تحصیل پزشکی در ترکیه

11 آذر 1399 3 نظر

تحصیل پزشکی در ترکیهتحصیل پزشکی در ترکیه، هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه و مدارک و شرایط اخذ پذیرش پزشکی در کشور ترکیه در این نوشتار به صورت مبسوط و کاملاً تخصصی مورد تحلیل و بررسی علمی قرار خواهد گرفت. آیا با تحصیل پزشکی در ترکیه می توان اقامت و تابعیت این کشور را دریافت نمود؟ شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی و مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه چه می باشد؟ آیا امکان تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون وجود دارد؟ هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه چقدر است؟ کشور ترکیه که در همسایگی ایران قرار دارد، با توجه به فاصله کم آن نسبت به ایران و تحولات اخیر، مورد توجه افراد برای مهاجرت قرار گرفته و به همین دلیل با توجه به اعتماد هموطنان عزیزمان به موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش)، عبارت "تحصیل پزشکی در ترکیه ملک پور" به یکی از پرتکرارترین سوالات در گوگل تبدیل شده است. این نوشتار به همت و با کوشش مشاورین مجرب موسسه حقوقی ملک پور و در راستای ارتقای سطح اطلاعات و دانش شما بزرگواران در زمینه مهاجرت از طریق تحصیل، تهیه و تدوین گردیده است و همواره سعی بر این بوده است که به تمامی سوالات شما در خصوص تحصیل پزشکی در ترکیه پاسخ داده شود. شما می توانید در صورت نیاز به دریافت اطلاعات تکمیلی، با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس حاصل فرموده و یا فرم تماس را کامل نمایید تا از خدمات مشاوره تلفنی رایگان متخصصین ما بهره مند گردید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید. عناوینی که در این نوشتار به آن ها می پردازیم شامل موارد زیر می شود:

 • شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه
 • برترین دانشگاه های پزشکی ترکیه
 • مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه
 • هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه 2020
 • هزینه های زندگی در ترکیه
 • شرایط تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی
  • دندانپزشکی
  • داروسازی
  • پرستاری
 • اخذ ویزای تحصیلی ترکیه
 • کار پزشکی در ترکیه
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل پزشکی در ترکیه
 • سخن پایانی درباره تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیهشرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

تقاضا برای مهاجرت به ترکیه، به علت هزینه های نسبتاً معقول زندگی در این کشور و نزدیکی با ایران از دو بعد فرهنگی و مکانی، در سال های اخیر به شدت در حال افزایش می باشد. به دلیل وجود سدی سترگ در ایران به عنوان کنکور در برابر متقاضیان رشته پزشکی، تحصیل در ترکیه در رشته های پزشکی و زیرشاخه های آن، بسیار مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است.

 

 • توضیحات موسسه ملک پور در زمینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

 

ناگفته نماند که متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه می بایست برای ورود به دانشگاه های این کشور نیز از سد آزمون ورودی عبور نمایند. دو نوع آزمون به نام آزمون های "SAT" و "YOS" به عنوان استانداردی برای ورود به دانشگاه های ترکیه وجود دارد. آزمون yos ترکیه در دو بخش شامل سوالات هندسه، هوش، ریاضی و بخش سوالات زبان ترکی برگزار می گردد. آزمون yos ترکیه نسبتاً در ترکیه فراگیرتر و برای اکثر دانشگاه ها قابل قبول می باشد. اما آزمون SAT در دو بخش ریاضی و زبان انگلیسی برگزار می شود. لازم به ذکر است که این آزمون به نسبت آزمون پیشین، بسیار دشوارتر می باشد. سطح سختی سوالات زبان انگلیسی در این آزمون بسیار بالا بوده و با قبولی در این آزمون، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه برای متقاضی مهیا می شود. این آزمون سالیانه در 4 نوبت برگزار خواهد شد. بنابراین تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون امکان پذیر نیست. طول مدت تحصیل پزشکی در ترکیه 6 سال می باشد. در طول مدت تحصیل پزشکی در ترکیه، سه ساله اول تحصیل به صورت تئوری و در خصوص علوم پایه، بالینی و آزمایشگاهی بوده و سه ساله دوم شامل شناخت داروها، تحقیق بر روی بیماری ها و درمان آن ها و همچنین کارورزی به صورت عملی می باشد. هر سال تحصیلی شامل دو ترم می شود که آغاز این ترم های تحصیلی در کشور ترکیه همانند ایران در دو ماه مهر و بهمن می باشد.

برترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه می توانند در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور، تجربه تحصیل پزشکی در ترکیه را کسب نمایند. دانشگاه هایی که رشته پزشکی را به متقاضیان ارائه می نمایند متعهد می باشند که تعداد زیادی از آن ها مورد تأیید وزارت بهداشت ایران می باشند. فهرست به روزرسانی شده دانشگاه های پزشکی مورد تأیید ایران هر ساله در اختیار علاقمندان قرار می گیرد. از جمله برترین دانشگاه های ترکیه که از رتبه و جایگاه بالایی در کشور برخوردار می باشند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe)، دانشگاه آنکارا، دانشگاه استانبول، مارمارا (Marmara)، آک دنیز (Akdeniz)، اژه، اگه (Ege)، قاضی و... .

فهرست کامل تری از اسامی دانشگاه های پزشکی ترکیه را می توانید در جدول ذیل مشاهده نمایید که توسط موسسه حقوقی ملک پور تهیه است.

 

رنگینگ جهانی

نام دانشگاه

رنکینگ کشوری

483

Istanbul Üniversitesi

3

782

Ankara Üniversitesi

5

819

Atatürk Üniversitesi

7

915

Hacettepe Üniversitesi

8

1197

Koç Üniversitesi

10

1276

Marmara Üniversitesi

11

1347

Ege Üniversitesi

12

1575

Gazi Üniversitesi

13

1921

Akdeniz Üniversitesi

20

2399

Baskent Üniversitesi

27

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه

چنان چه پیشتر عنوان شد، جهت تحصیل پزشکی در ترکیه قدم اول، ارائه نمره قبولی در یکی از آزمون های SAT و یا آزمون YOS ترکیه می باشد و برخلاف سایر کشورها اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه های این کشور، قدم اول نخواهد بود. متقاضی تحصیل پزشکی در ترکیه علاوه بر قبولی در آزمون ورودی، نیاز به ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی یا زبان ترکی خواهد داشت. مدرک معتبر در زبان انگلیسی می تواند آیلتس 6 به بالا (بسته به شرایط مورد نیاز هر دانشگاه) یا تافل نمره 80 به بالا باشد. منظور از مدرک معتبر در زبان ترکی نیز ارائه نمره قبولی در آزمون تومر (Tomer) می باشد. در صورت عدم ارائه مدرک زبان، متقاضی می تواند در دوره های یک ساله در دانشگاه منتخب خود شرکت نماید. سپس با اتمام دوره و دستیابی به سطح زبان مورد نظر می تواند تحصیل پزشکی در ترکیه را آغاز نماید. در ذیل این مطلب می توانید مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه و دریافت پذیرش را مشاهده فرمایید.

 

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه

ارائه مدارک هویتی معتبر؛ گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار، شناسنامه

ارائه مدرک زبان معتبر انگلیسی یا ترکی

ارائه کارنامه ها و ریز نمرات تحصیلی دبیرستان

ارائه دیپلم 12 ساله

ارائه مدرک YOS یا SAT

ارائه رسید پرداخت هزینه پذیرش

داشتن معدل بالای 18

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه 2020

هزینه تحصیل در یک کشور خارجی برای دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به خصوص تحصیل در رشته پزشکی (به دلیل طول دوره تحصیل) دارند، همواره موضوعیست که مورد توجه قرار گرفته و از اهمیت زیادی برخوردار است. جالب است بدانید که هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه در سال های اخیر به طرز چشمگیری افزایش داشته است. به طور مثال شهریه رشته پزشکی در دانشگاه دولتی حاجت تپه (در شهر آنکارا)، طی دو سال گذشته از رقم سالی 2 هزار لیر به شهریه 46 هزار لیر در سال برای رشته پزشکی به زبان انگلیسی رسیده است.

