تحصیل پزشکی در اسپانیا

15 بهمن 1399 3 نظر

تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیا در سال های اخیر بسیار مورد توجه علاقمندان و متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی قرار گرفته است. بزرگترین مزیت تحصیل پزشکی در اسپانیا، هزینه زندگی و شهریه های تحصیل پایین تر نسبت به سایر کشورها در حوزه اروپاست. دانشگاه های معتبر اسپانیا جهت تحصیل پزشکی، فراهم بودن شرایط زندگی به صورت مناسب و معقول برای دانشجویان و حتی شرایط آب و هوایی مناسب و مردمان مهاجر پذیر را می توان از دلایل انتخاب این کشور جهت تحصیل به شمار آورد. متقاضیان امکان تحصیل در رشته های پزشکی به زبان اسپانیایی را به صورت رایگان بعد از گذراندن دوره کالج و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی پزشکی اسپانیا خواهند داشت. در عین حال شرایط تحصیل به زبان انگلیسی با پرداخت شهریه های کمتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی نیز مقدور می باشد. آزمون ورودی در این کشور به صورت امتیازبندی شده است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با آزمون ورودی، بورسیه و مزایای تحصیل در اسپانیا آشنا نمائیم. جهت آشنایی با شرایط مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل و شرایط تحصیل پزشکی در اسپانیا توصیه می نماییم که توضیحات تکمیلی را در ادامه مقاله مطالعه نمایید. همچنین در صورت وجود ابهام و سوال می توانید با موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) از طریق تماس تلفنی و یا تکمیل فرم تماس، ارتباط برقرار نموده و از مشاوره رایگان تلفنی کارشناسان مجرب این موسسه بهره مند گردید. عناوینی که در این نوشتار به آن ها می پردازیم، عبارتند از:

 • شرایط عمومی تحصیل پزشکی و تخصص پزشکی در اسپانیا
 • هزینه های زندگی و تحصیل در اسپانیا
 • بورسیه تحصیلی پزشکی اسپانیا
 • شرایط تحصیل در اسپانیا در سایر رشته های علوم پزشکی
  • دندانپزشکی
  • داروسازی
  • پرستاری
 • شرایط اخذ ویزای همراه اسپانیا
 • شرایط کار پس از تحصیل در اسپانیا
 • مزایای تحصیل در اسپانیا
 • سوالات متداول راجع به تحصیل پزشکی در اسپانیا
 • سخت پایانی درباره تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیاشرایط عمومی تحصیل پزشکی و تخصص پزشکی در اسپانیا

متقاضی برای تحصیل رایگان پزشکی در اسپانیا می بایست بر روی زبان اسپانیایی تسلط داشته باشد. نکته جالب اینکه، ورود به دانشگاه های این کشور، نیازمند قبولی در آزمون ورودی پزشکی اسپانیا نمی باشد و دانشجو تنها با گذراندن دوره کالج پیش پزشکی و قبولی در آزمون آن، علاوه بر یادگیری زبان اسپانیایی می تواند وارد دانشگاه های پزشکی کشور اسپانیا شود. دوره یش پزشکی یا pre-medical در کالج های اسپانیا 1 تا 1.5 ساله است. داشتن دیپلم 12 ساله با معدل بالا، مهم ترین شرط برای ورود به این کالج ها می باشد. این آزمون به زبان اسپانیایی بوده و نمره قبولی در آن به صورت امتیاز بندی شده در نظر گرفته می شود.

 

 • توضیحات موسسه ملک پور در زمینه تحصیل پزشکی در اسپانیا

فایل صوتی موسسه ملک پور درمورد تحصیل در اسپانیا

فایل تصویری موسسه ملک پور درمورد تحصیل در اسپانیا

 

برای ورود به رشته پزشکی از 14 امتیاز نهایی، کسب 12 امتیاز الزامی است. از این 12 امتیاز نیز 6 نمره مربوط به معدل فرد در کشور مبدا و 6 نمره دوم مربوط به نمرات متقاضی در طی دوران کالج در نظر گرفته خواهد شد. یکی از مهم ترین نکاتی که باید در نظر بگیرید این است که متقاضی می بایست برای ورود به این کشور و از سر گذراندن آزمون دوره های پیش پزشکی، ویزا داشته باشد. از آن جایی که ویزایی تحت این عناوین صادر نمی شود؛ در نتیجه گذراندن دوره پیش پزشکی در کشور اسپانیا اجبار محسوب خواهد شد. کلیه این شرایط مرتبط با تحصیل پزشکی در اسپانیا به صورت رایگان و در دانشگاه های دولتی این کشور است. جهت ورود به دانشگاه های انگلیسی زبان اسپانیا، پرداخت شهریه الزامی می باشد.

