تحصیل پزشکی در جمهوری چک

12 آذر 1399 1 نظر

تحصیل پزشکی در جمهوری چک

تحصیل پزشکی در جمهوری چک، نحوه اخذ اقامت جمهوری چک از طریق تحصیل در این کشور، مدارک مورد نیاز جهت تحصیل پزشکی در جمهوری چک و همچنین تحصیل پزشکی در چک به زبان چکی در این نوشتار با رویکردی کاملاً علمی و تخصصی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک چه مراحلی باید طی شود؟ آیا امکان اخذ اقامت با تحصیل پزشکی در جمهوری چک وجود دارد؟ هزینه تحصیل پزشکی در جمهوری چک به چه صورت است؟ در این مقاله سعی شده است تحصیل پزشکی در جمهوری چک از زوایای مختلف بررسی شود و اساسی ترین نکات به صورت ساده و جامع مورد بحث قرار گیرد. کارشناسان خبره ما در مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه MIE اتریش با تهیه این مطلب اطلاعاتی جامع و کاملی در اختیار مخاطبین قرار داده اند و همواره آماده پاسخ گویی به ابهامات شما در خصوص مراحل مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل پزشکی می باشند. شما عزیزان می توانید با حاصل نمودن تماس با این مؤسسه از خدمات مشاوره رایگان بهره مند شوید یا با تکمیل فرم تماس، درخواست تماس از مشاورین مؤسسه داشته باشید.

 • زندگی در جمهوری چک
 • شرایط تحصیل پزشکی در جمهوری چک
 • معرفی دانشگاه های جمهوری چک
 • مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های جمهوری چک
 • هزینه های تحصیل پزشکی در جمهوری چک
 • هزینه های زندگی در جمهوری چک
 • تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی در جمهوری چک
  • تحصیل داروسازی
  • تحصیل دندان پزشکی
  • تحصیل پرستاری
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک
 • دوره های زبان در جمهوری چک
 • کار پس از تحصیل در جمهوری چک
 • سئولات متداول در زمینه تحصیل پزشکی در جمهوری چک
 • سخن پایانی درباره تحصیل پزشکی در جمهوری چک

مهاجرت به یونان

زندگی در جمهوری چک

کشور جمهوری چک در اروپای مرکزی قرار گرفته است و پس از تجزیه جمهوری چکسلواکی سابق در سال 1992 اعلام موجودیت کرد. جمهوری چک یکی از اعضای اتحادیه بزرگ اروپا می باشد. موقعیت جغرافیایی این کشور به این صورت است که از سمت شمال غرب با کشور آلمان، از سمت شمال شرق با کشور لهستان و از جنوب با اتریش همسایه می باشد. جمهوری چک از منظر آب و هوایی بسیار مناسب و ایده آل می باشد و دارای طبیعتی است که زبان زد عام و خاص هست. گردشگران فراوانی جهت بازدید از طبیعت بسیار زیبای این کشور هر ساله عازم این کشور می شوند. بر اساس آمارهای سرشماری که در سال های اخیر انتشار یافت، این کشور از جمعیتی حدود 10.58 میلیون نفر برخوردار است. مساحت این کشور چیزی حدود 79 هزار کیلومترمربع می باشد.

تحصیل پزشکی در جمهوری چک

با توجه به شرایط اقتصادی جمهوری چک می توان گفت که این کشور جزو قویترین اقتصادها در بین کشورهای جهان محسوب می گردد. این کشور از وجه اقتصادی و فرهنگی، شرایط بسیار مطلوبی را برای شهروندان خود فراهم کرده است. هزینه های مربوط به خدمات درمانی و آموزش در جمهوری چک رایگان می باشد. نظام حاکم بر کشور جمهوری چک نظامی دموکراتیک است و سیاست این کشور پیشبرد صلح و حل مناقشات جهانی می باشد. سیستم دموکراتیک حاکم بر این کشور مهاجران فراوانی را جهت دریافت اقامت جمهوری چک ترغیب می کند.

