هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

9 دی 1399 بدون نظر

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

در این مقاله قصد داریم به صورت کامل در خصوص هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش و شرایط کلی تحصیل در اتریش توضیح دهیم. کشور اتریش دارای نظام آموزشی بسیار قوی است و سیستم آموزشی در این کشور رایگان می باشد. همین امر، افراد بسیاری را برای ادامه تحصیل و زندگی در این کشور ترغیب کرده است. از آن جایی که کشور اتریش یکی از بهترین کشورهای دنیا از لحاظ سطح رفاه و آرامش و کیفیت زندگی می باشد، همواره مورد توجه متقاضیان مهاجرت بوده است. به عنوان مثال این کشور از لحاظ کیفیت زندگی با کشوری مانند سوئیس برابری می کند. با این تفاوت که هزینه تحصیل و زندگی در اتریش در سطح بسیار پایین تری در مقایسه با کشور سوئیس قرار گرفته است. چنانچه قصد دارید در این مورد و یا در خصوص هزینه تحصیل در اتریش، اطلاعات بیشتری کسب نمایید می توانید با شماره تلفن های مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس گرفته و یا فرم تماس را کامل نمایید و شرایط خود را در یک مشاوره تلفنی رایگان بررسی کنید. مهم ترین موارد قابل بررسی در این زمینه عبارتند از:

 • شرایط تحصیل در اتریش
 • هزینه های تحصیل در مدارس اتریش
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش
 • هزینه تحصیل دکتری در اتریش
 • کمک هزینه های تحصیلی در اتریش
 • درآمد و کار دانشجویی در اتریش
 • هزینه های زندگی در اتریش
 • سئوالات متداول راجع به هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش
 • نکات نهایی در خصوص هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریششرایط تحصیل در اتریش

کشور اتریش دارای سیستم آموزشی رایگان است. البته این موضوع را باید در نظر داشته باشید که تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور تقریباً رایگان می باشد و برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی باید شهریه پرداخت کرد. به طور میانگین شهریه دانشگاه های دولتی در حدود ترمی 700 یورو و شهریه دانشگاه های خصوصی بین 10 تا 30 هزار یورو می باشد. زبان رایج مردم این کشور آلمانی است و البته زبان انگلیسی نیز زبان دوم محسوب می شود. تحصیل در دانشگاه های دولتی به زبان آلمانی و رایگان است. البته این بدان معنی نیست که تحصیل به زبان انگلیسی حتماً هزینه دارد، بلکه برای برخی از رشته ها می توان به زبان انگلیسی و رایگان تحصیل کرد. شهریه دانشگاه های علمی کاربردی بسیار پایین است و برای دانشجویان اروپایی کمتر می باشد. این شهریه برای دانشجویان اروپایی در حدود 300 یورو در هر ترم و برای دانشجویان غیراروپایی تقریباً 700 یورو در هر ترم است.

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

تحصیل در اتریش

هزینه های تحصیل در مدارس اتریش

کشور اتریش به داشتن سیستم آموزشی رایگان شهرت دارد. این کشور دارای نظام آموزشی بسیار قوی می باشد و به دانش آموزان کمک می کند تا در ابتدا با اصول و قواعد درست تحصیل کرده و در نهایت بتوانند به بهترین دانشگاه های سراسر دنیا راه پیدا کنند. سن شروع مدرسه در این کشور، 6 سالگی است. دانش آموزان در کشور اتریش تا پایه 9 تحصیلی به صورت کاملاً رایگان تحصیل می نمایند. هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش در مدارس دولتی پایین تر از مدارس خصوص است. در این بخش، شهریه برخی از مدارس خصوصی در کشور اتریش را به صورت یک جدول نمایش داده ایم. شما عزیزان می توانید با مشاهده این جدول، اطلاعات کلی در مورد هزینه های تحصیل در مدارس اتریش بدست آورید. در این مدارس به صورت هم زمان بر روی مهارت های دانش آموزان در هر جنبه ای مانند ورزش، هنر، زبان و دروس اصلی کار می شود. به این شکل دانش آموزان به راحتی می توانند به کمک مدرسه و والدین، استعدادهای خود را شناسایی کرده و در مسیر درست قدم بردارند. توجه شما را به مطالعه جدول ذیل جلب می نماییم.

 

نام مدرسه

شهریه سالیانه به یورو

پایه تحصیلی

Vienna International school

8.904-1.598

پیش دبستانی تا پایه 12

Vienna elementary school

6.830

راهنمایی

American International school Salzburg

15.120-17.180

پایه 8 تا 12

St Gilgen International school

33.500-42.500

دبستان تا پایه 12

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

تحصیل در مدارس اتریش

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش

بسیاری از دانشجویان قصد دارند بعد از اتمام مدرسه، تحصیلات دانشگاهی خود را در کشوری که دارای سطح آموزشی بسیار قوی است آغاز کنند. اتریش از این نظر می تواند کشور بسیار مناسبی باشد. همچنین هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش پایین است و تحصیل به زبان آلمانی رایگان می باشد. این موضوع اهمیت زیادی دارد. دانش آموزان می توانند بعد از اتمام 12 سال تحصیلی خود برای ورود به دانشگاه، پذیرش تحصیلی اتریش را دریافت کرده و بسته به شرایط خود، تحصیل در دانشگاه رایگان به زبان آلمانی یا دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی را انتخاب نمایند. طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی بین 3 تا 4 سال است و شهریه دانشگاه بسته به نوع رشته متغیر می باشد. این شهریه ها سالیانه بین 8 هزار تا 13 هزار یورو متغیر هستند. گفتنیست تحصیل در دانشکده ملی وین که در شهر وین واقع شده است، کاملاً رایگان بوده و از این بابت شهریه ای دریافت نمی شود.

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

تحصیل رایگان در اتریش

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین 1 تا 2 سال به طول می انجامد. از آنجایی که طول دوره تحصیلی در این مقطع نسبت به دیگر مقاطع دانشگاهی کمتر است، در این دوره هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش نیز به نسبت پایین تر خواهد بود. افراد زیادی هستند که بعد از اتمام مقطع کارشناسی، قصد ادامه و اخذ پذیرش برای مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه های کشور اتریش را دارند. افرادی که توانسته باشند مدرک B1 زبان آلمانی دریافت کرده باشند می توانند به زبان آلمانی و به طور رایگان در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند. این در حالیست که علاقه مندان به تحصیل به زبان انگلیسی باید نمره آیلتس 6.5 کسب نمایند. همچنین برای ورود به برخی از رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به آزمون ورودی است. اشخاصی که قصد ادامه تحصیل در این مقطع را دارند می توانند با در دست داشتن مدرک زبان آلمانی با هزینه های بسیار کم در دانشگاه های سطح بالای کشور اتریش مشغول به تحصیل شوند. میانگین هزینه های تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد سالیانه بین 8 تا 15 هزار یورو است. در جدولی که مشاهده می کنید نام برخی از دانشگاه های خصوصی کشور اتریش با شهریه های آن ها گردآوری شده است.

 

نام دانشگاه

رتبه جهانی

شهریه سالیانه به یورو

MCI management center Innsbruck

4220

7.500-10.000

IMC Fachhochschule Krems

5067

7.400-9.200

Webster Vienna Private University

5939

14.700

Anton Bruckner Privatuniversität

6168

750-1800

هزینه تحصیل دکتری در اتریش

در مورد تحصیل دکتری در اتریش با توجه به خدمات مؤسسه ملک پور (MIE اتریش) نیازی به ارائه مدرک زبان و مقالات ISI نیست. معمولاً اشخاص برای تحصیل دکتری باید رزومه تحصیلی خوبی به دانشگاه ارائه کرده و دارای مقالات ISI و همچنین معدل بالایی باشند، اما همانطور که گفته شد با توجه به خدمات مؤسسه حقوقی ملک پور، ارائه چنین مدارکی برای تحصیل دکتری در اتریش مورد نیاز نبوده و ارائه نمره زبان و مدارک مورد نیاز دانشگاه از جمله رزومه تحصیلی خوب کافی می باشد. مؤسسه حقوقی ملک پور خدمات ویژه ای را برای متقاضیان تحصیل دکتری در اتریش در رشته های فنی مهندسی ارائه کرده است که بر اساس آن، شرایط اخذ پذیرش، انتخاب سوپروایزر و اخذ ویزای تحصیلی اتریش جهت تحصیل رایگان دانشجویان در یکی از برترین دانشگاه های وین فراهم می شود.

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

تحصیل دکترا در اتریش

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش در این مقطع تحصیلی مقرون به صرفه خواهد بود چون دانشجو معمولاً از دانشگاه حقوق دریافت کرده و اجازه کار تقریبا فول تایم خواهد داشت. به طور میانگین تحصیل دکتری در اتریش بسته به نوع رشته و دانشگاه بین 7 تا 20 هزار یورو متغیر است. دانشجو پس از اتمام تحصیل می تواند با حقوق بالا استخدام شده و یا در محیط آکادمیک و تحقیقاتی مشغول به کار شود. شما عزیزان با تهیه پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت به تدریس استاد ملک پور می توانید بهترین مسیر مهاجرتی را متناسب با شرایط خود انتخاب نمایید.

گام به گام تا اخذ اقامت

کمک هزینه های تحصیلی در اتریش

بورسیه یا همان کمک هزینه تحصیلی باعث می شود تا هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. این مقاله توسط مؤسسه حقوقی ملک پور تهیه شده و کپی برداری از آن غیرقانونی است. معمولاً بورسیه تحصیلی به اشخاصی تعلق می گیرد که در مقطع دکتری تحصیل می کنند. این اشخاص با داشتن سابقه تحصیلی بسیار خوب، معدل بالا و داشتن چندین مقاله ISI می توانند برای تحصیل در این مقطع در خواست بورسیه دهند. بورسیه های تحصیلی معمولاً بخشی و گاهاً تمام هزینه های تحصیل را در بر می گیرند. برخی مراکز که بورسیه های تحصیلی را اعطا می نمایند عبارتند از:

 • بورسیه ارنست ماخ
 • دانشگاه سالزبورگ
 • مرکز ریمند پرتلر که مختص دانشجویان بین المللی است.
 • بورسیه تحصیلی Franz Werfel Grant که به دانشجویان سراسر دنیا تعلق می گیرد.

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

بورسیه تحصیلی اتریش

تحصیل در دانشگاه های کشور هلند نیز می تواند با هزینه های به نسبت کم همراه باشد؛ با این تفاوت که هلند به شما این امکان را می دهد که با سنین بالاتر برای تحصیل در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس اقدام بفرمایید. اطلاعات بیشتر در این زمینه در مقاله زیر معرفی شده است.

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

تحصیل در هلند

درآمد و کار دانشجویی در اتریش

افرادی که در کشور اتریش تحصیل می کنند قطعاً نیاز به دریافت کمک هزینه تحصیلی دارند تا برخی از هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش را پوشش دهند. معمولاً دانشجویان می توانند به کار نیمه وقت در حین تحصیل مشغول شوند. دانشجویان کارشناسی اجازه 10 ساعت کار در هفته، دانشجویان کارشناسی ارشد اجازه 20 ساعت کار در هفته و دانشجویان دکتری معمولاً اجازه 40 ساعت کار در هفته را دارند. دانشجویان معمولاً در این شرایط حدوداً ساعتی 13 یورو درآمد خواهند داشت. کار در حین تحصیل از جهات گوناگونی می تواند مفید باشد. مهم تر از همه این که به افراد این امکان را می دهد تا سریع تر وارد بازار کار شده و بتوانند خود را با محیط تطبیق دهند. این امکان را نیز به دانشجویان می دهد تا بتوانند بعد از اتمام تحصیل، راحت تر کار مورد نظر خود را پیدا کنند. دانشجویان پس از اتمام تحصیل در کشور اتریش می توانند 1 سال در این کشور به دنبال کار گردیده و پس از یافتن کار مناسب، اقامت خود را تبدیل به اقامت کاری نمایند. اشخاصی که علاقمند به کاریابی در اتریش هستند این امکان را نیز خواهند داشت که مستقیماً برای ویزای جستجوی کار اتریش اقدام نمایند. در این جا همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید نرخ بیکاری در کشور اتریش بین سال های 2014 تا 2019 بررسی شده که در سال گذشته دارای نرخ میانگین 4.89 درصد بوده است.

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

 

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

کار ضمن تحصیل در اتریش

هزینه های زندگی در اتریش

همانطور که می دانید کشور اتریش بسیار پیشرفته بوده و از نظر کیفیت زندگی با کشورهایی نظیر سوئیس در رقابت و نزدیکی است. با این وجود، هزینه زندگی در اتریش نسبت به کیفیت زندگی در آن، بسیار مقرون به صرفه است و بر این اساس می توان کیفیت بالای زندگی را بدون نیاز به صرف هزینه هنگفت مانند هزینه زندگی در سوئیس، در کشور اتریش تجربه کرد. این موضوع برای دانشجویان بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که با توجه به زمان ناکافی برای پرداختن به کار و کسب درآمد در دوره دانشجویی، میزان هزینه زندگی در اتریش اهمیت دوچندانی می یابد. هر چند روش های مختلفی مانند دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی و همچنین مجوز کار دانشجویی در اتریش می تواند راهگشای دانشجویان در پرداخت هزینه های زندگی دانشجویی باشد. دانشجویانی که بتوانند با استفاده از پشتوانه مالی در نظر گرفته شده و صرفه جویی در هزینه های خود، سال های اولیه دوران تحصیل خود را با کنترل و مدیریت هزینه پشت سر بگذرانند، می توانند پس از مدتی موفق به یافتن کار دانشجویی شده و بخشی از درآمد خود را تأمین نمایند. همچنین در پایان تحصیل نیز در رشته کاری مرتبط با مدرک تحصیلی خود با حقوق مناسب به استخدام درآمده و مشغول به کار شوند. میانگین در آمد اشخاص در کشور اتریش، ماهیانه 3.800 یورو است. هزینه های زندگی در اتریش برای یک نفر تقریباً ماهی 1000 یورو می باشد. با مراجعه به لینک زیر، اطلاعات کاملی درمورد هزینه های زندگی در اتریش به دست خواهید آورد.

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریشهزینه زندگی در اتریش

 

در جدول زیر برخی از هزینه های خورد و خوراک و رفت و آمد در اتریش قابل مشاهده است.

 

موارد

مبلغ به یورو

یک وعده غذا در رستوران معمولی برای دو نفر

12

یک لیتر شیر

1.10

یک کیلوگرم برنج

1.79

12 عدد تخم مرغ

2.75

یک کیلو گرم سیب زمینی

2.36

یک کیلو گرم فیله مرغ

10.39

یک کیلوگرم پیاز

1.39

بلیط یک طرفه با وسایل نقلیه عمومی

2.40

تاکسی با تعرفه نرمال

4

 

هزینه های مسکن نیز که شامل اجاره واحدهای مسکونی و یا خرید ملک در نقاط مختلف شهر می شود در جدول زیر نمایش داده شده است.

 

اجاره ملک و خرید آپارتمان در اتریش

مبلغ به یورو

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

736.70

اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر

577.03

خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر

5.042.41

خرید هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز شهر

3.509.52


سئوالات متداول راجع به هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

✅ هزینه های زندگی در اتریش چقدر است؟

هزینه زندگی برای یک هر نفر در کشور اتریش تقریباً 700 تا 1000 یورو در ماه می باشد.

✅ آیا تحصیل در اتریش رایگان است؟

تحصیل در کشور اتریش به زبان آلمانی رایگان است. اما تحصیل به زبان انگلیسی دارای هزینه می باشد. گرچه تعدادی از رشته ها را نیز می توان به صورت رایگان در اتریش به انگلیسی تحصیل کرد.

✅ آیا بعد از اتمام تحصیل، فرصت کاریابی در کشور اتریش وجود دارد؟

اشخاص بعد از اتمام تحصیل، 1 سال فرصت دارند که در جستجوی کار مناسب بوده و بعد از کاریابی، اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تغییر دهند.

✅ هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در اتریش چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی کشور اتریش برای مقاطع مختلف تحصیلی، سالیانه بین 7 تا 20 هزار یورو متغیر است.

✅ هزینه زندگی در اتریش چه مقدار است؟

هزینه زندگی دانشجویی برای افراد مختلف، متناسب با سبک زندگی و محل سکونت افراد متفاوت است. اما به طور میانگین می توان گفت که زندگی در اتریش حدود 1000 یورو در ماه هزینه دارد.


_____________ نکات نهایی در خصوص هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش_____________

در این مقاله ما به طور کامل در مورد هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش و پذیرش تحصیلی اتریش توضیح دادیم. اتریش کشوریست که از سطح رفاه بالایی برخوردار بوده و سیستم آموزشی آن بسیار قوی است. همچنین گفته شد که نظام آموزشی کشور اتریش، رایگان است. این کشور از لحاظ کیفیت زندگی و خدمات ارائه شده در موارد زیادی با کشور سوئیس برابر می کند؛ در حالی که هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش به میزان قابل توجهی پایین تر در هزینه های تحصیل و زندگی در سوئیس است. هزینه زندگی در اتریش برای هر نفر تقریباً 1000 یورو در ماه می باشد. در مورد تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی توضیح داده شد و گفتیم در صورتی که اشخاص به زبان آلمانی تحصیل کنند، تحصیل آن ها رایگان خواهد بود. اشخاص بعد از اتمام تحصیل فرصت دارند 1 سال در جستجوی کار مناسب بوده و بعد از پیدا کردن کار، اقامت خود را به اقامت کاری تغییر دهند. شما عزیزان در صورتی که قصد کسب اطلاعات بیشتر را داشته باشید می توانید با مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس حاصل نموده و یا با تکمیل فرم تماس، آمادگی خود را برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان اعلام نمایید. علاوه بر این با طرح سئوالات خود در بخش "ثبت پرسش" که در پایان مقاله قرار دارد، مشاورین مجرب این مؤسسه در اسرع وقت پاسخگو خواهند بود.

امتیاز 5 از 5 ( 15 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مشاوره رایگان