مهاجرت به عراق

24 مهر 1399 بدون نظر

مهاجرت به عراق

عراق کشوری با قدمتی تاریخی که از تمدن بزرگ بین النهرین نشأت گرفته است. این کشور که جمعیتی حدود 39 میلیون نفر دارد، از قویت ها و ادیان و مذاهب متفاوتی تشکیل شده است. اغلب مردم عراق عرب و مسلمان هستند. در سال های اخیر با توجه به تغییر نظام سیاسی حاکم بر کشور عراق و همچنین همسایگی این کشور با ایران، بسیاری افراد به هدف تجارت و یا کار اقدام به مهاجرت به عراق کرده اند. به طور کلی با توجه به این که عراق یکی از کشورهای منطقه خاورمیانه به شمار می آید، مهاجرت به عراق بیشتر از طریق کشورهای همسایه مانند ایران، سوریه، اردن و... صورت می پذیرد. در این بین با توجه به این که تعدادی از پیشوایان شیعیان در این کشور به خاک سپرده شده اند، اقدام برای دریافت ویزای توریستی عراق از طرف کشورهای مسلمان و به ویژه ایران بسیار زیاد می باشد. در صورت که نیاز به دریافت اطلاعات بیشتری در زمینه مهاجرت به عراق داشته باشید، می توانید با برقراری تماس با مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) و یا از طریق تکمیل فرم تماس، از کارشناسان ما به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

 • شرایط عمومی مهاجرت به عراق
 • کار در عراق
 • مهاجرت تحصیلی به عراق
 • مهاجرت به عراق از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت عراق از طریق ازدواج
 • مهاجرت به عراق از طریق تولد
 • مهاجرت به عراق از طریق پناهندگی
 • هزینه های زندگی در عراق
 • گرفتن اقامت و تابعیت عراق
 • پاسخ به سئوالات متداول راجع به مهاجرت به عراق
 • سخن پایانی در خصوص مهاجرت به عراق

ویزای هنرمندان استرالیاشرایط عمومی مهاجرت به عراق

در عراق نیز همانند سایر کشورهای دنیا، در مجموع 7 روش اصلی برای مهاجرت به عراق و گرفتن تابعیت عراق تعریف می شوند. این روش ها تولد، ازدواج، پناهندگی، روش مهاجرت افراد خاص و هنرمندان، کار، تحصیل و سرمایه گذاری می باشند. در بحث مهاجرت، در صورتی که شخصی به هدف بهبود شرایط زندگی شخصی خود و خانواده اش به دنبال مهاجرت باشد، مسلماً پیشنهاد اول ما کشورهایی هستند که با وضع قوانینی از حقوق مهاجرین و دارایی های مهاجرین حمایت بسیار بیشتری انجام می دهند که از جمله این کشورها، اتریش است. در غیر این صورت می توانید با مطالعه این مقاله با روش های مختلف مهاجرت به عراق آشنا شوید. هدف ما در این جا بررسی مهم ترین روش های مهاجرت به این کشور مانند کار در عراق و یا سرمایه گذاری می باشد. در کنار آن اطلاعاتی در خصوص تحصیل در عراق و سایر روش ها ارائه می گردد.

ویزای هنرمندان استرالیا

مهاجرت به اتریش

کار در عراق

مهاجرت به عراق

به صورت کلی مهاجرت کاری در کشورهای مختلف جهان از قواعد خاصی پیروی می کند. در برخی کشورها مانند اتریش و آلمان ویزای جستجوی کار به متقاضیان اعطا می گردد. در کشورهایی مانند کانادا و استرالیا متقاضیان می توانند از طریق برنامه های مهاجرت کاری طراحی شده اقامت دائم این کشورها را به دست آورند. در خصوص مهاجرت به عراق از طریق کار، دانستن این نکته مهم می باشد که در قدم اول باید یک پیشنهاد کاری معتبر در اختیار داشت. این پیشنهاد کاری معتبرترین دلیل جهت دریافت ویزای عراق می باشد. در سال های اخیر با بیشتر شدن ارتباط سیاسی، صنعتی و اقتصادی بین ایران و عراق تعداد بسیار زیادی شرکت ها و صنایع مختلف ایرانی در عراق شروع به کار کرده اند که امکان استخدام ایرانیان را دارند. همچنین در صورتی که شخصی به زبان عربی و یا کردی مسلط باشد، می تواند در این کشور شغل مناسب رزومه کاری خود را بیاید. تسلط به زبان کردی برای دریافت اقامت کردستان عراق بسیار مهم می باشد. در نمودار زیر نرخ بیکاری عراق در ده سال گذشته را مشاهده می نمایید. مشاهده می کنید که همواره نرخ بیکاری در این کشور حدود 10 درصد بوده است. به علاوه در سال های اخیر این نرخ افزایش نیز داشته است. بنابراین پیشنهاد می شود نگاهی به مقالات کار در کشورهایی مانند آلمان در همین سایت داشته باشید.