طول دوره تحصیل پزشکی در اسپانیا به مدت 6 سال است. امکان ادامه تحصیل و دریافت تخصص برای حدود 47 رشته وجود دارد. دوره تحصیل تخصص در اسپانیا نیز حدود 3 الی 6 سال به طول می انجامد. شرایط تحصیل در اسپانیا در رشته پزشکی در دانشگاه های این کشور بدین صورت است که طی این دوره 6 ساله، متقاضی 2 سال اول را به یادگیری علوم پایه پرداخته و از سال 3 تا 6 به یادگیری علوم بالینی و پس از آن به کسب مهارت های عملی و کارورزی در بیمارستان ها خواهد پرداخت.

هزینه های زندگی و تحصیل در اسپانیا

هزینه های تحصیل در اسپانیا به نسبت بسیاری از کشورهای هم جوار در اتحادیه اروپا، برای یک دانشجوی خارجی بسیار به صرفه محسوب می شود. با توجه به این که نوع و طرز زندگی افراد با یکدیگر متفاوت است؛ این رقم را به طور میانگین می توان حدود 600 الی 700 یورو در ماه در نظر گرفت. به طور کلی هزینه های زندگی در اسپانیا 37.14% نسبت به ایران بیشتر است. هزینه های تحصیل در اسپانیا بسته به نوع دانشگاه یعنی دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه متغیر می باشند. تحصیل پزشکی در اسپانیا در دانشگاه های دولتی تقریباً رایگان بوده و هزینه های آن سالیانه حدود 500 تا 1500 یورو برای دانشجویان خارجی متغیر است. شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی را نیز می توان بسته به نوع رشته و دانشگاه به طور متوسط در رنج 20 هزار یورو در نظر گرفت. تحصیل در دوره های پیش پزشکی نیز حدودا بین 4 تا 7 هزار یورو تخمین زده می شود. در لیست زیر، نرخ برخی از هزینه های زندگی در اسپانیا توسط تیم کارشناسان موسسه ملک پور تهیه و جمع آوری شده که خدمت شما بزرگواران ارائه می نماییم.

 

اقلام مصرفی در اسپانیا

هزینه

وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت

10 یورو

صرف غذا برای 2 نفر در یک رستوران متوسط (3 وعده غذایی)

40 یورو

مک دونالد

7.10 یورو

اینترنت ماهیانه

40.89 یورو

شروع قیمت تاکسی (تعرفه نرمال)

3.20 یورو

تاکسی (1 کیلومتر)

1.09 یورو

برنج سفید (1 کیلوگرم)

0.99 یورو

شیر (1 کیلوگرم)

0.78 یورو

تخم مرغ (12 عدد)

1.74 یورو

 

در کنار این موارد، یکی دیگر از دغدغه های دانشجویان بین المللی مرتبط با هزینه های اسکان و اقامت است. این موارد بیشتر جهت افزایش اطلاعات افرادیست که قصد سکونت در مکانی شخصی تر و با امکانات رفاهی بیشتری داشته و یا به هر دلیلی موفق به دریافت خوابگاه های دانشجویی نشده اند.

