 

کالا و خدمات

هزینه

یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت

10 یورو

1 لیتر شیر

0.72 یورو

1 کیلوگرم برنج

2.08 یورو

1 کیلوگرم گوشت قرمز

10.51 یورو

1 کیلوگرم گوشت مرغ

7.83 یورو

1 کیلوگرم سیب

2.29 یورو

1 کیلوگرم سیب زمینی

1.14 یورو

1.5 لیتر آب

0.369 یورو

اجاره ماهیانه آپارتمان 1خوابه در مرکز شهر

725.91 یورو

اجاره ماهیانه آپارتمان 3خوابه در مرکز شهر

1379.43 یورو

اجاره ماهیانه آپارتمان 1خوابه در خارج از مرکز شهر

541.16 یورو

اجاره ماهیانه آپارتمان 3خوابه در خارج از مرکز شهر

1026.14 یورو

ویزای جستجوی کار آلمان

هزینه زندگی در آلمان

شرایط دوره های آوسبیلدونگ در آلمان برای دانشجویان بین المللی

شهروندان غیر اتحادیه اروپا ممکن است جهت شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان ویزای آوسبیلدونگ و مجوز اقامت جهت گذراندن دوره را دریافت نمایند. این مورد باید توسط آژانس فدرال تایید گردد. آژانس فدرال قبل از تایید، بررسی می نماید که آیا این مکان آموزشی مورد تقاضا، برای اتباع آلمانی و شهروندان اتحادیه اروپا نیز تبلیغ شده است و یا خیر. افراد دریافت کننده گواهینامه آلمانی، علاوه بر دریافت صلاحیت در خارج از کشور، می توانند در کشور مبداء نیز دوره آموزشی خود را بگذرانند. در صورتی که آموزش بیش از یک سال به طول انجامد متقاضیان دوره های فنی و حرفه ای در آلمان باید اقامت خود را دریافت نمایند. در صورتی که فرد دارای تجربه کاری باشد، آژانس فدرال ممکن است نیازی به مدرک تحصیلی نبیند و رزومه کاری متقاضی را به رسمیت بشناسد. برخی از دوره های کارآموزی که تحت عنوان دوره تحصیلی می باشند و یا اینکه توسط یک بورسیه تحصیلی مورد حمایت قرارگرفته اند، مورد تایید آژانس فدرال نخواهند بود. این مورد درخصوص کارگران، دانشجویان و مدیران ماهر و متخصص است.

مدارک مورد نیاز برای ویزای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان و یا دوره های فنی و حرفه ای در آلمان شما باید ویزای آوسبیلدونگ را دریافت نمایید. برای شرکت در آموزش حرفه ای مستقر در مدارس، ویزای آوسبیلدونگ به راحتی اعطا می گردد. اما برای شرکت در آموزش های حرفه ای دو گانه در ابتدا اولویت ها مورد بررسی قرار می گیرند و آژانس فدرال در ابتدا موقعیت دریافت این آموزش توسط اتباع آلمانی و شهروندان اتحادیه اروپا را بررسی می نماید. مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای آوسبیلدونگ آلمان عبارت است از: نامه پذیرش مرکز آموزش دوره های فنی و حرفه ای، پرینت بانکی نشان دهنده تمکن مالی، پاسپورت دارای اعتبار، عکس، بیمه درمانی و فیش پرداخت هزینه 60 یورویی جهت درخواست ویزا. متقاضیان ویزای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان باید درخواست خود را به صورت حضوری ارائه نمایند و توجه داشته باشند که این روند سه ماه بطول می انجامد. درخواست ها توسط وزارت امور خارجه بررسی و سپس تایید یا رد می گردند.

