مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

25 خرداد 1399 4 نظر

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، شرایط اخذ اقامت تحصیلی اتریش و تحصیل رایگان، بورسیه تحصیلی اتریش و قوانین جدید ویزای تحصیلی اتریش 2020 در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفته است. مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل به چه مدارکی نیاز دارد؟ اخذ پذیرش در اتریش در مقاطع و رشته های تحصیلی مختلف چگونه است؟ هزینه های تحصیل در اتریش به چه میزان می باشد؟ مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، یکی از شش روش قانونی مهاجرت به این کشور می باشد که از پرطرفدارترین آن ها نیز می باشد. مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل دربردارنده نکات بسیار مهمی می باشد که در این مقاله به آن ها اشاره می شود. مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) با استقرار دفتر مرکزی خود در شهر وین، آماده پذیرش تخصصی ترین پرونده ها در خصوص کشور اتریش می باشد. این مؤسسه می تواند از طریق بهترین وکلای بین المللی، در خصوص پرونده های مهاجرتی و حقوقی در کشور اتریش و حتی سایر نقاط دنیا به شما کمک نماید. جهت مشاوره رایگان و بررسی شرایط خود می توانید با مؤسسه تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان مؤسسه حقوقی ملک پور بهره مند شوید. همچنین چنانچه فرم تماس را تکمیل نمایید، مشاورین ما با شما تماس گرفته و به شما مشاوره تلفنی رایگان عرضه می دارند. موضوعات زیر در مقاله مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و مقدمه ای بر آن
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و شرایط عمومی
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مدارس
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع دکتری
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل به همراه بورسیه تحصیلی
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و کار دانشجویی
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و بررسی ویزای همراه
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و معرفی دانشگاه های برتر اتریش
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی اتریش
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و موقعیت کار پس از تحصیل
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
 • سئولات متداول در زمینه مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و سخن پایانی

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیلمهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و شرایط عمومی

اتریش کشوریست با جمعیتی حدود 8.8 میلیون نفر که در اروپای غربی قرار دارد و هم مرز با کشورهای آلمان، مجارستان، سوئیس، اسلواکی، جمهوری چک، لیختن اشتاین، اسلوانی و ایتالیا می باشد. اتریش کشوری آلمانی زبان است که البته اکثریت مردمان این کشور، به زبان انگلیسی نیز مسلط می باشند. کشور اتریش به علت سطح بسیار بالای کیفیت زندگی، کیفیت بالای آموزش، اقتصاد رو به رشد و... هر ساله متقاضیان زیادی جهت مهاجرت دارد. وین پس از 12 سال مجدداً به عنوان بهترین شهر دنیا از نظر کیفیت زندگی شناخته شده است و همین موضوع دال بر کیفیت زندگی در اتریش و ایده آل بودن آن برای مهاجرت می باشد.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

کشور اتریش کشوری مهاجرپذیر است و یکی از انواع روش های آن، مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل می باشد. مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، به علت کیفیت بالای آموزش، وجود دانشگاه های معتبر و هزینه های پایین تحصیل، از پرطرفدارترین روش های مهاجرت به اتریش و حتی اروپا می باشد. سالیانه افراد زیادی برای تحصیل رایگان اقدام می نمایند. همینطور تحصیل در اتریش می تواند شانس اشخاص را جهت ورود به بازار کار این کشور دوچندان کند.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مدارس

با توجه به رایگان بودن مدارس دولتی در کشور اتریش، قطعاً افراد زیادی خواهان مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مدارس برای فرزندان خود در کشور اتریش هستند. تحصیل در کشور اتریش از سن 6 سالگی شروع می شود و تا 15 سالگی اجباریست. تحصیل ابتدا در مدارس شروع می شود و سپس در مقطع متوسطه ادامه پیدا می کند. سپس دانش آموزان تصمیم می گیرند که در کالج های فنی حرفه ای و یا به صورت قبل، تحصیلات خود را ادامه دهند.

جهت مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مدارس، دانش آموز نیاز به داشتن یک قیم در کشور اتریش دارد. در صورت وجود قیم می تواند در مدارس دولتی که رایگان می باشند ثبت نام نماید. در صورتی که دانش آموز در کشور اتریش قیم نداشته باشد و یا پدر و مادر وی اقامت اتریش را نداشته باشند، باید در مدارس خصوصی بین المللی که شبانه روزی می باشند ثبت نام نماید. این مدارس، به عنوان قیم دانش آموز معرفی می شوند. مدارس بین المللی عموماً به زبان انگلیسی بوده و در کنار تحصیل، عرضه کننده خدمات جانبی فوق العاده ای نظیر سفر به کشورهای مختلف اروپایی و کمپ های علمی می باشند. هزینه مدارس شبانه روزی بین المللی در اتریش سالیانه بین 20 الی 30 هزار یورو می باشد.