در حال حاضر هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه در سال 2020 مبلغی مابین 17 تا 25 هزار دلار در سال برای تدریس به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی می باشد. اما شهریه دانشگاه های دولتی با تدریس به زبان ترکی از 12 هزار لیر تا 25 هزار لیر متغیر است. در کشور ترکیه چیزی به نام آزمون سراسری برای ورود به دانشگاه ها وجود ندارد. هر دانشگاه، آزمون ورودی یعنی YOS مربوط به خود را برگزار خواهد کرد. متقاضی می تواند نتیجه آزمون ها را برای دانشگاه های مختلف بفرستد، اما مسئله اینجاست که مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت. هر دانشگاه برای آزمون ورودی خود هزینه ای حدود 200 تا 300 لیر دریافت خواهد کرد. این آزمون ها سالی یک بار و در یک بازه زمانی حدوداً 1 تا 2 ماهه (از ماه اردیبهشت) در کشور ترکیه برگزار خواهد شد. از آن جایی که آزمون هر دانشگاه در یک روز و در محل خود دانشگاه برگزار می شود؛ شخصی که قصد شرکت در آزمون YOS برای چندین دانشگاه دارد، می بایست طوری برنامه ریزی نماید که تاریخ امتحانات با یکدیگر تداخلی نداشته و وی بتواند در تمام آزمون ها و در شهری که دانشگاه مد نظر وی قرار دارد، برای شرکت در آزمون حضور یابد.

تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه

در این قسمت از مقاله تحصیل پزشکی در ترکیه، به هزینه های زندگی در این کشور خواهیم پرداخت. بدون شک برای زندگی در یک کشور خارجی می بایست یک برآورد نسبی و اولیه در خصوص هزینه های واجب و اولیه زندگی در آن کشور انجام داد. اولین نکته قابل توجه این است که هزینه های زندگی در ترکیه با توجه هزینه های رایج زندگی در هر کدام از شهرهای آن، بسیار متغیر می باشد. لازم به ذکر است که هر گونه کپی برداری از این نوشتار بدون ذکر منبع، فاقد ارزش بوده و امری غیر حرفه ای و غیر اخلاقی تلقی می گردد. جدول ذیل توسط مشاورین مجرب موسسه حقوقی ملک پور تهیه و جمع آوری شده و میانگینی از هزینه های زندگی در ترکیه را به نمایش درآورده است.

 

هزینه زندگی در ترکیه

قیمت به یورو

1 لیتر شیر

0.65 یورو

1 کیلوگرم برنج سفید

1.27 یورو

1 کیلوگرم پنیر محلی

4.93 یورو

1 کیلوگرم فیله مرغ

3.04 یورو

1 کیلوگرم گوشت قرمز

8.78 یورو

1 کیلوگرم سیب

0.71 یورو

1 کیلوگرم پرتقال

0.71 یورو

1 کیلوگرم موز

1.68 یورو

 

یکی از مهم ترین هزینه های زندگی در هر کشور، هزینه اجاره و خرید ملک و محل اقامت می باشد. هزینه اجاره و خرید ملک نیز در شهرهای مختلف ترکیه و حتی در نقاط مختلف یک شهر متفاوت است. جدول ذیل بر اساس میانگین هزینه ها در ترکیه تهیه شده است.