تحصیل پزشکی در جمهوری چک

شرایط تحصیل پزشکی در جمهوری چک

متقاضیانی که قصد تحصیل پزشکی در جمهوری چک دارند می بایست ابتدا دوره های یک ساله آماده سازی یا پیش پزشکی را بگذرانند. دوره های پیش پزشکی برای متقاضیان تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی می باشد و عمدتاً متقاضیان را با موضوعاتی در حیطه علوم پزشکی پایه جهت تحصیل پزشکی در جمهوری چک آشنا می سازد. تمامی متقاضیان بین المللی تحصیل پزشکی در جمهوری چک می بایست قبل از ثبت نام در دانشگاه، دوره های پیش پزشکی را پشت سر بگذارند. در دوره های پیش پزشکی مذکور، متقاضیان تحصیل پزشکی در جمهوری چک، به یادگیری دروسی از جمله ریاضیات، علوم شیمی، علوم زیست و فیزیک پایه می پردازند. دوره های پیش پزشکی جهت آمادگی برای آزمون ورودی به دانشکده های پزشکی در بازه زمانی کوتاهی برگزار می گردد و به زبان انگلیسی می باشد. به منظور تحصیل پزشکی در این کشور می بایست در امتحان ورودی که مدت زمان این آزمون کمتر از هشت ساعت است شرکت نمود. نکته قبل توجه این است که ای آزمون در یک زمان مقرر در تمامی دانشکده های پزشکی سراسر جمهوری چک برگزار می گردد و متقاضیان تحصیل پزشکی در این کشور تنها می توانند برای یک دانشگاه اقدام داشته باشند.

تحصیل پزشکی در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک

معرفی دانشگاه های جمهوری چک

جمهوری چک با توجه به داشتن منظره های طبیعی فراوان از جمله زیباترین سرزمین های اروپایی محسوب می شود. جمهوری چک درست پس از جدایی از چکسلواکی سابق اولین کشور از این مجموعه بود که به عنوان یک کشور توسعه یافته در اروپا از طرف سازمان ملل محسوب گشت.

در حال حاضر، جمهوری چک در بین دانشجویان متقاضی تحصیل خارج از مرزهای خویش بسیار پر طرفدار است. به طور کلی تعداد مهاجرینی که در حال تحصیل در این کشور هستند جمعیتی حدود چهل و چهار هزارنفر را تشکیل می دهند. با توجه به مزایای فراوانی که دولت جمهوری چک برای مهاجرین متقاضی تحصیل در این کشور در نظر گرفته است این کشور از جمله مقاصد متقاضیان تحصیل در اروپا می باشد. از جمله این مزایا می توان به دانشگاه با مدارک معتبر جهانی، هزینه تحصیلی و زندگی کم در رشته هایی پرمتقاضی از جمله پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و... اشاره داشت.

از جمله مشهورترین دانشگاه های جمهوری چک عبارتند از:

 1. Charles University
 2. Czech Technical University in Prague
 3. Masaryk University
 4. Brno University of Technology

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه هایی که دولت جمهوری چک تعیین نموده است و زبان تحصیل در آنها چکی می باشد از تحصیل رایگان برخوردار می گردند. آن دسته از متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند شرایط برای آن ها نیز فراهم است فقط با این تفاوت که می بایست هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی را پرداخت نمایند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های جمهوری چک

