پرستاری کانادا

14 شهریور 1399 10 نظر

پرستاری کانادا

پرستاری کانادا، اخذ پذیرش پرستاری در کانادا و شرایط تحصیل و کار در کانادا در رشته پرستاری در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفته است. شرایط تحصیل پرستاری کانادا چیست؟ هزینه های تحصیل در رشته پرستاری کانادا چگونه می باشد؟ تحصیل پرستاری در کانادا به چه مدارک و آزمون هایی نیاز دارد؟ پرستاری کانادا یکی از پر تقاضاترین رشته ها جهت تحصیل می باشد و متقاضیان تحصیل در این رشته می توانند از بازار کار مناسب آن استفاده کرده و پس از اتمام تحصیل، مشغول به کار شوند. این شرایط کاری برای متقاضیان پرستاری کانادا در دوره های کار و تحصیل همزمان، بسیار مناسب تر بوده و امکان دریافت پیشنهاد و مجوز کاری در حین تحصیل، کسب درآمد بالا و اخذ اقامت کانادا در عرض 3 سال برای آنان فراهم می باشد. مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) با بیش از 15 سال سابقه در امر حقوق بین الملل و مهاجرت، آماده کمک به شما در خصوص پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی جهت تحصیل پرستاری می باشد. بدین منظور شما می توانید با شماره تلفن های مؤسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته و از مشاورین متخصص این مؤسسه، مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید. همچنین در صورت امکان می توانید فرم تماس را تکمیل نمایید تا جهت ارائه مشاوره تلفنی رایگان، با شما تماس گرفته شود. در مقاله پیش رو، موضوعات زیر به صورت تخصصی بررسی و تحلیل خواهند شد:

 • شرایط عمومی پرستاری کانادا
 • انواع پرستار در کانادا
 • شرایط ورود به رشته پرستاری کانادا
 • معرفی دانشگاه های پرستاری کانادا
 • مدارک لازم برای پذیرش در پرستاری کانادا
 • پرستاری کانادا و رشته های مرتبط
 • هزینه های تحصیل پرستاری کانادا
 • هزینه زندگی در کانادا
 • پرستاری کانادا و بررسی ویزای همراه
 • پرستاری کانادا و میزان حقوق پرستار
 • دریافت ویزای پرستاری کانادا
 • شرایط کار پس از تحصیل پرستاری کانادا
 • پرستاری کانادا و بررسی اخذ اقامت
 • اخذ اقامت دائم کانادا از طریق پرستار خانگی
 • سئولات متداول در زمینه پرستاری کانادا
 • پرستاری کانادا و سخن پایانی

پرستاری کاناداشرایط عمومی پرستاری کانادا

کشور کانادا یکی از کشورهای آمریکای شمالی می باشد که به عنوان دومین کشور وسیع جهان نیز شناخته می شود. این کشور در همسایگی ایالات متحده آمریکا قرار داشته و دارای طولانی ترین مرز مشترک زمینی با آن می باشد. جمعیت کشور کانادا در مقایسه با وسعت آن کم می باشد. از این رو نیاز به نیروی کار در رشته های مختلف در این کشور احساس می شود. از طرفی، ایجاد شرایط مطلوب زندگی، نرخ پایین بیکاری، سطح بالای آموزش و تحصیل در این کشور و سایر پارامترهای مثبت در کانادا، این کشور را به مقصدی مناسب برای مهاجرت تبدیل کرده است. زبان رسمی این کشور انگلیسی می باشد و در برخی از ایالت های آن مانند کبک، مردم به زبان فرانسوی مسلط بوده و صحبت می کنند. 

 

فایل تصویری مؤسسه حقوقی ملک پور در مورد مهاجرت پرستاران

فایل صوتی مؤسسه حقوقی ملک پور در مورد مهاجرت پرستاران

کانادا یکی از مقاصد اصلی و پرتقاضا جهت تحصیل و کار در رشته پرستاری می باشد. دلایل زیادی برای تقاضای زیاد پرستاری کانادا وجود دارد که از جمله آن می توان به محیط تحصیلی با کیفیت، شرایط ورود به بخش سلامت در کانادا و اعلام نیاز کشور کانادا به 60 هزار نیروی پرستار تمام وقت تا سال 2022 اشاره کرد. کشور کانادا به علت شرایط مساعد زندگی، کشور ایده آلی برای بسیاری از افراد از جمله پرستاران یا علاقمندان به تحصیل و کار در رشته پرستاری می باشد. پرستاری از زیر شاخه های رشته های علوم پزشکی می باشد و برای ورود به بازار کار، نیاز به شرایط خاص و گذراندن دوره های ویژه ای می باشد. بهترین مسیر جهت اشتغال به پرستاری در کشور کانادا، شرکت در دوره های آموزش پرستاری کانادا می باشد. گذراندن دوره های پرستاری کانادا در کالج های برگزارکننده کوآپ (CO-OP) پرستاری، امکان کار همزمان با تحصیل را برای دانشجو فراهم می کند و علاوه بر کسب درآمد، فرصتی طلایی برای کسب سابقه کاری و دریافت پیشنهاد کاری برای وی می باشد. در ادامه این مقاله، به جزییات بیشتری در خصوص تحصیل رشته پرستاری در کانادا و شرایط کار و تحصیل همزمان در رشته پرستاری کانادا خواهیم پرداخت. علاوه بر تحصیل، روش های دیگری مانند اخذ ویزای کاری برای مهاجرت پرستاران به کانادا و اشتغال در زمینه پرستاری کانادا وجود دارد. در این روش، پرستاران تحصیلکرده و مسلط بر زبان، به عنوان نیروی کار ماهر و از طریق اسکیل ورکر، برای مهاجرت به این کشور اقدام می نمایند. همچنین می توان از طریق برنامه های کاری استان های مخنلف و دریافت دعوتنامه از آن ها، به کشور کانادا وارد شد.

انواع پرستار در کانادا

در ابتدا و قبل از بررسی شرایط پرستاری کانادا باید به انواع مختلف پرستار در کانادا اشاره شود. پرستاران در کانادا دارای انواع و درجات مختلفی می باشند. بسته به درجه و مدرک تحصیلی پرستاران، شرایط شغلی متفاوتی برای آنان وجود دارد و درآمد متفاوتی نیز دریافت می نمایند. اطلاع از انواع پرستار در کانادا می تواند در تصمیم متقاضی تحصیل پرستاری کانادا و انتخاب دوره تحصیلی وی مؤثر باشد. در ادامه این بخش، انواع پرستار در کانادا معرفی خواهند شد:

 • پرستار ثبت شده (RN): این پرستاران دارای مدرک لیسانس 4 ساله در کانادا هستند.
 • پرستار ثبت شده عملی (RPN): این پرستاران دوره های 2 الی 3 ساله پرستاری را در ایالات اونتاریو یا کبک گذرانده اند.
 • پرستار ثبت شده عملی (LPN): این پرستاران دوره های 2 الی 3 سال پرستاری را در سایر ایالات گذرانده اند.
 • پرستار ثبت شده روان پزشکی
 • پرستار سلامت روانی
 • پرستار خانگی (نگهداری از فرزندان در منزل): نیاز به تحصیلات دانشگاهی و بیشتر از دیپلم (حتی به مدت 1 سال پس از دیپلم و کاردانی)
 • پرستار متخصص: این پرستاران ثبت شده می باشند که مجوز برخی امور تخصصی تر نظیر تجویز دارو و... را نیز دارند.

شرایط ورود به رشته پرستاری

قبل از اقدام جهت تحصیل پرستاری کانادا، باید شرایط مورد نیاز جهت ورود به انواع دوره های رشته های مختلف پرستاری را بررسی نمود. همانطور که در بخش قبل بدان اشاره شد، انواع مختلفی از پرستاری در کانادا موجود می باشد که با توجه به دوره آموزشی، شرایط شغلی آن نیز تا حدودی متفاوت می باشد. شرایط ورود برای تحصیل پرستاری کانادا در دانشگاه ها و دوره های مختلف متفاوت می باشد. ابتدا باید مقاطع و دوره های تحصیل پرستاری کانادا را مورد بررسی قرار دهیم:

 • لیسانس علوم پرستاری:

دوره این لیسانس 4 ساله می باشد و در پایان به شخص، مجوز کار به عنوان پرستار ثبت شده داده می شود.

 • قرارگیری پیشرفته برای پرستاران دارای مجوز عملی:

این دوره برای پرستارانی می باشد که حداقل 1600 ساعت سابقه کار یا تحصیل پرستاری دارند و می توانند به طور مستقیم در سال دوم تحصیل پرستاری کانادا، مشغول به تحصیل شوند.

 • دوره کوآپ پرستاری (کار و تحصیل همزمان):

دوره های 1.5 ساله که در سال اول آن به آموزش و تحصیل پرداخته می شود و در 6 ماه باقیمانده، دوره کارآموزی و آموزش عملی می باشد. همچنین دوره های 3 ساله ای نیز وجود دارد که 1 سال نخست آن به آموزش و 2 سال بعد به کارآموزی می گذرد. در پایان این دوره به اشخاص مجوز پرستاری و کار در کانادا ارائه می شود.

 • دستیار مراقبت های بهداشتی:

این دوره های 27 هفته ای جهت آموزش اشخاص جهت کار در مراکز بهداشتی مراقبت از سالمندان ارائه می شود.

 • فوق لیسانس پرستاری:

این دوره برای افرادی می باشد که لیسانس 4 ساله دارند و قصد ادامه تحصیل در رشته پرستاری را دارند.

پرستاری کانادا

برای ورود به رشته پرستاری در مقاطع مختلف، به طور معمول آزمون خاصی مشخص نشده است؛ ولی متقاضی باید از معدل مناسب و نمرات مناسب در دروس مرتبط برخوردار باشد تا بتواند در رشته پرستاری کانادا پذیرش بگیرند. البته حضور در برخی از دانشگاه ها جهت تحصیل پرستاری کانادا در مقطع فوق لیسانس، نیاز به شرکت در آزمون هایی دارد که توسط سازمان پرستاری کانادا برگزار می شود. همچنین افرادی که دارای مدرک تحصیلی پرستاری از دانشگاه ها یا کالج های خارج از کانادا می باشند نیز جهت کار در این کشور، نیاز به شرکت در آزمون دارند. شایان ذکر است که آزمون برگزار شده در ایالت کبک، متفاوت می باشد.

از دیگر شرایط لازم جهت شرکت در دوره های مختلف پرستاری کانادا، مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5 (حداقل نمره 6 برای هر یک از مهارت های چهارگانه زبان) برای مقطع لیسانس و حداقل نمره 7 یا 7.5 برای مقاطع فوق لیسانس می باشد. همچنین معدل تحصیلی فرد در دوره های گذشته نیز بسیار مهم و تأثیرگذار می باشد. از جمله مهم ترین نکات برای تحصیل پرستاری کانادا در مقطع فوق لیسانس، ضرورت داشتن مدرک لیسانس پرستاری است و نام شما باید به عنوان پرستار در نظام پزشکی کشور خود ثبت شده باشد.

دوره کوآپ پرستاری کانادا نیز نیازمند ارائه مدرک زبان آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 6 است. همچنین لازمست که متقاضیان دوره های کوآپ پرستای و دستیاری بهداشت. حداقل نمره 6 را در مهارت های گوش دادن (Listening) و صحبت کردن (Speaking) و حداقل نمره 5 را در مهارت های نوشتن (Writing) و خواندن (Reading) کسب نمایند. حداقل سن لازم برای شرکت در دوره های کوآپ پرستاری و دستیار بهداشت، 19 سال است. همچنین با توجه به شرایط اخذ ویزای تحصیلی، توصیه می شود که افراد زیر 21 سال برای تحصیل در دوره های کوآپ پرستاری کانادا اقدام نمایند. داشتن مدرک دیپلم تجربی و پایان تحصیلات متوسطه (سال دوازدهم دبیرستان)جهت شرکت در این دوره و کالج ها الزامی نمی باشد، اما از آشنایی با مباحث پایه مانند زیست ضروری می باشد.

فایل تصویری مؤسسه حقوقی ملک پور در مورد کوآپ پرستاری و دستیار بهداشت

فایل صوتی مؤسسه حقوقی ملک پور در مورد کوآپ پرستاری و دستیار بهداشت

معرفی دانشگاه های پرستاری کانادا

یکی از نکات مثبت تحصیل در رشته پرستاری کانادا، تعداد زیاد و تنوع دانشگاه ها، کالج ها و مراکز علمی ارائه کننده این رشته تحصیلی در کشور کانادا هست. کشور کانادا دارای بیش از 140 دوره پرستاری و 70 مؤسسه آموزشی است که در این زمینه فعالیت دارند. شرایط تحصیل پرستاری در کانادا در دانشگاه های مختلف، متفاوت است. این نکته در خصوص تحصیل پرستاری کانادا حائز اهمیت است که مدرک آموزشی صادر شده از کالج های برگزار کننده دوره های کار و تحصیل همزمان در این رشته، بسیار معتبر است و با استفاده از آن ها, علاوه بر کسب دانش، با یادگیری مهارت های لازم می توان در مراکز درمانی خصوصی و حتی دولتی مشغول به کار شد. تحصیل پرستاری در کانادا در سطوح مختلفی امکان پذیر است که پایین ترین سطح به دستیاری بهداشت سلامت تعلق دارد. افراد دارنده این مدرک می توانند خدمات اساسی و پایه پرستاری را در مراکز بهداشتی یا بیمارستان های کانادا ارائه دهند. همانطور که گفتیم، مراکز آموزشی متعددی، شرایط تحصیل پرستاری کانادا را برای متقاضیان و علاقه مندان فراهم نموده اند که در جدول زیر، به معرفی برخی از برترین آن ها می پردازیم:

 

لیست دانشگاه های برتر کانادا در پرستاری

University of Ottawa

University of New Brunswick

Western University

University of Calgary

Queen’s University

McGill University

McMaster University

University of British Columbia

University of Alberta

University of Toronto

 

همانطور که گفته شد، مراکز متعددی ارائه کننده رشته پرستاری در کانادا می باشند. برخی از کالج ها رشته پرستاری کانادا به صورت دوره های کار و تحصیل همزمان برگزار می نمایند. در جدول ذیل، اسامی تعدادی از برترین کالج های پرستاری در کانادا معرفی شده است:

 

لیست کالج های برتر کانادا در پرستاری

Centennial College

Mohawk College

NorQuest College

Niagara college

Claire college

 

مدارک لازم برای پذیرش در پرستاری کانادا

تهیه و تدوین مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در رشته پرستاری کانادا، یکی از مراحل مهم مهاجرت تحصیلی به این کشور و تحصیل پرستاری در دانشگاه ها و کالج های این کشور می باشد. با علم به اینکه اکثر کالج ها و دانشگاه ها، شرایط مختلف و شرط معدل خاص خود را جهت پذیرش در دوره های پرستاری کانادا دارند، در این بخش به بررسی شرایط عمومی و برخی مدارک و آزمون های رایج در کالج ها و مراکز آموزش پرستاری کانادا می پردازیم. لازم به ذکر است که در صورت وجود نقص در تهیه و ارائه مدارک به سفارت کانادا، ممکن است با ردی ویزای درخواستی خود مواجه شوید. بنابراین به کارگیری نهایت دقت در این بخش الزامی می باشد.

برخی از مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های کانادا عبارتست از:

 • مدارک تحصیلی قبلی شخص متقاضی نظیر دیپلم و ریز نمرات ترجمه شده
 • پاسپورت
 • عکس پرسنلی
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • رزومه
 • مدرک زبان (آیلتس 6.5 برای لیسانس و 7 جهت فوق لیسانس)
 • مدارک سوابق کاری در صورت وجود گپ تحصیلی
 

برخی مدارک نیز نظیر آنچه که در ذیل آورده شده است، برای تعدادی از دانشگاه ها مورد نیاز می باشد:

 • شرکت در آزمون CASper که یک تست شخصیت شناسی و هوش و ذهن می باشد.
 • شرکت در آزمون پرستاران کانادا (Registered nurse)

افرادی که برای کالج های دوره کار و تحصیل پرستاری کانادا اقدام می نمایند، می توانند دارای مدرک دیپلم ریاضی باشند؛ اما لازم است که علاوه بر علاقمندی به رشته پرستاری، با مباحث عمومی زیست نیز آشنایی داشته باشند. علاقمندان به آشنایی با شرایط تحصیل رشته های علوم پزشکی در کشورهای دیگر مانند فرانسه می توانند به مقاله ذیل مراجعه نمایند.

پرستاری کانادا

تحصیل پزشکی فرانسه

پرستاری کانادا و رشته های مرتبط

پرستاری کانادا

پرستاری کانادا جزو رشته های پرطرفدار و پر تقاضا جهت تحصیل در این کشور می باشد که دارای شرایط کاری بسیار مناسبی نیز می باشد. بسیاری از افراد نیز خواستار تحصیل در رشته های مرتبط و مشابه پرستاری می باشند که توسط کالج ها و دوره های مختلف در کانادا برگزار می شود. همانطور که قبلاً اشاره شد در برخی مواقع، پرستارانی که در خارج از کانادا مدرک لیسانس خود را اخذ نموده اند، برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس پرستاری کانادا باید پروسه دشوار و زمان بری را طی کرده و در آزمون های مختلف شرکت نمایند. به همین علت برخی تمایل دارند در رشته های مرتبط و مشابه که دارای فرآیند پذیرش راحت تری می باشند، پذیرش گرفته و با گذراندن این دوره ها، مشغول به کار شده و یا حتی در آزمون های پرستاری کانادا شرکت نمایند. برخی از رشته های مرتبط با پرستاری کانادا که دارای شرایط کار مناسبی نیز می باشند عبارتند از:

 • مامایی
 • بهداشت و سلامت
 • مدیریت و اطلاعات سلامت
 • سرویس های سلامت
 • سلامت محیط
 • سلامت و ورزش

هزینه های تحصیل پرستاری کانادا

یکی از نکاتی که جهت تحصیل و شرکت در مقاطع و دوره های آموزشی کانادا باید مورد توجه قرار گیرد، هزینه تحصیل در این کشور می باشد. کشور کانادا بر خلاف برخی کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و اتریش، تحصیلات رایگان نداشته و دانشگاه های این کشور برای دانشجویان بین المللی شامل هزینه می شود. علاقمندان به کسب اطلاع از تحصیل رایگان در کشورهای اتریش و فرانسه می توانند به مقالات ذیل مراجعه نمایند.

 

یادآوری می شود که هزینه تحصیل در برخی از کالج های برگزارکننده کوآپ پرستاری کانادا تقریباً رایگان می باشد. علت این امر را می توان چندین عامل دانست. به علت نیاز شدید این کشور به نیروهای تحصیلکرده در رشته پرستاری کانادا، شرایط تحصیل در این رشته برای متقاضیان هموارتر گردیده است. همچنین از سال اول تحصیلی، دانشجویان امکان اشتغال و کسب درآمد دارند و در پایان سال اول می توانند مجوز کاری خود را به طور معمول دریافت نمایند. بنابراین از طریق کار در دوره دانشجویی و دوره های آموزی خود می توانند علاوه بر کسب تجربه و سابقه کاری، درآمد نیز کسب نموده و هزینه های زندگی و تحصیل خود را تأمین نمایند. این مقاله به دست مشاورین و کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور تهیه و تولید شده است و هرگونه کپی برداری از آن، غیر قانونی بوده و شرعاً حرام می باشد. مؤسسه حقوقی ملک پور، افتخار یاری شما عزیزان جهت شرکت و تحصیل در دوره های همزمان کار و تحصیل پرستاری کانادا که به نام کوآپ شناخته می شوند را دارد. شما عزیزان می توانید از این طریق، با تحصیل و کار به طور همزمان، به کسب علم و سابقه کاری در کشور معتبری چون کانادا بپردازید.

پرستاری کانادا

هزینه های دوره های پرستاری کانادا در ایالات و دانشگاه های مختلف کانادا متفاوت می باشد و بسته به طول و نوع دوره، متنوع است. عموماً هزینه های دوره های پرستاری و بهداشت در کانادا از 14 هزار دلار کانادا شروع شده و تا 30 هزار دلار کانادا در سال می رسد. البته برخی دانشگاه ها مبلغ شهریه خود را به صورت اقساط دریافت می نمایند و حتی دانشجو می تواند با انجام کار پرستاری در حین تحصیل، هزینه های تحصیل خود را بپردازد. تحصیل در برخی دوره های کوآپ پرستاری کانادا که برای 18 ماه می باشد، در حدود 18488 دلار کاناداست که حدود 10 هزار دلار آن در ابتدا دریافت شده و باقیمانده آن به صورت اقساطی پرداخته می شود. همچنین برخی دانشگاه ها و دوره های تحصیلی در کانادا نیز ارائه دهنده بورسیه های تحصیلی می باشند که تأثیر بسزایی در تأمین هزینه های تحصیل دارد. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا در مقاله ذیل بررسی شده است.

 

پرستاری کانادا

بورسیه تحصیلی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا

اطلاع از هزینه های زندگی جهت اقدام برای پرستاری کانادا از مهمترین مسائل جهت بررسی و مطالعه می باشد. کانادا کشوری وسیع و بزرگ است که هزینه های زندگی در شهرهای مختلف آن متفاوت بوده و این میزان در شهرهای کوچک، بسیار کمتر از شهرهای اصلی نظیر ونکوور و تورنتو می باشد.

علاوه بر هزینه های تحصیل در کانادا، هزینه های زندگی در این کشور نیز دارای اهمیت زیادی برای علاقمندان به تحصیل پرستاری کانادا می باشد. هرچند تحصیل در دوره های کوآپ پرستای کانادا که توسط برخی از کالج های این کشور برگزار می شود، تقریباً رایگان بوده و با امکان اشتغال در دوره تحصیل و کارآموزی، بخش اعظمی از هزینه های زندگی نیز قابل تأمین می باشد. به طور کلی هزینه های زندگی در کانادا به طور متوسط بین 1000 تا 1500 دلار در ماه می باشد. در جدول ذیل، به برخی از هزینه های زندگی در این کشور اشاره شده است.

 

موارد کالا و خدمات

هزینه ها

تخم مرغ

2 دلار کانادا

پنیر محلی

10 دلار کانادا

سینه مرغ

8.8 دلار کانادا

سیب

2 دلار کانادا

موز

1.7 دلار کانادا

قهوه

3 دلار کانادا

رفت و آمد ماهیانه

70 دلار کانادا

برق، گاز، اینترنت و...

240 دلار کانادا

اجاره مسکن

500 الی 800 دلار

 

پرستاری کانادا و بررسی ویزای همراه

متقاضیان تحصیل پرستاری که متأهل بوده و قصد دارند در طول تحصیل پرستاری در کشور کانادا، همسر و فرزندان خود را نیز به همراه داشته باشند، می توانند درخواست ورود خانواده خود را به این کشور داشته باشند. ویزای همراه و الحاق خانواده برای همسر و فرزندان زیر 21 سال که وابسته به پدر و مادر می باشند، صادر می شود. درخواست ویزای همراه در کانادا به دو صورت می باشد:

1- ویزا همراه عادی که شخص می تواند در کشور کانادا به همراه همسر و فرزندان خود حضور داشته باشد و دوره های تحصیلی را نیز بگذراند.

2- ویزای کاری (Open work permit) که بر اساس آن، همراه اجازه کار تمام وقت در کشور کانادا را خواهد داشت و می تواند برای هر کارفرما که بخواهد، مشغول به کار شود.

دانشجویان محصل در کالج های برگزارکننده دوره های کوآپ پرستاری کانادا می توانند 1 سال پس از تحصیل در این کشور، یعنی پس از آن که مجوز کار خود را به طور رسمی و پس از دریافت پیشنهاد کاری اخذ نمایند، نسبت به درخواست حضور همراهان خود در کانادا اقدام کنند. البته این اصل به طور کلی وجود دارد که همواره بهتر است که متقاضیان تحصیل پرستاری کانادا، تقاضای الحاق همراهان خود را همزمان با پرونده مهاجرتی خود ارائه ننمایند، چرا که این امر موجب کاهش ریسک رد ویزای آنان می شود.

پرستاری کانادا و میزان حقوق پرستار

پرستاری کانادا

میزان حقوق پرستاران در ایالت های مختلف کانادا، متفاوت است. بسته به میزان نیاز ایالت های مختلف به فارغ التحصیلان رشته پرستاری و کمبود نیرو در این حوزه، ممکن است میزان حقوق پرستاران نیز کمتر یا بیشتر باشد. همانطور که گفته شد پرستاری کانادا دارای انواع متنوعی می باشد و میزان حقوق در هر یک از رشته ها متفاوت می باشد. همچنین میزان حقوق به ازای اشتغال به پرستاری کانادا در بیمارستان های دولتی با میزان حقوق دریافتی در بیمارستان های خصوصی، آسایشگاه ها و مراکز خصوصی متفاوت می باشد. به طور کلی، با توجه به نیاز فراوان کشور کانادا به نیروی کار در رشته پرستاری، این افراد دارای حقوق بهتری نسبت به رشته های دیگر می باشند. به طوری که چنانچه حداقل حقوق در ایالت بریتیش کلمبیای کانادا، 13 دلار کانادا در ساعت باشد؛ برای فارغ التحصیلان دوره کوآپ پرستاری کانادا در صورت اشتغال در مراکز خصوصی حداقل ساعتی 16 دلار کانادا و در صورت اشتغال در مراکز عمومی و بیمارستان های دولتی، حداقل 20 دلار در ساعت می باشد.

به طور متوسط، حقوق پرستاران در کانادا سالیانه 74000 دلار کانادا می باشد و پرستاران حرفه ای با تجربه بیشتر، تا سقف 120 هزار دلار نیز درآمد سالیانه خواهند داشت. حقوق برخی از پرستاران تازه کار، در حدود 30 الی 40 هزار دلار در سال می باشد. اطلاع از میزان حقوق دریافتی در قبال پرستاری کانادا، می تواند به تصمیم گیری و انتخاب متقاضی تحصیل پرستاری کانادا کمک شایانی نماید. برخی از حقوق های پرستاران در شرکت ها و سازمان های مختلف در کانادا در جدول ذیل به نمایش درآمده است:

 

مرکز فعالیت پرستاری کانادا

میزان حقوق

وزارت امنیت و بهداشت اونتاریو

117.000 دلار در سال

خدمات خون کانادا

120.000 دلار در سال

بیمارستان عمومی یورک شمالی

ساعتی 40 دلار

مؤسسه خدمات بهداشتی الیزابت

ساعتی 33 دلار

پرستاران استخدام دولت کانادا

ساعتی 39 دلار

سازمان سلامت روانی کانادا

109.000 دلار در سال

همکاران سلامت پریلیوم

35 دلار در ساعت

مرکز سلامت فریزر

76000 دلار در سال

 

از جمله مزیت های تحصیل پرستاری کانادا در دوره های کوآپ و برخی کالج ها، امکان اشتغال در بیمارستان های دولتی با حقوق بالا می باشد.

دریافت ویزای پرستاری کانادا

روند اخذ ویزا از مهمترین مراحل جهت مهاجرت به کانادا و تحصیل پرستاری در این کشور می باشد. نکته بسیار مهم در خصوص اخذ ویزای پرستاری کانادا، ارائه مستندات و دلایل کافی و منطقی دال بر هدف تحصیل در این کشور می باشد. زمانی که افسر ویزا احساس کند که شخص متقاضی ویزای تحصیلی کانادا، قصد تحصیل ندارد و دانشجوی واقعی نمی باشد، درخواست ویزای وی را رد می نماید. به همین علت، رعایت برخی موارد برای متقاضیان اخذ ویزا جهت تحصیل پرستاری کانادا الزامی می باشد. مهمترین این موارد رعایت گپ تحصیلی، ارائه صحیح مدارک، انتخاب دوره مناسب جهت پذیرش و ارائه مدرک زبان و تمکن مالی کافی می باشد. شرایط اصلی جهت درخواست ویزای دانشجویی کانادا عبارتند از:

 • پذیرش در یک دانشگاه یا مؤسسه آموزشی در کانادا
 • تمکن مالی جهت تامین هزینه های زندگی، هزینه های تحصیل و دانشجویی
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • شرایط جسمانی مناسب جهت تحصیل
 • مدرک ترک کشور کانادا پس از اتمام تحصیل

کار پس از تحصیل پرستاری کانادا

یکی از مهمترین مباحث مطرح در پرستاری کانادا، شرایط اقامت و کار پس از تحصیل می باشد. چرا که بسیاری از متقاضیان تحصیل پرستاری در کانادا، خواستار اشتغال در این کشور پس از پایان تحصیلات خود می باشند. یکی از نکات مثبت تحصیل پرستاری کانادا، موقعیت های شغلی بسیار آن پس از تحصیل می باشد. نرخ پایین بیکاری در این کشور، گواه احتمال زیاد دریافت پیشنهاد شغلی در پایان دوره تحصیلی می باشد.

پرستاری کانادا

با توجه به نیاز گسترده کانادا به پرستار، شرایط کار برای دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته در کانادا بسیار مناسب می باشد. به طوری که افراد در حین تحصیل نیز می توانند به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند. این فرصت برای دانشجویان دوره های کوآپ بسیار عالی و ویژه است. چرا که این دانشجویان می توانند در حین تحصیل، پیشنهاد شغلی دریافت کرده و پس از 1 سال تحصیل، مجوز کار خود را اخذ نمایند. همچنین دوره های 2 ساله کارآموزی آنان نیز به عنوان سابقه کاری برای این افراد محسوب می شود.

به طور کلی از جمله شرایط تحصیل در کانادا، قانون اقامت پس از تحصیل (PGWP) می باشد که بر اساس آن، دانشجویان فارغ التحصیل از مراکز آموزشی کانادا، در صورتی که دوره تحصیل آنان بیش از 9 ماه باشد، می توانند به میزان مدت تحصیل خود در این کشور حضور داشته و در جستجوی کار باشند.

پرستاری کانادا

پرستاری کانادا و بررسی اخذ اقامت

برای متقاضیانی که در کانادا تحصیل کرده و دوره پرستاری کانادا را گذرانده اند، روش های سریعتری برای اخذ اقامت دائم این افراد وجود دارد. اکثر پرستاران در زمان تحصیل و پس از آن مشغول به کار شده و از سابقه کار و مدرک تحصیلی کانادایی برخوردار می شوند. در این حال می توانند با توجه به امتیازات زیادی که این افراد در روش اسکیل ورکر (Skilled Worker) کانادا بدست می آورند، می توانند با ارائه مدرک زبان مناسب و تقویت سایر عوامل امتیازآور در سیستم اکسپرس اینتری (Express Entry)، اقامت دائم خود را دریافت نمایند. همچنین شخصی که با این روش وارد کانادا می شود، می تواند از امتیاز پیشنهاد شغلی نیز استفاده نماید. چرا که عموماً پرستاران در اتمام دوره تحصیلی خود، از مؤسسات و مراکز مختلف، پیشنهاد شغلی دریافت کرده و می توانند در روش اسکیل ورکر و برنامه اکسپرس اینتری کسب امتیاز نمایند. نکته قابل توجه، ضرورت معادل سازی مدرک تحصیلی افرادی می باشد که مدرک تحصیلی پرستاری خود را در کشورهای دیگر اخذ نموده اند. دانشجویانی که در دوره های 3 ساله کوآپ پرستاری کانادا شرکت می نمایند، می توانند از پایان سال سوم، اقامت دائم خود را برای این کشور دریافت نمایند. این روش، یکی از سریع ترین روش های اخذ اقامت کانادا می باشد. کد شغلی (NOC) ثبت شده پرستاران در کانادا، 3012 می باشد.

فایل صوتی موسسه ملک پور در زمینه شرایط لازم جهت اقدام پرستاران برای مهاجرت به کانادا

به منظور اخذ اقامت کانادا از طریق اسکیل ورکر می توانید ویدئو آموزش جامع اقامت کاری دولت فدرال کانادا را تهیه فرموده و با سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری که مبنای این روش می باشد، بیشتر آشنا شوید.

پرستاری کانادا

آموزش جامع برنامه اقامت کاری فدرال کانادا

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق پرستار خانگی

جهت اخذ اقامت از طریق پرستاری کانادا می توان از طریق برنامه آزمایشی پرستاران خانگی استفاده کرد که فعلاً اجرای آن به مدت 5 سال ادامه خواهد داشت. بدین ترتیب افرادی که در خاک کانادا به مدت 2 سال به عنوان پرستار خانگی فعالیت داشته اند، می توانند اقامت دائم کانادا را اخذ نمایند. سایر پرستاران خانگی که دارای سابقه کار در کانادا نیستند، می توانند با ادغام همزمان اقامت کاری و دائم کانادا، وارد خاک این کشور شده و 2 سال سابقه کار در کانادا را بدست آورده و سپس اقامت دائم دریافت کنند. برای اشتغال به عنوان پرستار خانگی، لازمست که پیشنهاد نگهداری از فرزندان زیر 18 سال توسط خانواده کانادایی به صورت تمام وقت (30 ساعت در هفته) دریافت نمایید. همچنین مدرک زبان آیلتس 5 لازم می باشد. لازم به دکر است که این روش اقامتی برای پرستاران، فاقد محدودیت سنی می باشد. از دیگر مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت دائم از طریق پرستار خانگی در کانادا، مدرک دانشگاهی می باشد. هر چه مدرک تحصیلی بالاتر و مرتبط با رشته نگهداری از فرزندان در منزل باشد بهتر است. بنابراین مدرک دانشگاهی (حتی کاردانی و 1 سال بالاتر از دیپلم) از ضروریات اخذ اقامت کانادا از این طریق می باشد. لازم به ذکر است که نام کد رشته این شغل، نگهداری از فرزندان در متزل است. شرایط لازم برای پرستاران خانگی و افراد کانادایی که نیاز به پرستار خانگی دارند، در فایل صوتی و تصویری ذیل به طور کامل شرح داده شده است:

 

فایل تصویری مؤسسه حقوقی ملک پور در مورد پرستاران خانگی

فایل صوتی مؤسسه حقوقی ملک پور در مورد پرستاران خانگی

 

سئوالات متداول راجع به پرستاری کانادا

✅ انواع پرستاری در کانادا را نام ببرید؟

پرستار ثبت شده (دارای مدرک لیسانس 4 ساله)، پرستار ثبت شده عملی (دوره 2-3 ساله پرستاری در انتاریو و کبک یا سایر ایالات)، پرستار ثبت شده روان پزشکی، پرستار سلامت روانی، پرستار خانگی (نگهداری فرزند در خانه) و پرستار متخصص (دارای مجوز تجویز دارو و...)

✅ مقاطع و دوره های تحصیل پرستاری در کانادا کدامند؟

لیسانس علوم پرستاری، فوق لیسانس پرستاری، دوره کوآپ پرستاری، دستیار مراقبت های بهداشتی و دوره پیشرفته برای پرستاران دارای مجوز عملی 

✅ آیا تحصیل پرستاری در کانادا نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد؟

خیر؛ به طور معمول برای ورود به رشته پرستاری در مقاطع مختلف، آزمون خاصی وجود ندارد و متقاضی بایستی از معدل و نمرات مناسب در دروس مربوطه برخوردار باشد. اما برای ورود به دوره فوق لیسانس پرستاری در برخی دانشگاه ها، نیاز به شرکت در آزمونی است که توسط سازمان پرستاری کانادا برگزار می شود.

✅ شرایط کار در کانادا برای پرستارانی که مدرک تحصیلی خود را خارج از کانادا گرفته اند چگونه است؟

افرادی که مدرک تحصیلی پرستاری از دانشگاه یا کالج های خارج از کانادا گرفته اند برای کار در کانادا بایستی در آزمون مربوطه شرکت نمایند.

✅ هزینه تحصیل دوره های پرستاری در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل دوره های پرستاری در ایالات و دانشگاه های مختلف کانادا و بسته به طول دوره و نوع آن متفاوت است. عموماً هزینه تحصیل دوره های پزشکی و بهداشت از 14 هزار دلار کانادا شروع شده و تا 30 هزار دلار کانادا متغیر است.

 

_____________________ جمع بندی نکات پرستاری کانادا _____________________

پرستاری کانادا، شرایط تحصیل و کار در رشته پرستاری مانند حقوق، بورسیه و ویزای پرستاری در کانادا در این مقاله مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. دوره های کوآپ پرستاری کانادا، یکی از دوره های تحصیلی در کشور کانادا می باشد که به عنوان سریع ترین روش اخذ اقامت برای این کشور محسوب می شود. به علت تقاضای زیاد بازار کار، فرصت های شغلی فراوانی پیش روی فارغ التحصیلان دوره های کوآپ پرستاری کانادا وجود دارد که تضمین شده بوده و در عرض 1 سال، منجر به دریافت پیشنهاد کاری و اخذ مجوز کار در کانادا می شود. بنابراین تحصیل پرستاری کانادا، روشی مطمئن جهت ورود به بازار کار کانادا و اخذ اقامت این کشور می باشد. البته باید توجه داشت که متقاضیان تحصیل پرستاری کانادا باید از سن، سطح زبان و تمکن مالی مناسب برخوردار باشند تا بتواند در این مسیر اقدام هدفمند و موفقی داشته باشد. مؤسسه حقوقی ملک پور با بیش از 15 سال سابقه در امر مهاجرت و حقوقی بین الملل، با استقرار دفتر رسمی خود در شهر ونکوور کانادا و برخورداری از وکلای عضو شورای قانون گذاری اداره مهاجرت کانادا (ICCRC)، آماده ارائه بهترین خدمات در خصوص کار و تحصیل پرستاری کانادا می باشد. این مؤسسه از طریق ارتباط با وکلای برجسته کانادایی و همچنین تسلط بر قوانین مهاجرتی این کشور در زمینه های مختلف، موفقیت شما در زمینه اخذ مجوز تحصیل پرستاری در کانادا را تضمین می نماید. به منظور بررسی شرایط خود و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از راه های ارتباطی مختلف استفاده نمایید. از جمله پل های ارتباطی با مؤسسه حقوقی ملک پور، تماس تلفنی می باشد که در این صورت می توانید از مشاوران متخصص این مجموعه، مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید. روش دیگر، ثبت اطلاعات خود از طریق تکمیل فرم تماس می باشد. در این صورت، مشاوران ما با شما تماس گرفته و مشاوره رایگان عرضه خواهند کرد. در انتهای این بخش و در قسمت "ثبت پرسش" همکاران ما آماده پاسخگویی به سئوالات شما می باشند.

امتیاز 4.09 از 5 ( 21 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
احمد یوسفی
مقاله از تمامی مقالات پرستاری رو نت کامل تر بود دست گلتون درد نکنه. در خصوص پرستاری کانادا اگه با لیسانس رشته ای مثل زیست بخوایم پرستاری از اول بخونیم قبول میکنن یا نه .
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب، ممنون از حسن توجه شما دوست عزیز. تحصیل پرستاری در صورتی که گپ تحصیلی بالا نداشته باشید و سن شما زیر 25 سال باشد، امکان پذیر است. شرایط خود را با کارشناسان در میان گذاشته و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمایید. * مانا باشید *
Sahahib
سلام من متولد ١٣٧٣/٢/٣١ و داراي ليسانس حسابداري هستم رشته ديپلمم انساني هست آيا شرايط شركت در تحصيل هيچكدام از موارد پرستاري يا پرستاري در منزل را دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب، جهت تحصیل در شاخه پرستاری احتیاج به سابقه تحصیلی مرتبط بوده و همچنین جهت اقدام از طریق پرستار خانگی نیار به سابقه کار مرتبط و ارائه نامه از کارفرما به عنوان پرستار در منزل دارید. * مانا باشید *
فرهاد احمدی
با عرض سلام و خسته نباشید.من 28سالمه لیسانس پرستاری دارم و دارم برای مدرک زبان اقدام میکنم و احتمالا نمره ی 6 یا 6/5 بگیرم و دو سالم سابقه ی کار دارم که به عنوان پیام اور بهداشت بودم. کدوم راه برای من برای مهاجرت به کانادا ممکن تر و راحت تره؟ ممنون میشم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز با توجه به اینکه پرستار هستید و مدرک شما باید معادلسازی شود یکی از بهترین روشهای مهاجرت برای شما تحصیل است که از طریق آن اقدام به معادلسازی مدرک در کانادا نمایید. پیشنهاد می کنم حتما با مجموعه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان توسط کارشناسان ما بررسی شود. موفق باشید.
علی علی زاده
سلام ممنون از این مقاله خوبتون ایا روند معادل سازی پرستاران توی کانادا مثل روند معادل سازی پزشکان خیلی خیلی سخت هست یا نه راحت تر قبول میکنن ؟ بعد با پرستاری کانادا میشه از اونجا بعد از چند سال رفت امریکا ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز شرایط امتحان و معادلسازی پرستاران در کانادا با پزشکان متفاوت است پزشکان آزمون USLME که سه مرحله ای است را در پیش دارند ولی پرستاران خیر آزمون RN را می گذرانند که ساده تر است. درخصوص جواب دومتان هم بلی شما با داشتن اقامت کانادا می توانید برای کشور امریکا هم اقدام نمایید. پیشنهاد می کنم حتما با مجموعه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید
شقایق اسدی
باسلام و عرض خسته نباشید آیا دکتری پرستاری معادل پزشک عمومی است؟کسی که در کالج پرستاری درس میخواند در نهایت با گرفتن دکتری پرستاری پزشک خانواده میشود؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز خیلی متوجه سوال شما نشدم ولی این ها دو رشته متفاوت هستند، پزشکی یک فیلد جدا و پرستاری هم یک فیلد جداست اینها باهم خلط نمی شوند مگر اینکه شما تغییر رشته داده باشید. موفق باشید.
رامین دستوری
سلام، ممنون از مقاله پرستاری کانادا، بسیار کامل بود مخصوصا ویدئو ها. یک سوالی در خصوص پرستاری از کودکان داشتم. من شرایط لازم و تجربه کاری دارم ولی کسی را در کانادا ندارم که فرزند داشته باشد. شما می توانید پیشنهاد شغلی برای من اخذ نمایید؟ با تشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز با توجه به اینکه ارسال پیشنهاد شغلی شرایط و خاص و ویژه خود دارد و باید از طریق خود کارفرما یا کاریابی های بین المللی صورت بپذیرد ما موسسات حقوقی کاریابی انجام نمی دهیم. موفق باشید
مهلا رادمهر
با سلام وخسته نباشید . من دانشجوی رشته ی زبان انگلیسی هستم و سه یا چهار ترم دیگه مدرک لیسانسم رو میگیرم همچنین از بچگی به کلاس زبان می رفتم و امسال مدرک زبانم رو میگیرم . نمرات زبانم هم در دوره ی دبیرستان خوب بوده با این حساب ایا بازم لازم است که من با توجه بع اینکه لیسانس زبان هم میگیرم بازم ایلس داشته باشم ؟ همچنین من بیست و یک سالمه
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز چون شما بالای 18 سال هستید یکی از مدارکی که باید ارائه بدهید نمره زبان آیلتس البته برخی رشته ها و دانشگاه ها نیاز به مدرک زبان ندارند و با یک مصاحبه هم شما می توانید پذیرش دریافت نمایید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
مهراد بختیاری
سلام. ممنون از شما بابت مقاله خوبتون. پسر من با 21 سال سن داشنجوی پرستاری دانشگاه تهران هست و جزو نفرات برتر دانشگاه هم به شمار میره. زبان و نمراتش خیلی خوب هست. میخواستم بدونم با این شرایط میتونه برای پذیرش تحصیل پرستاری یا پزشکی در کانادا اقدام کنه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز تحصیل پزشکی در کشور کانادا نیازمند این که که ایشان یک لیسان در رشته های علوم پایه بگیرند و سپس در آزمون ورودی شرکت نمایند. و ترجیحاً هم این لیسانس باید کانادایی باشد. سن فرزند شما مناسب است و می تواند برای لیسانس کانادا اقدام نمایدهمچنین کالج هایی هم در کشور کانادا هستند که فرزند شما با آموزشهای 1 تا 2 ساله می تواند وارد بازار کار پرستاری شود. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
مهدی
سلام من متولد ۷۸ هستم ۳ روزه که سربازیم تمام شده و برگشتم میشه راهنماییم کنی مسیر کلی من برای مهاجرت به کانادا چطوریه؟ اول باید چکار کنم بعد چکار و بعد چکار اینطور مدرکم دیپلم تجربی نظام قدیمه
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز با توجه به شرایط سنی و مدرک تحصیلی که دارید یکی از بهترین راه ها برای شما می تواند تحصیل در کانادا باشد که شما پس از آموزش می توانید وارد بازار کار کانادا هم بشوید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
Parsa
سلام در آمد کوآپ با مثلا RN چقدر فرق میکنه. واین که تامین شغلی هاش چه فرقی داره و ادامه ی تحصیل برای کسی که کوآپ میگیره چه جوریه
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب درامد کوآپ بسته به دانشگاه کاملا متفاوت می باشد و اصلا نمیتوتن پیش بینی کرد که درآمد RN بیشتر است یا کواپ در هر دو صورت شانس کاریابی یابی شما پس از اتمام دوره به جهت کسب تجربه عملی بالا خواهد بود.
مشاوره رایگان