 

هزینه اجاره و خرید ملک در ترکیه

قیمت به یورو

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

208.86 یورو

اجاره آپارتمان یک خوابه در حومه شهر

133.24 یورو

اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر

365.06 یورو

اجاره آپارتمان سه خوابه در حومه شهر

225.78 یورو

خرید یک متر آپارتمان در مرکز شهر

785.36 یورو

خرید یک متر آپارتمان در حومه شهر

452.53 یورو

تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه

در مقاله زیر که به مربوط به موضوع مهاجرت به ترکیه می باشد، به روش های مختلف مهاجرت به ترکیه، هزینه لازم برای روش های مختلف مهاجرتی و هزینه کلی زندگی در کشور ترکیه اشاره شده است.

تحصیل پزشکی در ترکیه

مهاجرت به ترکیه

شرایط تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی

علاوه بر تحصیل پزشکی در ترکیه، دانشجویان می توانند در زیرشاخه های رشته پزشکی نظیر داروسازی، دندانپزشکی و پرستاری به ادامه تحصیل در ترکیه بپردازند. در این قسمت به طور مفصل، به شرح شرایط تحصیل در هر یک از رشته های یاد شده می پردازیم.

 • دندانپزشکی

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه همچون بسیاری از کشورها به مدت ۵ سال به طول می انجامد. این دوره به دو بخش دو و سه ساله تقسیم می شود که در دوره دو ساله اول، آموزش مطالب بیشتر به صورت تئوری بوده و دوره سه ساله شامل آموزش عملی می شود. امکان تحصیل در این رشته هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی وجود دارد. نحوه ورود به دانشکده های دندانپزشکی در ترکیه، همانند پزشکی می باشد. شهریه ها نیز کاملا متغیر بوده و هر دانشگاهی به صورت جداگانه آن را در هر سال اعلام خواهد نمود.

 • داروسازی

تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه همانند سایر رشته ها پس از کسب نمره قبولی در آزمون های YOS و یا SAT به زبان انگلیسی و ترکی امکان پذیر می باشد. تحصیل در رشته داروسازی در کشور ترکیه به مدت پنج سال به طول می انجامد. شهریه تحصیل بسته به نوع دانشگاه متفاوت می باشد. شهریه دانشگاه های دولتی از 500 دلار در سال و دانشگاه های خصوصی حتی تا 25 هزار دلار در سال متغیر است.

 • پرستاری

پذیرش در رشته پرستاری نیز بسته به نوع دانشگاه و زبان تدریس، نیازمند کسب امتیاز مد نظر دانشگاه در آزمون یوس یا ست می باشد. مدت زمان تحصیل در رشته پرستاری در ترکیه در دوره کارشناسی 4 سال است که شامل دوره های بالینی، مهارت های آزمایشگاهی و پزشکی و مراقبت از بیمار خواهد بود. شهریه دانشگاه ها در این رشته، از 6 تا 8 هزار دلار در دانشگاه های خصوصی متغیر می باشد.

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل در ترکیه

اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان می بایست حداقل دو ماه پیش از ورود به ترکیه، اقدام به اخذ ویزای دانشجویی نمایند. به این منظور متقاضی می بایست نامه پذیرش تحصیل پزشکی در ترکیه به همراه فرم تکمیل شده درخواست ویزای دانشجویی را به سفارت ترکیه واقع در ایران تحویل دهد. متقاضیان معمولاً پس از گذشت دو ماه می توانند ویزای خود را دریافت نمایند. در ادامه این مطلب، مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی ترکیه را مشاهده خواهید نمود.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای دانشجویی ترکیه

برگه پذیرش تحصیل پزشکی در ترکیه

گذرنامه با حداقل اعتبار 6 ماه

ارائه فرم درخواست ویزا

ارائه عکس پاسپورتی

ارائه رسید پرداخت هزینه های ویزا

ارائه رسید تمکن مالی

ترجمه مدارک تحصیلی و ریزنمرات

ارائه مدرک زبان معتبر

 