 

اسکان در اسپانیا هزینه 
اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 680.08 یورو
اجاره آپارتمان 1 خوابه در حومه شهر 525.21 یورو
اجاره آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 1،075.63 یورو
اجاره آپارتمان 3 خوابه در حومه شهر 790.27 یورو
خرید هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر 3،089.06 یورو
خرید هر مترمربع آپارتمان در حومه شهر 2،058.29 یورو

تحصیل پزشکی در اسپانیا

هزینه های تحصیل و زندگی در اسپانیا

بورسیه تحصیلی پزشکی اسپانیا

به جهت رایگان بودن تحصیل پزشکی در اسپانیا به زبان اسپانیایی و در دانشگاه های دولتی این کشور، امکان درخواست بورسیه تحصیلی وجود ندارد. جالب است بدانید حتی با تحصیل در دانشگاه های خصوصی، دانشجویان بین المللی امکان دریافت بورسیه تحصیلی را نخواهند داشت. مطالب و آمار و ارقام موجود در این مقاله تماماً توسط تیم کارشناسان تخصصی موسسه حقوقی ملک پور تهیه شده و به نگارش در آمده است؛ لذا هر گونه رونوشت و کپی برداری از کلیه این مطالب بدون ذکر منبع، جایز نبوده و غیرقانونی محسوب می شود. به طور کلی نیز تحصیل در اسپانیا برای دانشجویان بین المللی در کلیه مقاطع به جز مقطع دکتری شامل بورسیه نمی شود. به منظور تحصیل پزشکی در اسپانیا و نیز تحصیل در سایر رشته ها و گرایش های زیر شاخه رشته پزشکی، دریافت کمک هزینه تحصیلی دولتی در این کشور امکان پذیر نخواهد بود.

تحصیل پزشکی در اسپانیا

بورسیه تحصیلی اسپانیا

شرایط تحصیل در اسپانیا در رشته های علوم پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری

شرایط تحصیل در اسپانیا در سایر رشته ها و گرایش های مرتبط با پزشکی اعم از دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری فراهم است. در تمام موارد ذکر شده، امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی برای اتباع بین المللی وجود نخواهد داشت. مدت زمان تحصیل در دوره دندانپزشکی پنج سال، داروسازی پنج سال و تحصیل در رشته پرستاری به مدت چهار سال به طول خواهد انجامید. تحصیل در تمام گرایش های فوق الذکر هم به زبان انگلیسی و هم به زبان اسپانیایی امکان پذیر است. تنها تفاوت در این است که تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی و همراه با پرداخت شهریه و تحصیل به زبان اسپانیایی در دانشگاه های دولتی و به صورت رایگان مقدور می باشد. در هر دو حالت متقاضیان می بایست در دوره های پیش پزشکی شرکت کرده و آزمون نهایی آن را با موفقیت پشت سر بگذارند. برای تحصیل در تمامی این رشته ها، داشتن دیپلم 12 ساله در یکی از رشته های تجربی و یا ریاضی الزامی است. شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی دندانپزشکی حدود 20 هزار یورو و شهریه دانشگاه های خصوصی داروسازی حدود 14 تا 16 هزار یورو در سال می باشد.

تحصیل در رشته پرستاری در مقطع کارشناسی به مدت 4 سال و به زبان اسپانیایی و انگلیسی امکان پذیر بوده و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی هم مقدور می باشد؛ اما متقاضی می بایست بسته به شرایط دانشگاه و مقطع مورد نظر خود، آیلتس 6.5 یا 7 ارائه نماید. دوره کارشناسی پرستاری در اسپانیا منوط به گذراندن 240 واحد درسی در طول 8 ترم تحصیلی می باشد. طول دوره کارشناسی ارشد، 2 ساله و دوره دکتری 4 الی 5 سال است.

تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

شرایط اخذ ویزای همراه اسپانیا

از بزرگترین دغدغه های متقاضیان مهاجرت تحصیلی به خصوص برای دانشجویان متأهل، امکان الحالق خانواده شامل همسر و فرزندان وی می باشد. چنانچه مستحضر هستید همراه در حقوق بین الملل به همسر و فرزندان زیر 18 سال اطلاق می شود. لازم به ذکر است که امکان الحاق همراه به متقاضی تحصیل در اسپانیا صرفاً در ابتدای مهاجرت تحصیلی وی وجود نخواهد داشت. وی پس از ثبت نام در دانشگاه و به محض آن که بتواند کارت اقامت دانشجویی دریافت نماید و مراحل مرتبط با باز کردن حساب بانکی و اجاره ملک جهت اسکان خانواده را انجام دهد، امکان درخواست برای پروسه الحاق به خانواده را خواهد داشت. این درخواست در سفارت اسپانیا می بایست ثبت شود و تنها در صورت اثبات رابطه زوجیت و با در دست داشتن مدارک رسمی امکان پذیر است.

تحصیل پزشکی در اسپانیا

اعزام دانشجو به اسپانیا

شرایط کار پس از تحصیل در اسپانیا

دانشجوی بین المللی در حین تحصیل در اسپانیا برای مدت بیست ساعت در هر هفته اجازه کار خواهد داشت. درآمد وی برای هر ساعت را می توان به طور متوسط رقمی بین 8 تا 10 یورو در نظر گرفت. به عنوان یکی دیگر از مهم ترین و بزرگترین دغدغه های مهاجرت برای متقاضیان تحصیل در یک کشور خارجی می توان به مبحث شرایط کار پس از اتمام دوره تحصیلی در کشور مقصد اشاره نمود. دانشجوی بین المللی پس از پایان تحصیل در اسپانیا به مدت یک سال می تواند جهت یافتن فرصت شغلی مورد نظر خود، کارت اقامت خود را در این کشور تمدید کرده و در صورت عقد قرارداد کار، اقامت وی تمدید خواهد شد.

تحصیل پزشکی در اسپانیا

کار پس از تحصیل در اسپانیا

مزایای تحصیل در اسپانیا

شرایط تحصیل پزشکی در اسپانیا را به همراه مزایای آن از جمله امکان تحصیل به صورت رایگان و با کمترین هزینه برای تحصیل و زندگی ذکر نمودیم. تحصیل پزشکی در اسپانیا تا سن 22 سالگی امکان پذیر است و این امکان به خصوص برای افراد مجرد و دارای معدل بالا در مقطع تحصیلی دیپلم، به عنوان یک امتیاز بسیار مثبت محسوب می شود. مدرک دانشگاه های کشور اسپانیا در تمام کشورهای اروپایی معتبر است و همچنین وزارت علوم و علوم پزشکی ایران نیز مدارک آن را مورد تایید قرار داده است. عدم نیاز به ارائه مدرک زبان برای تحصیل نیز یکی دیگر از نکات مثبت در زمینه تحصیل پزشکی در اسپانیا محسوب می شود. هزنیه زندگی در این کشور و همچنین هزینه تحصیل پزشکی در اسپانیا از بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر و مرقون به صرفه تر است.

توصیه می شود که پیش از هر گونه اقدام جدی در زمینه امر مهم و حیاتی مهاجرت، به تماشای محصول گام به گام تا اخذ اقامت نشسته و بهترین گزینه موجود و روش مهاجرتی را با توجه به شرایط فردی خود و خانواده محترمتان انتخاب نمایید. به اعتقاد ما تهیه این محصول توسط استاد استاد ملک پور، گام و خدمت بزرگی در راستای افزایش علم مهاجرت برای تمام افراد متقاضی و علاقمند می باشد و متقاضیان با مشاهده دقیق جزییات آن می توانند به مثابه یک مشاور مهاجرتی مجرب، اطلاعات لازم را به دست آورند.

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول راجع به تحصیل پزشکی در اسپانیا

✅ هزینه تحصیل پزشکی در اسپانیا چگونه است؟

تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی این کشور، به زبان اسپانیایی و تقریباً رایگان به مبلغ 1500-1200 یورو در سال است. هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی این کشور، بسته به نوع دانشگاه و رشته، سالیانه حدود 8 تا 15 هزار یورو می باشد.

شرایط ورود به رشته پزشکی در دانشگاه های اسپانیا چیست؟

تحصیل در رشته پزشکی اسپانیا نیاز به شرکت در دوره پیش پزشکی و قبولی در آزمون آن به زبان اسپانیایی است. قبولی در دانشگاه های پزشکی در اسپانیا نیازمند کسب 12 امتیاز از 14 امتیاز می باشد. 6 نمره از این امتیار متعلق به معدل دیپلم و 6 نمره متعلق به نمرات فرد طی دوره کالج در اسپانیا می باشد.