ویزای هنرمندان استرالیا

کاریابی در آلمان

مهاجرت تحصیلی به عراق

فرزندان افرادی که به دلایل کاری، تجاری و یا دلایل دیگر مهاجرت به عراق را انجام داده اند می تواند در مدارس و دانشگاه های عراق تحصیل بنمایند. تحصیل در این مراکز آموزشی به زبان عربی و اکثراً به زبان انگلیسی می باشد. تحصیل برای این افراد در عراق رایگان می باشد. لازم به ذکر است که تحصیل در اقلیم کردستان عراق به زبان مادری آن ها یعنی زبان کردی و همچنین زبان انگلیسی می باشد. همچنین زبان عربی را نیز آموزش می بینند. دانشجویان خارجی نیز می توانند با دریافت ویزای عراق به منظور تحصیل در این کشور حضور پیدا بکنند. اشخاصی که به هدف تحصیل وارد عراق می شوند می توانند با ارائه مدارک تحصیلی قبلی خود واثبات تسلط به زبان انگلیسی در دانشگاه های بین المللی عراق تحصیل بکنند. ارائه مدرک زبان می تواند دلیلی بر اثبات تسلط شما به زبان انگلیسی باشد. ولی ارائه آن الزامی نمی باشد. جهت افزایش تسلط به زبان انگلیسی می توانید از محصول آموزش زبان انگلیسی فوق فشرده مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) استفاده کنید.

 

 در ادامه با تعدادی از دانشگاه های عراق آشنا می شوید:

 

نام دانشگاه

شهر

دانشگاه آل البیت

بغداد

دانشگاه ملی بغداد

بغداد

دانشگاه المستنصریة

بغداد

دانشگاه البصرة

بصره

دانشگاه موصل

نینوا

 

دانشجویان خارجی در صورت یافتن شغل مناسب در عراق می توانند ویزای کار عراق را به دست آورند. با توجه به نرخ بیکاری بالایی که در عراق وجود دارد، همچنین پایین بودن میزان امنیت در این کشور پیشنهاد می شود مقاله زیر را در خصوص تحصیل رایگان در نروژ بررسی بفرمایید.

ویزای هنرمندان استرالیا

تحصیل رایگان در نروژ

مهاجرت به عراق از طریق سرمایه گذاری

در مورد مهاجرت به عراق از طریق سرمایه گذاری می بایست شاخص های اقتصادی تاثیر گذار و استانداردهای سرمایه گذاری بین المللی در این کشور مورد بررسی قرار گیرند. کشور عراق در سال های اخیر از نظر اقتصادی در مقایسه با 10 سال گذشته پیشرفت بهتری داشته است. جذب سرمایه خارجی از کشورهای همسایه و همچنین کشورهای غربی یکی از دلایل اصلی این پیشرفت بوده است. اقتصاد عراق متکی بر فروش نفت می باشد که بالا رفتن نرخ جهانی نفت در سال های اخیر در این رشد بی تاثیر نمی باشد. یکی از استانداردهای سرمایه گذاری نرخ ریسک مصادره اموال می باشد. در نمودار زیر می بینیم که در 5 سال گذشته نرخ ریسک مصادره اموال در عراق در بالاترین سطح خود و روی عدد 7 بوده است. فقط در سال گذشته کاهش کمی داشته است.

مهاجرت به عراق

استاندارد دیگری که مورد ارزیابی قرار می گیرد نظام قضایی و اداری عراق و نرخ فساد موجود در این کشور می باشد. در این کشور نرخ کنترل فساد همان گونه که در نمودار زیر می بینیم،بسیار ضعیف می باشد. بنابراین پیشنهاد می شود به فکر سرمایه گذاری در کشورهایی باشید که نرخ کنترل فساد در آن ها بسیار بالا باشد.

مهاجرت به عراق

افراد غیر عراقی اجازه دارند در زمینه های مختلف به جز در زمینه های مرتبط به نفت و گاز و تجهیزات و استخراج نفت سرمایه گذاری کنند. حداقل سرمایه گذاری در این کشور 250 هزار دلار آمریکا می باشد. با توجه به تحلیل ها و نمودارهایی که ارائه گردید، ریسک مصادره اموال در عراق و همچنین نرخ فساد اداری و قضایی موجود در این کشور بالا می باشد. بنابراین مقصد مناسبی برای سرمایه گذاری نخواهد بود. پیشنهاد می شود که در خصوص کشورهایی مانند کانادا و یا اتریش که نرخ کنترل فساد و نرخ ریسک مصادره اموال بسیار عالی و مناسبی دارند را از طریق مقاله های زیر بررسی نمایید.

اقامت عراق از طریق ازدواج

همانند سایر کشورهای جهان هر شهروند غیر عراقی می تواند با ازدواج با شهروندی عراقی به اقامت این کشور برسد. اگر مرد عراقی با زنی غیر عراقی ازدواج بکند آن زن اقامت عراق را به دست می آورد. همچنین زن عراقی در صورت ازدواج با مردی غیر عراقی می تواند اقامت این کشور را به دست آورد. این کسب اقامت به شرط آن می باشد که حداقل 5 سال از تاریخ ازدواج رسمی این دو شخص گذشته باشد. همچنین می بایست در تمام این مدت در عراق زندگی کرده باشند. در صورت گذشت 5 سال از تاریخ مهاجرت به عراق از طریق ازدواج و زندگی در عراق، شخص غیر عراقی می تواند درخواست تابعیت عراق را بدهد. زن عراقی در صورت دریافت تابعیت همسر غیر عراقی خود می تواند تابعیت اولیه خود را حفظ کند. مگر آن که به صورت رسمی درخواست ترک تابعیت عراق را ارائه کند.

مهاجرت به عراق از طریق تولد

یکی از راه های مهاجرت به عراق و اخذ تابعیت عراق تولد می باشد. کشورهای مختلف جهان از دو قانون مطرح در دنیا یعنی قانون خاک و قانون خون در این مورد استفاده می کنند. کشور عراق عمدتاً از قانون خون پیروی می کند. کسی که از پدری عراقی و یا مادر عراقی متولد شود اجازه دریافت اقامت و تابعیت عراق را دارد. همچنین فرزندی که از مادری عراقی و پدری غیر عراقی در خارج از خاک عراق به دنیا بیاید، تحت شرایطی می تواند شهروندی عراق را به دست آورد. کشور عراق به صورت فرعی از قانون خاک پیروی می کند. به این صورت که اگر فرزندی در خاک عراق به دنیا بیاید و تابعیت پدر و مادر فرزند مشخص نباشد، آن فرزند می تواند پاسپورت عراق را به دست آورد. همچنین لازم به ذکر است در صورتی که شخصی غیر عراقی که به صورت اکتسابی تابعیت عراق را به دست آورده است در این کشور صاحب فرزندی شود، فقط در صورتی که این فرزندان در سن کمتر از سن قانونی و همچنین ساکن عراق باشند می توانند تابعیت عراق را به دست آورند.

مهاجرت به عراق

مهاجرت به عراق از طریق پناهندگی

یکی از راه های مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و از جمله مهاجرت به عراق، پناهندگی در عراق می باشد. با توجه به این که کشور عراق عضو کنواسیون ژنو است، بنابراین ملزم می باشد تا از پناهندگانی که به این کشور پناه می آورند، حمایت کند. طبق تعاریف موجود در کنوانسیون ژنو، پناهنده به شخصی اطلاق می شود که به دلایلی از قبیل عضویت در گروه های اجتماعی خاص، عقاید سیاسی، دین، مذهب و نژاد، بیم آن رود که در کشورش جان و مال وی در خطر باشد. این گونه افراد طبق توافق نامه ژنو می توانند به کشورهایی که این توافق نامه را امضا کرده اند، پناه ببرند. البته با توجه به شرایط زندگی نامساعدی که در حال حاضر در کشور عراق وجود دارد و همچنین تعداد جنگ های مختلفی که در سال های اخیر در این کشور اتفاق افتاده اند، خود مردم عراق از جمله پر جمعیت ترین پناهجویان در سراسر جهان به شمار می آیند. با این وجود در جریان جنگ داخلی سوریه، تعداد زیادی از مردم سوریه که در همسایگی عراق قرار گرفته اند به کشور عراق پناه آوردند. لازم به ذکر است مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) هیچ گونه خدماتی در خصوص پناهندگی ارائه نمی کند.

هزینه های زندگی در عراق

طبیعتاً هزینه های زندگی در عراق در مقایسه با سایر کشورهای عربی و به ویژه کشورهای اروپایی بسیار پایین تر می باشد. افزایش اعتبار دینار عراق باعث شده که هزینه زندگی در عراق در سال های گذشته نسبت به ایران افزایش داشته باشد. جهت مهاجرت به عراق باید آگاه بود که هزینه زندگی در ای کشور در ماه حدود 500 هزار دینار عراقی می باشد. در حالی که حداقل درآمد در این کشور حدود 709 هزار دینار می باشد.

