تحصیل در هند

26 شهریور 1399 بدون نظر

تحصیل در هند

کشور هندوستان یکی از کشورهایی است که سالیانه دانشجویانی زیادی علی الخصوص از قاره آسیا برای تحصیل در دانشگاه های آن اقدام می نمایند. این کشور که یکی از پرجمعیت ترین کشورهای دنیا به حساب می آید به واسطه اینکه دانشگاه های متعددی داشته و در بسیاری از آنها تحصیل به زبان انگلیسی می باشد، مقصد دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر دنیا و بخصوص قاره آسیا است. دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشور علاقه دارند تا به زبان انگلیسی و با هزینه پایین تر نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی تحصیل نمایند و در واقع این موارد از مزایای تحصیل در هند به شمار می آید. با توجه به سوالات متعددی که شما مخاطبین گرامی در خصوص تحصیل در هند مطرح نموده اید این مقاله تهیه و تنظیم شده است تا پاسخی درست و مناسب بر پایه مفاهیم علمی و قانونی در اختیار شما قرار دهد. در واقع تیم تحقیقاتی موسسه حقوقی ملکپور (MIE اتریش) این مقاله را به منظور ارائه اطلاعات صحیح و انتخاب مسیری مناسب برای آینده شما تهیه نموده است و امید است تا مطالعه این نوشتار نهایت بهره را برای شما به همراه داشته باشد. توجه داشته باشید که برای بررسی شرایط دقیق خود می توانید با مشاورین موسسه ارتباط تلفنی برقرار نموده و با تماس تلفنی یا تکمیل فرم تماس، از مشاوره رایگان تلفنی استفاده نمایید که در این مشاوره تمام روش های مهاجرتی مناسب با شرایط شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

موضوعات ارائه شده در این مقاله عبارتند از:

 • تحصیل در مدارس هند
 • تحصیل در هند در مقطع لیسانس
 • تحصیل دوره فوق لیسانس در هند
 • تحصیل در مقطع دکتری در هند
 • بورسیه تحصیلی هند
 • هزینه های تحصیل و زندگی در هند
 • کار دانشجویی در هند
 • بررسی ویزای همراه هند
 • معرفی دانشگاه های برتر هند
 • مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی هند
 • شرایط انجام کار بعد از تحصیل در هند
 • سوالات متداول راجع به تحصیل در هند
 • تحصیل در هند و سخن پایانی

تحصیل در هندتحصیل در مدارس هند

هر ساله میلیون ها دانش آموز هندی با رسیدن به سن 6 سالگی تحصیل خود در سیستم آموزشی هند را آغاز می نمایند. تحصیل در مدارس هند برای دانش آموزان به صورت اختیاری است و آنها می توانند از تحصیل رایگان در هند استفاده نموده و آموزش ببینند. البته درصدی از دانش آموزان نیز به مدارس خصوصی رفته و متناسب با کیفیت مدرسه شهریه پرداخت می نمایند. سیستم آموزشی هندوستان به این صورت است که دانش آموزان 5 سال ابتدای تحصیل خود را در دوره ابتدایی آموزش می بینند و پس از آن 3 سال در مقطع میانی مشغول تحصیل می گردند. بسیاری از دانش آموزان تا این مقطع تحصیل می کنند و به واسطه وضعیت خانواده هایشان تحصیل را ترک نموده و وارد بازار کار می شوند. اما دانش آموزانی که بخواهند به تحصیل خود ادامه دهند 4 سال آموزش متوسطه می بینند و پس از 12 سال تحصیل مدرک دیپلم خود را دریافت می نمایند. دانش آموزانی که موفق به کسب دیپلم شده اند این اجازه را دارند که برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه های این کشور شوند.

تحصیل در هند در مقطع لیسانس

دانش آموزانی که دیپلم 12 ساله خود را دریافت کرده باشند می توانند برای ورود به دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی در کشور هند به زبان انگلیسی می باشد و تمام دروس به این زبان به دانشجویان تدریس می شود. طول تحصیل در مقطع لیسانس برای دانشجویان بسته به رشته ای که در آن تحصیل می نمایند بین 3 الی 4 سال به طول می انجامد. به طور کلی مدرک زبان انگلیسی با نمره خاصی برای تحصیل در این دوره ذکر نشده است اما با توجه به اینکه دانشجویان به زبان انگلیسی درس می خوانند باید تسلط مناسب در حد نمره آیلتس 5 یا بالاتر داشته باشند. دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه ها متحمل هزینه می شوند و برای تحصیل در دانشگاه ها باید در مقطع لیسانس در حدود 1000 الی 5000 دلار پرداخت نمایند که بسته به رشته و دانشگاهی که در آن تحصیل می کنند با هم تفاوت هایی دارند. البته دانشجویان برای تحصیل در هند پزشکی نسبت به سایر رشته ها باید حداقل 2 تا 3 برابر شهریه رشته های دیگر را پرداخت نمایند. دانشجویان برای تحصیل در هند در دوره لیسانس محدودیت زیادی برای رشته تحصیلی ندارند و انتخاب های زیادی برای تحصیل پیش روی خود دارند که می توان به رشته های علوم انسانی، مهندسی، پزشکی، کشاورزی، هنر و... اشاره نماییم.

