بورسیه تحصیلی جمهوری چک

6 آذر 1399 2 نظر

بورسیه تحصیلی جمهوری چک

جمهوری چک یکی از کشورهای زیبای اروپای میانی، دارای سیستم آموزشی بسیار نظام مندی می باشد. این نظام آموزشی خوب باعث شده است که دانشجویان بین المللی زیادی از سرتاسر جهان به قصد ادامه تحصیل به چک عزیمت کنند. جمهوری چک یکی از کشورهایی می باشد که امکان تحصیل رایگان را فراهم می کند. هم چنین هزینه های زندگی در این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مناسب تر می باشد. این شرایط باعث می شود که دانشجویان خارجی در پی دریافت پذیرش تحصیلی و همین طور دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک باشند. بورسیه تحصیلی جمهوری چک در برخی از دانشگاه های این کشور به تعدادی از دانشجویان با استعداد و دارای شرایط خاص اعطا می گردد. در ادامه اطلاعات بیشتری در این خصوص مطالعه خواهید کرد. در صورتی که سوالات بیشتری در خصوص شرایط گرفتن بورس تحصیلی رایگان جمهوری چک دارید، می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) ارتباط گرفته و مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید. از طریق دیگر می توانید فرم تماس را کامل کرده و درخواست دریافت مشاوره تلفنی رایگان نمایید.

 • شرایط عمومی بورسیه تحصیلی جمهوری چک
 • شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی رایگان
 • بورسیه تحصیلی جمهوری چک در مقطع کارشناسی
 • بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد
 • بورسیه تحصیلی دکترا
 • بورسیه تحصیلی در دانشگاه های بین المللی چک
 • مدارک مورد نیاز بورسیه تحصیلی جمهوری چک
 • ویزای تحصیلی جمهوری چک
 • هزینه زندگی در چک
 • سوالات متداول راجع به بورسیه تحصیلی جمهوری چک
 • سخن پایانی در باب بورسیه تحصیلی جمهوری چک

بورسیه تحصیلی جمهوری چکشرایط عمومی بورسیه تحصیلی جمهوری چک

کشور جمهوری چک همان گونه که بیان گردید جز کشورهایی اروپایی می باشد که امکان تحصیل رایگان را فراهم می کند. افرادی که شهروند و یا مقیم جمهوری چک باشند می توانند از این شرایط ویژه استفاده بکنند. همچنین دانشجویان بین المللی که ثابت بکنند به زبان چکی در سطح مورد نظر مسلط هستند می توانند از این شرایط برخوردار شوند. در صورتی که دانشجویی بخواهد به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل بنماید، می بایست هزینه تحصیل در دانشگاه مقصد را پرداخت کند. البته هزینه تحصیل در جمهوری چک در مقایسه با کشورهای اروپای غربی کم تر می باشد. لازم به ذکر است برخی از دانشجویان بسیار خاص تحت شرایطی می توانند بورسیه تحصیلی جمهوری چک را نیز به دست آورند. این بورسیه ها معمولاً هزینه زندگی و یا هزینه تحصیل دانشجویان را تحت پوشش قرار می دهند. در بخش بعد به شرایط دریافت این کمک هزینه ها پرداخته می شود. شما می توانید با تهیه محصول راهنمای گام به گام اخذ اقامت به تدریس استاد ملک پور با تمامی روش های مهاجرتی به اکثر کشورهای جهان آشنا شوید و اطلاعات بسیار به روز و جدیدی را دریافت کنید.

گام به گام تا اخذ اقامت

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی رایگان

به منظور دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک به شیوه های زیر می توان اقدام کرد. در اقدام اول دانشجویان پس از دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر خود، با ارائه مستنداتی دال بر این که دانشجوی با استعدادی هستند و سطح علمی بسیار بالایی دارند ودارای شرایط خاص مانند ثبت اختراع، اکتشاف جدید، جوایز بین المللی و... می توانند درخواست بورسیه تحصیلی در چک را بدهند. در این شیوه برخی دانشگاه ها و ارگان های خاص مسئولیت رسیدگی به این درخواست ها را دارند. در روش دیگر که معمولاً برای کمک هزینه های تحصیلی در مقطع دکتری پیشنهاد می شود، مسئول بررسی درخواست ها اساتید مربوطه می باشند. دانشجویان می بایست استاد مربوطه را متقاعد بکنند که این کمک هزینه را به آن ها اعطا کند. به همین منظور دانشجویان می بایست از سطح زبان بالا برخوردار باشند هم چنین باید رزومه علمی قوی ارائه کنند که در بخش های بعد در مورد آن بحث خواهد شد.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک

تحصیل رایگان در اتریش

بورسیه تحصیلی جمهوری چک در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های کشور چک یکی از پر متقاضی ترین مقاطع تحصیلی در این کشور می باشد. یکی از دلایل این استقبال زیاد امکان تحصیل رایگان در این مقطع می باشد. برخی دانشگاه ها در این کشور این امکان را فراهم می کنند که دانشجویان خارجی به مدت یک سال زبان چکی را در خاک چک آموزش ببینند. این موضوع امکان بهره مندی از تحصیل رایگان در چک را فراهم می کند. همچنین دانشگاه های با رتبه بندی بالا در رشته های تحصیلی مانند پزشکی نیز در این موضوع کم اثر نیستند. تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور هزینه ای حدود 4 الی 11 هزار یورو در سال را در بر دارد. به این منظور ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره حداقل 6 الزامی می باشد. در این مقطع همان گونه که بیان شد امکان استفاده از بورسیه تحصیلی جمهوری چک تحت شرایطی وجود دارد.

بورسیه تحصیلی Hach & Rose LLP یکی از معروف ترین بورسیه ها در این مقطع می باشد که تا 5 هزار دلار در سال از دانشجویان واجد شرایط حمایت مالی می کند.

بورسیه تحصیلی Spaniards نیز بورسیه دیگری است که هزینه تحصیل و کتب درسی را برای برخی دانشجویان اسپانیایی زبان فراهم می کند.

بورسیه تحصیلی جمهوری چک

تحصیل پزشکی در جمهوری چک

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور چک در مقایسه با مقطع لیسانس بیشتر به زبان انگلیسی انجام می شود. جهت دریافت پذیرش در این مقطع ارائه مدرک زبان با نمره حداقل 6.5 و ارائه مدارک تحصیلی مقطع کارشناسی حائز اهمیت می باشد. البته دانشجویانی که لیسانس خود را در جمهوری چک تحصیل کرده اند، می توانند همچنان به زبان چکی و به صورت رایگان در این کشور ادامه تحصیل دهند. تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی هزینه ای بالغ بر 5 الی 12 هزار یورو در سال را در بر می گیرد. بنابراین برخی دانشجویان به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک هستند. در این مقطع نیز همانند مقطع تحصیلی لیسانس تنها دانشجویان خاص با شرایطی که در بخش های قبل مطرح گردید می توانند از بورسیه های تحصیلی استفاده کنند.

بورسیه IBG-2019 یکی از کمک هزینه های اعطا شده در این مقطع می باشد که سالیانه تا سقف حدود 3 هزار یورو از دانشجویان برگزیده حمایت می کند.

کمک هزینه تحصیلی Servicescape نیز یکی دیگر از این بورسیه ها می باشد که سقف کمک های تحصیلی آن تا 1000 دلار در سال می باشد.

بورسیه تحصیلی دکترا

دانشجویانی که به قصد تحصیل در مقطع دکتری وارد کشور جمهوری چک می شوند در مقایسه با دیگر دانشجویان، امید بیشتری به دریافت کمک هزینه تحصیلی و بورسیه دارند. بیشترین کمک هزینه ها در این مقطع به دانشجویان اعطا می شوند. دلیل این امر این است که تمرکز دانشجویان در این مقطع می بایست به صورت کامل به پروژه های تحقیقاتی مربوطه باشد. این پروژه ها معمولاً از اهمیت بالای علمی، فرهنگی و یا اقتصادی برخوردار هستند. دانشجویان به منظور دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک در مقطع دکتری می بایست با اساتید مختلف در دانشگاه های کشور چک ارتباط گرفته و رزومه خود را ارائه دهند. رزومه آن ها حداقل می بایست شامل مقاله های علمی بین المللی، کنفرانس های بین المللی معتبر و هم چنین نمره زبان انگلیسی آیلتس 7 به بالا باشد. تحصیل در این مقطع به مدت سه الی پنج سال به طول خواهد انجامید.

بورسیه تحصیلی SeniorAdvice یکی از کمک هزینه های رایج در این مقطع می باشد که هزینه های تحصیلی را تا 2 هزار دلار پوشش می دهد.

بورسیه تحصیلی CardRates نیز در رشته های بیزینس و ریاضیات ارائه می گردد. این کمک هزینه تا 1000 دلار از دانشجویان حمایت می کند.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های بین المللی چک

هر دانشجویی که قصد ادامه تحصیل و مهاجرت تحصیلی به کشور زیبای جمهوری چک را داشته باشد، در کنار آگاهی از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک، می بایست با دانشگاه های بین المللی این کشور نیز آشنا شود. کشور چک از نظام آموزشی قدرتمندی برخوردار است. دانشگاه های این کشور از رتبه مناسبی در رتبه بندی جهانی برخوردار هستند. در جدول زیر تعدادی از دانشگاه های معتبر این کشور را خواهیم شناخت:

 

شهر

دانشگاه

سال تأسیس

رتبه جهانی

رتبه در جمهوری چک

پراگ

چارلز

1348

216

1

برنو

ماساریکووا

1919

218

2

پراگ

فنی چک

1707

268

3

برنو

فنی برنو

1849

640

4

پراگ

اقتصاد

1953

929

5

اولوموچ

پالاسکی اولوموچ

1573

1027

6

پراگ

کشاورزی چک

1906

1047

7

پلژن

بوهمیای غربی

1991

1060

8

برنو

مندلوا

1919

1384

9

اوستراوا

Banská škola

1849

1428

10

چسک بودیویس

بوهمیای جنوبی

1991

1893

11

اوستراوا

اوستراوا

1991

2024

12

زلین

توماس بتا

2001

2446

13

لیبرتس

فنی لیبرتس

1953

2523

14

اوستی ناد لبم

JE Purkyne

1991

2558

15

پراگ

شیمی و فناوری

1952

2714

16

پاردوبیتسه

پاردوبیتسه

1950

2956

17

هرادتس کرالووه

هرادتس کرالووه

2000

3559

18

اپاوا

سیلیزین

1991

3875

19

برنو

علوم دامپزشکی

1918

4172

20

مدارک مورد نیاز بورسیه تحصیلی جمهوری چک

در بخش های قبل به صورت کامل اشاره گردید که به منظور دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک می توان از طریق دو روش اقدام کرد. روش اول که برقراری ارتباط با دانشگاه ها و ارگان های مربوط می باشد. این روش بیشتر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دیده می شود. در روش دوم که بیشتر در مقطع دکتری پیشنهاد می شود، دانشجویان از طریق برقراری ارتباط و مکاتبه با اساتید راهنما جهت دریافت کمک هزینه تحصیلی اقدام می کنند. در هر دو روش دانشجو باید مدارکی ارائه کند که بتواند صحت رزومه اش را به اثبات برساند. به صورت کلی ارائه مدارک زیر جهت دریافت بورسیه تحصیلی مهم می باشد:

 • مدارک هویتی
 • عکس
 • ارائه مستندات مربوط به شرکت در المپیادهای علمی بین المللی
 • ریز نمرات دیپلم
 • مقاله های علمی ثبت شده
 • ارائه مدرک زبان
 • مدارک تحقیق و پژوهش های علمی

ویزای تحصیلی جمهوری چک

پس از بررسی همه شرایط و ارائه مدارک مورد نظر جهت دریافت پذیرش تحصیلی و همچنین بورسیه تحصیلی جمهوری چک، دانشجوی مورد نظر باید جهت دریافت ویزای تحصیلی اقدام کند. این مقاله توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) گردآوری و نگارش شده است و هر گونه استفاده از اطلاعات آن بدون ذکر نام منبع صحیح نمی باشد. جهت دریافت ویزای تحصیلی ارائه مدارک زیر الزامی می باشد:

 • فرم درخواست ویزا
 • مدرک مبتنی بر پذیرش دانشگاهی
 • پاسپورت
 • عکس
 • گواهی بانکی به منظور اثبات تمکن مالی
 • مدارک مربوط به محل اقامت و آدرس دانشجو
 • بیمه نامه
 • گواهی سلامت جسمی و روانی
 • گواهی عدم سو سابقه
 • پرداخت هزینه های مربوطه سفارت

بورسیه تحصیلی جمهوری چک

ویزای تحصیلی اروپا

هزینه زندگی در چک

شاید یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث می شود بسیاری از افراد، جمهوری چک را به عنوان مقصد ادامه تحصیل خود انتخاب کنند، هزینه های زندگی مناسب در این کشور می باشد. هزینه زندگی در شهرهای مختلف این کشور به صورت میانگین بین 600 الی 750 یورو می باشد. به علاوه دانشجویان بین المللی می توانند در کنار تحصیل، از امکان اشتغال دانشجویی نیز استفاده کنند. همچنین دانشجویانی که واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک هستند می توانند از این شرایط خاص استفاده کنند. در جدول زیر برخی هزینه های معمول زندگی در جمهوری چک به دلار آمریکا بیان می گردد:

 

خوراک

یک وعده غذا در غذا خوری ارزان

2.3 USD

پیتزا

5 USD

غذای رستورانی

6 USD

آبجو

1.5 USD

محصولات لبنی

0.5 USD

یک قرص نان

0.9 USD

مرغ (1 کیلوگرم)

4.5 USD

سیب (1 کیلوگرم)

1.8 USD

آب معدنی (1.5 لیتری)

0.7 USD

اقامت دانشجویی ماهیانه

خوابگاه دانشجویی

150 USD

اتاق خصوصی در یک آپارتمان مشترک

250 USD

آپارتمان خصوصی

450 USD

سرگرمی و تفریح

بلیط سینما

4.5 USD

بلیط تئاتر

4.5 USD

بلیط ورودی موزه

1.8 USD

استخر

3.6 USD

بورسیه تحصیلی جمهوری چک

هزینه های تحصیل و زندگی در جمهوری چک


سوالات متداول راجع به بورسیه تحصیلی جمهوری چک

✅ آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک برای همه مقطع کارشناسی وجود دارد؟

معمولاً تعداد کمک هزینه های ارائه شده در این مقطع بسیار محدود بوده و فقط به برخی دانشجویان با شرایط خیلی خاص تعلق می گیرند.

✅ آیا امکان تحصیل رایگان در جمهوری چک وجود دارد؟

بله، البته در صورتی که دانش زبان چکی داشته باشید امکان تحصیل رایگان در این کشور برای شما فراهم است.

✅ آیا در صورت دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی امکان به همراه بردن خانواده وجود دارد؟

متاسفانه کشور جمهوری چک ویزای همراه به خانواده دانشجویان متاهل نمی دهد.

✅ بهترین مسیر جهت دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری چه می باشد؟

از طریق مکاتبات با اساتید راهنما در دانشگاه های مختلف و ارائه رزومه به آن ها می باشد.


_____________سخن پایانی در باب بورسیه تحصیلی جمهوری چک_____________

جمهوری چک کشور بسیار زیبا با جمعیتی حدود 10 میلیون نفر می باشد که به دلایلی از قبیل امکان تحصیل رایگان به زبان چکی، هزینه زندگی پایین، نرخ بیکاری پایین و همچنین نظام آموزشی بسیار مناسب مقصد تعداد بسیار زیادی از دانشجویان بین المللی می باشد. طبیعتاً بسیاری از این دانشجویان به دنبال کسب اطلاعات در خصوص نحوه اقدام برای بورسیه تحصیلی جمهوری چک هستند. در این مقاله به موضوعات مختلفی از قبیل شرایط گرفتن بورس تحصیلی رایگان جمهوری چک، بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف، معرفی دانشگاه های برتر چک و همچنین مدارک مورد نیاز پرداخته شد. شما عزیزان می تواند پرسش های خود در زمینه بورسیه تحصیلی جمهوری چک را در بخش دیدگاه انتهای این بخش مطرح نمایید. همچنین از طریق برقراری ارتباط با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) می توانید به صورت رایگان مشاوره تلفنی مهاجرتی دریافت کرده و پاسخ همه سوالات خود را دریافت کنید. در صورت پر کردن فرم تماس نیز جهت ارائه مشاوره تلفنی رایگان، با شما تماس گرفته خواهد شد.

امتیاز 5 از 5 ( 15 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
نیاز
با سلام. هزینه تحصیل و زندگی در جمهوری چک در مقایسه با کشورهای دیگه چطوری هست و با گرفتن بورسیه میشه با هزینه کمتری نسبت به کشورهای دیگه درس بخونیم و زندگی کنیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز خیلی بهتر بود کشورهای دیگری هم که مدنظرتان است را نام می بردید ولی کشور جمهوری چک کشور ارزانی است در اروپا و هزینه های تحصیلی در سال میانگین 3 تا 5 هزار یورو در اکثر رشته ها می باشد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا باتوجه به شرایط تان راهنمایی شوید. موفق باشید.
مریم احدی
عرض ارادت با توجه به این که ذکر فرمودید این کشور به ندرت بورسیه تحصیلی میده الان برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی کجا رو پیشنهاد میفرمایید؟ ممنونم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار سخت است اما اگر نابغه باشید و رزومه خیلی خوبی داشته باشید می توانید از این بورسیه استفاده نمایید .در حال حاضر کشور ایتالیا بورسیه های متفاوتی دارد که می توانید اقدام نمایید برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.
مشاوره رایگان