 

کالا و خدمات مورد نظر

قیمت (به دینار عراق)

یک وعده غذایی در رستورانی معمولی

7000

یک وعده غذایی در رستورانی متوسط برای دو نفر

29000.9

یک بطری آب

266.9

یک لیتر شیر

1366

یک کیلو برنج

1792

12 عدد تخم مرغ

2062

یک کیلو پنیر

5561

یک کیلو گوشت گوساله

13678.58

یک کیلو گوشت مرغ

4466.5

بلیط رفت حمل و نقل

500

هزینه تاکسی

3000

اجاره آپارتمان سه خواب در مرکز شهر

783121

اجاره آپارتمان سه خواب سایر مناطق شهر

499049

خرید ملک هر متر آپارتمان در مرکز شهر

443167

خرید ملک هر متر آپارتمان سایر مناطق

292530

گرفتن اقامت و تابعیت عراق

بسیاری از افرادی که به دنبال مهاجرت به عراق هستند، به ویژه افرادی که به هدف تجارت و سرمایه گذاری وارد این کشور می شوند، به دلیل اعتبار پایین پاسپورت عراق شاید به دنبال دریافت تابعیت عراق نباشند. ولی طبق قانون موجود در عراق افرادی که از طریق کار، تولد و یا ازدواج وارد این کشور شوند می توانند بعد از گذشت 5 سال درخواست اقامت دائم عراق دهند. افرادی که از طریق ویزای کار عراق وارد این کشور می شوند، در صورت اشتغال تمام وقت به مدت پنج سال در این کشور می توانند اقامت دائم عراق را دریافت کنند. دانشجویان خارجی نیز در صورت اشتغال پس از تحصیل در عراق می توانند از این شرایط استفاده کنند. افرادی که با یک شخص عراقی ازدواج می کنند نیز پس از گذشت 5 سال از ازدواج و زندگی در عراق می توانند اقامت این کشور را به دست آورند. سرمایه گذاران خارجی پس از گذشت 3 سال می توانند به این مهم دست پیدا کنند و همچنین اقامت کردستان عراق را نیز می توانند دریافت کنند. اشخاصی که دارای اقامت دائم عراق هستند در صورتی که 5 سال از این تاریخ گذشته باشد و در این 5 سال به توالی در عراق زندگی کرده باشند می توانند درخواست تابعیت عراق را بدهند. این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) نگارش شده است و هر گونه کپی برداری از آن از نظر قانونی و شرعی صحیح نمی باشد.

 

سئوالات متداول راجع به مهاجرت به عراق

✅ آیا تحصیل در عراق به زبان انگلیسی ممکن است؟

بله؛ در دانشگاه بین المللی و همچنین بسیاری از دانشگاه های ملی عراق تحصیل به زبان انگلیسی ممکن می باشد.

✅ آیا مهاجرت به عراق از طریق سرمایه گذاری ممکن می باشد؟

طبق قانون تصویب شده در سال 2006 با سرمایه گذاری حداقل 250 هزار دلار آمریکا در عراق می توانید اقامت عراق را به دست آورید.

✅ آیا ازدواج زن عراقی با مرد غیر عراقی منجر به اخذ تابعیت مرد می شود؟

بله مرد در صورت اقامت و زندگی در عراق به مدت 5 سال پس از ازدواج می تواند درخواست شهروندی عراق را بدهد.

✅ نحوه کسب ویزای کار عراق به چه ترتیب است؟

در صورت یافتن شغل و دست یابی به پیشنهادی جهت کار در عراق می توانید اقامت کاری عراق را به دست آورید.

 

_____________سخن پایانی در خصوص مهاجرت به عراق_____________

عراق یکی از کشورهای با تمدن و با ریشه جهان می باشد. دارای مردمی با ادیان و فرهنگ های متفاوت می باشد. ولی در سال های گذشته به دلیل شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم بر این کشور و تحولات سیاسی زیادی که در عراق صورت می پذیرد، از شرایط اقتصادی و صنعتی خیلی خوبی برخوردار نیست. این امر در نمودار های موجود در بخش مهاجرت به عراق از طریق سرمایه گذاری کاملا مشهود است. مهاجرت به عراق از طریق روش های دیگری مانند تحصیل، کار در عراق، ازدواج در عراق و یا تولد مقدور می باشد. ولی مهاجرت به عراق فقط به افرادی پیشنهاد می شود که در این کشور وابستگی مالی و یا معنوی داشته باشند. در صورتی که به دنبال یافتن مقصد مناسبی جهت مهاجرت می باشید، می توانید با کارشناسان مؤسسه حقوقی دکتر ملک پور (MIE اتریش) تماس گرفته و یا فرم تماس را کامل کنید و در خصوص کشورهای مختلف به صورت رایگان مشاوره تلفنی دریافت کنید. همچنین می توانید سئوالات خود را در بخش "ثبت پرسش" انتهای همین مقاله مطرح بفرمایید.

امتیاز 4.23 از 5 ( 16 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مشاوره رایگان