به طور کلی، اتباع ایرانی مجوز اقامت به مدت 90 روز در خاک کشور ترکیه را دارند. پس از آن برای تحصیل پزشکی در ترکیه و یا تحصیل در سایر رشته ها، تمامی دانشجویان می بایست برای اقامت بلند مدت خود مجوز لازم را داشته باشند. متقاضی می بایست درخواست برای کسب مجوز اقامت دانشجویی خود را ده روز پس از ورود به خاک ترکیه ارائه دهد. متقاضی که برای اولین بار برای اقامت دانشجویی اقدام می نماید، تا سی روز زمان خواهد داشت تا مدارک مورد نظر را برای اخذ اقامت دانشجویی تکمیل نماید. در ذیل این مطلب، لیست مدارک مورد نیاز برای درخواست مجوز دانشجویی در کشور ترکیه را مشاهده می نمایید.

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست مجوز اقامت در ترکیه

مدارک هویتی معتبر

عکس متقاضی (4 عدد)

بیمه درمانی (کاملا الزامی)

پذیرش دانشگاهی

رسید پرداخت برای اخذ مجوز اقامت

ارائه رضایت نامه والدین و گواهی تولد (برای افراد زیر سن 18 سال)

ارائه تمکن مالی برای مدت زمان اقامت در ترکیه

کار پزشکی در ترکیه

داشتن اجازه کار حین تحصیل برای متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه و اصولاً تمامی متقاضیان مهاجرت از طریق تحصیل بسیار حائز اهمیت می باشد؛ چرا که دانشجویان بین المللی می توانند از این طریق، حداقل بخشی از هزینه های تحصیلی و مخارج مربوط به زندگی خود را متقبل شوند. بزرگترین مانع برای اکثر دانشجویان بین المللی در کشور ترکیه، عدم داشتن تسلط کافی به زبان ترکی به عنوان مهم ترین ابزار برای ورود به بازار کار پزشکی در ترکیه می باشد. این مشکل برای تمامی دانشجویان رشته های پزشکی و زیرشاخه های آن نیز وجود دارد. دانشجویان این رشته ها طی دوران تحصیل برای کارورزی در بیمارستان ها نیز نیاز به یک تسلط حداقلی بر روی زبان ترکی برای ایجاد رابطه و تعامل با بیماران خواهند داشت. متقاضی برای ورود به بازار کار ترکیه، پس از طی دوران تحصیل نیاز به اخذ مجوز کار از وزارت کار و اتحادیه کارگری در ترکیه خواهد داشت. این مجوز در ابتدا یک ساله بوده و سپس برای مدت سه سال و بعد از آن برای شش سال تمدید می شود. پس از 8 سال کار در ترکیه، دیگر نیازی به تمدید مجوز کار در این کشور وجود نخواهد داشت. ذیل این مطلب نمودار نرخ بیکاری در کشور ترکیه طی یک دهه اخیر را مشاهده خواهید نمود. چنانچه ملاحظه می فرمایید نرخ بیکاری در این کشور بسیار بالا می باشد.

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

کار در ترکیه

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل پزشکی در ترکیه

در خصوص اخذ اقامت و تابعیت ترکیه باید گفت که صرفاً با تحصیل پزشکی در ترکیه، دریافت اقامت ترکیه و به تبع آن دریافت تابعیت و شهروندی در این کشور محقق نخواهد شد. به صورت کلی چنانچه فرد پس از گذراندن دوره تحصیلی و اخذ مدرک خود موفق به دریافت شغل شود، پس از چند سال کار کردن و پرداخت بیمه و مالیات در این کشور می تواند درخواست اقامت دائم خود را به اداره مهاجرت تسلیم نماید.