از بهترین روش ها جهت تحصیل فرزند در اتریش، اخذ اقامت برای والدین وی می باشد. چرا که در  این صورت فرزندان دیگر نیازی به پرداخت شهریه نخواهند داشت و می توانند به طور رایگان در مدارس اتریش تحصیل نمایند. یکی از انواع روش های مهاجرت و اقامت والدین در کشور اتریش که بهترین و سریع ترین روش نیز می باشد، روش خودحمایتی اتریش است. برای آگاهی در خصوص این روش به مقاله ذیل مراجعه نمایید.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

خود حمایتی اتریش

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی، معمولاً 4 سال به طول می انجامد. می توان گفت یکی از بهترین مقاطع جهت مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، مقطع کارشناسی می باشد. زیرا دانشجو 4 سال کامل با کشور اتریش و شرایط کار و زندگی در این کشور آشنا شده و آمادگی کامل جهت ورود به بازار کار و یا ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور را به دست می آورد. با وجود آن که مقطع لیسانس در اتریش، عموماً به زبان آلمانی ارائه می شود، اما دوره های محدودی نیز برگزار می شود که به زبان انگلیسی ارائه می شود. طول  دوره تحصیل کارشناسی در کشور اتریش، 4 سال می باشد و دانشجویان در طی این مدت، اجازه 10 ساعت کار پاره وقت در هفته دارند. مقاله مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل توسط گروه حقوقی ملک پور گردآوری شده و کپی برداری از آن یا استفاده از محتوای مقاله با تغییر کوچک در کلمات آن شرعاً و قانوناً حرام بوده و مؤسسه ملک پور هیچ گونه رضایتی از این کار نداشته و از نظر اخلاقی و قانونی حرام است. مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی، در دانشگاه های دولتی و خصوصی امکان پذیر است:

 

انواع دانشگاه های اتریش

(در مقطع کارشناسی)

شرایط و مشخصات

دانشگاه های دولتی

شرایط سخت پذیرش و دارای آزمون ورودی (حتی در رشته های پزشکی، روان شناسی و معماری و هنر)

نیاز به پذیرش در دانشگاه های معتبر کشور مبدأ

تحصیل به زبان آلمانی

مدرک زبان آلمانی حداقل A2 برای پذیرش مشروط

مدرک زبان آلمانی حداقل B1 برای ورود مستقیم به دانشگاه

هزینه پایین تحصیلی و تقریباً رایگان

دانشگاه های خصوصی

بدون شرایط سخت برای پذیرش و آزمون ورودی

تحصیل به زبان انگلیسی

برگزارکننده دوره های زبان

تضمین کار پس از تحصیل

هزینه تحصیل سالیانه 15-7 هزار یورو

 

از عمده مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی می توان مدارک زیر را عنوان کرد:

 • تمکن مالی کافی جهت تحصیل
 • مدرک زبان آلمانی B1 جهت ورود مستقیم (یا آیلتس 6) و یا A2 جهت پذیرش مشروط
 • مدرک تحصیلی اتمام دوره دبیرستان و ریز نمرات
 • قبولی در آزمون ورودی در برخی رشته ها مثل رشته های هنر
 • مدارک هویتی
 • عکس 4*3
 • گواهی عدم منع تحصیل
 • فیش شهریه دانشگاهی
 • بیمه نامه

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

زمینه مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، در دانشگاه های خصوصی و دولتی فراهم است. مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز روشی سریع جهت ورود به بازار کار اتریش و اخذ اقامت این کشور می باشد. با وجود این که کشور اتریش، ویزای جستجوی کار را به متقاضیان کار در کشور اتریش اعطا می نماید، اما برخی تمایل به تحصیل و گذراندن دوره های تحصیلات کارشناسی ارشد در این کشور دارند تا پس از آن وارد بازار کار شوند. چرا که از این طریق، شانس و تخصص آن ها برای ورود به بازار کار و کسب شغل و درآمد مناسب افزایش می یابد. طول دوره کارشناسی ارشد در اتریش حدود 2 سال است و دانشجویان اجازه دارند 20 ساعت در هفته مشغول به کار پاره وقت باشند. در جدول ذیل، شرایط مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های خصوصی و دولتی بررسی شده است:

 

انواع دانشگاه های اتریش

(در مقطع کارشناسی ارشد)

شرایط و مشخصات

دانشگاه های دولتی

شرایط سخت پذیرش (عدم پذیرش مدارک کارشناسی دانشگاه های آزاد و برخی دانشگاه های دولتی ایران)

نیاز به پذیرش در دانشگاه های معتبر کشور مبدأ

تحصیل به زبان آلمانی

مدرک زبان آلمانی حداقل  C1 (آیلتس 6.5)

هزینه پایین تحصیلی و تقریباً رایگان

دانشگاه های خصوصی

بدون شرایط سخت برای پذیرش

تحصیل به زبان انگلیسی

برگزارکننده دوره های زبان

تضمین کار پس از تحصیل

هزینه تحصیل سالیانه 15-10 هزار یورو

 

مدارک لازم جهت مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و پذیرش دانشگاه های آن عبارتند از:

 • مدرک تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات
 • مدرک قبولی شخص در دانشگاه دولتی در کشور خود
 • مدرک زبان (B1 یا C1 آلمانی یا آیلتس 6.5)
 • تمکن مالی کافی
 • مدارک هویتی
 • عکس 4*3

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع دکتری

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع دکتری نیز عموماً رایگان است و حتی همراه با فاند و بورسیه تحصیلی می باشد. شرایط پذیرش دکتری در اتریش، سخت تر از مقطع لیسانس و فوق لیسانس می باشد و دانشجو نیاز به یافتن استاد راهنما و سوپروایزر قبل از پذیرش دارد. بدین منظور باید مقالات و پروژه های تحقیقاتی اساتید دانشگاه های اتریش را چک کرده و تطابق و نزدیکی آن ها با مقالات و تحقیقات خود را ارزیابی کنید. سپس رزومه و پروپوزال خود را برای استاد راهنمای مورد نظر ارسال نمایید. یکی از مراحل مهم در مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع دکتری، مصاحبه دانشجو با استاد راهنما می باشد. زیرا طی این مصاحبه، هدف و انگیزه خود از تحصیل در اتریش را بیان کرده و نتیجه همکاری وی با استاد راهنما مشخص می شود. توصیه می شود در این مرحله، در خصوص فاند و حقوق دانشجو از پروژه مشترک وی با استاد راهنما صحبتی به میان نیاید.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع دکتری، از روش هاییست که بر خلاف تحصیل در سایر مقاطع پیشین، امکان اخذ اقامت این کشور برای دانشجو وجود دارد. زیرا شخص دانشجو در حین تحصیل، مشغول به کار تمام وقت (40 ساعت در هفته) می شود و پس از پایان تحصیل نیز، فرصت اشتغال در مراکز مختلف را دارد.

جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری، مدارک مختلفی مورد نیاز است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود:

 • مقالات علمی بین المللی و مرتبط با رشته تحصیلی
 • آیلتس 7 یا مدرک زبان آلمانی C1 یا C2
 • مدرک کارشناسی ارشد و کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • شرکت در برخی آزمون ها برای رشته های خاصی مثل GRE، GMAT

با توجه به نقش بسزای مدرک زبان آلمانی و تأثیر آن در اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور اتریش، به متقاضیان مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل پیشنهاد می شود که محصول بی نظیر مؤسسه ملک پور را در این زمینه تهیه نموده و موفقیت خود در کسب مدرک زبان آلمانی را تضمین نمایند. این بسته آموزشی با استفاده از به روزترین متدهای آموزشی جهان، زبان آلمانی را در کوتاه ترین زمان ممکن و به مؤثرترین شیوه آموزش می دهد.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

