مهاجرت پزشکان به نروژ

22 مهر 1399 3 نظر

مهاجرت پزشکان به نروژ

از جمله افرادی که برای کار در کشوری دیگر با مدرک دانشگاهی خود با مصائبی همراه هستند می توانیم به پزشکان اشاره نماییم. پزشک ها برای کار در کشورهای دیگر ابتدا باید مدرک خود را معادل سازی نمایند و پس از اخذ مجوز بتوانند در آن کشور به طبابت مشغول گردند. یکی از کشورهایی که امکان را برای پزشکان فراهم نموده، کشور نروژ است و به همین دلیل قصد داریم تا موضوعاتی حول مهاجرت پزشکان به نروژ بپردازیم و شما را با زوایای مختلفی در مورد آن آشنا نماییم. از جمله موارد مهم در این خصوص می توانیم به مراحل انجام کار معادل سازی، میزان حقوق، هزینه های زندگی، دریافت اقامت و پاسپورت و بسیاری از موضوعات دیگر اشاره نماییم که تیم تحقیقاتی مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) در این مقاله حاصل تحقیقات و بررسی های خود را برای اطلاع شما عزیزان به نگارش در آورده است. شما پزشک عزیز می توانید پس از مطالعه این مقاله به منظور بررسی شرایط خود توسط کارشناسان مجرب مؤسسه با ما تماس حاصل نمایید و یا فرم تماس را کامل کرده و از این طرق، از مشاوره رایگان تلفنی استفاده نمایید.

در این نوشتار موضوعات ذیل مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است:

 • لزوم یادگیری زبان کشور نروژ برای پزشکان
 • مهاجرت پزشکان به نروژ و ویزای همراه
 • شرایط و مدارک مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به نروژ
 • مراحل معادل سازی پزشکان در نروژ
 • میزان حقوق پزشکان در نروژ
 • هزینه های زندگی در نروژ
 • نکات مثبت و مزایای مهاجرت پزشکان به نروژ
 • اخذ اقامت و پاسپورت نروژ
 • سئوالات متداول راجع به مهاجرت پزشکان به نروژ
 • مهاجرت پزشکان به نروژ و سخن پایانی

مهاجرت پزشکان به نروژلزوم یادگیری زبان کشور نروژ برای پزشکان

لزوم یادگیری زبان بومی، یکی از مواردی است که در امر مهاجرت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. توجه به این نکته حائز اهمیت است که پزشکان عزیز برای کار در نروژ باید بتوانند با افراد بومی در این کشور ارتباط برقرار کنند.

 

فایل تصویری مؤسسه ملک پور راجع به مهاجرت پزشکان به نروژ

فایل صوتی مؤسسه ملک پور راجع به مهاجرت پزشکان به نروژ

اگرچه بسیاری از مردم این کشور آشنایی سطح بالایی با زبان انگلیسی دارند اما این باعث نمی شود تا پزشکان تنها با آشنایی و تسلط به زبان انگلیسی بتوانند در این کشور مشغول به کار شوند. در واقع تسلط به زبان نروژی برای پزشکان مهاجر به این کشور اولین قدم برای معادل سازی مدرک پزشکی در نروژ به حساب می آید که افراد پس از آن می توانند برای سپری کردن سایر مراحل برای دریافت مجوز کار در نروژ اقدام نمایند. البته کشور نروژ این امکان را برای پزشکان قرار داده است تا برای یادگیری زبان به این کشور رفته و زبان نروژی را در آنجا یاد بگیرند.