تحصیل دوره فوق لیسانس در هند

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی می توانند برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های هندوستان اقدام نمایند. تحصیل در این دوره نیز همانند دوره لیسانس به زبان انگلیسی می باشد و دانشجویان بین المللی بهتر است برای بالا بردن شانس ویزای خود حداقل نمره زبان آیلتس 5 را ارائه نمایند. البته دانشجویان این فرصت را دارند تا با پرداخت هزینه در دوره های آموزش زبان انگلیسی نیز شرکت نمایند و سطح زبان خود را ارتقا دهند. اغلب رشته های دانشگاهی در دوره کارشناسی ارشد 2 ساله می باشند اما در این بین دوره های 1 ساله نیز برای دانشجویان وجود دارد. دانشجویان بینی المللی که می خواهند برای تحصیل در هند در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند باید شهریه تقریباً مشابه با دوره کارشناسی برای تحصیل خود در نظر بگیرند که بین 1000 تا 5000 دلار می باشد. در این بین رشته های مهندسی مانند مکانیک و الکترونیک، برق، کامپیوتر و ... هزینه های بیشتری نسبت به رشته های علوم انسانی برای دانشجو به همراه خواهد داشت که البته نسبت به کشورهای پیشرفته مبلغ شهریه ها کمتر است.

تحصیل در مقطع دکتری در هند

دانشجویان زیادی پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد اقدام به پذیرش برای مقطع دکتری می نمایند که با توجه به شرایط تحصیل ارزان به زبان انگلیسی که یکی از مزایای تحصیل در هند به حساب می آیند این کشور را برای ادامه تحصیل خود انتخاب نموده و برای آن اقدام می نمایند. دانشجویان برای تحصیل در دوره دکتری با داشتن مدرک زبان آیلتس 5 و پرداخت شهریه بین 3,000 الی 6,000 دلار می توانند پذیرش دریافت کنند. البته لازم به ذکر است که دانشجویان برای تحصیل در هند پزشکی هزینه به مراتب بیشتری پرداخت می نمایند. طول دوره های تحصیلی دکتری در رشته های مختلف تفاوت زیادی دارند و دانشجویان بین 3 تا 6 سال بسته به رشته تحصیلی خود باید در دانشگاه تحصیل نمایند که عمدتاً به صورت دوره های تحقیقاتی برگزار می شود. اما دانشجویانی که می خواهند برای این مقطع پذیرش دریافت کنند باید در نظر داشته باشند که ارتباط با یک استاد راهنما می تواند کلید پذیرش آنها باشد. داشتن سوابق تحصیلی خوب، مدرک زبان، مقالات معتبر و ... می تواند کمک قابل توجهی برای متقاعد کردن استاد راهنما باشد.

بورسیه تحصیلی هند

همانطور که تا به اینجا مشاهده نمودید تحصیل در هند نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا ارزان تر و به صرفه تر می باشد اما با این حال دانشجویان زیادی تمایل دارند تا باز هم این هزینه ها را کاهش دهند و یا حتی بتوانند کمک هزینه ای بابت زندگی در این کشور دریافت نمایند. کشور هند هر ساله بورسیه های متعددی را برای دانشجویان هندی و بین المللی در نظر می گیرد تا به کمک آن دانشجویان مستعد بتوانند از آن استفاده نموده و وجود هزینه ها مانع تحصیل این افراد نشود. در این بین بورسیه های متعدد توسط دانشگاه ها، دولت، موسسات و ... ارائه می شود که هر کدام می تواند به منظور خاصی به دانشجو تعلق گیرد. از جمله مواردی که به دانشجویان در هندوستان بورسیه داده می شود می توانیم به بورسیه های مبتنی بر شایستگی تحصیلی دانشجو، بورسیه برای دانشجویان با بضاعت مالی کم، بورسیه برای کمک هزینه های زندگی، بورسیه استعدادهای درخشان و ... اشاره نماییم که در جدول زیر می توانید برخی از این بورسیه ها را مشاهده نمایید.

 

میزان بورسیه

نام بورسیه

تا 50% شهریه دانشگاه

special programmes at Northcap University

500 تا 1,500 یورو بسته به شهریه دانشگاه

Undergraduate KDS Scholarship Contest

25% الی 100% شهریه دانشگاه

بورسیه تحصیلی ISB

حدود 30% شهریه دانشگاه

Next Generation Scholarships

1,000 دلار

Community Service Scholarship

2,000 دلار

Dermadry Scholarship 2020

هزینه های تحصیل و زندگی در هند

یکی از تاثیرگذارترین فاکتورهایی که در امر مهاجرت وجود دارد بودجه ای است که متقاضی برای مهاجرت خود در نظر گرفته است و در واقع محدودیتی برای انتخاب کشور مقصد شخص می باشد. همانطور که در عناوین قبلی در این مقاله ذکر شد یکی از مزایای تحصیل در هند، ارزان بودن شهریه ها نسبت به کشورهای مطرح اروپایی و آمریکایی می باشد و به طور کلی هزینه های تحصیل در این کشور معمولاً بین 1,000 تا 5,000 دلار در سال است. اما آیا این تمام هزینه یک دانشجو است؟ خیر، هزینه دیگری که دانشجویان باید برای مهاجرت تحصیلی برای خود در نظر بگیرند هزینه های زندگی در هند است. اولین نکته در هزینه زندگی شهر و منطقه ای است که دانشجو می خواهد در آن به ادامه تحصیل بپردازد و سبک زندگی شخص نیز در این موضوع نقش پر رنگی دارد. اگر بخواهیم به صورت حدودی میانگین هزینه های زندگی در هندوستان را بیان کنیم می توانیم حدود 500 الی 700 دلار در نظر بگیریم. حال برای اینکه بتوانیم ذهنیت بهتری از هزینه ها داشته باشیم، برخی هزینه های روزمره در این کشور را در جدول زیر آورده ایم که می توانید آن را مشاهده نمایید.

 

میانگین هزینه های زندگی در بلاروس

شرح

هزینه (دلار)

 

شرح

هزینه (دلار)

غذا در رستوران معمولی

2.18

بلیط یک طرفه (حمل و نقل عمومی)

0.27

آب معدنی (0.33 لیتر)

0.20

تاکسی (1 کیلومتر)

0.22

شیر (1 لیتری)

0.68

گازوئیل (1 لیتر)

1.05

برنج (1 کیلو)

0.73

هزینه باشگاه (ماهیانه)

19.59

نان سفید (500 گرم)

0.46

هزینه انرژی (آب، برق و ... )

39.11

تخم مرغ (12 عدد)

0.88

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

169.22

سیب (1 کیلو)

1.93

اجاره آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر

105.37

سیب زمینی (1 کیلو)

0.38

اینترنت

11.18

مک دونالد

3.95

سینما

3.40

کاپوچینو

1.62

شهریه مهدکودک خصوصی

58.04

کار دانشجویی در هند

اگر می خواهید به عنوان دانشجوی بین المللی به هند مهاجرت نمایید و امیدوارید تا با کار دانشجویی بخشی از هزینه های خود را پوشش دهید حتماً با دقت بیشتری این بخش را مطالعه نمایید. طبق قانون کار هند دانش آموزان تا سن 14 سال اجازه انجام کار ندارند و بین سنین 14 تا 18 سال هم در مشاغل غیرخطرناک می توانند مشغول به کار شوند. اما برای دانشجویان قوانین بسته به نوع دانشجو متغیر است به طوری که دانشجویانی که اصالت و تابعیت کشور هندوستان را داشته باشند می توانند در طول دوره تحصیل تمام وقت و بدون محدودیت مشغول به کار شوند اما دانشجویان بین المللی اجازه کار دانشجویی ندارند و نمی توانند از این طریق درآمدی داشته باشند. البته آنها می توانند در دوره های کارآموزی و کارورزی شرکت کنند اما برای حضور و کار در این دوره ها نیز نمی توانند درآمدی کسب کنند.