آموزش سریع زبان آلمانی

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل به همراه بورسیه تحصیلی

اخذ بورسیه تحصیلی و دریافت کمک هزینه تحصیل همیشه از روش هایی می باشد که بدون هزینه زیادی می توان از این طریق مهاجرت کرد. مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل به همراه بورسیه تحصیلی از کم هزینه ترین راه های مهاجرت به اتریش می باشد و البته باید توجه شود بورسیه تحصیلی متقاضیان زیادی دارد و اکثر سهمیه های بورسیه به شدت رقابتی می باشند و تنها دانشجویان با رزومه های عالی امکان اخذ بورسیه دارند. اکثر بورسیه های تحصیلی نیز در مقطع دکترا وجود دارند و بورسیه های مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار محدود تر می باشند. با توجه به اینکه اخذ بورسیه کاملا بستگی به رزومه شخص دارد به همین جهت توصیه می شود اشخاصی که از رزومه مناسبی برخوردار می باشند و سطح زبان بالایی دارند به صورت آنلاین در جستجوی موقعیت های بورسیه باشند و بورسیه هایی که به شرایط آنها مناسب است را درخواست دهند. مرجع بورسیه های تحصیلی در کشور اتریش وب سایت www.grant.at می باشد که اکثر بورسیه های تحصیلی این کشور در این وب سایت مشخص شده اند و می توانید با مشخص کردن کشور مبداً و رشته تحصیلی بورسیه های مختلف را مشاهده بفرمایید. اکثر بورسیه ها نظیر بورسیه های دولتی، بورسیه های خصوصی و بورسیه های اراموس و.. در این وب سایت مشخص شده اند. برخی بورسیه های تحصیلی اتریش شامل موارد زیر می شود:

 • Scholarships for the Vienna PhD School of Informatics
 • SME (Small and Medium-Sized Enterprise) Innovation Associate - Funding for PhDs
 • Vienna Biocenter (VBC) PhD Programme in Molecular Life Sciences
 • Vienna Graduate School of Population Genetics
 • Vienna Quantum Fellowships (CoQuS)
 • Webster University Vienna Scholarships

برخی از مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورسیه تحصیلی در اتریش عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی قبلی (لیسانس، فوق لیسانس، دیپلم)
 • پایان نامه ارشد
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • حداقل 2 توصیه نامه معتبر
 • مدرک زبان
 • اسکن پاسپورت
 • ریز نمرات مقاطع اشاره شده
 • پروپوزال

یکی از خدمات ارزنده مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) که به صورت رایگان عرضه می شود، ارزیابی شرایط دانشجویان و متقاضیان مهاجرت تحصیلی جهت دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه های مختلف می باشد. متقاضیان مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل می توانند با وارد کردن اطلاعات خود در فرم ذیل، شرایط خود را جهت دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه ها و کشورهای مختلف بررسی  نمایند.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

فرم درخواست ارزیابی اخذ بورسیه 

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

یکی از دلایلی که وین، بیش از 10 سال به عنوان برترین شهر دنیا شناخته می شود، کیفیت فوق العاده بالای زندگی در کنار هزینه های متوسط این شهر می باشد. مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، هزینه های مختلفی دارد که شهریه دانشگاه، هزینه سفر و مهاجرت و هزینه های زندگی در کشور اتریش از عمده هزینه های آن می باشند. تحصیل در کشور اتریش، تقریباً رایگان می باشد. اما به منظور تأمین هزینه های زندگی در اتریش، لازمست که متقاضیان مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل مبلغی را در حساب بانکی خود داشته باشند و گواهی آن را جهت اثبات تمکن مالی، به سفارت تحویل دهند. متوسط هزینه زندگی دانشجویی در کشور اتریش بین 900 الی 1200 یورو در ماه می باشد که دانشجو می تواند بخش زیادی از این هزینه را با کار دانشجویی تأمین نماید. البته باید به این نکته دقت کند که بدون دانش زبان آلمانی، شانس اشتغال در کار دانشجویی پایین می باشد. برخی از هزینه های زندگی در اتریش در قالب جدول ذیل نمایش داده شده است.

 

اقلام و خدمات

قیمت

یک وعده غذایی

12 یورو

قهوه

3 یورو

پنیر

1 یورو

نوشابه

2 یورو

شیر

1.8 یورو

12 عدد تخم مرغ

3 یورو

1 کیلو برنج

1.8 یورو

1 کیلو مرغ

10 یورو

آب معدنی

2 یورو

 

یکی از مهمترین بخش های هزینه زندگی دانشجو در کشور اتریش، مربوط به بخش مسکن و محل اقامت وی می باشد که تقریباً دو سوم هزینه های یک دانشجو را شامل می شود. دانشجویان می توانند با رزرو خوابگاه های دانشجویی که به صورت اشتراکی یا شخصی می باشد و یا اجاره گروهی منزل، هزینه کمتری بابت محل سکونت خود پرداخت نمایند. در جدول ذیل، هزینه های مربوط به انواع واحدهای مسکونی برای متقاضیان مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل گردآوری شده است:

 

