دانشگاه های ایتالیا

30 مهر 1399 2 نظر

دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا، تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های ایتالیا و بررسی هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا از مهم ترین و اصلی ترین مواردی می باشد که در این مقاله به صورت علمی و تخصصی قصد در بررسی آن ها داریم. ایتالیا کشوری با تاریخ و فرهنگ چند هزار ساله در اروپا می باشد که از نظام آموزشی قوی بر خوردار است و با هزینه های مقرون به صرفه و همچنین وجود بورس های تحصیلی بسیار باعث گردیده که هر ساله هزاران دانشجو از سراسر جهان برای تحصیل به این کشور مهاجرت نمایند. ایتالیا به شهر های قدیمی خیره کننده، مناظر طبیعی نفسگیر، غذاهای خارق العاده و همچنین مردمان پرشور معروف است. ایتالیا در بین 8 کشور صنعتی جهان قرار دارد که میزبان بسیاری از بزرگترین شرکت ها و مراکز تحقیقاتی جهان است. ایتالیا دارای تاریخ و فرهنگی غنی می باشد. همچنین دارای بسیاری از میراث جهانی است که ممکن است مایل باشید در طول اقامت خود از آنها دیدن کنید. موسسه حقوقی ملک پور (mie اتریش) با 20 سال سابقه در امور مهاجرت از روش های قانونی، می تواند اطلاعات دقیقی در مورد تحصیل در دانشگاه های ایتالیا را در اختیار شما متقاضیان قرار دهد و در این راه همراه شما عزیزان باشد. شما می توانید با برقراری تماس با موسسه و یا پر کردن فرم تماس، با دریافت مشاوره تلفنی رایگان به بررسی شرایط مهاجرتی خود بپردازید.

 • تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های ایتالیا
 • تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ایتالیا
 • تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های ایتالیا
 • شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا
 • هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا
 • رتبه دانشگاه های ایتالیا در رنکینگ جهانی
 • شرایط اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا
 • سخن پایانی در باب دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه های ایتالیاتحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا و جهان هستند. قدیمی ترین دانشگاه جهان دانشگاه بولونیا در سال 1088 تاسیس گردیده است. دانشجویان بین المللی در ایتالیا فرصتی برای دریافت آموزش عالی با کیفیت بالا و همچنین تحصیل با هزینه مقرون به صرفه را خواهند داشت. ایتالیا دوره های تحصیلی بسیار زیادی برای ارائه به دانشجویان متقاضی به تحصیل در این کشور ارائه می نماید. تحصیل در ایتالیا در دانشگاه دولتی و خصوصی امکان پذیر است. یکی از دوره های که دانشجویان می توانند در ایتالیا در آن به تحصیل مشغول شوند دوره لیسانس می باشد. دوره لیسانس در ایتالیا یک دوره 3 ساله می باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های ایتالیا متفاوت است اما به طور کلی از سایر مناطق اروپا یا آمریکای شمالی کمتر است. همین موضوع دانشگاه های ایتالیا را برای دانشجویان بین المللی به پیشنهادی فریبنده تبدیل می کند. هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های دولتی بسته به رشته و دانشگاه محل تحصیل از 900 یورو شروع می شود و تا 4000 یورو ادامه دارد و در دانشگاه های خصوصی با توجه به رشته، شهر محل تحصیل و دانشگاه از 6000 هزار یورو تا 20000 هزار یورو متغیر می باشد. دانشجویانی که تمایل دارند در دانشگاه های دولتی ایتالیا در مقطع لیسانس تحصیل نمایند باید نشان دهند که به زبان ایتالیایی تسلط دارند. همچنین دانشجویانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه های خصوصی در ایتالیا را دارند باید به این نکته توجه نمایند که تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور با زبان انگلیسی می باشد و دانشجویان برای تحصیل در مقطع لیسانس باید دارای مدرک آیلتس 6 باشند. در جدول زیر نام بعضی از رشته ها در مقطع لیسانس را برای شما قرار داده ایم:

 

حسابداری

هنرهای زیبا

بازار یابی

تجارت کشاورزی

علوم غذایی

ریاضیات

کشاورزی

جغرافیا

دارو

معماری

طراحی گرافیک

علوم اعصاب

زیست شناسی

مهمان نوازی

فلسفه

مدیریت کسب و کار

بیمه

عکاسی

علم شیمی

طراحی داخلی

فیزیک

علوم کامپیوتر

تجارت بین المللی

علوم سیاسی

علوم داده

روابط بین المللی

طراحی محصول

اقتصاد

سرمایه گذاری

روانشناسی

علوم محیطی

روزنامه نگاری

سلامت عمومی

طراح مد

قانون

جامعه شناسی

دارایی، امور مالی

رهبری

 

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا عنوان زادگاه تمدن غرب شناخته می شود و بالاترین تعداد میراث جهانی یونیسکو را در یک کشور واحد دارد و این کشور با آثار هنری، معماری و مکان های باستانی بسیار شناخته می شود. دانشجویان در هر شهر یا منطقه ای که تصمیم به تحصیل بگیرند در یک تاریخ و فرهنگ منحصر به فرد وارد می شوند. دانشجویان در هر موضوعی در مقطع کارشناسی ارشد از رشته هنر گرفته تا رشته های مهندسی این تضمین را خواهند داشت که آموزش در دانشگاه محل تحصیلشان مطابق با آخرین تحقیقات روز دنیا انجام می شود. از جدیدترین روش های تحصیل بهره مند خواهند شد. طول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال می باشد. سال تحصیلی برای دوره های کارشناسی ارشد در ایتالیا از دو ترم تشکیل شده است که ترم اول از ماه های سپتامبر یا اکتبر آغاز می شود و در ماه ژانویه یا فوریه به پایان می رسد و به همین ترتیب ترم دوم در فوریه آغاز می شود و در ماه جولای به پایان می رسد. تاریخ شروع و پایان دوره های مختلف کارشناسی ارشد در ایتالیا ممکن است در هر دانشگاه نسبت به دانشگاه دیگر متفاوت باشد. هزینه های تحصیل در ایتالیا در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های دولتی بسته به شهر و رشته انتخابی از 800 یورو تا 6500 یورو در سال هزینه خواهد داشت و به طور معمول در اکثر رشته ها و دانشگاه ها 3800 یورو هزینه دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا در مقطع کارشناسی بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیر است و ممکن است تا 20000 یورو در سال هزینه داشته باشد. دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی نیاز است تا به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشند و برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی که با زبان انگلیسی تدریس می شود باید مدرک زبان تافل یا آیلتس با نمره 6.5 ارائه نمایند. در ادامه مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا را برای شما عزیزان قرار داده ایم:

 • ارائه مدارک هویتی
 • ارائه مدارک تحصیل در مقاطع قبلی به همراه ریز نمرات
 • اثبات مهارت زبان (مدرک ایلتس 6.5)
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه توصیه نامه

تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های ایتالیا

دانشجویانی که موفق به فارغ التحصیلی در مقطع فوق لیسانس می شوند این امکان برای آن ها وجود دارد که در مقطع دکتری در دانشگاه های ایتالیا به تحصیل مشغول شوند. اما دانشجویان باید به این نکته توجه داشته باشند برای این که بتوانند در مقطع دکتری در دانشگاه های ایتالیا به تحصیل بپردازند باید از رزومه تحصیلی قوی بهره مند باشند، همچنین داشتن سطح زبان بالا و ارائه مقالات ISI از الزامات اصلی برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های ایتالیا می باشد. دانشجویان علاوه بر داشتن رزومه قوی و سطح زبان بالا نیاز به یک استاد راهنما یا سوپروایزر در دانشگاه های ایتالیا دارند. برنامه های دکتری در ایتالیا برای رشته های مختلف از علوم انسانی تا علوم پایه و... در دسترس است. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری به طور قابل توجهی بین رشته ها متفاوت است، به طوری که دوره دکتری پزشکی (MD) به طور معمول چهار سال مطالعه به صورت تمام وقت به طول می انجامد، اما طول دوره دکتری تحقیقاتی ممکن است تا هشت سال هم ادامه داشته باشد و حتی به صورت نیمه وقت ممکن است بیشتر زمان ببرد. هزینه های تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی برای هر سال 800 تا 1000 یورو می باشد و هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی در ایتالیا به مراتب بالاتر از دانشگاه های دولتی می باشد. دانشجویان به این نکته توجه داشته باشند که در مقطع دکتری اجازه کار به مدت 30 ساعت در هفته را خواهند داشت. متقاضیان در مقطع دکتری این امکان را دارند تا برای همسر و فرزندان خود درخواست ویزای الحاق دهند. در ادامه مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا را برای شما قرار داده ایم:

