مهاجرت به هلند از طریق ثبت شرکت

19 اسفند 1397 بدون نظر

کشور هلند در ۳ ژانویه ۲۰۰۸ یک سیستم امتیازبندی مهاجرتی را برای “افراد مستقل، صاحبان کسب و کار و سرمایه گذاران” معرفی کرد. البته یک چنین سیستم امتیازبندی پیش از آن در سال ۲۰۰۶ برای مهاجران “علمی” و “باکیفیت” به کار رفته بود. برنامه ویزای سرمایه گذاری هلند به “افرادی با وضعیت ارزش خالص بالا، صاحبان کسب و کار و سرمایه گذاران خارجی توجه دارد، به شرط این که متقاضی بتواند به ارزش اقتصاد هلند بیافزاید.

برای این که بتوانید شرکت خود را در هلند به ثبت برسانید، باید اطمینان حاصل کنید که اقامت تان در هلند بلامانع است. تحت قانون حوزه اتحادیه اروپا، اتباع کشورهای حوزه اتحادیه اروپا، حوزه اقتصادی اروپا و سوئیس اجازه زندگی و کار در هلند را دارند. در صورتی که از اتباع این نواحی نباشید، باید برای مجوز اقامت (MVV) و در برخی موارد، مجوز کار (TWV) هلند درخواست دهید.

 

حداقل مبلغ سرمایه لازم برای ثبت شرکت در هلند

هلند، مانند سایر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا، در صدد جذب سرمایه گذاران خارجی و افراد ثروتمند و باکیفیتی است که قصد اقامت در مرزهای این کشور و مهاجرت به هلند از طریق ثبت شرکت را دارند. بیشتر متقاضیان ویزای سرمایه گذاری که از کشورهای خارج اتحادیه اروپا می آیند، و شرایط خوداشتغالی را دارا هستند، باید حداقل ۳۵۵۶۰$ در هلند سرمایه گذاری کرده و به فعالیت های سرمایه گذاری مبادرت ورزند که اساسا در جهت منافع هلند است.

هرچند، به دلیل قواعد منعقده در معاهدات دوستی، شهروندان ایالات متحده آمریکا و ژاپن لازم است که تنها ۵۹۳۹$ در یک کسب و کار هلندی سرمایه گذاری کنند و از شرط “سودرسانی اساسی” مستثنی هستند.

 

ویزای Startup هلند برای کارآفرینان

از سال ۲۰۱۵، هلند یک مجوز اقامت به نام ویزای Startup ارائه می دهد. این مجوز اقامت یک ساله به طور خاص برای کارآفرینان بین المللی طراحی شده که در صدد راه اندازی کسب و کار خود در هلند هستند.

 

سیستم امتیازبندی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در هلند

متقاضی ویزای سرمایه گذاری هلند باید کسب و کار خود را بر طبق یک سیستم امتیازبندی ارزیابی کند تا اطمینان حاصل نماید که با الزامات مربوط به منافع هلند و ارزش آفرینی برای این کشور همخوانی دارد. متقاضی باید به حداقل ۹۰ امتیاز از مجموع ۱۰۰ امتیاز مربوط به این گروه تحت طرح امتیازبندی ویزای هلند دست پیدا کند.

امتیازات مربوط به ویزای سرمایه گذاری هلند تحت سه گروه اختصاص پیدا می کنند:

·        تجربه شخصی:

تحصیلات، تجربه کاری، درآمد سالیانه قبلی، برخورداری از تجربه کارآفرینی در سطح بالا، تجربه حاصل شده در کار با هلندی ها یا در کشور هلند؛

 

·        طرح تجاری:

 آنالیز بازار، سازمان و بودجه؛

 

·        ارزش آفرینی برای اقتصاد هلند:

نوآوری، خلق موقعیت های شغلی، سرمایه گذاری.

