مهاجرت و اقامت اروپا

18 اسفند 1397 بدون نظر

مهاجرت به اروپا رویایی وسوسه انگیز برای بسیاری از ایرانیان است. مهاجرت و دریافت اقامت اروپا بسیاری از جوانان را علاقه مند به زندگی و کار در اروپا نموده است. به همین جهت در طول سالهای گذشته بسیاری از ایرانیان به ویژه جوانان تلاش کرده اند تا از راه های مختلفی جهت مهاجرت به اروپا (به خصوص کشورهای عضو اتحادیه اروپا) اقدام کنند. 

البته در این زمینه باید به برخی نکاتی که برای بسیاری از افراد موجب ابهام و پرسش است، توجه داشته باشید. اینکه برای کدام کشورهای اروپایی باید ویزای شینگن تهیه کرد و کدام کشورها ویزای خاص خودشان را دارند و اینکه کدام کشورهای عضو پیمان شینگن، عضو اتحادیه اروپا هستند و برعکس کدام کشورهای عضو این اتحادیه در منطقه تحت پوشش ویزای شینگن قرار دارند.

امروزه خوشبختانه بیشتر کشورهای اروپایی هم عضو اتحادیه اروپا و هم عضو پیمان شینگن هستند. کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، ایتالیا، هلند، سوئد، بلژیک، دانمارک، یونان، اسپانیا و ... که شما با دریافت اقامت و بعدها شهروندی این کشورها براحتی می توانید نه تنها در سایر کشورهای عضو پیمان شینگن و اتحادیه اروپا بلکه جهت سفر توریستی به بسیاری از کشورهای دیگر جهان از جمله کانادا، استرالیا، ایالات متحده آمریکا، مکزیک، ژاپن، نیوزلند، اندونزی، مکزیک و بخش عمده ای از کشورهای آمریکای لاتین سفر کنید.

البته جای نگرانی درباره نحوه دریافت اقامت کشورهای اروپایی و تردد در این دو ناحیه (حوضه شینگن و اتحادیه اروپا) نیست چرا که در هر یک از کشورهای غرب، مرکز، شمال و یا جنوب اروپا که بتوانید اقامت دریافت کنید، عملا مشکل چندانی از لحاظ سفر به کشورهای دیگر قاره اروپا نخواهید داشت. به خصوص پس از دریافت تابعیت و گذرنامه آن کشور. اما با این وجود داشتن اطلاعات لازم در این زمینه می تواند به شما در جهت آشنایی هر چه بهتر با شرایط کشورهای اروپا کمک کند.


1) مهاجرت به کشورهای عضو شینگن و خارج از اتحادیه اروپا:

این دسته از کشورها عضو پیمان شینگن هستند ولی بنا به دلایلی به عضویت اتحادیه اروپا در نیامده اند. با این وجود اتباع این کشورها براحتی در کشورهای حوزه شینگن بدون هیچ محدودیتی تردد می کنند. این دسته کشورها عبارتند از:

·         نروژ

·         سوئیس

·         ایسلند


2) مهاجرت به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و خارج از شینگن:

این دسته کشورهای اروپایی هستند که به عضویت اتحادیه اروپا درآمده اند ولی عضو پیمان شینگن نیستند و برای سفر توریستی و یا دریافت ویزای اقامت و یا دانشجویی برای بسیاری از اتباع خارجی از جمله ایرانی ها، نسبت به کشورهای دیگر اروپایی بسیار راحت تر است. این کشورها ویزای خاص خود را دارند و اگر قصد دارید که در آینده جهت دریافت ویزای شنگن و یا اقامت در بهترین کشورهای اروپایی اقدام کنید، با دریافت ویزای کشورهای عضو اتحادیه اروپا خارج از پیمان شینگن راحت تر می توانید اقدام کنید. این کشورها عبارتند از:

·         انگلستان (در حال خروج از اتحادیه اروپا)

·         ایرلند

·         جمهوری قبرس (قبرس جنوبی)

·         بلغارستان

·         رومانی

·         کرواسی

هر یک از این کشورها ویزای خاص خود را صادر می کنند اما پلیس مرزی این کشورها همکاری تنگاتنگ و نزدیکی با پلیس کشورهای دیگر اروپایی در زمینه مهاجرت و مسائل امنیتی دارند. البته همانطور که اشاره کردیم افرادی که خواهان مهاجرت به اروپا و دریافت اقامت کشورهای اروپایی هستند، می توانند تا حدودی راحت تر جهت دریافت برخی از انواع ویزا اقدام کنند. البته این مسئله بستگی به شرایط فرد و همچنین کشور مورد نظر و حتی سیاست های مهاجرتی و صدور ویزا دارد.


3) مهاجرت به کشورهای اروپایی خارج از اتحادیه اروپا و شینگن:

این گروه هر چند بخش قابل توجهی از کشورهای شرق و جنوب شرقی این قاره را تشکیل می دهند اما هنوز به عضویت هیچ کدام از دو پیمان در نیامده اند. یعنی عضو اتحادیه اروپا نیستند و در عین حال جهت سفر به آنها نیازی هم به ویزای شینگن نیست و حتی سفر به برخی از آنها برای ایرانیان و اتباع کشورهای دیگر اروپایی کاملا آزاد است و نیازی به اخذ ویزای توریستی (جهت اقامت حداکثر تا سه ماه) در آن کشورها نیست.

این کشورها عبارتند از:

·         روسیه (عدم نیاز به ویزا برای ایرانیان)

·         صربستان (عدم نیاز به ویزا برای ایرانیان)

·         گرجستان (عدم نیاز به ویزا برای ایرانیان)

·         ارمنستان (عدم نیاز به ویزا برای ایرانیان)

·         ترکیه (عدم نیاز به ویزا برای ایرانیان)

·         بیلوروسی (روسیه سفید)

·         اوکراین

·         مولداوی

·         آلبانی

·         کوزوو

·         مقدونیه

·         بوسنی هرزگوین

·         مونته نگرو

البته بسیاری از این کشورها نیز تسهیلات زیادی برای اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین پیمان شینگن قائلند که همین مسئله هم نشان دهنده اهمیت مهاجرت و اقامت کشورهای اروپایی می باشد.

حال با این تفاصیل به راههای مهاجرت و دریافت اقامت کشورهای اروپایی می پردازیم. مهمترین و شاید بهترین راه های مهاجرت به اروپا در حال حاضر عبارتند از:


- مهاجرت به اروپا از طریق خرید ملک:

بسیاری از کشورهای اروپایی به دلایل مالی امکان خرید زمین و خانه برای اتباع خارجی را فراهم کرده اند. به این ترتیب که پس از طی مراحل قانونی لازم و پرداخت هزینه های اولیه براحتی می توانند اقامت آن کشور اروپایی را بدست آورند. البته این حالت شرایط خاص خود را دارد و چندان آسان نیست بطوری که در بیشتر کشورهایی که این موقعیت را فراهم کرده اند، باید ملک و خانه مورد نظر صدها هزار و یا گاهی بیش از یک میلیون یورو ارزش داشته باشد.

ممکن است کشور مورد نظر شما در اروپا پس از خرید ملک برای مدت محدودی اقامت به شما بدهد. یعنی اقامت موقت و پس از پایان آن دوره مجبور شوید خاک آن کشور را ترک کنید. یا در بسیاری از کشورهای اروپایی خرید ملک منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت نخواهد شد. بنابراین هنگام خرید خانه در اروپا باید دقت کرد و از مشاوره کارشناسان اروپایی کمک بگیرید.


- اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری:

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اروپا یکی از راه هایی است که از طریق آن می توانید اقامت دریافت کنید. به خصوص کشورهایی مانند اسلواکی که هم عضو اتحادیه اروپاست و هم عضو شینگن. کسانی که تمایل به مهاجرت به اروپا از طریق سرمایه گذاری را دارند می توانند براحتی جهت سرمایه گذاری در اینگونه کشورها اقدام کنند. برای مثال میزان سرمایه مورد نظر برای اسلواکی از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمتر است و شرایط مناسب تری جهت سرمایه گذاری و ثبت شرکت دارد. البته مسئله مالیات سالیانه و الزام به اینکه هر شش ماه حداقل یکبار باید به کشورهای عضو اتحادیه اروپا (ترجیحا کشور اسلواکی) سفر کنید نیز وجود دارد. در هر صورت می توانید با توجه به بیزینس پلن و میزان سرمایه گذاری مورد نظر و پس از مشورت به دفاتر مهاجرتی معتبر می توانید بهترین کشور و شرایط را انتخاب نمایید.


- اقامت اروپا از طریق تحصیل:

خوشبختانه یکی از مطمئن ترین و کم هزینه ترین روش های مهاجرت به اروپا، ادامه تحصیل و سپس کار در آن کشور است. بسیاری از کشورهای اروپایی به دلایل متعددی از جمله رشد سریع اقتصاد و صنعت، نیاز به نیروی کار جوان و تحصیلکرده، رشد منفی جمعیت و دلایل دیگر از اتباع تحصیلکرده کشورهای خارجی استقبال می کنند.

به خصوص اتباع خارجی که در این کشورها موفق به ادامه تحصیل و دریافت مدرک فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) و یا دکترا (PHD) شوند. بسیاری از شرکتها و کمپانی های بزرگ در اروپا با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی همکاری های نزدیکی دارند و براحتی از این طریق اقدام به جذب افراد تحصیلکرده خارجی می کنند.

خوشبختانه قوانینی در این کشورها وجود دارد که افرادی که تحصیلات خود را به پایان بردند می توانند ویزای خود را تبدیل به ویزای کار و یا اقامت آن کشور کنند. تاکنون از این طریق هزاران نفر موفق شده اند در کشورهای آلمان، سوئد، دانمارک، انگلستان، فرانسه، سوئیس و اتریش پس از پایان تحیلات خود موفق به پیدا کردن کار و اقامت در آن کشور شوند. البته برخی از دانشجویان خارجی پس از پایان دوره تحصیلات خود در کشورهای اروپایی، به کشورهای دیگری (از جمله کانادا و استرالیا) مهاجرت کرده ویا به کشور خود باز گشته اند.


- اقامت اروپا از طریق استخدام و کار:

برخی از کشورهای اروپایی به دلیل کمبود نیروی کار حرفه ای در برخی از حوزه های حساس، ممکن است هر چند سال یکبار اقدام به استخدام نیروی کار خارجی از داخل و یا خارج از اتحادیه اروپا کنند. طبیعتا در چنین شرایطی اولویت با کارگران، مهندسان و تکنیسین های دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد ولی در صورتی که این نیاز برطرف نشود، از کشورهای دیگر جهان از جمله کشورهای آسیایی، آمریکای لاتین و حتی از برخی کشورهای آفریقایی نیز ممکن است نیروی کار بپذیرند و پس از مدتی به آنها اقامت کشور داده شود. از جمله کشورهایی که در چند دهه اخیر برای مدتی اقدام به جذب نیروی کار کشورهای دیگر کرده اند می توان از آلمان، سوئیس، دانمارک و انگلستان را نام برد که در برخی رشته ها مانند کامپیوتر و IT (به خصوص برنامه نویسی و توسعه نرم افزار)، پرستاری، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، لوله کشی، جوشکاری و ... اقدام به جذب و استخدام تکنیسین ها و کارمندان خارجی کرده اند.


- مهاجرت به اروپا از طریق ازدواج :

ازدواج یکی از آسان ترین راه های جهت مهاجرت به اروپا و دریافت اقامت کشورهای اروپایی است. همانند بیشتر کشورهای جهان شما در صورت ازدواج یا یک تبعه اروپایی، براحتی می توانید پس از چند سال تابعیت آن کشور را اخذ کرده گذرنامه آن کشور را بدست آورید.

البته شرایط بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا حدودی فرق دارد به این ترتیب که برای مثال چنانچه شما از خارج از آلمان بخواهید با یک تبعه آلمانی ازدواج کنید، باید نه تنها وی بتواند ثابت کند که دارای درآمد کافی جهت گذران زندگی هر دو نفر است بلکه شما هم - که خارج از آلمان زندگی می کنید - در اولین فرصت باید جهت امتحان زبان آلمانی موسسه گوته آلمان اقدام کرده و مدرک زبان این موسسه را در حد A2 بتوانید بدست بیاورد. چرا که دولت آلمان از اتباع خارجی متقاضی مهاجرت به آن کشور انتظار دارد که پیش از ورود به آن کشور و دریافت اقامت آلمان حداقل مهارت های گفتاری و شنیداری را جهت زندگی در آن کشور داشته باشند. البته این مسئله به نفع متقاضیان مهاجرت به آلمان نیز هست.

البته برخی از کشورهای اروپایی دیگر چنین سخت گیری هایی در زمینه مدرک زبان و یا نشان دادن توانایی شغلی جهت ازدواج اتباع بیگانه ندارند و راحت تر می توان در صورت ازدواج با اتباع آنها به اروپا مهاجرت کرد. در ضمن به این نکته نیز توجه داشته باشید که مدارک ارائه شده توسط اشخاص جهت ازدواج با اتباع اروپایی باید کاملا صحیح و حقیقی باشند و ازدواج های صوری در کشورهای اروپایی مجازات در بر داشته و به هیچ وجه نیز توصیه نمی گردد.


جهت کسب اطلاعات کامل تر و انتخاب مناسب جهت مقصد مهاجرت به اروپا و حتی روشی که قصد دارید از طریق آن اقامت یکی از کشورهای اروپایی را اخذ نمایید ، مشاوره با یک دفتر مهاجرت معتبر می تواند تا حد زیادی از تلف شدن زمان و هزینه شما بکاهد تا در سریعترین زمان به بهترین نتیجه دلخواهتان دست یابید.

ثبت پرسش