مدرک پایان دوره های آوسبیلدونگ در آلمان و شرایط کار پس از فارغ التحصیلی در آلمان

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

متقاضیان دوره های آوسبیلدونگ در آلمان پس از به پایان رساندن دوره خود موفق به دریافت مدرک پایان دوره می شوند و آماده اشتغال به کار و ورود به بازار کار حرفه ای می گردند. مدارک ارائه شده کاملا دارای اعتبار بوده و فرد دارنده مدرک به راحتی می تواند به شغل مرتبط با رشته خود دست یابد. نکته قابل ذکر این است که دارندگان مدرک دوره های آوسبیلدونگ در آلمان می توانند برای تحصیلات آکادمیک در دانشگاه ها نیز اقدام نمایند. برخی از پر تقاضاترین دوره های فنی و حرفه ای در آلمان عبارتند از: تکنسین تاسیسات تبرید، مددکار مراقبت از سالمندان، راننده قطار، برق کار صنعتی، مکانیک دستگاه های گرمایشی، تهویه ای و بهداشتی. همانگونه که ذکر گردید با توجه به این که جمعیت آلمان را بیشتر افراد مسن تشکیل می دهند و هر سال این کشور پذیرای افراد متخصص و ماهر جهت اشتغال به کار در مشاغل مختلف این کشور می باشد و با توجه به نرخ پایین بیکاری در کشور آلمان، فارغ التحصیلان دوره های آوسبیلدونگ در آلمان پس از فراغت از تحصیل به راحتی می توانند شغل مرتبط با رشته خود را بیایند. پیشنهاد می گردد تا محصول ویدیویی گام به گام تا کار درخارج از کشور را تهیه و مشاهده نمایید تا به اطلاعات کاملی درخصوص کاریابی در کشورها دست پیدا نمایید. در نمودار روبرو، نرخ بیکاری در کشور آلمان طی سال های اخیر نشان داده شده است:

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

در مقالات زیر، به طور کامل به شرایط کار در آلمان و چگونگی کاریابی در این کشور، مشاغل مورد نیاز، سطح درآمد و کلیه اطلاعات مورد نیاز در خصوص کار در آلمان اشاره شده است.


سوالات متداول راجع به هزینه زندگی در کانادا

✅ آیا برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان محدودیت سنی وجود دارد؟

بله، برای شرکت در دروه های آوسبیلدونگ در آلمان محدودیت سنی 18 تا 25 سال وجود دارد.

✅ چه نوع مدرک زبانی برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان مورد نیاز است؟

برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان مدرک زبان آلمانی B2 مورد نیاز است.

✅ آیا امکان دریافت کمک هزینه برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان وجود دارد؟

بله برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان امکان دریافت کمک هزینه به مبلغ 590 الی 709 یورو در ماه امکان پذیر است.

✅ پروسه صدور ویزای آوسبیلدونگ آلمان چند ماه بطول می انجامد؟

پروسه صدور ویزای آوسبیلدونگ آلمان سه ماه بطول می انجامد.


_____________سخن پایانی درباره دوره های آوسبیلدونگ در آلمان_____________

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان، مدرک دوره های آوسبیلدونگ در آلمان ، هزینه آوسبیلدونگ آلمان و شرایط کار پس از فارغ التحصیلی دوره های آوسبیلدونگ در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. دوره های آوسبیلدونگ در آلمان و یا دوره های فنی و حرفه ای در آلمان همانگونه که ذکر گردید دوره های کارآموزی در کشور آلمان بوده که امکان آموزش عملی در کالج ها و یا مدارس دولتی و خصوصی را برای متقاضیان بین المللی فراهم آورده است، در اکثر این دوره ها دانشجویان حقوق نیز دریافت می نمایند. محدوده سنی پذیرش در این دوره ها 18 تا 25 سال است. متقاضیان پس از پذیرش در مراکز آموزشی دوره های آوسبیلدونگ در آلمان باید ویزای آوسبیلدونگ دریافت نمایند. درصورتی که سن و شرایط پذیرش در این دوره ها را ندارید میتوانید با بررسی شرایط خودتان برای تحصیلات دانشگاهی اقدام نمایید که قطعا شانس ویزای بالاتر هم دارند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی با توجه به نرخ پایین بیکاری در کشور آلمان و نیاز این کشور به نیروی کار ماهر و متخصص امکان جذب سریع آن ها در بازار کار آلمان وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص این دوره ها و چگونگی شرکت در آن ها با مشاوران ما در موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) ارتباط برقرار نمایید و یا با کامل کردن فرم تماس، از مشاوره تلفنی رایگان ما بهره مند گردید. همچنین شما همراه عزیز می توانید در انتهای همین مقاله هرگونه سوال خود را در این خصوص مطرح نمایید تا کارشناسان مجرب ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

امتیاز 4.67 از 5 ( 11 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان