دانشگاه های فرانسه

25 آبان 1399 2 نظر

دانشگاه های فرانسه

دانشگاه های فرانسه همواره جزو شناخته شده ترین و برترین مؤسسات آموزش عالی در اتحادیه اروپا و در جهان بوده اند و بسیاری از آنها شهرت جهانی دارند. هزینه های تحصیل در دانشگاه های فرانسه برای دانشجویان اتحادیه اروپا تقریباً رایگان است و 200-400 یورو در سال هزینه دارد. برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا شرایط تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور وجود دارد. هزینه های تحصیل دانشگاه های دولتی که به زبان فرانسه می باشند بسیار مناسب و سالانه در حدود 500 – 600 یورو در سال هزینه دارد و دانشگاه های خصوصی که معمولاً به زبان انگلیسی هستند هزینه ای در حدود 8-15 هزار یورو در سال دارند. هزینه های زندگی دانشجو در فرانسه با توجه به شهر و رشته تحصیلی و سبک زندگی می تواند متفاوت باشد ولی به صورت میانگین می تواند در حدود 800-1000 یورو در ماه در نظر گرفته شود. پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی فرانسه نکات بسیار مهمی دارد که در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. شرایط مناسبی در فرانسه وجود دارد که فرد بتواند در این کشور به تحصیل زبان پرداخته و سپس وارد دانشگاه های دولتی این کشور شود و حتی به راحتی به تحصیل رایگان در دانشگاه های فرانسه پزشکی بپردازند. تیم پژوهشی موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) در این مقاله تلاش نموده است که به اصلی ترین نکات تحصیل در دانشگاه های فرانسه بپردازد، دانشگاه فرانسه مورد تایید وزارت علوم را معرفی و نظام آموزشی آن ها را بررسی نماید. اگر پس از مطالعه مقاله دانشگاه های فرانسه برای شما سوال و یا نکته ای پیش آمد می توانید فرم تماس را در وب سایت های موسسه پر نمایید و یا با شماره تلفن های موسسه تماس حاصل نمایید تا مشاورین مجرب این موسسه شرایط مهاجرتی شما را به صورت کامل و در یک مشاوره تلفنی رایگان بررسی نمایند.

در ادامه مقاله دانشگاه های فرانسه، به بررسی زیر عنوان هایی به شرح زیر پرداخته خواهد شد.

  • شرایط عمومی تحصیل در فرانسه
  • رنکینگ دانشگاه های فرانسه
  • معرفی دانشگاه های برتر فرانسه
  • هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه
  • سوالات متداول در زمینه دانشگاه های فرانسه
  • سخن پایانی در باب دانشگاه های فرانسه

دانشگاه های فرانسهشرایط عمومی تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه با توجه به کیفیت نظام آموزشی و شرایط وجود تحصیل رایگان همواره مورد علاقه بسیاری از علاقه مندان از سرتاسر جهان بوده است و سالانه دانشجویان بسیاری از سرتاسر جهان برای تحصیل وارد این کشور می شوند. در فرانسه بیش از 3500 موسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی وجود دارد. دانشگاه ها، گراندس اکولز و مدارس هنری یا معماری در این کشور وجود دارند که بستر و گزینه های فراوان و مناسبی را برای دانشجویان خارجی فراهم می نماید که قصد تحصیل در فرانسه را دارند. 75 درصد از دانشجویان خارجی وارد دانشگاه های فرانسه می شوند که شامل دانشگاه های مهندسی و پزشکی فرانسه نیز می شود. این دانشگاه ها از لحاظ مالی توسط دولت فرانسه حمایت و تأمین می شوند و در سرتاسر کشور فرانسه پراکنده می باشند. در دانشگاه های دولتی دانشجویان می توانند در مقاطع مختلف مانند لیسانس، فوق لیسانس و دکتری تحصیل نمایند. پذیرش در دانشگاه های دولتی فرانسه به دو صورت قابل انجام است. روش اول این است که شما مستقیماً از خارج از کشور و نشان دادن سطح زبان و مدارک و نمرات تحصیلی و مدارک قبلی خود برای پذیرش اقدام می نمایید. در این روش شما توسط پروسه ای اقدام می فرمایید که به پوشه سبز معروف است و شما سه دانشگاه مورد علاقه خود را انتخاب نموده و برای پذیرش از آنها اقدام می نمایید. دانشگاه ها به ترتیب اولویت شما پرونده شما را بررسی می نمایند و در صورت قبولی شما وارد دانشگاه می شوید. در این روش معمولاً تصمیم دانشگاه اول روی دو دانشگاه دیگر هم تاثیرگذار است و بسیاری از افرادی که در دانشگاه اول قبول نمی شوند، احتمال قبولی کمتری در دو دانشگاه بعدی را خواهند داشت. مسیر دیگر ورود به فرانسه، تحصیل دوره زبان است. در این شرایط شما آیدی نامبر دانش آموزی دریافت می نمایید و می توانید مانند دیگر دانش آموزان فرانسوی برای پذیرش دانشگاه ها اقدام نمایید و می توانید تعداد بسیار بالاتری از دانشگاه ها را در لیست خود قرارداده و این دانشگاه ها به صورت همزمان شرایط شما را برای اخذ پذیرش بررسی می نمایند. معمولاً بیش از 96 درصد دانش آموزان خارجی که از این مسیر اقدام می نمایند موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های دولتی این کشور می شوند. برای ورود به دوره های زبان که باید در کالج های مخصوصی باشد شما باید حداقل زبان A2 فرانسوی داشته باشید و هزینه تحصیل برای یک سال زبان در داخل خاک فرانسه در حدود 6-8 هزار یورو می باشد. در پایان این دوره شما به سطح مورد نظر برای ورود مستقیم به دانشگاه های فرانسوی زبان فرانسه یعنی سطح C2 خواهید رسید. تحصیل دوره زبان در فرانسه، یکی از بهترین مقدمات برای تحصیل در برترین دانشگاه های فرانسه پزشکی می باشد. در لینک زیر، اطلاعات تخصصی در خصوص تحصیل دوره پزشکی در فرانسه و معرفی دانشگاه های فرانسه پزشکی ارائه گردیده است.

دانشگاه های فرانسه

تحصیل پزشکی فرانسه

 20 درصد از دانشجویان خارجی وارد گراندس اکولز ها می شوند. گراندس اکولزها مؤسسات آموزش عالی دولتی یا خصوصی هستند که مورد تأیید نظام آموزشی و دولت کشور فرانسه قرار دارند. آنها مدرک دانشگاهی را برای 5 سال تحصیلات تکمیلی اعطا می کنند، و برخی از آنها عنوان فوق لیسانس را اخذ می نمایند. بخش اعظم آموزش در این دوره ها به زبان انگلیسی ارائه می شود. اما شایان ذکر است پذیرش در گراندس اکولزها بسیار انتخابی است و بر اساس آزمون ورودی رقابتی پس از دو سال کلاسهای مقدماتی، با مدرک مناسب یا مستقیماً بعد از دبیرستان برای مدارس دارای برنامه مقدماتی یکپارچه انجام می گیرد. شهریه این مؤسسات آموزش عالی از دانشگاه های دولتی بالاتر است. نزدیک به 3000 موسسه آموزش عالی ونیمه دولتی و خصوصی دوره های در کشور فرانسه وجود دارند که در بخش های خاص مانند پزشکی، سمعی و بصری، ارتباطات، روزنامه نگاری، مد و طراحی، زراعت، علوم سیاسی، آشپزی و غیره ارائه می دهند که دارای هزینه بالاتری از دانشگاه های دولتی هستند و اکثراً به زبان انگلیسی ارائه می شوند. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوص معمولاً در حدود 8-15 هزار یورو در سال می باشد.

دانشگاه های فرانسه

تحصیل در فرانسه

رنکینگ دانشگاه های فرانسه

دانشگاه های کشور فرانسه به خصوص دانشگاه های دولتی این کشور دارای رنکینگ بسیار بالایی در سطح جهان می باشند و مدارک حاصل از این دانشگاه ها در تمامی کشورهای جهان از اعتبار خاصی برخوردار است. دانشگاه های فرانسه با توجه به شباهت نظام حقوقی ایران با نظام حقوقی کشور فرانسه برای ادامه تحصیل دانشجویان حقوق در ایران همواره بسیار مورد علاقه بوده و سالانه افراد بسیاری برای ادامه تحصیل در رشته حقوق وارد این کشور می شوند. از سوی دیگر شرایط تحصیل رایگان به خصوص در رشته های پزشکی و پیراپزشکی با توجه به این که گذراندن این دوره ها در اکثر کشورهای جهان مانند انگلیس، آمریکا، کانادا، چک و غیره دارای هزینه های بسیاری است به عنوان یکی از مقاصد بسیار پر تقاضا محسوب می گردد. تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه معمولاً 9 ساله می باشد و فرد یکباره با اخذ تخصص از دانشگاه فارغ التحصیل می گردد. مقاله دانشگاه های فرانسه که در حال مطالعه آن هستید، توسط موسسه حقوقی ملک پور به نگارش درآمده و کپی برداری از آن بدون کسب اجازه و ذکر منبع، خلاف قانون و شرع است. دانشجویان پزشکی از سال سوم تحصیل مشغول به کارآموزی در بیمارستان ها و مراکز درمانی شده و حقوق دریافت می نمایند. 10 دانشگاه برتر کشور فرانسه در رنکینگ جهانی در رتبه زیر 300 جهان قرار گرفته اند. سه دانشگاه برتر این کشور که شامل دانشگاه سوربون، دانشگاه اکولز پلی تکنیک و دانشگاه PSL پاریس می شوند در رتبه زیر 100 در جهان قرار گرفته اند.

دانشگاه های فرانسه

معرفی دانشگاه های برتر فرانسه

در زیر عنوان زیر به معرفی دانشگاه های برتر فرانسه خواهیم پرداخت و به اختصار 5 دانشگاه برتر کشور فرانسه را معرفی خواهیم نمود. شایان ذکر است تمامی این 5 دانشگاه در آخرین رتبه بندی جهانی در رتبه بندی زیر 170 دانشگاه برتر جهان قرارگرفته اند. به صورت کلی توصیه می شود برای مقایسه بهتر دانشگاه های فرانسه و ذیگر کشور های اروپایی مانند اتریش و آلمان و نروژ که شرایط تحصیل رایگان دارند به مقالات زیر مراجعه بفرمایید.

 

1- دانشگاه PSL پاریس (Paris Sciences et Lettres Research University): این دانشگاه دولتی در سال 2010 تاسیس شده است و دارای حدود 21 هزار نفر دانشجو می باشد. از میان دانشجویان این دانشگاه نزدیک به 4700 دانشجوی خارجی وجود دارد و این دانشگاه در آخرین آمار رنکینگ دانشگاه های جهان در رتبه 52 قرار گرفته است و در کشور فرانسه رتبه اول را دارد. در شاخص شهرت کارفرمایان (employer reputation indicator)، رتبه 20 جهان را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه ارتباطات محکمی با کارفرمایان و همچنین مشارکت استراتژیک با سایر دانشگاه های معتبر در سراسر جهان برقرار نموده است.

2- دانشگاه اکول پلی تکنیک (Paris Tech) (Ecole Polytechnique): این این مدرسه در سال 1794 توسط ریاضیدان گاسپارد مونگ در طول انقلاب فرانسه تأسیس شد. در طی سالیان تغییرات کاربری متفاوتی داشته است. این دانشگاه در آخرین رتبه بندی دانشگاه های جهان در رتبه دوم کشور فرانسه و رتبه 61 جهان قرار گرفته است. این دانشگاه از لحاظ شهرت کارفرمایان در رتبه 15 جهان قراردارد. کمپ اصلی این دانشگاه در 30 کیلومتری مرکز پاریس قرار گرفته است و یک فضای 120 هکتاری را برای 4600 دانشجوی خود فراهم نموده است.

3- دانشگاه سوربن (Sorbonne University): دانشگاه سوربن فرانسه شاید از سرشناس ترین دانشگاه های فرانسه باشد. این دانشگاه در سال 1150 میلادی پایه گذاری شده است و بسیاری از بزرگان علمی جهان فارغ التحصیل این دانشگاه می باشند. از معروف ترین فارغ التحصیلان این دانشگاه می توان به پیر کوری، جان کلوین و ماری کوری، ویر ونگ (طراح لباس)، ایسی ساگاوا (نویسنده ژاپنی) و دوید گوتا (دی جی) و هزاران فرد مشهور دیگر نام برد. دانشگاه سوربن فرانسه در آخرین رتبه بندی جهانی در رتبه 3 کشور فرانسه و رتبه 83 جهان قرار گرفته است. این دانشگاه دولتی نزدیک به 42709 نفر دانشجو و 3086 کارمند دارد که نزدیک به 10 هزار نفر از آنها دانشجویان بین المللی هستند.

4- CentraleSupélec: این انیستیتو تحقیقاتی در سال 1829 تاسیس شده است. موسسه جدیدی که با ادغام دانشگاه پاریس - سوربن و دانشگاه پیر و ماری کوری شکل گرفته است، این انیستیتو در سال 2021 در رتبه 83 جهان قرار دارد و در شاخص شهرت دانشگاهی در رتبه 42 جهان قرار گرفته است. این دانشگاه دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در بسیاری از رشته ها ارائه می نماید. این دانشگاه شامل 17 گروه تحقیقاتی یا تیم هایی است که طیف علمی بسیار بزرگی را پوشش می دهند و کلیه علوم مهندسی و سیستم را تحت پوشش خود قرار می دهند. 7 موضوع به صورت اصلی هدف تحقیقات این دانشگاه قرار می گیرد: بهداشت و مهندسی زیستی، انرژی، سیستم های ارتباطی، محیط زیست و خطرات، هوانوردی و حمل و نقل، نانو علوم، سیستم های تجاری.

5- موسسه آموزش عالی École normale supérieure de Lyon: این موسسه آموزش عالی در سال 1880 تاسیس شده است و در رتبه 161 دانشگاه های جهان قرار گرفته است و همچنین رتبه پنجم در کشور فرانسه را دارد. دانشجویان و محققان از 78 کشور جهان در این موسسه آموزش عالی فعالیت می نمایند. دانشجویان برنامه های فردی طراحی می کنند و یک قرارداد مطالعه امضا می نمایند. آنها زمان خود را به آموزش و تحقیق در علوم و علوم انسانی (از مقطع لیسانس تا دکترا) اختصاص می دهند. آنها از تیمی با بیش از 500 محقق و همچنین دوره های تحقیقاتی مقدماتی در 30 آزمایشگاه و پلت فرم برای انجام پژوهش های خود بهره مند خواهند می گردند.

هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه

از اصلی ترین مسائل در انتخاب مقصد مهاجرت علاوه بر شرایط و رنکینگ دانشگاه های کشور، بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در آن کشور می باشد. هزینه های تحصیل در کشور فرانسه همانطور که در بخش های گذشته بیان شد با توجه به نوع دانشگاه می تواند بسیار متفاوت باشد. تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور که معمولاً به زبان فرانسوی می باشد معمولاً دارای هزینه بسیار پایینی بوده و سالانه به صورت میانگین در حدود 200-700 یورو متفاوت می باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی معمولاً در حدود سالی 8-15 هزار یورو با توجه به رشته و دانشگاه می توانند متغیر باشد. شایان ذکر است که بهترین مسیر ورود به دانشگاه های دولتی گذراندن دوره زبان در خود کشور فرانسه می باشد که سالانه در حدود 6-8 هزار یورو هزینه دارد و نیاز به مدرک A2 زبان فرانسه برای ورود به این دوره ها وجود دارد. هزینه های زندگی برای دانشجویان در فرانسه در حدود 800- 1000 یورو در ماه می باشد. این هزینه در پاریس بیشتر بوده و می تواند با توجه به محل اقامت و سبک زندگی دانشجو در بازه 1000-1800 یورو متغیر باشد. برخی از اصلی ترین هزینه های زندگی در فرانسه در جدول زیر نمایش داده شده است.

 

هزینه ها در ماه

قیمت به یورو

یک وعده غذا در رستوران ارزان

13.00

یک وعده غذای کومبو در مک دونالد

8.20

12 عدد تخم مرغ

3.01

شیر

0.99

یک کیلو برنج

1.83

یک کیلو سیب زمینی

2.84

یک کیلو پیاز

2.10

عضویت یک ماهه حمل نقل عمومی

57.00

عضویت یک ماهه در باشگاه ورزشی

36.15

 

هزینه های اجاره مسکن در کشور فرانسه به صورت میانگین در جدول زیر نمایش داده شده است.

 

هزینه ها در ماه

قیمت به یورو

هزینه اجاره یک واحد یک خوابه در مرکز شهر

682

هزینه اجاره یک واحد سه خوابه در مرکز شهر

1418

هزینه اجاره یک واحد یک خوابه در خارج از شهر

526

هزینه اجاره یک واحد سه خوابه در خارج از شهر

1021

 

برای بررسی بهتر و اطلاع کامل از تمامی روش های تحصیلی و اقامتی پیش روی خود می توانید به محصول گام به گام اخذ اقامت رجوع نمایید که با تلاش جناب استاد ملک پور تهیه شده است و تمامی روش های مهاجرتی در این محصول فوق العاده به صورت کامل تحلیل شده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این محصول می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

خرید ملک در آلمان


سوالات متداول در زمینه دانشگاه های فرانسه

✅شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های فرانسه چیست؟
دانشجویان با داشتن مدرک زبان فرانسوی متناسب با مقطع تحصیلی خود می توانند از سیستم آموزش رایگان فرانسه استفاده نموده و در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل نمایند.


✅آیا امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی در این کشور وجود دارد؟
خیر. تمامی دانشگاه های رایگان این کشور فرانسوی زبان می باشند و برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان باید شهریه پرداخت نمایید که مقدار آن بسته به رشته و دانشگاه متفاوت می باشد.


✅هزینه های زندگی در فرانسه چقدر است؟
به طور معمول هزینه های زندگی در فرانسه برای یک دانشجو حدود 800 الی 1000 یورو می باشد که البته در شهرهای کوچک این هزینه می تواند کاهش یابد.


✅شرایط سنی در اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه تا چه میزان اهمیت دارد؟
دانشگاه ها معمولاً شرط سنی ندارند، اما دانشجویان لیسانس بعد از 23 سال، دانشجویان فوق لیسانس بعد از 30 سال و دانشجویان دکتری بعد از 35 الی 40 سال شانس کمتری برای اخذ ویزای تحصیلی خواهند داشت.


_____________سخن پایانی در باب دانشگاه های فرانسه_____________

در مقاله دانشگاه های فرانسه سعی گردید نکات اصلی در خصوص تحصیل در فرانسه، رتبه بندی دانشگاه های فرانسه و معرفی دانشگاه فرانسه مورد تایید وزارت علوم بررسی گردد. دانشگاه های فرانسه دارای سابقه بسیار قدیمی و شهرت جهانی بسیار بالایی هستند و بزرگانی چون ماری کوری، پیر کوری و جان کلوین فارغ التحصیل دانشگاه های این کشور هستند. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور بسیار مناسب و تقریباً رایگان می باشد و هزینه های زندگی در این کشور به صورت میانگین برای یک دانشجو در حدود 800-1000 یورو در ماه می باشد. بهترین مسیر ورود به دانشگاه های دولتی این کشور در تمامی رشته ها و به خصوص رشته های پزشکی و پیراپزشکی ورود به وسیله دوره زبان در خاک فرانسه و در کالج های مورد قبول این کشور می باشد. اگر در پایان مطالعه این مقاله سوال و یا نکته ای در خصوص دانشگاه های فرانسه برای شما پیش آمد می توانید در بخش پرسش و پاسخ آن را مطرح نموده تا مشاورین موسسه در اسرع وقت به آنها پاسخ دهند. موسسه حقوقی ملک پور با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه مهاجرت تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری و دیگر طرق مهاجرت همواره تلاش نموده است که بهترین مسیرها را برای موکلین خود طراحی و انجام دهد تا موکلین به بهترین مسیر بتوانند به اهداف خود برسند. شایان ذکر شما عزیزان می توانید با تماس با دفاتر موسسه MIE و یا پر نمودن فرم تماس در وب سایت های موسسه از مشاوره رایگان مشاورین مجرب این موسسه بهره مند گردید و شرایط خود و خانواده خود را در انواع روش های مهاجرت بررسی نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 10 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
امین مصلح
سلام . ممنون بابت مقالات خوبتون. ایا تحصیل در دانشگاه های فرانسه در رشته های مهندسی بدون ازمون هست؟ برای دانشگاه های دولتی این کشور. فقط برای رشته های پزشکیش آزمون وجود داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
بله امکان اخذ پذیرش بدون ازمون ورودی هست
مجيد كاظمى
سلام ممنون از مقاله خوبتون در خصوص شهريه دانشگاه هاى فرانسه در رشته هاى پزشكى به زبان انگليسى ميشه اطلاعاتى رو بدين؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام سالانه بین ۱۰ تا ۱۵ هزار یورو تحصیل به زبان فرانسه رایگان است
مشاوره رایگان