مهاجرت پزشکان به نروژ و ویزای همراه

یکی از نگرانی هایی که متقاضیان مهاجرت همواره با آن مواجه هستند وضعیت اعضای خانواده و همراهانشان می باشد. در حالی که اقدام برای ویزای نفرات همراه متقاضی اصلی در بسیار از کشورهای دنیا، شانس ویزای نفر اصلی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد اما کشور نروژ این امکان را برای پزشکان قرار داده است تا اعضای خانواده خود شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به عنوان همراه به این کشور ببرند. این مقاله را کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور نگارش نموده اند و کپی برداری و انتشار مطالب آن بدون ذکر منبع شرعاً حرام است و پیگرد قانونی دارد. نکته بسیار مهم در این مورد این است که این اقدام می تواند همزمان با نفر اصلی باشد و تمامی افراد با هم به این کشور مهاجرت نمایند. مزایایی که برای نفرات همراه در این کشور وجود دارد این است که فرزندان می توانند از مزیت تحصیل رایگان در مدارس این کشور استفاده نمایند و همسر نیز می تواند از ابتدای حضور به دنبال کار تمام وقت در این کشور باشند و درآمد خوبی کسب نمایند.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به نروژ

مهاجرت پزشکان به نروژ

اطلاع از شرایط و تهیه مدارک درست یکی از مراحل کلیدی برای مهاجرت پزشکان به نروژ به حساب می آید و تهیه مدارک و چیدمان صحیح آن می تواند نقش بسیار زیادی در موفقیت پرونده پزشکان عزیز خواهد داشت. در این مرحله استفاده از اطلاعات یک وکیل مهاجرت می تواند نقش به سزایی در تهیه و ارائه مدارک به سفارت جهت دریافت ویزای مربوطه را داشته باشد. از اصلی ترین شرایط برای معادل سازی مدرک پزشکی در نروژ وجود دارد این است که شخص باید دوره تحصیلی خود را به پایان رسانده باشد و تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در دوره معادل سازی خود را داشته باشد. لازم به ذکر است که داشتن مدارک شناسایی و هویتی معتبر، مدارک تحصیلی، سوابق شغلی، نامه تمکن مالی، تاییدیه اداره بهداشت و... که همگی باید ترجمه شده باشند از مهم ترین مدارکی هستند که شخص متقاضی باید به سفارت نروژ ارائه نماید.

مراحل معادل سازی پزشکان در نروژ

مهاجرت پزشکان به نروژ

بعد از تهیه مدارک لازم متقاضی می تواند وارد پروسه معادل سازی شده و پس از طی آن به عنوان پزشک در کشور نروژ مشغول به کار شود. حال این سئوال مطرح می شود که مراحل معادل سازی مدرک پزشکی در نروژ به چه صورت است؟ در توضیح باید بگوییم که دولت برای مهاجرت پزشکان به نروژ یک ویزای 2 ساله در نظر گرفته است که در صورت تایید مدارک تحصیلی فرد و ارزیابی آن توسط اداره بهداشت نروژ که برای پزشکان در دو مرحله انجام می شود به پزشک اعطا می گردد. مرحله بعدی معادل سازی گذراندن دوره زبان نروژی می باشد که شخص می تواند در دانشگاه های مختلف در داخل کشور این زبان را فرا بگیرد و بتواند حداقل به سطح B2 زبان نروژی دست یابد. پس از آن فرد باید در یک سری دوره هایی که در آن قواعد نظام پزشکی نروژ، جامعه پزشکی نروژ و اصول دارو و درمان در این کشور و... آموزش داده می شود شرکت نموده و آزمون های مربوط به آن را پشت سر بگذارد. پس از سپری نمودن این مراحل مدرک شخص معادل سازی شده و مجوز کار در نروژ را کسب می نماید.