بررسی ویزای همراه هند

بررسی ویزای همراه برای دانشجویانی که متاهل هستند و یا فرزند دارند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا اغلب آنها تمایل دارند تا در طول ایام تحصیل در کنار خانواده خود باشند. اما آیا هندوستان به خانواده دانشجو نیز ویزا می دهد؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است تا ابتدا این نکته را ذکر کنیم که در مهاجرت منظور از همراه برای دانشجو عبارت است از همسر و فرزندان زیر 18 سال. هر گونه کپی برداری از مطالب و محتوای این نوشتار و نشر آن بدون ذکر منبع مصداق عمل مجرمانه بوده و علاوه بر اینکه از نظر شرعی حرام است، مشمول پیگرد قانونی خواهد بود. نکته مثبت برای متقاضیان تحصیل در هند این است که این افراد می توانند در طول ایام تحصیل خانواده خود را در کنار خود داشته باشند و طول ویزای خانواده مانند ویزای دانشجو خواهد بود. در طول حضور فرزندان می توانند در مدارس این کشور تحصیل نمایند و پس از آن به کشور خود بازگردند. لازم به ذکر است که به ازای تحصیل فرزند در دانشگاه های هندوستان، اقامتی به پدر و یا مادر دانشجو تعلق نخواهد گرفت.

تحصیل در هند

معرفی دانشگاه های برتر هند

همانطور که گفته شد هندوستان دارای دانشگاه های بسیاری زیادی است که تعداد آن بیش از 1000 دانشگاه می باشد. اگر چه این دانشگاه ها از لحاظ رتبه بندی جزو برترین دانشگاه های دنیا نیستند اما در سطح قاره آسیا دانشگاه های با کیفیتی محسوب می شوند. در واقع طبقه آخرین رده بندی دانشگاه ها این کشور هیچ دانشگاهی در بین 500 دانشگاه برتر دنیا نداشته است اما از این رتبه به بعد دانشگاه های زیادی را دارد. در رده بندی دانشگاه ها معمولاً موارد متعددی همچون امکانات دانشگاه، سطح علمی اساتید، سطح علمی دانشجویان و ... تاثیرگذار می باشد. حال با در نظر گرفتن این نکته لیستی از دانشگاه های برتر هندوستان به همراه رتبه های جهانی آنها تهیه شده است که در جدول زیر قابل مشاهده می باشد.

 

رتبه در هند

رتبه جهانی

نام دانشگاه

1

513

Indian Institute of Technology Bombay

2

596

Indian Institute of Technology Madras

3

621

Indian Institute of Technology Kanpur

4

644

Indian Institute of Technology Kharagpur

5

653

Indian Institute of Technology Delhi

6

715

Indian Institute of Science Bangalore

7

728

University of Delhi

8

786

Tata Institute of Fundamental Research

9

858

Indian Institute of Technology Roorkee

10

949

VIT University Vellore

11

1033

Anna University

12

1059

Indian Institute of Technology Guwahati

13

1090

Banaras Hindu University

14

1119

Amity University

15

1140

Jawaharlal Nehru University

16

1144

Manipal University

17

1192

All India Institute of Medical Sciences AIIMS

18

1252

Amrita University

19

1255

Aligarh Muslim University

20

1304

National Institute of Technology Rourkela

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی هند

ارائه مدارک یکی از کلیدی ترین مراحل برای دریافت ویزای تحصیلی هند می باشد و برای این منظور اول دانشجویان باید بدانند چه مدارکی را ارائه کنند و بعد اینکه چطور این مدارک را به سفارت ارائه دهند تا ویزای تحصیلی دریافت نمایند. برای اینکه افراد این مراحل را که از حساسیت خاصی برخوردار است به درستی طی نمایند می توانند از یک وکیل مهاجرت توانمند برای انجام امور مشاوره دریافت نمایند. استفاده از وکیل مجرب برای تهیه و ارائه مدارک می تواند شانس موفقیت شما در پروسه مهاجرت و دریافت ویزای تحصیلی را تا حد زیادی بالا ببرد. در ادامه این مطلب برخی از اصلی ترین مدارکی که باری دریافت ویزای تحصیل در هند دانشجویان باید به سفارت ارائه دهند را ذکر نموده ایم:

 • ترجمه سوابق تحصیلی تا آخرین مقطع
 • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • رزومه
 • عکس

شرایط انجام کار بعد از تحصیل در هند

تحصیل در هند

بسیاری از افرادی که برای تحصیل به هند مهاجرت می نمایند، پس از اتمام دوره تحصیلی خود به کشور خود برگشته و یا به کشور دیگری مهاجرت می کنند. اما دلیل این کار چیست؟ با توجه به اینکه کشور هندوستان یکی از پر جمعیت ترین کشورهای دنیا به شمار می رود، همواره نیاز مبرمی به شغل داشته و نیروی کار ارزان قیمت برای کارفرماها وجود دارد. اگرچه نرخ بیکاری در این کشور در سال 2019 معادل 5.36 درصد گزارش شده است اما با توجه به شرایط کاری و اجتماعی اغلب مهاجرین تمایل زیادی به اقامت دائم در این کشور ندارند. اگر بخواهیم قانون کار پس از تحصیل برای مهاجرین را نیز بررسی نماییم به این صورت است که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند در این کشور مشغول به کار شوند و ویزای کاری دریافت نمایند اما برای این منظور باید دو شرط اساسی را در نظر بگیرند. اول اینکه باید در شغل تخصصی خود و یا در سمت مدیریت مشغول به کار شوند و دوم اینکه حداقل درآمد سالانه فرد باید مبلغ 25,000 دلار باشد. با داشتن این شرایط شخص می تواند ویزای کاری دریافت نماید. ضمن اینکه در جدول زیر نرخ بیکاری کشور هندوستان در 10 سال گذشته را مشاهده می نمایید.

شما عزیزان با استفاده از محصول راهنمای گام به گام تا کار در خارج از کشور که توسط مدیریت محترم موسسه تهیه شده است می توانید ضمن آشنایی با شرایط کار در رشته و تخصص خود در کشورهای مختلف، با فاکتورهای مهم کاریابی آشنا شده و شیوه درست کاریابی برای خود را فرا گرفته و شغل مورد نظر خود را بدست آورید.

تحصیل در هند

 

سوالات متداول راجع به تحصیل در هند

✅ تحصیل در کشور هندوستان به چه زبانی امکان پذیر است؟

تحصیل در دانشگاه های هندوستان به زبان انگلیسی بوده و نیاز به مدرک زبان بالایی ندارد.

✅ آیا امکان تحصیل رایگان در هند برای دانشجویان بین المللی وجود دارد؟

در واقع سیستم آموزشی برای دانشجویان بین المللی رایگان نیست و هزینه کمی دارد اما در صورتی که دانشجو بتواند بورسیه تحصیلی دریافت کند می تواند از به صورت رایگان تحصیل کند.

✅ آیا با مدرک تحصیلی پزشکی در هندوستان می توان در ایران طبابت نمود؟

در صورتی که دانشگاه محل تحصیل دانشجو مورد تایید وزارت علوم باشد این امر امکان پذیر است وگرنه دانشجو باید مدرک خود را در ایران معادل سازی نماید.

✅ آیا ویزای همراه برای دانشجویان به صورت همزمان صادر می شود؟

امکان صدور ویزا به صورت همزمان برای همراهان وجود دارد اما توصیه می شود ابتدا دانشجو وارد شده و بعد درخواست الحاق همراه بدهد.

 

_____________تحصیل در هند و سخن پایانی_____________

شرایط تحصیل در هند، مزایای تحصیل در این کشور، شرایط کار دانشجویی و همچنین کار پس از تحصیل و بسیاری از موارد مرتبط با تحصیل در هند در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفته است. همان طور که در این مقاله ذکر شد تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی بوده و دانشجویان هزینه ای در حدود 1,000 تا 5,000 دلار به صورت سالیانه برای تحصیل در دانشگاه ها پرداخت می نمایند. اگرچه تحصیل در این کشور ارزان است اما با بررسی تمام جوانب پی می بریم که هندوستان کشوری برای حضور دائمی و اقامت شخص نیست و اکثر دانشجویان پس از تحصیل برای کار و دریافت اقامت این کشور را ترک می کنند. حال اینکه دانشجویانی که در کشورهای معتبری مانند کانادا، آلمان، اتریش، سوئد، دانمارک، هلند و ... تحصیل می کنند اغلب در همان کشور مشغول به کار شده و اقامت دریافت می کنند پس در صورتی که دانشجو شرایط تحصیل در این کشورها را داشته باشد می تواند گزینه بهتری نسبت به هند را پیش رو داشته باشد. گروه تحقیقاتی موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) این مقاله را به منظور آگاهی شما عزیزان تهیه نموده است و امید است شامل نکات مفیدی برای شما بوده باشد. در صورتی که پس از مطالعه این مقاله سوالی در خصوص تحصیل در هند یا کشورهای دیگر داشتید می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه استفاده نمایید و برای این منظور، با موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته و یا فرم تماس را کامل نمایید. همچنین شما سروران گرامی می توانید نظرات خود را در قسمت "ثبت پرسش" یادداشت نموده و در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 3 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان