مهاجرت به روسیه

18 اسفند 1397 بدون نظر

شرایط اخذ اقامت روسیه

 

اداره مهاجرت روسیه قصد دارد از سیستم امتیاز دهی، مثل بسیاری از کشورهای اروپایی برای اعطای اقامت به مهاجرین استفاده کند. بر اساس پیش نویس این طرح  هر مهاجری که بخواهد اقامت روسیه را دریافت کند باید حداقل ۷۵ امتیازاز صد امتیاز کل را کسب کند.  بسیاری از کارشناسان نظر مثبتی به این طرح نشان داده اند و بر این اعتقادند که  این طرح روند صدور اقامت را  بسیار ساده تراز گذشته خواهد نمود .

از شاخصه هایی که برای ارزیابی متقاضیان کسب اقامت روسیه در نظر گرفته شده است می توان سن، میزان تحصیلات، سوابق کار مرتبط با رشته تحصیلی، دانش زبان روسی را نام برد.هر کدام از این معیارها دارای امتیازی می باشد که خود شخص هم پیشاپیش می تواند آنها راقبل از اقدام ارزیابی کند و شانس خود را برای موفقیت در این زمینه محاسبه نماید. این سند، توسط سرویس فدرال مهاجرت روسیه ارائه شده است وهدف آن تغییر برخی  سیاست های مهاجرتی روسیه است .این طرح به  تائید رئیس جمهورروسیه رسیده است.

طبق قوانین جدید مهاجرتی روسیه، مهاجران، با به دست آوردن ۷۵ امتیاز از ۱۰۰ امتیازکل، اقامت روسیه را دریافت خواهند نمود.  مثلا  جوانان زیر ۴۵ سال، اتوماتیک وار ۲۰ امتیازکسب می کنند چون روسیه کشوری است با جمعیتی پیر که نیاز به نیروی جوان دارد .در مورد سطح تحصیلات ۲۵ امتیاز دیگر نیز در صورت داشتن درجه ی دکتری علمی، ۲۰ امتیاز به آنها تعلق می گیرد که مدرک فوق لیسانس دارند و۱۵ امتیاز برای متقاضیان دارای مدرک لیسانس . داشتن دعوتنامه از کارفرما ۱۰ امتیاز، تسلط به زبان روسی ۱۰ امتیاز و داشتن بستگان درکشور روسیه نیز به ۵ امتیازخواهد داشت. پس شانس گرفتن اقامت روسیه برای یک جوان تحصیل کرده با مشخصات گفته شده، بالاتر ازافراد مسن و بدون تحصیلات است.

البته آمار نشان می دهد با وجود اینکه کشور روسیه سالانه به حدود هفتصد هزار نیروی کاری جدید نیاز دارد ولی به دلیل مشکلات عدیده در وضعیت کار و زبان و سیستم اداری سخت در کشور روسیه افراد کمی حاضرند وارد این چالش شوند وشانس خود را در بوته آزمایش برای کسب اقامت روسیه  قرار دهند.

اخذ تابعیت روسیه و سرمایه گذاری در این کشور

امروزه دریافت تابعیت روسیه برای سرمایه گزاران  امکان پذیر است اما فراهم نمودن مدارک لازم بسیارسخت و زمان براست .  بسیاری از بازرگانان خارجی حاضر به صرف چنین وقتی نمی شوند.  کشور روسیه تصمیم دارد تا این روند را برای سرمایه گذاران خارجی، آسانتر کند.

مدت زمان لازم جهت بررسی مدارک و صدور تابعیت روسیه هنوز کاملا مشخص نیست. البته میزان مبلغ سرمایه گذاری هم  تعیین نشده است. مخالفان این نظریه درکشور روسیه، معتقدند اگر حداقل میزان سرمایه گذاری برای کسب اقامت درروسیه پائین باشد سرمایه داران با خطر مشکوک بودن منابع مالی به منظور دریافت تابعیت روسیه  به کشور روسیه واردمی شوند زیرا در میان متقاضیان کسب اقامت روسیه از این طریق سرمایه گذاری تعداد شهروندان کشورهای غربی با سیستم سیاسی و اقتصادی پایداربسیارپایین است و بیشتر متقاضیان از شهروندان کشورهایی هستند که سطح زندگی و فضای تجاری نامطلوبی دارند.

در روسیه شرایط سخت گیرانه ای برای مهاجرین غیر قانونی دارد.کسانی که قوانین روسیه رانادیده بگیرند و به صورت غیر قانونی وارد کشور روسیه شوند حداقل تا سه سال و گاه تا ده سال  حق ورود به مرزهای روسیه را نخواهند داشت و اگر برگردند با محکومیت های شدید و زندان روبرو خواهند بود.

روسیه ازجمله کشورهایی است که بیشترین میزان مهاجرین را داراست که بیشتر آنها نیز کارگرانی هستند که از جمهوری های سابق می باشند.برای سالیان طولانی کنترل دقیقی بر مهاجرین و تخصص آنها وجود نداشت و به همین دلیل کارگران بسیار زیاد و نیروی متخصص بسیار کمی به این روسیه مهاجرت کردند .از این رواین کشور قصد دارد سیستم مهاجرت و اقامت روسیه را اصلاح کنند.

با وجود نیاز فراوان روسیه برای مهاجرت نیروی کار مجرب هنوز شرایط این کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی نامناسب است و با اقبال کمی روبرو بوده است.

ثبت پرسش