محل اسکان

اجاره بها

خوابگاه دانشجویی شخصی

460 یورو در ماه

خوابگاه اشتراکی

370 یورو در ماه

مسکن در مرکز شهر

700 الی 1500 یورو

مسکن در حومه شهر

500 الی 700 یورو

هتل

50 الی 200 یورو هر روز

 

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، هزینه های تحصیل در کشور اتریش به دو صورت می باشد. تحصیل در دانشگاه های دولتی، تقریباً رایگان است و سالیانه تنها 800 یورو برای ثبت نام اخذ می شود. شهریه ها در دانشگاه خصوصی بستگی به مقطع و رشته تحصیلی دارد. در برخی رشته ها نظیر مدیریت و تجارت، هزینه های تحصیل بین 12 الی 14 هزار یورو در سال می باشد و در رشته هایی نظیر پزشکی ممکن است به 20 هزار یورو در سال نیز برسد.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و کار دانشجویی

دانشجویانی که از طریق تحصیل وارد کشور اتریش می شوند، مثل اکثر کشورها می توانند همزمان با تحصیل به کار دانشجویی نیز بپردازند. باید توجه داشت که دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، اجازه کار پاره وقت دارند و تنها ساعاتی از روز می توانند مشغول به کار باشند. این میزان ساعات کاری در مقاطع مختلف متفاوت است. دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می توانند تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. دانشجویان مقطع دکتری در کشور اتریش اجازه 40 ساعت کار در هفته را دارند که تمام وقت محسوب می شود.

به منظور پرداختن به کار دانشجویی، باید قرارداد کاری دانشجو مشخص شده و ساعات کار وی در آن ذکر شود. مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل دارای این مزیت می باشد که دانشجو بر خلاف سایر کشورها می تواند در صورت تأیید اداره کار، حتی بیش از ساعات مشخص شده در قانون نیز مشغول به کار شود.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و بررسی ویزای همراه

یکی از مهمترین موضوعات برای متقاضیان مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، امکان بردن همراه است. بسیاری از افراد متأهلی که قصد مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل دارند، خواستار آن هستند که همسر و فرزندان خود را نیز به همراه خود داشته باشند. در کشور اتریش، بر خلاف کشورهایی نظیر دانمارک و استرالیا، امکان درخواست همزمان جهت ورود شخص دانشجو و همراهان وی وجود ندارد. بنابراین شخص دانشجو باید چند ماه بعد از ورود خود به خاک کشور اتریش، درخواست ورود خانواده خود را نیز بدهد که البته همواره با این درخواست موافقت می شود. این فاصله زمانی حدود 4 ماه که بین ورود شخص دانشجو و خانواده وی به کشور اتریش وجود دارد، یکی از دغدغه ها و چالش های افراد متقاضی مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل می باشد.

نکته قابل توجه دیگری که در خصوص همراه وجود دارد، اجازه اشتغال وی در این کشور می باشد. در کشور اتریش، همراه از ابتدا اجازه اشتغال به کار ندارد ولی با یافتن کار و تأیید اداره کار این کشور می تواند مشغول به کار شود. تحصیل فرزندان در اتریش حتی در صورتی که ویزای والدین آن ها از نوع دانشجویی باشد، به صورت رایگان است و از تمامی خدمات درمانی و تحصیلی بهره مند می باشند. همچنین ماهیانه به آن ها مبلغی حدود 400 یورو حقوق داده می شود. یادآوری می شود که طبق قانون اتریش، همراه شامل همسر و فرزندان مجرد کمتر از 18 سال می شود.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و معرفی دانشگاه های برتر اتریش

دانشگاه های اتریش از بهترین دانشگاه های اروپا می باشند و از سطح علمی و رتبه جهانی خوبی برخوردارند. به همین دلیل، افراد زیادی خواستار مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل هستند. کشور اتریش به خصوص در رشته هایی نظیر حقوق، موسیقی، معماری، روان شناسی بسیار قوی بوده و در این رشته ها دارای دانشگاه ها و دوره های مثال زدنی می باشد. تحصیل در رشته موسیقی در شهر موسیقی جهان، آرزوی هنرمندان بسیار زیادیست. در این بخش از مقاله مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، سعی شده است که دانشگاه های کشور اتریش به ترتیب رنک جهانی و رتبه مشخص شوند. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که دانشگاه های جهان بر اساس پروژه های تحقیقاتی و مقالات، رتبه بندی می شوند. بنابراین دانشگاه های خصوصی به علت تمرکز بیشتر بر جنبه عملی دروس و کمتر پرداختن به بخش پژوهشی و مقالات علمی، دارای رتبه پایین تری نسبت به برخی دانشگاه های دولتی خواهند بود. در جدول ذیل، رتبه بندی دانشگاه های دولتی کشور اتریش به ترتیب مشخص شده است.