 • ارائه رزومه تحصیلی(مدارک و ریز نمرات تحصیل در سال های گذشته)
 • ارائه توصیه نامه از سمت دانشگاه محل تحصیل در مقطع قبلی
 • ارائه انگیزه نامه توسط دانشجو
 • ارائه مدرک زبان با نمره قبولی (بسته به نوع دانشگاه متفاوت است.)

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا

یکی از دلایلی که تحصیل در ایتالیا را در بین مردم جهان بسیار محبوب کرده است و باعث گردیده تا همه ساله دانشجویان بی شماری برای مهاجرت و تحصیل در دانشگاه های این کشور اقدام کنند ارائه انواع بورس های تحصیلی در مقاطع گوناگون است. بورسیه های تحصیلی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به دانشجویان داخلی و بین المللی اعطا می گردد. بعضی از این بورسیه ها با توجه به سطح علمی و رزومه قوی به دانشجویان واجد شرایط تعلق می گیرد و در بعضی از بورسیه ها به دانشجویانی که توانایی مالی برای پرداخت هزینه های دانشگاه را ندارند بورسیه های مختلفی تعلق می گیرد. این بورسیه ها توسط دولت ایتالیا به دانشجویان تعلق می گیرد شامل بخشی یا تمامی هزینه های تحصیل و زندگی می باشد. بی شک دریافت بورسیه های تحصیلی ایتالیا می تواند برای دانشجویان نکنه مثبتی به حساب اید. در ادامه تعدادی از بورسیه های تحصیلی در ایتالیا را برای شما قرار داده ایم:

 

بورسیه

توضیحات

بورس تحصیلی بورسیه های EDISU پایمونت

این بورسیه برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه در نظر گرفته شده و تنها به دانشجویانی که به صورت پاره وقت در مقطع لیسانس تحصیل می کنند تعلق می گیرد که علاوه بر هزینه های مسکن بسته به شرایط مقداری از هزینه های تحصیل را نیز شامل می شود.

بورسیه پلی تکنیک شهر تورین

این نوع بورسیه برای رشته معماری در مقطع لیسانس قرار گرفته شده

بورسیه تحصیلی دانشگاه Bocconi

این بورسیه برای مقطع لیسانس و فوق لیسانس قرار گرفته شده و با توجه به سطح علمی دانشجویان اعطا می شود. این بورسیه شامل 50 درصد شهریه معادل 12000 یورو می باشد

بورسیه دانشگاه پلی تکنیک شهر میلان

 

این بورسیه برای دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می باشد که کمک هزینه تحصیل بین 5 تا 10 هزار یورو در سال را داراست.

هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا

از اصلی ترین موارد که افراد متقاضی به تحصیل در دانشگاه های ایتالیا باید به آن توجه زیادی داشته باشند بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا می باشد. زیرا با بررسی هزینه های زندگی در ایتالیا می توان به این موضوع دست یافت که آیا این کشور محل مناسبی برای زندگی دانشجویی می باشد یا خیر. هزینه های زندگی در ایتالیا در شهرهای بزرگ این کشور مانند رم، میلان، به مراتب بالا تر از شهر های کوچک این کشور می باشد. هزینه های کلی زندگی دانشجویان بین المللی در ایتالیا بین 700 تا 1000 یورو در ماه برای هر نفر می باشد که این هزینه ها شامل مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل عمومی، سرگرمی و... می باشد. زندگی در ایتالیا یک تجربه عالی است، اما به خاطر داشته باشید که اگر رم یا میلان را انتخاب کنید، قیمت آنها نسبت به دیگر شهرهای ایتالیا گران تر است. در ادامه به بررسی هزینه های برخی از اقلام مصرفی در شهر فلورانس یکی از شهر های دانشجویی ایتالیا را برای شما قرار داده ایم:

 

اقلام مصرفی

مقدار

قیمت

تخم مرغ

12 عدد

3.23 یورو

برنج

1 کیلو

1.99 یورو

شیر

1 لیتر

1.26 یورو

آب معدنی

1.5 لیتر

0.40 یورو

پیاز

1 کیلو

1.38 یورو

سیب زمینی

1 کیلو

1.29 یورو

 گوجه فرنگی

1 کیلو

1.83 یورو

پرتقال

1کیلو

2.09 یورو

موز

1 کیلو

1.80 یورو

سیب

1 کیلو

2.09 یورو

مرغ

1 کیلو

8.97 یورو

گوشت

1 کیلو

16.14 یورو

پنیر

1 کیلو

14 یورو

 

اطلاع از قیمت اجاره یا خرید مسکن در ایتالیا برای دانشجویانی دارای اهمیت است که امکان زندگی در خوابگاه های دانشجویی را نداشته و یا دانشگاه مورد نظر آن ها، خدمات اقامتی و اسکان ارائه نمی نماید.

 

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر

5.146 یورو

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز

3.290 یورو

اجاره آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر

1.138 یورو

اجاره آپارتمان 3 خوابه در خارج از مرکز شهر

1.645 یورو

اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر

810 یورو

اجاره آپارتمان 1 خوابه در خارج از مرکز شهر

627 یورو

رتبه دانشگاه های ایتالیا در رنکینگ جهانی

 با نظر به این موضوع که کشور ایتالیا یکی از کشورهای قوی در امر آموزش در جهان به شمار می رود و هر ساله افراد بیشماری خواهان تحصیل در این کشور هستند می توان به این نتیجه دست یافت که دانشگاه های این کشور نیز از بهترین دانشگاه های جهان به شمار می روند و تعداد زیادی از دانشگاه های ایتالیا در رنکینگ جهانی دارای جایگاه خوبی می باشند. این کشور که قدیمی ترین دانشگاه جهان نیز در آن واقع گردیده از سال های خیلی گذشته مهد آموزش مخصوصا در رشته های هنر بوده است. در ادامه لیستی از برترین دانشگاه های برتر ایتالیا همراه با رنکینگ جهانی برای شما عزیزان قرار خواهیم داد:

 

دانشگاه برتر ایتالیا

نام دانشگاه

رتبه در جهان

دانشگاه بولونیا

Università degli Studi di Bologna

153

دانشگاه میلان

Università degli Studi di Milano

190

دانشگاه پادووا

Università degli Studi di Padova

218

دانشگاه ساپینزا رم

Sapienza Università di Roma

232

دانشگاه پلی تکنیک میلان

Politecnico di Milano

237

دانشگاه تورین

Università degli Studi di Torino

284

دانشگاه پیزا

Università degli Studi di Pisa

380

دانشگاه فلورانس

Università degli Studi di Firenze

418

دانشگاه پلی تکنیک تورین

Politecnico di Torino

471

دانشگاه ناپل فدریکو دوم

Università degli Studi di Napoli Federico II

516

شرایط اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ایتالیا می توانند با دریافت پذیرش از سمت یکی از دانشگاه در ایتالیا همراه با سایر مدارک خود برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام نمایند. در صورت نبود سفارت مورد نظر در کشور خودشان می توانند به نزدیک ترین سفارت در کشورهای اطراف مراجعه نمایند. دانشجویان باید به این نکته توجه بسیار داشته باشند که در صورت هر گونه استفاده از مدارک جعلی و تقلبی امکان ریجکت شدن ویزا وجود دارد و حتی امکان جریمه های سنگین تر نیز وجود خواهد داشت. در ادامه مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را برای شما عزیزان قرار داده ایم:

 • ارائه پاسپورت متقاضی با حداقل 6 ماه اعتبار
 • نامه پذیرش از دانشگاه در ایتالیا که شرایط کامل دوره تحصیل در آن توضیح داده شده
 • نامه تمکن مالی متقاضی
 • اثبات محل اسکان متقاضی در ایتالیا
 • نامه عدم سوء پیشینه فرد
 • پرداخت هزینه های مربوط به ویزا
 • تکمیل فرم مربوطه برای ویزای تحصیل در ایتالیا
 • مدرک زبان مورد نیاز با توجه به مقطع و دانشگاه

شما می توانید با خرید محصول راهنمای گام به گام اخذ اقامت و مشاهده آن از جدیدترین روش ها و متد های روز مهاجرت آشنا شوید و در این راه خودتان وکیل خودتان باشید.

دانشگاه های ایتالیا

 

_____________________ سخن پایانی در باب دانشگاه های ایتالیا_____________________

دانشگاه های ایتالیا، تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه های ایتالیا، بررسی بورسیه های تحصیلی در ایتالیا، رتبه و رنک دانشگاه های ایتالیا از جمله مواردی بود که در این مقاله به صورتی علمی و تخصصی به تحلیل آن پرداختیم. ایتالیا کشوری با سطح علمی بالا و هزینه های پایین تحصیل یکی از کشور های محبوب در میان دانشجویان بین المللی به شمار می رود که هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا به این کشور سفر می کنند. انواع بورسیه های تحصیلی که توسط دولت ایتالیا و دانشگاه های ایتالیا به دانشجویان نمونه و دانشجویان با شرایط مالی ضعیف قرار دارد یکی دیگر از دلایلی است که دانشجویان را به سمت این کشور سوق می دهد. موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) با سال ها تجربه و تلاش در امر مهاجرت می تواند راهنمای شما عزیزان متقاضی به تحصیل در دانشگاه های ایتالیا باشد و در این راه شما دوستان را همراهی نماید. شما می توانید با برقراری تماس و یا از طریق تکمیل فرم تماس، با دریافت مشاوره تلفنی رایگان شرایط مهاجرتی خود را با مشاورین با تجربه موسسه در میان بگذارید تا آن ها با بررسی شرایط بهترین نوع مهاجرت را به شما پیشنهاد دهند. شما می توانید در صورت وجود هر گونه پیشنهاد یا سوال و یا انتقاد در بخش پرسش و پاسخ این مقاله مطرح نمایید تا در اولین فرصت به آن پاسخ داده شود.

امتیاز 5 از 5 ( 6 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
anahita31
سلام و عرض ادب وقت بخیر من 18 سالمه و میخوام در رشته داروسازی در ایتالیا درس بخونم اما کل داراییم در حدود 300 میلیون هست ایا میتونم برای این کشور اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب در ایتالیا بورسیه های تحصیلی و کمک های دولتی وجود دارد و آزمون ورودی هم برای داروسازی به نام IMAT دارد شما می توانید از این بورسیه ها استفاده کنید و تحصیل رایگان داشته باشید .برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.
پدرام شیرازی
سلام. ایا تحصیل در دانشگاه های ایتالیا برای کسی که 35 سالش هست امکان پذیره؟؟ من 35 سالمه لیسانس حسابداری دارم و زبانم در سطح ایلتس 6 هست. میتونم رایگان درس بخونم؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله امکان پذیرش هست و برخی دانشگاه ها بورسیه ادائه می دهند
مشاوره رایگان