 

تحت این طرح، برای مثال اگر طرح تجاری کارآفرین به خلق پنج فرصت کاری جدید منجر شود، درخواست ۱۰ امتیاز دریافت می کند؛ فارغ التحصیلی در مقطع فوق لیسانس به طور خودکار ۳۰ امتیاز دارد؛ و طرح تجاری خوب ۲۰ امتیاز دارد.

 

جدول زیر این امتیازات را به طور خلاصه شرح می دهد:

گروه زیرگروه حداکثر امتیازات تفکیک گروه ها امتیازات
تجربه
(۳۰ امتیاز لازم است)
تحصیلات ۴۰ برای مثال، مقطع کارشناسی ارشد 30
کارآفرینی 35 برای مثال، مالک شرکت 30
به عنوان نیروی کار 10 برای مثال، به عنوان نیروی کار ارشد با سابقه کاری بیش از ۵ سال 9
کار در هلند 15 برای مثال، به عنوان ارباب رجوع در هلند 5
طرح تجاری
(۳۰ امتیاز لازم است)
چشم اندازهای اقتصادی 50 آنالیز بازار + ارباب رجوع + غیره 15
50 امتیاز فروش ویژه + بازاریابی + غیره 25
قیمت 10
سازمان 10 برای مثال، پشتیبانی 10
توجیه اقتصادی 40 سرمایه خصوصی بیش از 10000 یورو 15
فروش برای مثال بیش از 125000 یورو 10
نوآوری 40 برای مثال، امتیازنامه 20
ارزش آفرینی
(۳۰ امتیاز لازم است)
اشتغال زایی (برای افرادی غیر از متقاضی) 30 مناصب کاری کلی 2-0.5 5
      2-5 10
5-10 20
>10 30
حقوق بیش از 45000 یورو ۱-۳ 10
۳-۶ 20
۶< 30
سرمایه گذاری 30 دارایی بیش از ۵۰۰۰۰ یورو 10
دارایی بیش از 100000 یورو 20
دارایی بیش از 1000000 یورو 30

انتخاب قالب قانونی مناسب برای شرکت

پس از تصمیم گیری در مورد ثبت شرکت، نوبت به انتخاب ساختار کسب و کار و شرکتی می رسد که باید تحت آن فعالیت کنید. این ساختار تقریبا به دو گزینه تقسیم می شود: مسئولیت نامحدود و مسئولیت محدود. به طور کلی، تاسیس یک شرکت با مسئولیت نامحدود در هلند آسان تر و ارزان تر است ولی دارایی های شما و خانواده تان در صورتی که ورشکسته شوید یا علیه تان شکایتی صورت گیرد در معرض خطر قرار خواهد گرفت.


قالب حقوقی شرکت در هلند

قانون هلند قالب های حقوقی مختلفی چون شرکت تک نفره (eenmanszaak)، شرکت خصوصی با مسئولیت محدود (BV) یا یک شراکت کلی (VOF) باشد. تفاوت اصلی در مسئولیت شرکت شما در قبال بدهی ها و مالیات هایی که اعمال می شوند است. بیشتر افراد خود اشتغال و مستقل از شرکت های تک نفری استفاده می کنند.

بهتر است به منظور آگاهی از نوع شرکتی که با شرکت شما بهترین همخوانی را دارد از مشاوره دقیق و جامع از وکلای با تجربه بهره مند شوید.


ثبت در اداره ثبت تجاری هلند

پس از انتخاب ساختار شرکت و نگارش طرح تجاری اولیه (برای نوع بازاریابی، بازار هدف، سرمایه گذاری و نتایج قابل انتظار) ، می توانید شرکت خود را در هلند به ثبت برسانید.

صاحبان شرکت های نامحدود می توانند فرم مربوطه را (به زبان هلندی) برای ساختار شرکت هلندی خود تکمیل کنند و آن را به همراه مدارک شناسایی، شریک کاری (در صورت وجود) ، و سایر امور اداری لازم دیگر بر طبق فرم به KvK (اتاق بازرگانی هلند) ارائه دهند. کادر KvK شرکت شما را ثبت خواهند کرد و بابت این کار هزینه ای پرداخت خواهید کرد که بنا به منطقه و ساختار شرکت متفاوت است. این هزینه به طور سالیانه برای ابقا در ثبت پرداخت می شود.