 

نام دانشگاه

شهر

رتبه کشوری

رتبه جهانی

دانشگاه وین

(Universität Wien)

وین

1

115

دانشگاه فنی وین

(Technische Universität Wien)

وین

2

507

دانشگاه اینسبروک

(Universität Innsbruck)

اینسبروک

3

549

دانشگاه فنی گراتس

(Technische Universität Graz)

گراتس

4

576

دانشگاه کارل-فرانزس گراتس

(Karl-Franzens-Universität Graz)

گراتس

5

791

دانشگاه اقتصاد و تجارت وین

(Wirtschaftsuniversität Wien)

وین

6

871

دانشگاه یوهانس کپلر لینز

(Johannes Kepler Universität Linz)

لینز

7

922

دانشگاه منابع طبیعی و علوم زندگی وین

(Universität für Bodenkultur Wien)

وین

8

1443

دانشگاه آلفا آدری کلاگنفورت

(Alpen-Adria-Universität Klagenfurt)

کلاگنفورت

9

1450

دانشگاه پزشکی وین

(Medizinische Universität Wien)

وین

10

1481

 

همانطور که گفته شد در دانشگاه های خصوصی بیشتر بر جنبه عملی دروس تأکید می شود. از همین روی، رتبه بندی دانشگاه های خصوصی اتریش را در جدولی جداگانه نمایش داده ایم.

 

نام دانشگاه

شهر

رتبه کشوری

رتبه جهانی

MCI Management Center Innsbruck

اینسبروک

27

4232

Fachhochschule Kärnten

 

30

4717

FHWien der WKW

وین

33

5291

Fachhochschule Wiener Neustadt

وینر نوستاد

34

5297

IMC Fachhochschule Krems

 

35

5306

MODUL University Vienna

وین

38

5801

Webster Vienna Private University

وین

39

6037

Paracelsus Medizinische Privatuniversität

سالزبورگ

40

6176

Private Pädagogische Hochschule der Diözese Linz

لینز

43

6599

Anton Bruckner Privatuniversität

لینز

44

6694

 

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی اتریش

از مهمترین مراحل جهت مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، اخذ ویزای تحصیلی این کشور می باشد. تا این بخش از مقاله به معرفی دوره های تحصیلی و دانشگاه های کشور اتریش و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش هر یک پرداختیم. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، مرحله اخذ ویزای تحصیلی مهم ترین مرحله جهت مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل می باشد. سفارت کشور اتریش سخت گیری های زیادی برای صدور ویزای تحصیلی دارد و همین امر نیز، بسیاری از مؤسسات را در جهت تغییر نظر و رویه دانشجویان متقاضی مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل سوق می دهد. مؤسسه حقوقی ملک پور با استقرار دفتر خود در شهر وین و بهره مندی از وکلای متخصص و با تجربه در این زمینه، در کنار شما متقاضیان عزیز در مسیر دستیابی و موفقیت در اخذ ویزا جهت مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل می باشد. با مراجعه به لینک ذیل می توانید مدارک مستند گواه بر ادعای این مؤسسه را مشاهده نمایید.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

گالری ویزاها

 

لیست مدارکی که لازمست جهت دریافت ویزای تحصیلی و مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل ارائه دهید شامل موارد ذیل می باشد:

 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • مدرک دیپلم 12 ساله شخص
 • تصویر پرسنلی
 • گواهی پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • انگیزه نامه یا SOP تحصیل در اتریش
 • ریز نمرات آخرین سال تحصیلی
 • تکمیل فرم ثبت نام
 • فیش پرداختی شهریه دانشگاه
 • مدرک زبان مورد نیاز
 • بیمه مسافرتی تا 30 هزار یورو
 • تمکن مالی کافی جهت تأمین هزینه های تحصیل و زندگی

مؤسسه حقوقی ملک پور با گردآوری ویدئو بسیار جامع و کاملی، تمامی نکات در خصوص پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی اتریش را برای شما فراهم کرده است. شما می توانید با تهیه این ویدئو از لینک زیر، اطلاعات خود را در این خصوص افزایش داده و احتمال وجود نقص در مدارک خود و ردی ویزای تحصیلی را کاهش دهید.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