میزان حقوق پزشکان در نروژ

یکی از مواردی که می تواند انگیزه بسیار زیادی در پزشکان برای اقدام برای معادل سازی و کار در نروژ به حساب آید درآمد پزشکان در نروژ است. اگرچه این کشور از نظر هزینه ای کشور گران تری نسبت به بسیار دیگر از کشورهای اروپایی به حساب می آید اما از جانب دیگر می بینیم که سطح حقوق و دستمزد نیروی کار و بخصوص پزشکان در این کشور بسیار مطلوب و ارزشمند است. البته ذکر این نکته ضروری است که درآمد پزشکان در نروژ مانند بسیاری دیگر از کشورها با توجه به تخصصی که فرد دارد متغیر بوده و نمی توان مبلغ مشخصی را برای کار پزشکان در نظر گرفت اما مطابق آمارهای بدست آمده از سایت های معتبر این کشور حقوق پزشکان از 112,000 یورو در سال آغاز می گردد و برخی پزشکان حقوقی معادل با 215,000 یورو دریافت می نمایند که مبالغ بسیار خوبی برای یک زندگی مرفه در اروپا به شمار می رود. البته طبق این آمار میانگین درآمد پزشکان در نروژ نیز حدود 160,000 یورو خواهد بود.

مهاجرت پزشکان به نروژ

کار در نروژ

هزینه های زندگی در نروژ

اطلاع از هزینه های زندگی در نروژ از جمله مهم ترین مواردی است که پزشکان در ارزیابی بودجه مهاجرت خود باید آن را مد نظر قرار دهند. این موضوع باعث می شود تا متقاضی معادل سازی مدرک پزشکی در نروژ با آشنایی بیشتری وارد این کشور شده و راحت تر بتواند هزینه ها و شرایط زندگی خود را مدیریت نماید. هرچند هزینه های زندگی در شهرهای مختلف اختلافاتی با هم دارند و سبک زندگی افراد تاثیر زیادی در هزینه های زندگی شخص دارد اما به طور میانگین می توان هزینه های زندگی در نروژ را بین 1200 تا 1500 یورو عنوان کرد. البته این مبلغ نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشتر به نظر می رسد اما باید به این نکته نیز توجه داشت که سطح حقوق و دستمزد در این کشور نیز در سطح بالاتری می باشد. حال برای اینکه با هزینه های روزمره زندگی در نروژ بیشتر آشنا شویم، جدولی آماده نموده ایم که در آن می توان میانگین هزینه ها را مشاهده نمود.

 

میانگین هزینه های زندگی در نروژ

شرح

هزینه (یورو)

 

شرح

هزینه (یورو)

غذا در رستوران معمولی

16.76

بلیط یک طرفه (حمل و نقل عمومی)

3.54

آب معدنی (0.33 لیتر)

2.44

تاکسی (1 کیلومتر)

1.40

شیر (1 لیتری)

1.73

گازوئیل (1 لیتر)

1.51

برنج (1 کیلو)

2.56

هزینه باشگاه (ماهیانه)

39

نان سفید (500 گرم)

2.61

هزینه انرژی (آب، برق و...)

155

تخم مرغ (12 عدد)

3.64

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

978

سیب (1 کیلو)

2.74

اجاره آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر

754

سیب زمینی (1 کیلو)

1.99

اینترنت

46

مک دونالد

10.57

سینما

13

کاپوچینو

3.99

شهریه مهدکودک خصوصی

297

 

با مراجعه به مقاله زیر می توانید اطلاعات کامل در زمینه هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در نروژ به دست آورید.

مهاجرت پزشکان به نروژ

هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ

نکات مثبت و مزایای مهاجرت پزشکان به نروژ

تا به اینجای کار نکات بسیاری در باب مهاجرت پزشکان به نروژ، استخدام پزشک در نروژ، نحوه دریافت مجوز کار در نروژ خدمت شما ارائه گردید. اما برای اینکه بخواهیم به طور کلی آن را با سایر شرایط و کشورها مقایسه نماییم بهتر است تا مزایای آن را در کنار سایر شرایط قرار دهیم و آنگاه با ارزیابی و انتخاب دقیق بتوانیم مسیر درستی را در پیش بگیریم. اگر بخواهیم به کلیدی ترین شرایط برای معادل سازی مدرک پزشکی در نروژ اشاره نماییم می توانیم موارد زیر را جزو اصلی ترین موارد انتخاب این کشور به عنوان مقصد مهاجرت برای پزشکان بیان کنیم.

