روش های مهاجرت به مجارستان و اخذ اقامت

19 اسفند 1397 1 نظر

کشور اروپایی مجارستان یکی از بهترین مقاصد گردشگری و یکی از زیباترین کشورهای دنیا محسوب می شود. در واقع، مجارستان نه تنها شگفتی های طبیعی چون دومین دریاچه آب گرم دنیا را در خود جای داده، بلکه سازه های معماری اعجاب انگیزی چون سومین کلیسای بزرگ اروپا، بزرگ ترین کنیسه اروپا،  و دومین کاخ باروک بزرگ دنیا نیز در این کشور قرار دارند. همه این مکان های فرهنگی، در کنار غذاهای لذیذ و فرهنگ منحصربفرد این کشور، در کنار هم هر ساله میلیون ها توریست ها را به این کشور جذب می کنند.

کشور مجارستان در کنار صنعت توریسم غنی، نرخ جرم و جنایت پایین، دولت و جو سیاسی پایدار و جمعیت صلح دوستی دارد. در ادامه به راه های مهاجرت به مجارستان از طرق مختلف می پردازیم.

 

مهاجرت به مجارستان از طریق ازدواج

  در صورت ازدواج با یک شهروند مجار، درخواست اقامت برای این کشور تنها یک ماه طول می کشد. سه سال پس از عقد ازدواج، فرد می تواند برای اخذ تابعیت درخواست دهد.

 

مهاجرت به مجارستان از طریق ویزای کار

ازانجاکه مجارستان به اتحادیه اروپا پیوسته است، قوانین و مقررات آن در رابطه با مهاجرین کاری هر روز تغییر کرده و با قوانین اتحادیه اروپا هماهنگ می شود. اغلب اتباع کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند برای اقامت و کار در مجارستان به ویزا و مجوز کار نیاز دارند.

معمولا بخش اعظم فرایند بوروکراتیک این کار توسط کارفرما اداره و انجام می شود (که باید اسناد مختلفی چون مدارک دال بر قابلیت ها و گواهی سلامت فرد را به مراجع مهاجرتی ارائه دهد).

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار به این قرار است:

·   مجوز کار معتبر

·   موافقت اداره کار

·   اثبات وجود محل اسکان

 

فرایند درخواست تا ۲۵ روز طول می کشد و می تواند مراحل زیر را در برداشته باشد:

·   اولا، به درخواستی از محل کار نیاز است. شرکت استخدام کننده باید کار را در اداره کار مجارستان به مدت ۱۵ روز آگهی کند. به این ترتیب به اتباع مجارستانی بی کار فرصت داده می شود تا برای این موقعیت کاری درخواست دهند.

·   پس از طی شدن این ۱۵ روز، کارفرما می تواند از جانب نیروی کار برای اخذ مجوز کار درخواست دهد. پس از ۱۰ تا ۱۵ روز آینده مجوز کار اعطا خواهد شد.

·   پس از اعطاء مجوز کار، نیروی کار باید شخصا برای دریافت ویزای کار به کنسولگری مجارستان در کشور مبدا که در آن اقامت قانونی دارد مراجعه نماید.

مجوز کار و ویزای کار برای مدت دو سال صادر می شوند. هر دوی این اسناد در صورت تمایل نیروی کار برای ادامه اقامت در مجارستان و در صورتی که همچنان واجد شرایط باشد، قابل تمدید هستند.

 

مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل

دانشجویان بین المللی که در صدد اقامت در مجارستان به مدت بیش از ۹۰ روز هستند، به این منظور باید برای اقامت در این کشور باید برای ویزای تحصیلی بلند مدت مجارستان درخواست دهند.

شرایط ویزای تحصیلی مجارستان متفاوت است بنابرین لازم است که پیشاپیش اطلاعات لازم در این زمینه کسب شود. برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان باید در ابتدا از یک دانشگاه مجار پذیرش بگیرید. فرایند صدور ویزا معمولا در حدود یک ماه طول می کشد ولی می تواند طولانی تر هم شود بنابرین به منظور اجتناب از مشکلات احتمالی، هر چه زودتر اقدامات لازم را انجام دهید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان به این قرار هستند:

·   تایید پرداخت شهریه

·   نامه پذیرش از دانشگاه

·   پاسپورت که تا حداقل ۶ ماه پس از تاریخ ورود اعتبار دارد

·   کپی صفحه عکس دار پاسپورت

·   عکس پاسپورتی که بیش از ۶ ماه قدمت ندارد

·   تایید بیمه سلامت

·   تایید نشانی یا اسکان در مجارستان

·   اثبات وجود تمکن مالی کافی برای پوشش مخارج زندگی به صورت اظهارنامه بانکی

·   فرم درخواست ویزا

·   سه پاکت ممهور به نشانی متقاضی

پس از پشت سر گذاشتن وقت سفارت که معمولا بین ۴ تا ۶ هفته طول می کشد، فرایند ویزا معمولا ۱ تا ۴ هفته دیگر هم به طول می انجامد.

ظرف ۱۵ روز پس از ورود به مجارستان باید برای مجوز اقامتی درخواست دهید. این در مورد اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای خارج اتحادیه اروپا که در صدد اقامت بیش از ۹۰ روز در این کشور هستند صادق است.

 

مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری

برنامه مهاجرت سرمایه گذاری مجارستان به سرمایه گذاران خارجی این امکان را می دهد تا با سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی خاص مجارستان اقامت دائم این کشور را به دست آورند. این ارواق قرضه ویژه یک دوره حداقل پنج ساله دارند و توسط آژانس بدهی دولتی مجارستان صادر می شوند. صندوق بدهی ویژه دولت مجارستان تنها نهادی است که برای اداره وجوه سرمایه گذاری کارآفرینان خارجی در این اوراق قرضه واجد شرایط است.

برای استفاده از برنامه مهاجرت سرمایه گذاری مجارستان، سرمایه گذاران باید در سهام صندوق ویژه بدهی سرمایه گذاری کنند و حداقل مبلغ سرمایه گذاری به این منظور ۲۵۰۰۰۰ یورو است. قابل توجه است که سهام پس از طی دوره پنج ساله به طور ۱۰۰ درصد قابل بازپرداخت است و این تا حد زیادی برای سرمایه گذاران سودمند است.

برای سرمایه گذاری در صندوق ویژه بدهی، سرمایه گذاران علاقمند باید به بانگ یک رسید انتقال بانکی ۲۵۰۰۰۰ یورویی، یک توافق تعهد پرداخت امضا شده، یک کپی از پاسپورت سرمایه گذار، و شواهدی دال بر نشانی دائم سرمایه گذار ارائه دهند. پس از تایید درخواست، سرمایه گذار و خانواده وی مجوز اقامت پنج ساله می گیرند.

شایان ذکر است که بزرگ ترین امتیاز برنامه مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری این است یک ۶ ماه پس از اخذ مجوزهای اقامتی، سرمایه گذار و خانواده اش برای درخواست برای اقامت دائم مجارستان واجد شرایط هستند.

ازانجاکه سرمایه گذاران خارجی می توانند از امتیاز سریع اقامت دائم مجارستان برای خود و خانواده شان بهره مند شوند، مجارستان سریعا به مقصد درجه اولی برای سرمایه گذاری خارجی تبدیل می شود. افرادی که به اخذ ویزای اقامت مجارستان تمایل دارند باید به این منظور با وکلا و مشاورین متخصص مهاجرتی مشورت داشته باشند و در مورد مدارک ضروری و فرایند انجام کار مشاوره بگیرند.

ثبت پرسش
سعید عبدالهی
سلام ممنون از حمایت شما در مورد ویزای کاری سوالی داشتم.....بیشتر پرسش ایرانیها در مورد هزینه است ...لطفا در این مورد اطلاعاتی به ما بدهید ....چه مقدار هزینه برای اینجانب در پی خواهد داشت تا ویزای کاری مجارستان را به کمک شما بگیرم...

پاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز، با توجه به تنوع کشورها و انواع ویزاهای کاری، نرخ ثابتی وجود نداشته و با توجه به شرایط شما، کشور و نوع ویزا هزینه ها مشخص می شود. با دریافت مشاوره تلفنی، ابهامات برای شما دوست عزیز برطرف خواهد شد. لازم به ذکر است جهت اخذ ویزای کاری مجارستان، شما لزوماً باید پیشنهاد کاری از کارفرمای مجاری داشته باشید. * مانا باشید *