اپلای و ویزای تحصیلی اتریش

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و موقعیت کار پس از تحصیل

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، یک روش شناخته شده برای مهاجرت به این کشور می باشد اما به تنهایی نمی تواند موجب اخذ اقامت کشور اتریش شود. یکی از موضوعات مهم و قابل توجه برای افرادی که تقاضای مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل دارند، موضوع وضعیت کار پس از تحصیل در این کشور می باشد. معمولاً متقاضیان مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، تمایل به انجام کار دانشجویی جهت کاهش هزینه های زندگی خود و یا زمینه سازی برای اشتغال خود در این کشور دارند. بدین ترتیب آن ها می توانند از این طریق، تجربه لازم در خصوص کار در کشور اتریش را بدست آوردند و راحت تر از دیگران، پس از پایان تحصیلات خود در کشور اتریش، مشغول به کار شوند. لینک ذیل، اطلاعات مفیدی در خصوص کاریابی در اتریش در اختیار شما سروران قرار می دهد.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

کاریابی در اتریش

 

بررسی نرخ بیکاری یک کشور، می تواند اطلاعات مفیدی در خصوص وضعیت کار یک کشور در اختیار شما قرار دهد. کشور اتریش با نرخ پایین بیکاری، یکی از بهترین گزینه های مهاجرت تحصیلی می باشد. دولت اتریش به دانشجویان فارغ التحصیلان دانشگاه های اتریش، تا 1 سال اجازه کاریابی در کشور اتریش را می دهد.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

معمولاً هدف اصلی بسیاری از متقاضیان تحصیل در کشور اتریش، مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل هستند و مایل به زندگی و کار در کشور اتریش و اخذ اقامت و تابعیت آن پس از پایان تحصیلات می باشند. همانطور که قبلاً نیز اشاره شد از طریق تحصیل در کشور اتریش، نمی توان اقامت این کشور را اخذ کرد. برای این منظور، شخص متقاضی باید در بازه زمانی یک ساله که دولت اتریش در اختیار وی قرار می دهد، در جستجوی کار بوده و پس از اخذ پیشنهاد کاری و اشتغال، اقامت خود را از تحصیلی به کاری تغییر دهد. نکته جالب توجه این می باشد که در صورت تأمین مالیات و بیمه، می توانید مدت زمان 12 ماهه برای کاریابی در کشور اتریش را تمدید نمایید.

اکثر دانشجویان، اقامت خود را پس از اتمام تحصیلات به اقامت کاری تبدیل می نمایند. برخی نیز سایر روش های اخذ اقامت نظیر ازدواج و سرمایه گذاری را برای دریافت اقامت اتریش در پیش می گیرند. به طور کلی در عین اینکه مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در این کشور، منجر به اخذ اقامت نمی شود؛ اما یکی از بهترین روش های قانونی مهاجرت به اتریش است. دانشجویان متقاضی مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، در صورتی که پس از پایان تحصیلات خود بتوانند 5-3 سال بیمه و مالیات پرداخت کنند، می توانند اقامت این کشور را دریافت نمایند. جهت اخذ پاسپورت و تابعیت این کشور نیز می توانند درخواست خود را 1 سال پس از اقامت اعلام نمایند.

 

پاسخ به سئولات متداول در زمینه مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

پرسش: ✅تحصیل در اتریش رایگان است؟

پاسخ: تحصیل در دانشگاه های اتریش تقریباً رایگان است. به این معنا که از شما شهریه دریافت نمی کنند و فقط مبلغ کمی در سال برای هزینه های ثبت نام دریافت می کنند.

پرسش: ✅بدون مدرک زبان می توان در اتریش تحصیل کرد؟

پاسخ: در صورتی که شرایط خوبی داشته باشید می توانید با سطح پایینی از نمره زبان پذیرش بگیرید. در این حالت باید در کشور اتریش دوره زبان بگذرانید و پس از رسیدن به سطح مطلوب وارد دانشگاه شوید.

پرسش: ✅می توان از دانشگاه های اتریش بورسیه تحصیلی اخذ کرد؟

پاسخ: بورسیه تحصیلی معمولاً در مقطع دکترا اعطا می شود و شما باید رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و ... ارائه دهید.

پرسش: ✅پس از پایان تحصیل می توان در اتریش مشغعول به کار شد؟

پاسخ: پس از فارغ التحصیلی به مدت 1 سال به شما فرصت داده می شود تا در کشور اتریش به جستجوی کار بپردازید. در صورت یافتن کار پس از 5 سال می توانید اقامت دائم اتریش را کسب کنید.