 • تحصیل زبان نروژی با هزینه های بسیار پایین
 • امکان کار پاره وقت برای شخص اصلی
 • امکان دریافت ویزای همراه به صورت همزمان
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان
 • امکان دریافت اقامت دائم پس از 5 سال
 • نیاز مبرم به نیروی کار و شانس بالای کار
 • امکان کار تمام وقت برای همراهان بالای 18 سال

مهاجرت پزشکان به نروژ

اخذ اقامت و پاسپورت نروژ

اغلب افرادی که قصد مهاجرت برای کار در کشوری دیگر را دارند شرایط اقامتی و امکان دریافت پاسپورت برای مهاجرین را مورد ارزیابی دقیق قرار می دهند. افرادی که تمایل دارند در قالب مهاجرت پزشکان به نروژ ورود پیدا کنند نیز قطعاً این موضوع را مد نظر قرار خواهند داد و برایشان از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. کشور نروژ نیز مانند بسیاری از کشورهای اروپایی این امکان را برای مهاجرین فراهم کرده است تا پس از اینکه افراد به این کشور وارد شده اند و مشغول به کار شدند اقامتی تحت عنوان اقامت کاری به آنها اعطا کند. این اقامت تا زمانی که فرد مشغول به کار باشد و به دولت مالیات پرداخت کند تمدید می گردد و پس از 5 سال پرداخت بیمه و مالیات به شخص و اعضای خانواده او اقامت دائم اعطا می گردد. پس استخدام پزشک در نروژ می تواند شروعی برای دریافت اقامت دائم شخص باشد. پس از اخذ اقامت نیز فرد می تواند برای دریافت پاسپورت نروژ اقدام نماید.

مهاجرت پزشکان به نروژ

اقامت نروژ

یکی از محصولاتی که می تواند در امر مهاجرت راهنمای شما باشد محصول راهنمای گام به گام تا اخذ اقامت است که در آن تمام روش های مهاجرتی توسط آقای استاد ملک پور به صورت کامل آموزش داده می شود و شما می توانید مسیر مهاجرتی مناسب خود را انتخاب نمایید.

مهاجرت پزشکان به نروژ

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت


تحصیل در کالج لافبورو

پرسش: سلام من‌ پزشک متخصص زنان هستم فلوشیپ نازایی، به همراه پسر ۳ ساله ام و با همسرم میخوام بدونم امکان مهاجرت برای من هست یا نه؟ کشور اولویت من نروژ هست.

پاسخ:


سئوالات متداول راجع به مهاجرت پزشکان به نروژ

✅ آیا مدارک پزشکی اخذ شده از دانشگاه های ایران مورد قبول اداره بهداشت کشور نروژ می باشد؟

در بیشتر موارد مدارک ارسالی مورد تایید می باشد و طی دو مرحله ارزیابی که توسط اداره بهداشت صورت می گیرد تایید می شود و البته نحوه ارائه مدارک توسط وکیل نقش مهمی در تایید این مدارک می تواند داشته باشد.

✅ آیا مهاجرت پزشکان به نروژ می تواند موجب دریافت اقامت دائم ایشان شود؟

از ابتدا خیر؛ اما وقتی پزشک مدرک خود را معادل سازی می نماید و مشغول به کار می شود و به دولت مالیات پرداخت می کند، بعد از 5 سال می تواند اقامت دائم خود را دریافت نماید و حتی پس از آن برای پاسپورت اقدام نماید.

✅ میانگین درآمد پزشکان در نروژ چقدر می باشد و آیا حقوق پزشکان مهاجر با پزشکان بومی متفاوت است؟

میانگین درآمد پزشکان در نروژ حدود 160,000 یورو در سال می باشد و تفاوتی بین درآمد پزشکان بیشتر در تخصص آنها است و نه در تابعیت آنها.