راه اندازی شرکت هایی با مسئولیت محدود در هلند پیچیده تر است چون اساسا در حال خلق یک شرکت هستید. توصیه می شود در این رابطه حتما با یک متخصص صحبت و مشاوره داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که می توانید اسامی تجاری و فعالیت های متعددی را تحت یک ساختار تک به ثبت برسانید.


طرح تجاری

ثبت شرکت مراحل و تصمیمات کلیدی متعددی را می طلبد. فرایند ایجاد طرح تجاری شما را قادر می سازد تا دید کلی و بلند مدتی نسبت به کسب و کار خود داشته باشید و این امر به شما در درک تاثیر راه اندازی و ثبت شرکت کمک می کند.

در این مرحله، باید مواردی چون نام شرکت، مجوزها و بیمه ها، موقعیت مکانی و برنامه ریزی مالی را نیز در نظر بگیرید.


فرایند ثبت شرکت در هلند

فرایند ثبت شرکت در هلند در صورتی که کارهای مربوطه را خودتان انجام می دهید به این قرار است:

1- ابتدا فرمی را در صفحه فرم ثبت KvK پر می کنید. فرم های همه ساختارهای قانونی به هر دو زبان انگلیسی و هلندی قابل دسترسی هستند. می توانید صفحات را در کامپیوتر پر کنید و سپس آن ها را به هر دو زبان چاپ کنید. متن در کادرهایی که شرح آزاد می طلبد، مانند شرح فعالیت های شرکت، باید به زبان هلندی نیز ترجمه شود.


2- پس از تکمیل فرم، برای بازدید از شعبه KvK ناحیه خود در صفحه قرار ملاقات برنامه ریزی کنید.


3- پس از تنظیم قرار ملاقات در شرکت KvK باید مدارک زیر را ارائه دهید:

-    فرم تکمیل شده

-    پرداختی (معمولا ۵۰ یورو)

-    شناسه معتبر (پاسپورت، مجوز اقامت یا گواهینامه رانندگی هلندی)

-    جزئیات مربوط به نشانی شرکت و اطلاعات تماس (شامل اجاره نامه واقعی در صورتی که نشانی شرکت با نشانی محل سکونت تفاوت داشته باشد)

پس از ثبت، یک شماره شرکت منحصربفرد به شما اعطا خواهد شد که شماره KvK نام دارد که برای شرکت و کسب و کار تازه خود باید از آن در تمام صورت حساب ها و پست های خروجی استفاده نمایید.


انواع مالیات وارد بر شرکت در هلند

در صورت ثبت شرکت در هلند، باید برخی یا همه انواع مالیات زیر را پرداخت کنید:

-    BTW (VAT)

-    مالیات بر درآمد

-    مالیات بر پرداخت (در صورتی که کارمند دارید)


شرایط تمدید مجوز و الحاق خانواده

از جمله شرایط کلیدی تمدید مجوز این است که متقاضی نقش جاری و فعالی در شرکت و کسب و کار و سطح درآمد شخصی حداقل معادل سطح رفاهی داشته باشد که در حدود ۸۰۰ یورو در ماه است. برای الحاق همسر، شریک ها، و یا فرزندان زیر هجده سال به فرد کارآفرین، درآمد وی باید حداقل ۱۵۵۹ یورو در ماه باشد. 

 

پروسه ثبت شرکت در هلند و هچنین اخذ اقامت در این کشور ، روش نسبتا پیچیده ای است که حتما لازم است در این خصوص با دفاتر و وکلای معتبر در امر مهاجرت مشورت های لازم انجام گیرد.

 

 

ثبت پرسش