متقاضیان تحصیل پزشکی در جمهوری چک و مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل جهت اخذ پذیرش می بایست مدارکی را ارائه دهند. رسیدگی به مدارک ارسالی از سوی متقاضیان وابسته به زمان اقدام متقاضی برای موسسات آموزشی مختلف و فصول مختلف سال است. این مقاله توسط مؤسسه حقوقی ملک پور؛ همکار مؤسسه MIE اتریش تهیه شده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً، حرام و غیرقانونی است. ذکر این نکته مهم است که در بعضی مواقع سفارت های جمهوری چک شلوغ بوده و مدت زمان رسیدگی به پرونده ها افزایش می باید از این رو متقاضیان می باسیت به زمان درخواست و ارائه مدارک توجه ویژه ای بنمایند. بنابراین جهت اخذ ویزای تحصیلی باید به زمان شروع ترم دانشگاهی توجه داشت و همه جوانب امر را بررسی کرد. از آنجا که این موضوع از درجه مهمی برخوردار است بهتر آن است که قبل از اقدام هرکاری از وکیل خبره در این کار بهره برد چراکه نقص در پرونده و کم و کاستی های مدارک موجب عدم ویزا شدن خواهد شد. برخی از این مدارک به شرح زیر است:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • نامه پذیرش
 • پاسپورت معتبر
 • مشخص شدن محل اسکان
 • مدارک شناسایی ترجمه شده
 • گواهی سلامت
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده
 • پرینت حساب در اثبات تمکن مالی لازم

تحصیل پزشکی در جمهوری چک

بورسیه تحصیلی جمهوری چک

هزینه های تحصیل پزشکی در جمهوری چک

متقاضیانی که قصد مهاجرت از طریق تحصیل پزشکی در کشور جمهوری چک را دارند می بایست در ابتدا امر به بررسی هزینه تحصیل در این کشور به پردازند. متقاضیان باید به این نکته توجه کنند که مقطع تحصیلی مورد نظرشان به زبان چکی است یا انگلیسی؟ در کشور جمهوری چک تحصیل به زبان رسمی این کشور در کلیه مقاطع رایگان می باشد و دانشجویان بین المللی در صورتی که به زبان چکی مسلط نباشند می بایست به زبان انگلیسی تحصیل نمایند که این امر در بر دارنده هزینه است. هزینه تحصیل برای رشته های مختلف پزشکی در این کشور متفاوت می باشد ولی به طور میانگین می توان آن را بین 5 تا 12 هزار یورو در سال توصیف نمود.

هزینه های زندگی در جمهوری چک

هزینه های مربوط به زندگی در کشور جمهوری چک به نسبت دیگر کشورهای اروپایی از جمله اتریش، آلمان، فرانسه و... بسیار پایین تر می باشد. مزیت پایین بودن هزینه های زندگی در این کشور سبب شده است که این کشور مورد توجه مهاجرین زیادی قرار گیرد. با توجه به نوع زندگی فردی، میانگین هزینه های مربوط به زندگی در این کشور وابسته به عوامل مختلفی همچون: محل اسکان، نوع اسکان، شیوه امرار و معاش و عادات فردی هر شخص در مدیریت هزینه های زندگی چیزی حدود 350 الی 750 دلار در ماه است.

 