✅ اگر زبان نروژی را در کشور خودمان یاد بگیریم آیا می توانیم سایر مراحل معادل سازی را در نروژ طی کنیم؟

همانطور که اشاره شد زبان نروژی تقریباً زبان سختی به حساب می آید و شخص با ارائه حداقل مدرک زبان B2 می تواند وارد ادامه مرحله معادل سازی شود؛ ولی توصیه می شود که آموزش زبان را از کشور خود شروع کرده و مابقی آن را در نروژ بیاموزید.


_____________مهاجرت پزشکان به نروژ و سخن پایانی_____________

با توجه به اینکه پزشکان عزیز همواره برای کار در کشورهای دیگر با دشواری های خاصی مواجه هستند و در واقع برای اینکه بتوانند در امر طبابت مشغول به کار شوند باید مدرک تحصیلی خود را در کشور مقصد معادل سازی کنند و پس از آن بتوانند وارد بازار کار شوند. همانطور که در این مقاله مطالعه فرمودید نروژ یکی از کشورهایی است که می تواند مقصد مناسبی برای بسیاری از پزشکان باشد. این کشور شرایط مناسبی را برای پزشکان فراهم آورده و متقاضیان می توانند با دریافت یک ویزای 2 ساله به این کشور رفته و پس از طی مراحل معادل سازی در این کشور مشغول به کار شده و از درآمد بالای کار در کشور نروژ برخوردار شوند. در این مقاله که به همت تیم تحقیقاتی مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) به نگارش در آمده است تلاش نمودیم تا شما را با مهاجرت پزشکان به نروژ، مدارک و مراحل معادل سازی مدرک، حقوق پزشکان و بسیاری دیگر از موضوعات حول موضوع مهاجرت پزشکان آشنا نماییم. شما عزیزان می توانید برای بررسی شرایط خود و یا هر گونه اقدام با کارشناسان مؤسسه تماس گرفته و همچنین با تکمیل فرم تماس، از مشاوره رایگان تلفنی استفاده نمایید و یا اگر سئوالی در خصوص این موضوع دارید می توانید آن را در قسمت دیدگاه ها یادداشت نمایید و پاسخ خود را در اسرع وقت دریافت کنید.

امتیاز 5 از 5 ( 15 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مهرو
سلام و عرض ارادت خدمت شما و همکارانتون. هزینه های مهاجرت پزشکان به نروژ از نظر مدت زمانی که برای معادلسازی مدرک و هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با کشورهای دانمارک چطوری هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز هزینه های پرونده بر اساس زمانی است که می برد و در جلسات تخصصی که با کارشناسان ارشد دارید عنوان می شود. اما درخصوص هزینه های زندگی شبیه هم هستند و عموماً هم یک پروسه کاری 1 ساله دارند. موفق باشید.
محمد شهیدی
سلام چقدر این مقاله عالی و جالب بود، من که واقعا لذت بردم از خوندنش می دونستم برای کشورهای سوئد و دانمارک امکان معادل سازی برای پزشکان وجود داره اما نمیدونستم امکان مهاجرت پزشکان به نروژ هم وجود داره. من مهندسی نفت خوندم و همسرم پزشک هستن و هردومون هم نروژ رو خیلی دوست داریم و فکر کنم گزینه خیلی خوبی برای ما باشه. چطور می تونم با شما اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز سپاسگزاریم از الطافتان بلی این امکان برای خانم دکتر فراهم است و اتفاقا کشور نروژ برای رشته شما هم گزینه خیلی خوبی است. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه بگیرید تا شرایط شما بصورت رایگان توسط کارشناسان ما بررسی شود. موفق باشید.
پریسا صفری
با سلام ممنون از مقاله خوبتون هزینه معادلسازی برای دندانپزشکی چه میزان هست ‌و پروسه چه مدت زمان میبره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عزض ادب شما می توانید با هزینه کم برای معادل سازی اقدام کنید و پروسه حدوداً بین 12 تا 18 ماه زمان خواهد برد، البته این موضوع بستگی به سرعت یادگیری زبان نروژی شما می باشد.
مشاوره رایگان