 

_____________________ مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و سخن پایانی _____________________

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، یکی از بهترین روش های مهاجرت به اروپا می باشد. هزینه های پایین تحصیل، کیفیت بالای دانشگاه ها، شرایط مناسب کار پس از تحصیل، عدم وجود محدودیت های سنی جهت ادامه تحصیل در مقایسه با بسیاری از کشورها، امکان تحصیل بدون مدرک زبان و امکان بردن همراه و فرزندان همگی از نکات مثبت تحصیل در اتریش می باشد و این کشور را به یکی از بهترین نقاط اروپا جهت ادامه تحصیل تبدیل کرده است. از جمله نکات منفی تحصیل و زندگی در اتریش، می توان به مواردی نظیر عدم امکان بردن همراه به صورت همزمان، عدم اعطای اجازه کار از ابتدا به همراه و شرایط پذیرش سخت برای دانشگاه های دولتی اشاره کرد. بنابراین جهت مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل لازمست که اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل نموده و تمام جوانب را بسنجید. بدین منظور می توانید با مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس گرفته و در زمینه مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید. همچنین با استفاده از فرم تماس و تکمیل آن، می توانید درخواست خود جهت دریافت تماس ما با شما و دریافت مشاوره تلفنی رایگان را ثبت نمایید. علاوه بر این با درج سئوالات خود در بخش "ثبت پرسش" در انتهای مقاله، پاسخ مناسب را در سریع ترین زمان ممکن از مشاوران مؤسسه دریافت خواهید کرد.

ثبت پرسش
شقایق یزدانی
سلام ممنون از اطلاعات خوبی که دادید من قصد ادامه تحصیل در اتریش رو دارم میخواستم بدونم که برام امکان پذیر هست یا نه؟ 26 ساله هستم و لیسانس زبان انگلیسی دارم و تازه زبان آلمانی رو شروع کردم میتونم تو اتریش تحصیل رایگان داشته باشم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز سپاسگزاریم از الطافتان برای تحصیل در دانشگاه های ملی و رایگان اتریش یکی از شروط لازم قبولی و تحصیل در دانشگاه های سراسری ایران است. اگر دانشگاهی که در ایران تحصیل می کنید سراسری باشد شانساین را دارید که برای دانشگاه ملی وین اقدام نمایید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان توسط کارشناسان ما بررسی شود. موفق باشید.
مصطفی امینی
با سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیزان در موسسه خوب MIE. ممنون از مقاله بسیار خوبتون. ایا در مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع فوق لیسانس این امکان وجود داره که با همسر و فرزند همرمان اقدام کرد. و اینکه من لیسانسمو سال 87 گرفتم الان 37 سالمه میتونم برای ادامه تحصیل برای کشور اتریش اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز کشور اتریش جز کشورهای خوب اروپایی است که همچنان روی سن و گپ تحصیلی خیلی ستخت گیری نمی کند و با توجه به رزومه ای که می فرمایید بلی این امکان برای شما وجود دارد. درمورد همراه هم کشور اتریش همراه دارد ولی اینکه همزمان با خانواده بتوانید اقدام کنید بستگی به شرایط پرونده شما دارد البته اگر یک فاصله 2 تا 4 ماهه بین نفر اصلی و خانواده باشد شانس ویزا بالاتر است. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
سامان میر
سلام. من سوالی دارم در مورد این که ایا با مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل امکان این وجود دارد که هنگام تحصیل نوع اقامت خود را با اقامت کاری تغییر داد؟ مثلا کسی من را به عنوان نیروی متخصص در رشته ی فنی بپذیرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی ویزاهای تحصیلی قابلیت تغییر دارند و همین امر هم باعث شده است که خیلی ها ابتدا با ویزاهای تحصیلی مهاجرت کنند و سپس در محیط دنبال کار باشند. اگر کارفرما شما را بپذیر این امکان برای شما وجود دارد که ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر بدهید. موفق باشید.
ارين نامور
سلام. سوال داشتم در مورد اينكه ايا امكان اين وجود داره كه مهاجرت به اتريش از طريق تحصيل انجام بديم ولي بعدش با تخصصي كه داريم وارد بازار كار بشيم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی این امکان با توجه به اینکه ویزاهای تحصیلی قابلیت تبدیل دارند مهیاست. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.

مطالب مرتبط و مفید


مشاوره رایگان