هزینه

اقلام

 دلار2.3

صرف ناهار دانشجویی

 دلار5

پیتزا

 دلار5.9

وعده رستوران

دلار 1.4

آبجو

دلار 0.5–1.4

محصولات لبنی

دلار 0.9

قرص نان

دلار4.5

یک کیلوگرم گوشت مرغ

دلار1.8–2.7

یک کیلوگرم سیب

دلار 0.7

یک و نیم لیتر آب معدنی

دلار در هر ماه150

اجاره خوابگاه دانشجویی

دلار در هر ماه 250

اجاره اتاق در یک فلت

دلار در هر ماه 450

اجاره فلت شخصی

تحصیل پزشکی در جمهوری چک

هزینه های تحصیل و زندگی در جمهوری چک

تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی در جمهوری چک

داروسازی

متقاضیان رشته داروسازی با موضوعاتی همانند تکنیک های تهیه و توزیع مواد دارویی آشنایی دارند. دانشجویانی که به رشته داروسازی وارد می شوند، فرا می گیرند که چطور انواع داروها روی بدن و ذهن انسان تاثیر می گذارند و چطور با هم ترکیب شده و دارویی جدید می سازند. به منظور تحصیل در رشته داروسازی در جمهوری چک متقاضیان می بایست دوره های 5 ساله یا 10 ترم را پشت سر بگذارند. در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد متقاضیان می توانند در رشته های چون داروشناسی، سموم دارویی، بیوتکنولوژی دارویی تحصیلات خویش را ادامه دهند. دوره های مذکور عموماً به زبان چکی یا انگلیسی در دانشگاه های این کشور برگزار می گردند. امتحان ورودی جهت تحصیل در این رشته همانند امتحان های ورودی که جهت تحصیل در رشته های پزشکی در جمهوری چک اخذ می گردند به زبان انگلیسی یا چکی برگزار می شوند.

دندان پزشکی

متقاضیان تحصیل در رشته دندان پزشکی در کشور جمهوری چک میبایست همانند تحصیل در رشته های پزشکی در این کشور در امتحان ورودی دانشگاه شرکت کرده و پس از قبولی در این امتحان ورودی به تحصیل در رشته دندان پزشکی بپردازند. این آزمون نیز به زبان انگلیسی یا چکی برگزار می گردد و دروس تخصصی زیست، شیمی، فیزیک، ریاضی بعلاوه سوالات استعداد تحصیلی از قبیل هوش و... در این ازمون مورد ارزیابی قرار می گیرند. مدت زمان تحصیل در رشته های ندان پزشکی در کشور جمهوری چک چیزی حدود 6 سال است و تسلط به زبان انگلیسی یا چکی مورد نیاز است.

پرستاری

به منظور ادامه تحصیل در رشته پرستاری در جمهوری چک متقاضیان در ابتدای امر می بایست امتحان ورودی این رشته را پشت سر بگذارند. علاوه بر امتحان ورودی متقاضیان می بایست در مصاحبه حضوری جهت بررسی استعداد در این زمینه تخصصی نیز شرکت به عمل آورند. دوره های لیسانس در این رشته در کشور جمهوری چک حدوداً 6 ترم و به طور کلی 3 ساله است.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک

جهت مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک متقاضیان می بایست مدارک مختلفی از جمله موارد ذیل را به همراه داشته باشند:

 • متقاضیان ابتدا می بایست فرمی در خصوص درخواست ویزا برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک را تکمیل نمایید.
 • پاسپورت معتبری با حداقل 6 ماه اعتبار و 2 صفحه خالی برای پروسه اخذ ویزا به همراه داشته باشد.
 • دو قطعه عکس
 • بیمه مسافرتی
 • هدف و انگیزه سفر خود به کشور جمهوری چک را در قالب اقرارنامه ای ارائه دهند.
 • اثبات تمکن مالی
 • مشخص بودن محل سکونت

دوره های زبان در جمهوری چک

برخی از موسسات آموزش عالی چک دوره های زبان برای دانشجویان خارجی ارائه می نمایند که برای تحصیل در این دوره ها معمولاً شهریه پرداخت می شود. همچنین بسیاری از مدارس و کالج های خصوصی دوره های زبان چک را برای خارجی ها دارند که معمولًا مدت یک سال به طول می انجامد و همچنین می توان زبان انگلیسی و یا آلمانی را در کالج های زبان این کشور با هزینه های بسیار کم حدود ۱۵۰۰ یورو در دوره های سه ماهه تابستان آموزش دید.