آیا برای تحصیل پزشکی در اسپانیا در دانشگاه های دولتی نیاز به ارائه مدرک زبان اسپانیایی است؟

خیر؛ متقاضیان می توانند جهت آموختن زبان اسپانیایی و دریافت آمادگی لازم برای پشت سر گذاشتن آزمون در پایان دوره پیش پزشکی، به تحصیل پزشکی در اسپانیا بپردازند و نیازی به ارائه مدرک زبان در ابتدای ورود به دوره پیش پزشکی نمی باشد.

مزایای تحصیل پزشکی در اسپانیا چیست؟

مدرک دانشگاه های کشور اسپانیا در تمام کشورهای اروپایی معتبر است و همچنین وزارت علوم و علوم پزشکی ایران نیز مدارک آن را مورد تایید قرار داده است. عدم نیاز به ارائه مدرک زبان برای تحصیل نیز یکی دیگر از نکات مثبت در زمینه تحصیل پزشکی در اسپانیا محسوب می شود. هزنیه زندگی در این کشور و همچنین هزینه تحصیل پزشکی در اسپانیا از بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر و مرقون به صرفه تر است.


_____________ جمع بندی تحصیل پزشکی در اسپانیا _____________

تحصیل پزشکی در اسپانیا به عنوان یکی از گزینه های محبوب برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی محسوب می شود. مدارک صادره از این این کشور مورد تأیید بسیار از کشورها از جمله آمریکا می باشد. هزینه های زندگی و تحصیل در کشور اسپانیا در مقایسه با بسیاری از کشورها تقریباً ارزان به شمار می آید. در کنار این موارد، لازم به ذکر است که اقامت تحصیلی به تنهایی منجر به اقامت دائم نمی گردد و متقاضی پس از یافتن شغل مورد نظر و تمدید قرارداد کاری به مدت پنج سال می تواند به اقامت دائم اسپانیا دسترسی پیدا کند. لازم به ذکر است که برای دریافت تابعیت و پاسپورت اسپانیا، نیاز به ده سال اقامت در این کشور می باشد. در این مقاله آزمون ورودی پزشکی اسپانیا، بورسیه تحصیلی اسپانیا و مزایای تحصیل در اسپانیا بررسی شد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل پزشکی در اسپانیا و سایر کشورهای طراز اول در سطح جهانی، با موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) ارتباط برقرار نموده و با برقراری تماس تلفنی یا تکمیل فرم تماس، از مشاوره تلفنی رایگان در این زمینه بهره مند گردید. همچنین شما می توانید با طرح سوالات خود در "ثبت پرسش"، پاسخ آن ها را در کمتر از 12 ساعت دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 18 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
امان غفاری
سلام معدل دیپلم من19.12ولی پیش دانشگاهیم14.95شد رشتم هم تجربی بود..بنظرتون با این معدلم تقریبا چقد از 6نمره که متعلق به دیپلمه رو میتونم کسب کنم؟هدفم رشته دندانپزشکی کشور اسپانیا هست...ممنون
X

فرم پاسخ به این نظر



پاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز عموماً معدل کل دیپلم شما ملاک است و اگر میانگین معدل شما خوب باشد می توانید امتیاز خوبی را کسب نمایید. موفق باشید.
سهیلا کامرانی
سلام ممنون از مقاله خوبتون می خواستم بپرسم آیا با تحصیل پزشکی در اسپانیا و مدرک از دانشگاه های این کشور می توان در کشورهای دیگر اروپایی نیز مشغول به کار شد؟
X

فرم پاسخ به این نظر



پاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب بله تحت شرایطی امکان کار کردن در دیگر کشورهای اروپایی امکانپذیر است برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.
مهتاب
اگر ۱۲ سال تحصیل معدل بالای ۱۹/۵ داشته باشیم ،میتونیم رشته پزشکی رو در اسپانیا بخونیم؟
X

فرم پاسخ به این نظر



پاسخ کارشناسان
سلام دوست عزیز بله شما با داشتن معدل بالا و گذراندن یک دوره پری مدیکال در این کشور شانس این را دارید تا به صورت رایگان در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوید.
مشاوره رایگان