لازم است بدانید که دو تابعیتی در کشور ترکیه پذیرفته شده است. در نتیجه برای اخذ تابعیت این کشور، نیازی به ترک تابعیت فعلی خود نخواهید داشت. به عنوان یک قاعده کلی برای اخذ پاسپورت ترکیه، متقاضی می بایست به مدت پنج سال متوالی و در هر سال حداقل به مدت شش ماه، در این کشور به صورت دائم سکونت نماید. پس از طی این مدت و برای کسب شهروندی در کشور ترکیه، رعایت شرایط دیگری نیز لازم است. این شرایط عبارتند از:

تحصیل پزشکی در ترکیه

پاسپورت ترکیه

توصیه می شود پیش از هر اقدامی در امر خطیر مهاجرت، نسبت به شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه و دیگر کشورهای توسعه یافته در جهان آگاهی های لازم را کسب کرده و یا با تهیه و مشاهده ویدیوی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، شرایط خود را برای مهاجرت به تمامی کشور ها بررسی نمایید. این ویدئو توسط استاد استاد ملک پور تهیه و تولید شده است و با مشاهده آن، اطلاعات مهاجرتی شما تا سطح یک وکیل مجرب در این زمینه افزایش می یابد.

تحصیل پزشکی در ترکیه

در صورت تمایل به کسب اطلاع از شرایط کلی کار و کاریابی در کشورهای مختلف می توانید محصول بی نظیر گام به گام تا کار در خارج از کشور را تهیه نمایید. در این محصول، استاد ملک پور به توضیح دقیق و با جزئیات کاربردی ترین نکات در  خصوص کاریابی پرداخته اند. با مراجعه به لینک ذیل، اطلاعاتی در باب محتوای این محصول و نحوه تهیه آن به دست می آورید.

گام به گام تا کار در خارج از کشور


سوالات متداول راجع به تحصیل پزشکی در ترکیه

✅ آیا تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون ورودی امکان پذیر است؟

خیر؛ متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه می بایست در آزمون ورودی این رشته شرکت نمایند که در دو نوع YOS و SAT برگزار می شود. شرایط این دو آزمون متفاوت بوده و از جمله تفاوت های آن می توان به زبان آزمون اشاره کرد.

✅ آیا تحصیل پزشکی در ترکیه نیاز به مدرک زبان دارد؟

بله؛ داوطلبان تحصیل رشته پزشکی بایستی مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6 (تافل 80 به بالا) و یا مدرک قبولی در آزمون زبان ترکی تومر ارائه دهند. در غیر این صورت می توانند دوره یک ساله ای را در دانشگاه مورد نظر خود برای یادگیری زبان بگذرانند.  

✅ هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی سالیانه حدود 17 تا 25 هزار دلار هزینه دارد. در حالی که هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه بین 12 تا 25 هزار لیر می باشد.

✅ هزینه تحصیل رشته داروسازی و پرستاری در ترکیه چه مقدار است؟

شهریه تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه خصوصی ترکیه تا 25 هزار دلار در سال متغیر است. رشته پرستاری در دانشگاه های خصوصی این کشور نیز دارای هزینه 6 تا 8 هزار دلار در سال می باشد. 


____________ سخن پایانی درباره تحصیل پزشکی در ترکیه ___________

تحصیل پزشکی در ترکیه، مهاجرت از طریق تحصیل در کشور ترکیه، مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه در رشته پزشکی و هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه در این مقاله به تفصیل مورد بحث و بررسی علمی قرار داده شد. چنانچه ذکر نمودیم برای ورود به دانشگاه های کشور ترکیه می بایست از سد آزمون های ورودی آن گذر کرد. پس از آن حتی در دست داشتن نمره آزمون بالا نیز تضمین کننده پذیرش برای تحصیل پزشکی در ترکیه نخواهد بود؛ چرا که این فرآیند در ترکیه به خصوص در سال های اخیر به رقابت دشواری تبدیل شده است. هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی بدون آزمون در ترکیه بررسی شد. صرف تحصیل در این کشور، دستیابی به اقامت دائم و تابعیت ترکیه را امکان پذیر نخواهد کرد. دریافت اقامت و سپس تابعیت ترکیه منوط به ورود به بازار کار ترکیه و اشتغال در این کشور می باشد. برای ورود به بازار کار نیز لزوم تسلط به زبان ترکی، از بزرگترین موانع و مشکلات پیش روی متقاضیان است. نرخ بالای بیکاری در این کشور، مسیر پیش روی دانشجو برای یافتن شغل مورد نظر و تداوم اقامت در ترکیه را با مشکل مواجه خواهد کرد. بنابراین احتمال تبدیل تجربه تحصیل پزشکی در ترکیه به تجربه کار در این کشور پایین است. لذا به نظر می رسد که متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور از طریق تحصیل بهتر است که به بررسی شرایط خود برای تحصیل پزشکی در کشورهای انگلیسی زبان و مهاجرپذیر نظیر اتریش، آلمان، استرالیا و کانادا بپردازند که اقامت تحصیلی در آن، به نحوی منجر به کسب اقامت آن کشور می شود. علاوه بر این، با توجه به شهریه پزشکی دانشگاه خصوصی ترکیه و شرایط کار پزشکی در ترکیه، می توان تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه و اتریش را پیشنهاد کرد که از شرایط مساعد کار پس از تحصیل نیز برخوردارند. شما می توانید به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل پزشکی در ترکیه و دیگر کشورهای جهان، با موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) ارتباط برقرار نموده و از مشاوره تلفنی رایگان متخصصین مجرب ما بهره مند گردید. علاوه بر این با تکمیل فرم تماس می توانید درخواست دریافت تماس تلفنی و مشاوره رایگان نمایید. همچنین این امکان برای شما فراهم است تا در صورت داشتن سوال در ارتباط با این نوشتار، آن ها را در بخش "ثبت پرسش" با ما به اشتراک گذاشته و پاسخ را در کمترین زمان ممکن از مشاورین این مجموعه دریافت کنید.

امتیاز 5 از 5 ( 9 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
کیمیا کریمی
سلام وقت شما بخیر. می خواستم بدونم که برای تحصیل پزشکی در ترکیه حتما باید به زبان انگلیسی مسلط باشم؟ من زبان ترکی را خیلی خوب بلدم. برای همین می خواستم برم ترکیه. در ضمن می شه در مورد هزینه ها هم یکم برام توضیح بدید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای تحصیل در ترکیه موسسات و دانشگاهی هستند که شما انگلیسی تحصیل کنید اما چون پزشکی تحصیل می کنید و هدفتان طبابت در ترکیه باشد زبان بومی بیشتر به کمکتان می آید. در خصوص هزینه ها دوره های پیش پزشکی ترکیه 4 تا 5 هزار دلار هزینه ها متغییر است اما دانشگاه ها اگر خصوصی تحصیل کنید تا 19.000 دلار هم سالیانه هزینه دارند. پیشنهاد می کنم قبل هر اقدامی حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما برای کشورهای تاپ و رایگانی چون المان و فرانسه هم بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
علیپور
سلام و وقت بخیر ممنون از مقاله خوبتون میخواستم بدونم آیا برای تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان ترکی علاوه بر آزمون یوس، باید آزمون دیگه ای بدیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب خیر آزمون دیگری نخواهید داشت
صفدریان
سلام وقتتون بخیر باشه ممنونم از مقاله خوبتون در خصوص تحصیل پزشکی در ترکیه. میخواستم بدونم آیا بعد از آزمون یوس باید آزمون دیگه ای برای پذیرش پزشکی بدیم؟ و اینکه آیا مدرک دانشگاه های ترکیه در ایران مورد قبول هستند؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب ممنون از همراهی شما دوست عزیز خیر نیازی نیست آزمون دیگری بدهید در خصوص مدرک بعضی از دانشگاهها مورد قبول می باشد و بعضی خیر .برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.
مشاوره رایگان