کار پس از تحصیل در جمهوری چک

در این بخش مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل و در نتیجه آن موقعیت های کاری پس از تحصیل را شرح خواهیم داد.تحصیل در چک زمینه خوبی را به افراد برای کار کردن پس از آن می دهد. چراکه در طی دوران تحصیلی اجازه کار پاره وقت خواهند داشت و از این طریق می توانند به تجربه کاری خود بیافزایند. دانشجویان در چک می توانند پس از تحصیل ویزای خود را از تحصیلی به کاری تبدیل کنند و اجازه کار تمام وقت را دریافت نمایند. این کار مستلزم داشتن پیشنهاد شغلی است. همچنین می توانند از این طریق اقدام به دریافت کارت آبی اروپا نمایند و برای کار در کل اتحادیه اروپا مشغول شوند. شما می توانید برای این منظور با کلیه دفاتر ما در ایران و سایر نقاط اروپا تماس حاصل فرمایید تا ما شما را در امر پذیرش تحصیلی یاری نماییم.

تحصیل پزشکی در جمهوری چک

کار در جمهوری چک


سئولات متداول در زمینه تحصیل پزشکی در جمهوری چک

آیا ایرانیان می توانند در جمهوری چک به صورت رایگان تحصیل پزشکی داشته باشند؟
خیر. برای تحصیلی پزشکی در جمهوری چک می بایست شهریه بپردازید.

مهم ترین شرایط پذیرش در رشته پزشکی در کشور جمهوری چک چیست؟
به منظور تحصیل پزشکی در این کشور می بایست در امتحان ورودی که مدت زمان این آزمون کمتر از هشت ساعت است شرکت نمود. نکته قبل توجه این است که ای آزمون در یک زمان مقرر در تمامی دانشکده های پزشکی سراسر جمهوری چک برگزار می گردد و متقاضیان تحصیل پزشکی در این کشور تنها می توانند برای یک دانشگاه اقدام داشته باشند.

هزینه تحصیل پزشکی در جمهوری چک چقدر است؟
تحصیل پزشکی در جمهوری چک به طور میانگین بین 5 تا 12 هزار یورو در سال هزینه دارد.

بهترین دانشگاه های پزشکی در جمهوری چک کدام اند؟
دانشگاه های چارلز و مازاریک از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در کشور جمهوری چک هستند.


_________ سخن پایانی در باب تحصیل پزشکی در جمهوری چک _________

تحصیل پزشکی در جمهوری چک، اخذ اقامت جمهوری چک از طریق تحصیل و شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی در جمهوری چک به همراه تحصیل پزشکی در چک به زبان چکی مورد بررسی دقیق قرار گرفت. با توجه به این نکته که کشور جمهوری چک از فرهنگ بالا و اقتصادی پر قدرت و از جهات زیادی توسعه یافته است، فرصت خوبی به دانشجویان جهت شکوفایی استعدادهای خویش اعطا می کند. نکته دیگری که درباره این کشور بسیار حائز اهمیت است هزینه های کم در زمینه های تحصیل و زندگی می باشد که جذابیت خاصی را به متقاضیان مهاجرت به این کشور نشان می دهد. اضافه بر این مزایا می توان به نرخ تورم و بیکاری پایین در این کشور اشاره داشت. همچنین آخرین نکته در رابطه با تحصیل در این کشور بالا بودن کیفیت دانشگاه های این کشور است که خود تاثیر بسزایی در جذب متقاضیان تحصیل پزشکی در جمهوری چک دارد. شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های مختلف تحصیل پزشکی در جمهوری چک با مؤسسه حقوقی ملک پور؛ همکار مؤسسه MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید. همچنین شما عزیزان می توانید در قسمت دیدگاه ها و نظرات پرسش، پیشنهاد یا انتقادهای خویش را بیان کرده تا مشاورین ما در اسرع وقت پاسخوی شما باشند.

امتیاز 5 از 5 ( 4 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
anahita31
سلام و عرض ادب وقتتون بخیر خیلی ممنونم از مقاله خوب شما من 18ساله هستم با معدل بالا تمایل دارم برای تحصیل در رشته های پزشکی در چک اقدام کنم ایا مدرک زبان نیاز دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب خیر مدرک زبان نیازی نیست اما باید سطح زبان انگلیسیتون خوب باشد برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.
مشاوره رایگان