کار در اتریش

26 خرداد 1398 1 نظر

کار در اتریش

کار در اتریش و مقدمه ای بر آن

کار در اتریش ، مدارک ویزای کار اتریش و مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق کار در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. اتریش از نظر شرایط اقتصادی و اجتماعی یکی از بهترین کشور های اروپا است. اما شرایط کاری اتریش چگونه است؟ امکان دستیابی به کار در اتریش برای چه گروهی از مشاغل بالاست؟ چگونه باید در کشور اتریش کاریابی انجام داد؟ تمام این نکات کلیدی و مهم در مورد کار در اتریش جهت اطلاع رسانی به شما بزرگواران در این مقاله به صورت ساده و خلاصه عنوان شده است. همچنین شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران مؤسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی رایگان این مؤسسه استفاده نمایید. امید است در این مقاله به تمامی سئوال ات ذهنی شما سروران گرامی پاسخ داده شده باشد.

 

·       کار در اتریش و شرایط عمومی

·       کار در اتریش و نرخ بیکاری در اتریش

·       کار در اتریش و ویزای کاری اتریش

·       کار در اتریش از طریق پیشنهاد شغلی(job offer)

·       کار در اتریش برای کارگرهای ماهر در شغل های کم درآمد 

·       کار در اتریش برای نیروهای کلیدی (هنرمندان، ورزشکاران و ...)

·       کار در اتریش از طریق ویزای جستجوی کار اتریش

·       کار در اتریش و مشاغل مورد نیاز ویزای جستجوی کار در سال 2019

·       کار در اتریش و لیست مشاغل کم درآمد مورد نیاز در سال 2019

·       کار در اتریش و مدارک مورد نیاز برای ویزای کار اتریش

·       کار در اتریش و نحوه کاریابی در اتریش

·       کار در اتریش و مؤسسات کاریابی در اتریش

·       کار در اتریش و اخذ اقامت و تابعیت در اتریش

·       کار در اتریش و بررسی ویزای همراه اتریش

·       کار در اتریش و حقوق دریافتی در اتریش

کار در اتریش و شرایط عمومی

کشور اتریش از نظر شرایط اقتصادی جزو یکی از بهترین کشورهای اتحادیه اروپا است. امنیت بالای اجتماعی و اقتصادی، سطح بالای تولید ناخالص داخلی و نرخ بیکاری مطلوب در این کشور، همگی باعث شده است که این کشور جزو یکی از بهترین کشورهای جهان شمرده شود. خوشبختانه کشور اتریش برای افرادی که علاقه مند به کار در اتریش هستند این امکان را فراهم آورده است که در صورتی که شخص شرایط تعیین شده برای کار در اتریش را داشته باشد می تواند به کار در این کشور مشغول شود. این شرایط به طور کلی شامل سن شما، تحصیلات شما، سابقه کاری و ... می شود. از این جهت که ویزای کار اتریش به صورت امتیازبندی است، بنابراین هر یک از این پارامترها امتیازی را برای شما به ثمر می آورد. درصورتی که امتیاز لازم را کسب نمودید می توانید برای دریافت ویزای کار اتریش اقدام کنید. در زیر به بررسی ریز امتیازها و شرایط کار در اتریش می پردازیم.

کار در اتریش و نرخ بیکاری در اتریش

یکی از مهم ترین نکات در مورد اقدام برای کار در یک کشور میزان نرخ بیکاری در این کشور است. این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است که آیا آن کشور درخواست نیروی کار دارد؟ و آیا درمورد بعضی از مشاغل در کشور خود اعلام کمبود کرده است؟ نرخ بیکاری در سال 2018 در کشور اتریش 4.8 درصد ذکر شده است که نرخ قابل قبولی است زیرا نشان دهنده این نکته است که در کشور اتریش درمیان هر 100 نفر، حدوداً 95 نفر شاغل محسوب می شوند و فقط 5 نفر بیکار می باشند.

کار در اتریش و ویزای کاری اتریش

جهت کار در اتریش و دریافت ویزای کاری اتریش می توان از دو طریق اقدام کرد.

1-     دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در اتریش:

برای چندین گروه از افراد با مشاغل مختلف و شرایط گوناگون، درصورت دریافت پیشنهاد کاری، امکان اخذ ویزای کار اتریش وجود دارد. در زیر به طور کامل به بررسی انواع گوناگون آن خواهیم پرداخت.

2-     دریافت ویزای جستجوی کار اتریش

جهت کار در اتریش بدون نیاز به پیشنهاد کاری از یک کارفرما، می توان ویزای جستجوی کار را دریافت کرد.

مؤسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه مشاوره ای MIE اتریش در زمینه دریافت ویزای کاری اتریش فعالیت داشته و می تواند شما را در این مسیر همراهی نماید. لازم به ذکر است این مقاله مربوط به مؤسسه حقوقی ملک پور بوده و هرگونه کپی از این مقاله بدون درج منبع مجاز نمی باشد.

کار در اتریش از طریق پیشنهاد شغلی(job offer)

یکی از راه های دریافت ویزای کار اتریش، دریافت پیشنهاد کار (job offer) از یک کارفرما در کشور اتریش است. در این روش، شخص باید جهت کار در اتریش مدارک لازم در زمینه تحصیلی خود یا در زمینه فعالیت خود را داشته باشد. این مدارک و مهارت های فرد باید مطابق با شغلی باشد که از طرف کارفرما در اتریش به شخص پیشنهاد شده است. پس از آن کارفرما باید شغل مورد نظر را 3 ماه در کشور اتریش و بعد از آن 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی کند. درصورتی که هیچ نیرویی مطابق با درخواست کارفرما و مناسب با این شغل پیدا نشود، شخص خارج ار اتحادیه اروپا می تواند بر اساس آن پیشنهاد کاری، کار در اتریش و ویزای کار اتریش را اخذ نماید. نکته ای که در این زمینه اهمیت دارد این است که پایه حقوقی که کارفرما پیشنهاد می دهد باید مورد تأیید وزارت کار اتریش باشد.

کار در اتریش برای کارگرهای ماهر در شغل های کم درآمد

دولت اتریش شرایط و سیستم امتیازبندی را فراهم آروده است تا کارگر های ماهر در شغل های کم درآمد بتوانند برای کار در اتریش اقدام نمایند. این در صورتی است که شخص پیشنهاد کاری از یک کارفرما در اتریش داشته باشد که کارفرمای مورد نظر، مایل باشد فرد را با حداقل حقوق قانونی استخدام کند. در این صورت شخص باید از 90 امتیاز سیستم امتیازبندی تعیین شده 55 امتیاز کسب کند. به همین منظور برای مدت 2 سال ویزای کار دریافت خواهد کرد و امکان کار در اتریش برای شخص فراهم می شود. برای دریافت اقامت قرمز سفید قرمز برای مدت 2 سال در این زمینه اشخاص باید بتوانند مدارک لازم برای اثبات مهارت و توانایی خود را ارائه دهند. بر اساس قوانین کشور اتریش در صورتی که کارفرمای مربوطه به کارکنان خود پاداش یا اضافه پرداختی بدهد، موظف است به افرادی که از این طریق استخدام کرده است نیز مبلغ مربوطه را پرداخت نماید.

سیستم امتیاز بندی این گروه به شرح زیر است:

امتیازها معیارهای واجد شرایط بودن برای کارگرهای ماهر
حداکثر امتیاز 30 شرایط لازم
20 تحصیلات فنی و حرفه ای در زمینه شغل های کم درآمد
25 واجد شرایط پذیرش در دانشگاه
30 تکمیل برنامه مطالعاتی 3 ساله در موسسات آموزش عالی
حداکثر امتیاز 20 تجربه کاری در زمینه شغل کم درآمد
2 به ازای هر سال
4 کار در اتریش به ازای هر سال
حداکثر امتیاز 15 مهارت زبانی آلمانی
5 آلمانی در سطح A1
10 آلمانی در سطح A2
15 آلمانی در سطح B2
حداکثر امتیاز 10 مهارت زبان انگلیسی
5 انگلیسی در سطح A2
10 انگلیسی در سطح B1
حداکثر امتیاز 15 سن
15 تا 30 سال
10 تا 40 سال
90 مجموع امتیازات حداکثر مجاز
55 حداقل امتیاز مورد نیاز

در همین راستا جهت اقدام برای کار در اتریش، مشاغل با درآمد کم برای سال 2019 نیز معرفی گردیده است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

کار در اتریش برای نیروهای کلیدی (هنرمندان، ورزشکاران و ...)

امکان کار در اتریش برای افراد با شغل های کلیدی و خاص مانند هنرمندان، ورزشکاران، طراحان و ... نیز وجود دارد. کار در اتریش برای این گروه از افراد در صورتی ممکن است که درخواست کار از یک کارفرما در اتریش داشته باشند. برای درخواست کار در اتریش در این زمینه، در سال 2019 شرایطی تعیین شده است که در زیر بیان می کنیم:

1-     حداقل حقوق ناخالص ماهانه پیشنهادی کارفرما برای افراد بالای 30 سال 3.132 یورو باشد.

2-     حداقل حقوق ناخالص ماهانه پیشنهادی کارفرما برای افراد زیر 30 سال 2.610 یورو باشد.

3-     هیچ فردی برای شغل موردنظر در اداره کار اتریش ثبت نام نکرده باشد.

4-     از جدول مربوطه حداقل 55 امتیاز کسب کند.

درصورتی که شخص شرایط بالا را به طور کامل داشته باشد و از مجموع 90 امتیاز سیستم امتیازبندی نیروهای کلیدی، 55 امتیاز را کسب کند به او اقامت 2 ساله اتریش و کارت اقامت قرمز سفید قرمز داده می شود. کلیت این امتیازات به شرح زیر است:

 
امتیازها معیارهای واجد شرایط بودن برای نیروهای کلیدی
حداکثر امتیاز 30 شرایط لازم
20 تحصیلات فنی و حرفه ای / آموزش و مهارت های خاص در زمینه شغل های کلیدی
25 واجد شرایط پذیرش در دانشگاه
30 تکمیل برنامه مطالعاتی 3 ساله در موسسات آموزش عالی
حداکثر امتیاز 20 تجربه کاری در زمینه شغل کلیدی
2 به ازای هر سال
4 کار در اتریش به ازای هر سال
حداکثر امتیاز 15 مهارت زبانی آلمانی
5 آلمانی در سطح A1
10 آلمانی در سطح A2
15 آلمانی در سطح B2
حداکثر امتیاز 10 مهارت زبان انگلیسی
5 انگلیسی در سطح A2
10 انگلیسی در سطح B1
حداکثر امتیاز 15 سن
15 تا 30 سال
10 تا 40 سال
90 مجموع امتیازات حداکثر مجاز
20 امتیاز ویژه برای ورزشکاران حرفه ای یا مربیان حرفه ای ورزشی
55 حداقل امتیاز مورد نیاز
 

کار در اتریش از طریق ویزای جستجوی کاراتریش

یکی از موقعیت های بسیار خوبی که دولت اتریش جهت کار در اتریش قرار داده است ویزای جستجوی کار است. بر اساس این ویزا به شخص فرصت داده می شود، 6 ماه وارد کشور اتریش شده و به جستجوی کار بپردازد. در صورتی که در این زمان، شخص کار مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کند و با یک کارفرما در کشور اتریش قرارداد ببندد، به شخص ویزای کار اتریش و درنهایت اقامت اتریش داده می شود. برای دست یافتن به ویزای جستجوی کار اتریش سیستم امتیازبندی وجود دارد که بر اساس آن درصورتی که افراد با مهارت بالا از مجموع 100 امتیاز 70 امتیاز را کسب کنند، واجد شرایط شناخته می شود. در این صورت شخص اقامت قرمز سفید قرمز را دریافت خواهد کرد.

مؤسسه حقوقی ملک پور در این زمینه اطلاعات کامل را دارد و مشاورین این مؤسسه با بررسی شرایط شما عزیزان، امکان موفقیت شما را به صورت تلفنی و رایگان ارزیابی خواهند کرد. در زیر نیز به بررسی امتیازات لازم جهت انتخاب نیروی کار ماهر در کشور اتریش می پردازیم:

 
امتیازها معیارهای واجد شرایط بودن برای نیروی کار ماهر
حداکثر امتیاز 40 شرایط و مهارت های ویژه
20 فارغ التحصیل از موسسات آموزش عالی /  دوره 4 ساله
30 مدرک تحصیلی شما در زمینه رشته های علوم انسانی، ریاضیات، علوم طبیعی یا تکنولوژی باشد
40 مدرک تحصیلی فوق دکترا یا دکترا20
25
30

در صورتی که در مقام مدیریتی در شرکتی که در بورس اوراق بهادار باشد و یا شرکتی که اداره بازرگانی اتریش گزارش مثبتی در مورد فعالیت آن شرکت داده باشد شاغل بوده اید و حقوق سال گذشته شما به میزان زیر باشد:

50000_60000 یورو

60000_70000 یورو
بیش از 70000 یورو

20 فعالیت های چژوهشی و نوآورانه
20 جوایز
حداکثر امتیاز 20 تجربه کاری
2 به ازای هر سال
10 6 ماه سابقه کاری در اتریش
حداکثر امتیاز 10 مهارتهای زبانی
5 آلمانی یا انگلیسی در سطح A1
10 آلمانی یا انگلیسی در سطح A2
حداکثر امتیاز 20 سن
20 تا 35 سال
15 تا 40 سال
10 تا 45 سال
حداکثر امتیاز 10 تحصیل در اتریش
5 دیپلم از اتریش
10 لیسانس یا فوق لیسانس از اتریش
100 مجموع امتیازات حداکثر مجاز
70 حداقل امتیاز مورد نیاز

 

کار در اتریش و مشاغل مورد نیاز ویزای جستجوی کار در سال 2019

مشاغل مورد نیاز در کشور اتریش جهت کار در اتریش هر ساله اعلام می شود. اغلب مشاغل درصورتی که شامل 70 امتیاز ویزای جستجوی کار اتریش شوند، می توانند برای این ویزا اقدام نمایند. اما گروهی از مشاغل در اتریش وجود دارد که در زمینه آنها کمبود نیروی کار وجود دارد، بنابراین از فارغ التحصیلان این رشته ها استقبال بیشتری می شود. حتی شرایط بهتری نیز برای این گروه از رشته ها تعیین کرده اند. به صورتی که اگر از 100 امتیاز 65 امتیاز نیز کسب کنند جهت کار در اتریش کفایت می کند و ویزای جستجوی کار را دریافت خواهند کرد. این رشته ها به شرح زیر است:

v    مهندسی برق

v    مهندسی مکانیک

v    مهندسی نرم افزار

v    مهندسی مخابرات

v    مهندسان حرفه های ویژه

v    مدیریت کسب و کار

v    اقتصاد

v    پزشکان

کار در اتریش و لیست مشاغل کم درآمد مورد نیاز در سال 2019

جهت  اقدام کارگرهای ماهر برای کار در اتریش در شغل های کم درآمد، دولت اتریش هر ساله بسته به نیاز بازار کار اتریش، مشاغلی را اعلام خواهد کرد. لیست مشاغل مورد نیاز جهت کار در اتریش در شغل های کم درآمد به شرح زیر است:

ماشینکار تکنسین ماهر در زمینه مکانیک تکنسین ماهر در زمینه برق
مهندسین تجهیزات کشاورزی تراشکار فلزی مهندسین برق ویژه
تکنسین ماهر در زمینه کامپیوتر سقف کار سازندگان بتن
نجار نصاب برق/اتصالات الکتریکی مکانیک موتور
لوله کش وارنیشرها سازندگان دیسک
نصاب کف پوش تکنسین ارتباطات ولتاژ پایین کارگران چوبکار
تکنسین مدیریت کسب و کار آهنگر اپتیک چشم
سرآشپز رستوران مکانیک تکنسین ارتباطات راه دور
جوشکار)اپراتور های برش مشعل) نقاش ساختمان تکنسین های ویژه
پردازنده پلاستیک تکنسین عمران کارگران ساختمان

 کار در اتریش و مدارک مورد نیاز برای ویزای کار
اتریش

جهت دریافت ویزای کار اتریش و کار در اتریش مدارک زیر مورد نیاز است:

·       گذرنامه معتبر

·       شناسنامه

·       عکس 35*45 که حداکثر 6 ماه پیش گرفته شده باشد.

·       اثبات محل زندگی در اتریش (اجاره نامه خانه یا خوابگاه)

·       اثبات بیمه درمانی

·       اثبات توانایی مالی

·       مدارک تحصیلی

·       گواهی اشتغال به کار

·       مدارک زبان

·       فرم درخواست ویزا

·       پرینت حساب بانکی

·       فیش حقوقی

کار در اتریش و نحوه کاریابی در اتریش

به طور کلی در کشورهای اروپایی مؤسسه هایی وجود دارد که کاریابی را انجام می دهند. شخص با مراجعه به این مؤسسات درخواست خود را برای کار در اتریش ارائه می دهد. با ارائه مدرک تحصیلی و رزومه کاری پرونده کاریابی باز کرده و این مؤسسات به ازای دریافت مبلغی، کار مرتبط با پایه حقوق مورد نیاز برای فرد پیدا خواهند کرد. علاوه بر این، جهت کار در اتریش و پیدا کردن نیروی کار ماهر، اغلب در روزنامه های کاریابی رسمی در کشور اتریش نیز موقعیت های شغلی اعلام می شود.

اما یکی از رایج ترین راه های کاریابی در کشور های اروپایی از طریق سایت های کاریابی است. جهت جستجوی کار در اتریش شخص با مراجعه به وب سایت های مربوطه پروفایل شخصی خود را تشکیل داده و تمام اطلاعات شخصی، تحصیلی و کاری خود را وارد می کند. سپس باید منتظر بماند تا شرکت های مربوطه به شخص ایمیل فرستاده و شخص را به مصاحبه کاری دعوت نمایند.

کار در اتریش و مؤسسات کاریابی در اتریش

جهت پیدا کردن کار در اتریش چندین مؤسسه معتبر در زمینه کاریابی در کشور اتریش وجود دارد که به ازای دریافت مبلغی، کار موردنظر را برای شخص فراهم می آورد. تعدادی از این مؤسسات به شرح زیر است:

تعدادی از موسسات کاریابیدر اتریش آدرس سایت
Manpower Manpower.at
JOBBOX Jobbox.at
Ams Ams.at
Perspective Global Executive Search Perspective.at
Otti & Partner Otti.at
 

 

همچنین شما می توانید از طریق وب سایت های کاریابی نیز جهت جستجوی کار در اتریش اقدام نمایید. تعدادی از این وب سایت ها به شرح زیر است:

 
تعدادی از سایت های کاریابیدر اتریش
www.jobpilot.at
www.karriere.at
www.jobkralle.at
www.metajob.at
www.monster.at

 

کار در اتریش و اخذ اقامت و تابعیت در اتریش

کار در اتریش می تواند زمینه ساز اخذ اقامت در اتریش گردد. به این صورت که پس از اقدام برای ویزای کاری و برآورده کردن همه شرایط گفته شده، شخص ویزای کار اتریش را دریافت کرده و کارت اقامت قرمز سفید قرمز را بدست می آورد. برای به دست آوردن اقامت کشور اتریش از طریق کار در اتریش ، شخص باید ویزای کار خود را به مدت 5 سال تمدید نماید. در صورتی که از طریق کار در اتریش 5 سال در کشور اتریش اقامت داشته باشید، اقامت دائم این کشور را کسب نموده و می توانید پس از 6 سال نیز برای پاسپورت و تابعیت این کشور درخواست دهید.

کار در اتریش و بررسی ویزای همراه اتریش

در صورتی که از طریق کار در اتریش به این کشور مهاجرت کرده باشید، با ارائه قرارداد کاری منعقد شده میان شما و کارفرمای مربوطه در اتریش می توانید برای الحاق خانواده نیز اقدام نمایید. این پروسه ممکن است بین 5 تا 7 ماه بعد از درخواست شما برای همراهی خانواده به طول انجامد. این موضوع مستلزم این است که شما قرارداد کاری خود را ارائه داده، مکانی را برای زندگی خود اجاره کرده و تمامی اسناد مربوط به ازدواج شما کامل ترجمه شده، ارائه داده شود. علاوه بر مدارک گفته شده، همراه باید مدرک زبان آلمانی در سطح A1 را بطور قطع ارائه دهد. مدرک زبان آلمانی خود را باید از مؤسسات معتبر مانند goethe-institute، Telc GMBH و ... تهیه نمود. همراه در کشو اتریش اجازه کار داشته و می تواند از تحصیل رایگان در کشور اتریش نیز استفاده نماید.

کار در اتریش و حقوق دریافتی در اتریش

برای کار در اتریش دو نوع حقوق مشخص شده است. گروهی از مشاغل به صورت رسمی هستند که حداقل حقوق برای این گروه از مشاغل 2.700 یورو در ماه تعیین شده است و گروه دیگری از مشاغل به صورت غیر رسمی مشخص شده اند، مانند کارگران خانگی که بسته به نوع کار، حقوق متفاوتی دریافت می کنند که حدود 1200 یورو در ماه خواهد بود. بطور کلی میانگین حقوق دریافتی در اتریش 39.433 یورو در سال است. به بررسی حقوق دریافتی گروهی از این مشاغل می پردازیم:

 

 
میزان حقوق سالانه  در اتریش
45.899یورو برنامه نویس کامپیوتر Software Developer
37.555 یورو معمار Architect
68.712 یورو مدیریت بازاریابی کسب و کار Business development manager
60.513 یورو مهندسین Engineer
64.900 یورو مدیریت بازاریابی Marketing Manager

 

کار در اتریش و سخن پایانی

کار در اتریش یکی از راه های مهاجرت و در نهایت رسیدن به اقامت کشور اتریش است. افراد بسیاری علاقه مند به مهاجرت از طریق کار به کشورهای اروپایی هستند. زمانی که شخص، شغل خود را در اتریش بیابد، سریعاً ویزای کار کشور اتریش را دریافت کرده  و کسب درآمد می کند. که این خود یکی از بهترین امکان هایی است که با کار در اتریش برای شخص مهیا می شود. از آنجایی که کشور اتریش یکی از بهترین کشورهای اروپا است، کار در اتریش یکی از بهترین فرصت ها برای مهاجرت محسوب می شود. جهت اقدام برای کار در اتریش و یا داشتن هرگونه سئوال  در این زمینه می توانید با مشاوران مجرب مؤسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی و رایگان مؤسسه ملک پور استفاده نمایید. همچنین در صورت داشتن هرگونه سئوال  در انتهای همین مقاله در قسمت دیدگاه، سئوال ات خود را مطرح نمایید، کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی سئوال ات شما خواهند بود.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

ثبت پرسش
علی حیدری
با سلام من با بررسی که انجام دادم امتیازات لازم برای کاریابی در اتریش رو دارم میخواستم بدونم چه مدارکی رو باید ترجمه کنم و به کجا ارائه بدم تا پروندم بررسی بشه؟؟؟

پاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب خدمت شما، شما می توانید با مؤسسه تماس حاصل فرمایید یا در قسمت "تماس با ما" فرم درخواست تماس را تکمیل فرمایید تا از طریق واتس اپ با شما تماس گرفته شود و راهنمایی های لازم را دریافت فرمایید. * مانا باشید *